Türkiye’de Ulaşım Rehberi

Cennet gibi kıyıları, büyüleyici tarihi, kültürel zenginlikleri ve eşsiz manzaraları ile Türkiye, meraklı gezginler için en iyi seyahat rotalarından biri özelliğini taşımaktadır. Neyse ki, bu güzel ülkede dolaşmak oldukça kolay ve ekonomiktir. Dilediğiniz her şehre ulaşım farklı seçeneklerle mümkündür. Üstelik bu şehirlere yapacağınız yolculuklar esnasında birbirinden harika manzaralar ile karşılaşacak, seyahatiniz size beklediğinizden daha renkli hatıralar sunacaktır.İşte size Türkiye’de dilediğiniz gibi gezebilmeniz için yardımcı olacak, beraberinde faydalı ipuçlarını sunduğumuz Türkiye’de ulaşım rehberi konusunda hazırlanmış bu özel içeriği sunuyoruz.

  • İç Hat Uçuşları

İç hat uçuşları Türkiye’de oldukça geniş ve çeşitlidir.Hemen hemen Türkiye’nin her şehrine iç hat uçuşları ile doğrudan ya da aktarmalı olarak ulaşabilmek mümkündür. Türkiye’nin dünya çapında önde gelen hava yolu şirketi olan Türk Hava Yolları (THY) en konforlu şekilde seyahat edebilmeniz için iç hat uçuşlarında da tüm imkânları sunmaktadır. Ancak, bir THY iştiraki olan Anadolu Jet ile low-cost iş modeline sahip Pegasus Hava Yolları ve Atlas Global, Onur Hava Yolları gibi diğer ulusal havayolları şirketlerinden daha pahalı olduğu unutulmamalıdır. Hangi havayolunu seçerseniz seçin, İstanbul’dan ülkedeki herhangi bir büyük şehre nispeten ucuz bir bilet satın almak oldukça kolaydır.

İpucu: Eğer daha ekonomik bir seyahat hedefliyorsanız, uçuşunuzu bilet fiyatlarının hemen hemen her zaman İstanbul Yeni Havaalanı’ndan düşük olduğu Sabiha Gökçen Havaalanı’ndan satın alabilirsiniz.

  • Şehirlerarası Otobüsler

Son dönemde görülen ekonomik iç hat uçuşları sayesinde şehirler arası otobüsler ile ulaşım nispeten popülerliğini yitirmiş olmasına rağmen yine de güvenilir, konforlu ve uygun fiyatlı bir seçenek olarak göze çarpıyor. Benzer fiyat ve kalite aralığındaki çeşitli otobüs şirketleri ülkenin bir ucundan diğer ucuna günlük olarak düzenlenen seferler sunmaktadır. Otobüs tarifeleri ve rezervasyonlarınız için otobüs şirketlerinin internet adreslerini ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca, her şehir ve kasaba, konaklayacağınız yere ulaşabilmeniz için minibüs ve taksilerin bulunduğu merkezi bir otobüs terminaline ya da duraklara sahiptir.

İpucu: Yolculuk güzergâhınız boyunca verilecek molalarda,dinlenme tesislerinde sunulan yerel lezzetleri keşfedebilir ve yerel malzemelerden üretilmiş hediyelik eşyalardan ya da organik ürünlerden satın alabilirsiniz.

  • Trenler

Yaygın olarak kullanılmamasına rağmen, Türkiye’nin kuzey, doğu, batı ve güney kısımlarının bir bölümünü birbirine bağlayan iyi bir trenle ulaşım ağı mevcuttur. Hızlı tren seferleri ise sadece Ankara, Konya, Eskişehir ve İstanbul illeri arasında yapılmaktadır. İstanbul’dan Ankara’ya hızlı tren ile yaklaşık dört saatlik bir seyahat süresinde ulaşabilirsiniz. En popüler tren yolu seferi ise Ankara – Kar sarasında faaliyet gösteren Doğu Ekspresi’dir. Muhteşem dağ manzaraları eşliğinde unutulmaz bir seyahat deneyimi yaşamak istiyorsanız en kalın montunuzu üzerinize geçirmeli ve kış mevsiminde bu trene binmelisiniz. Sefer saatleri ve bilet rezervasyonları için http://www.tcddtasimacilik.gov.tr adresini ya da tur acentelerini ziyaret edebilirsiniz.

İpucu: Oldukça popüler olan Doğu Ekspresi ile yaklaşık 24 saat süren bu seferde, yataklı vagonlarda rahatça seyahat edebilmeniz için bilet rezervasyonlarınızı seyahat tarihinizden en az 1 ay önce gerçekleştirmelisiniz.

  • Metro ve Tramvaylar

Türkiye’nin hızlı büyüyen şehirlerinde hafif raylı sistemler olarak bilinen metro ve tramvay sistemleri giderek yaygınlaşmaktadır. Yılda yarım milyardan fazla yolcu taşıyan Türkiye’nin en gelişmiş hafif raylı sistem ağı İstanbul’da yer almaktadır. İstanbul raylı sistemler ulaşım ağına https://www.metro.istanbul/ adresinden ulaşabilirsiniz.Eskişehir, İzmir, Ankara, Bursa, Kayseri, Samsun, Konya, Gaziantep, Antalya ve Adana metro ve tramvay ile ulaşım imkanı sağlayan diğer şehirlerdendir.

  • Otomobil

Türkiye’deki karayolları, özellikle ülkenin batısında birbirine iyi bağlanmış ve bakımları düzenli olarak yapılmaktadır. Ayrıca, son dönemde hizmete açılan yeni otoyollar ve köprüler ile ulaşım daha konforlu ve daha kısa sürede sağlanmaktadır. Eğer şahsi aracınız yoksa Türkiye’de mevcut olan Enterprise, Hertz, Europcar, Garenta ve Budget gibi uluslararası araç kiralama şirketleri ile araç kiralamak oldukça kolaydır.

İpucu: Resmi tatillerde ve bayram dönemlerinde şehirler arası karayollarında trafik özellikle yoğun olmakta ve bu dönemlerde trafik kazalarının sayısı da artmaktadır. Bu nedenle resmi tatil günlerinde trafiğin en yoğun olduğu ilk ve son günlerde yola çıkmaktan kaçınmaya çalışın.

  • Feribotlar ve Deniz Otobüsleri

Yolculuk sürenizi kısaltmak ve onu daha eğlenceli hale getirmek için özellikle Türkiye’nin batısında yer alan bazı şehirleri birbirine bağlayan feribotları ve deniz otobüslerini kullanabilirsiniz. Aracınızla Ege ya da Akdeniz’e doğru ilerlemek istiyorsanız İstanbul’dan Bandırma’ya iki saatte ulaşım imkânı sunan feribota binebilirsiniz. Yada İstanbul’dan Yalova’ya Yenikapı, Pendik veya Eskihisar – Topçular feribotlarına binerek 30 dakika ila 1 saat 15 dakika arasında süren keyifli seferlerle ulaşabilirsiniz.Yine, Çanakkale Şehir Merkezi’nden Gelibolu Yarımadası’na, turistik merkezlerden Bozcaada ve Gökçeada’ya deniz otobüsleri ile seyahat mümkündür.Bilet satın almak, liman detayları ve tarifeleri öğrenmek için https://www.ido.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca, Yunan adalarına seyahat edebilmek için Türkiye’nin kıyı kentlerinden düzenlenen seferleri ve diğer tüm güzergâhlar, tarifeler ve bilet bilgilerine ulaşmak için acentelerin web adreslerini ziyaret edebilirsiniz.

  • İstanbul Şehir Hatları Vapurları

İstanbul’un Avrupa ve Anadolu yakasını Marmara Denizi üzerinde birbirine bağlayan vapur seferleri günün her saatinde devam etmektedir. Şehir hatları vapurları ile yolculuk ederken, martılara simit atarak onları doyurabilir veya sıcacık çayınızı yudumlarken İstanbul’un eşsiz siluetine şahit olabilir günün stresini denizle iç içe olmanın keyfini sürerek üzerinizden atabilirsiniz. Ayrıca, düzenlenen boğaz turlarına da katılabilirsiniz. Sefer tarifeleri ve güzergâhlara ulaşmak için https://www.sehirhatlari.istanbul/tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

  • Metrobüs

İstanbul’un Anadolu yakasını Avrupa yakasına bağlayan toplu taşıma aracı olan metrobüsler, 24 saat hizmet vermekte olup, güvenli ve kendilerine ait bölünmüş yol üzerinde trafiğe takılmadan hızlı bir ulaşım imkânı sağlamaktadır. Metrobüs güzergâh ve sefer bilgilerine ulaşmak için https://metrobus.iett.istanbul adresini ziyaret edebilirsiniz.

İpucu: Metrobüs yolculuklarınızı mümkünse işe gidiş ve dönüş saatlerinden farklı zaman aralıklarında yapmanız daha konforlu bir yolculuk deneyimi sağlayacaktır.

  • Minibüs ve Dolmuş Taksiler

Çoğu Türk insanı hem ucuz hem de daha hızlı olduğu için minibüslerle veya dolmuş denilen taksilerle dolaşıyor. Belirli bir güzergâh üzerinde ilerlerken herhangi bir yerde yolcuları alarak ve indirerek devam ederler. Minibüs ve dolmuş taksilere binebilmek için tek yapmanız gereken, elinizi sürücünün görebileceği şekilde sallamaktır. Bu seyahat şekli hiç kuşkusuz rahatsız edici olarak görülebilir ve minibüs sürücüleri de agresif sürüşleri ile ünlüdürler, ancak bu yolla A noktasından B noktasına olabildiğince az para harcayarak ulaşabilirsiniz. Minibüslerin güzergâhlarını öğrenmek için etraftakilere sormanız gerekir, çünkü genellikle bilgilendirici hiçbir işaret bulunmuyor. Kasaba ve köylerde ulaşım daha çok yerel minibüsler vasıtasıyla sağlanmaktadır.

  • Taksiler

Sarı kabinli taksiler alternatiflerine göre daha pahalı bir ulaşım aracı olmalarına rağmen konforu arayan yerel halk tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır. İstanbul’da herhangi bir büyük caddede taksi bulmak oldukça kolaydır; ancak daha küçük şehirlerde etrafa bakmanız veya bir uygulamayı kullanmanız gerekebilir (daha fazla bilgi için aşağıya bakın).

İpucu: Maalesef turistleri kandırmaya çalışan taksi sürücüleri oldukça yaygındır, bu nedenle sürücünün siz taksiye bindikten sonra taksimetre sayacını açtığından emin olun. Ayrıca, birçok şehirde taksiler henüz kredi kartlarını kabul etmediğinden, her zaman yanınızda nakit para bulundurmayı unutmayın.

Ulaşım için Bazı Mobil Uygulamalar

Ulaşım için mobil uygulamalar ülkenin her yerinde yaygın olarak kullanılmamasına rağmen, İstanbul, İzmir ve Ankara gibi büyük şehirlerde hayatı kolaylaştıracak çeşitli mobil uygulamaları kullanmak mümkündür.

BiTaksi: Uygulama en yakınınızda bulunan taksiyi çağırmanız ve size nakit veya kredi kartı ile ödeme seçeneği sunar. Bu uygulamayı kullanmak dolandırıcılıktan kaçınmanıza yardımcı olacaktır.

Uber: Türkiye’de Uber uygulamasının yasallığı halen tartışılan bir konudur (yetkili makamlar bunun yasal olmadığını vurgularken,Uber yetkilileri tam tersini savunmaktadır). Polis tarafından durdurulmak ve uygulamayı kullanmaktan dolayı para cezasına çarptırılmak mümkündür. Bu gibi durumlarda, Uber ilgili ücreti müşteriye geri öder. Her ne kadar yasallığı tartışılsa da, uygulama İstanbul’da yaygın olarak kullanılmaktadır.

Yandex: Otomobiliniz ile seyahat ediyorsanız, yol tarifi almak için Yandex Google Haritalardan daha iyi bir seçenektir. Trafiğin yoğunluğuna bağlı olarak rotanızı değiştirir ve tonlarca zaman kazanmanızı sağlar.

Bir cevap yazın