Türkiye’de Staj Yapmak İsteyen Yabancı Öğrencilerin Yapması Gerekenler

Dünya sıralamalarında üst sıralarda yer alan üniversiteleri, farklı sektörlerde öncü konumda bulunan sanayi dalları ve öğrencilere sağladığı kaliteli hayat standartlarıyla Türkiye, pek çok yabancı öğrencinin staj yapmak için tercih ettiği ülkeler arasında yer alıyor.

Türkiye’de staj yapmak isteyen yabancı öğrenciler için iki farklı mevzuat bulunuyor;

 1. Türkiye sınırları içerisinde eğitim gören yabancı uyruklu öğrenciler, okullarının statüsünde staj yapmaları zorunlu ise işletmelerde uygulamalı eğitim ve öğretim kapsamı adı altında ekstra hiçbir şey yapmadan stajlarını gerçekleştirebilirler.
 2. Eğitimlerini yurtdışında tamamlamış ancak Türkiye’deki bir işletmede staj yapmak isteyen yabancı uyruklu öğrenciler ise 4817 sayılı kanunun 55. maddesi kapsamına girerler ve bu durumdaki yabancı uyruklu öğrencilerden çalışma izni talep edilir.

Türkiye’de Eğitim Gören Yabancıların Staj Yapması İçin Gerekenler Nelerdir?

Türkiye’de eğitimlerini tamamlayan ve okulları staj yapmayı zorunlu kılan yabancı uyruklu öğrenciler, Türk öğrenciler ile aynı statüdedir ve öğrenciler arasında hiçbir ayrım yapılmamaktadır. Staj kapsamında yer alan yabancı uyruklu öğrencilerin çalışması ‘’gelir getiren bir iş’’ kapsamına girmez. Burada dikkat edilen temel nokta ise; yabancı uyruklu öğrencilerin staj dosyalarını ve staj için gerekli olan tüm belgelerini eksiksiz şekilde tamamlaması ve staj süresi boyunca tatbiki öğrenime katılmasıdır.

Türkiye Dışında Eğitim Gören Yabancıların Türkiye’de Staj Yapması İçin Gerekenler Nelerdir?

Türkiye dışında bir üniversitede eğitimlerini tamamlayan ve Türkiye’de staj yapmak isteyen yabancı öğrenciler; yabancıların çalışma izinleri hakkındaki kanun yönetmeliğine tabi tutulurlar. İlgili kanun yönetmeliğinin bu konuyu kapsayan 55. maddesi ise şöyledir;

 • Eğitim süresi ile sınırlı olmak ve iki yılı geçmemek üzere durumunu belgeleyen tüm yabancı uyruklu öğrenciler,
 • Üniversiteler ile kamu kurum ve kuruluşları aracılığıyla kültürel faaliyetlerde bulunmak, bilgi ve görgülerini arttırmak isteyen yabancı öğrenciler,
 • İçişleri ve Dışişleri Bakanlığı ile Yüksek Öğretim Kurumu’nun karşılıklı olarak izin vermeleri halinde uluslararası stajyer öğrenci programlarında Türkiye’ye gelecek yabancı öğrenciler, Türkiye’de belirledikleri kurum ve kuruluşlarda staj yapabilirler.

Yabancı uyruklu öğrencilerin eğitim gördükleri üniversitelerin ‘’mecburi uygulamalı staj’’ programları bulunmaması durumunda, yabancıların iş veya meslek deneyimi kazanması için başvuruda bulunacakları tüm staj programları Türkiye yasaları gereğince çalışma iznine tabi tutulmuştur. Bu durumdaki yabancı uyruklu öğrenciler herhangi bir işletmede hangi ad altında çalışırsa çalışsın sigortalı işçi kapsamına girecektir. Bu durumdan dolayı çalışma izni bulunmayan yabancı uyruklu öğrenciler ‘’kaçak işçi’’ kapsıma girer ve bu durumun belirlenmesi halinde kişiye de işletmeye de Türkiye yasalarına göre cezalar uygulanır.

Yabancı Uyruklu Öğrencilerin Stajyer İzni Alması İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

 • Türkiye’de eğitim gören ve okullarının zorunlu staj programı bulunmayan; ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencileri stajlarını tamamlamak için çalışma izni alması gerekir.
 • Ön lisan ve lisans bölümlerinde eğitim gören yabancı uyruklu öğrencilerin staj izinleri ilk yılın ardından başlar ve staj çalışma süreleri haftada 24 saat ile sınırlıdır.
 • Lisans ve ön lisans bölümlerindeki öğrencilerin çalışması hakkındaki usul ve esaslar, Türkiye Göç Politikaları Kurulunca belirlenir. Ayrıca Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı da bu konuda yetkili mercidir.

 Yüksek Lisans Ve Doktora Öğrencilerinin Staj İzni Alması İçin Yapması Gerekenler

Türkiye’de yüksek lisans ve doktora programında eğitim gören yabancı uyruklu öğrencilerin staj izinleri sadece çalışma iznine bağlı olarak gerçekleşir.

Türkiye’de çalışma izni alan yüksek lisans ve doktora öğrencilerin çalışma izni sürelerinin toplamı ikamet sürelerinin toplamına eklenir. Aynı dönem içinde geçerli olan ikamet izinleri ise bu hesaplayama eklenmez ve ayrı bir süre olarak değerlendirilir.

Çalışma izinleri bulunan ve bu izin kapsamında staj yapan yabancı uyruklu yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin ayrıca ikamet izni almalarına gerek yoktur. Fakat çalışma izin süreleri biten ve bu süreyi uzatmak istemeyen yabancıların öğrenci ikameti alması zorunludur.

18 yorum

 • Avatar
  Zeynep

  Merhaba
  Ben Almanya da pedagoji okuyorum ve 5. ve 6. sömestrda staj senesi oldugu icin, stajimi türkiyede yapmak istiyorum. Nasil ne yapmam gerekir?

  • Ata Kurumsal
   Ata Kurumsal

   Merhaba, öncelikle staj yapacağınız firmayı ayarlamanız gerekir, firmayla anlaşmanız neticesinde ve firmanında yabancı çalıştırma kriterlerini sağlaması koşuluyla Bakanlığa başvurunuzun yapılması gerekir.
   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 • Avatar
  Meryem

  Merhaba. Ben Azerbaycan vatandaşiyim ve bu yil Biomedical engineering yüksek lisansı bitirdim Azerbaycanda. Sorum şu ki, ben İstanbulda staj yapmak istiyorum, bunun için ne gerekli ve herhangi bir hastanede staj yapa bilirmiyim?

 • Avatar
  اما

  Merhaba, Türkiye’de öğrenci olarak başlayacağım.

 • Avatar
  Andam

  Merhaba . 

  Üniversity of sciance and tecnology yemen sana’a mezon oldum genel tıp ve cerrahi lisans . Şimdi ben staj yil yapmam gerikiyor ,

  Dahiliye 2 ay  , cerrahi 2 ay , çocuk 2 ay  , kadın doğum 2 ay , acıl 2 ay , seçim dönem 1 ay . Birincil sağlık hizmetleri 

  ( community ) 1 ay  .  . 
  Ne yapmam gekiyor?

  Teşekkur ederim 

 • Avatar
  Elvin

  Süsən Xanim 1 ci sinif oldugunuzdan cetinki Türkiyede Staj ede bilersiniz.Unini gerey Bitirib ve ya 3 4 cü kurslarda Belke staj etmek olar.Hemde Men bildiyime Göre siz Öz oxuduqunuz Uniden Senet almalisiniz Staj uçun.Yaz Dönemindede Gelsez Islemek ucun gerey oturum izni alasiz.Bunlar biraz uzun Meselerdi.En yaxwisi Oxuduqunuz unini bitirdikden sonra Magistri Turkiyede edib,Daha sonra Isleyesiniz

 • Avatar
  Süsən

  Merhaba,ben Azerbaycanda tıp fakultesi birinci sınıf öğrencisiyim.Bu yaz her hangi bir hastanede staj yapa bilmem için ne yapmam lazım?

 • Avatar
  Dilan Dogan

  Merhaba,

  Ben Ingiltere’de BSc Biomedical okuyorum. Ikinci senedeyim, ve üç yıllık bir kurs. Bitirdikten sonra tıp okumayı düşünüyorum, ve sonradan Türkiye’ye taşınmayı istiyorum. Temmuz 2020 ikinci senem bitiyor, ve İstanbul, Türkiye de bir hastanede staj yapmak istiyorum, olur mu diye sormak istemiştim.

  Bilgi verirseniz mutlu olurum. Teşekkürler ederim.

 • Avatar
  Mesener

  Merhabalar çok acil yazarsanız sevinirim kırgızistandaki üniversitede 6 yıllık kardiyolog bölümü bitirmiş bir öğrenci burada master yapmak istiyor bu staj gibi birşey mi oluyor veya burada master yapmak için neler yapması gerek lütfen bilen birisi varsa acil yazar mı lütfen

 • Avatar
  Elif

  Merhaba, yabancı uyruklu öğrenciyim staj yapabilmem için hangi belgelerimin olması lazım ve nereye başvurmam gerekiyor ?

 • Avatar
  Anna

  Benin ablam rusyada tıp okuyor.Zorumlu stajı var onuda turkiyede yapmak istiyor.Turkiyede staj yapmak için ne yapmalı

 • Avatar
  Aydan

  Merhaba,
  Ben KKTC’de MBA eğitimi görüyorum. KKTC’de öğrenci oturma iznine ve Türkiye’ de turist oturma iznine sahibim. Turkiye’de staj yapmak için çalışma iznine ihtiyacım var mı?

 • Avatar
  Reşad

  Türkiyede istanbulda diş hekimi olarak çalışa bilirmiyim?Bana yardım edermisiniz?

 • Avatar
  Reşad

  Merhaba İstanbulda Diş hekimliği (implant ve ortodonti) stajı keçmek istiyorum

 • Avatar
  Reşad

  İyi akşamlar.İstanbulda diş hekimi stajı keçmek için ben neler yapmalıyım?

Sitemiz içeriklerinden memnun musunuz? Veya bu içerikle ilgili sorularınız mı var? Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

Bir cevap yazın