Türkiye’de Yatırım Yapabileceğiniz 5 İdeal Sektör

Türkiye hem 80 milyona dayanan nüfusu hem de kaliteli ve genç iş gücü sayesinde yatırım yapmak için ideal bir ülkedir. Üstelik yabancı yatırımcılara sağlanan teşvikler, vergi indirimleri, ücretsiz arazi tahsisleri gibi kolaylıklar da Türkiye’de yatırım yapmayı cazip kılmaktadır.

Şimdi 2018 itibarıyla Türkiye’de yatırım yapılacak en karlı ve iyi yatırım alanlarına göz atalım.

Bilişim ve Teknoloji

Türkiye son yıllarda teknoloji bazlı araştırma ve geliştirmeye büyük önem vermeye başladı. Bugün Türkiye’deki pek çok üniversitede teknoloji merkezleri bulunuyor ve yatırımcıların bu alanlarda teknolojiye yönelik yatırım yapmalarına büyük kolaylıklar sağlanıyor.

Özellikle yazılım geliştirme, biyoteknoloji, nanoteknoloji, elektronik gibi alanlarda yatırım yapmak isteyen kişiler için Türkiye oldukça cazip bir ülke konumunda.Halihazırda Türkiye’de bu alanda faaliyet gösteren pek çok yerli ve yabancı şirket olmasına karşın hala bu alanda büyük açıklar ve büyük fırsatlar olduğunu belirtelim.

İnşaat ve Emlak

İnşaat ve emlak sektörleri Türk ekonomisini ayakta tutan en önemli sektörlerdendir. Özellikle artan nüfus ve ülke genelindeki kentsel dönüşüm projeleri nedeniyle Türkiye’de emlak ve inşaat sektörleri çok canlıdır. Bu nedenle inşaat ve emlak sektörlerinin uzun bir süre daha yatırımcılar için cazip seçenekler olacağını söyleyebiliriz.

Eylül 2017 itibarıyla Türkiye’deki konut satışlarının %6’sı yabancı yatırımcılara yapıldı.  Bu rakamın gittikçe artması bekleniyor. Ayrıca yabancı yatırımcıların Türkiye’de gayrimenkul satın alabilmesi için ikamet izni şartı da bulunmuyor. En az 1 milyon dolarlık gayrimenkul satın alan yatırımcılara da Türk vatandaşlığı hakkı veriliyor.

Tekstil ve Hazır Giyim

Dünya tekstil piyasasında Çin’in büyük bir yere sahip olduğunu kabul etmek gerekir. Ancak Türkiye tekstil ve hazır giyim sektöründe sunduğu kalite, hammadde kaynakları açısından zenginlik, özel taleplere cevap verebilme, esneklik, Avrupa Birliği ve Orta Doğu gibi talebin yüksek olduğu bölgelere coğrafi olarak yakınlık gibi nedenlerle birçok avantaja sahip. Bu nedenle Türkiye’de tekstil ve hazır giyim alanında yatırım yapmanın yerinde bir hareket olacağını söyleyebiliriz.

Ayrıca 2018 yılında yürürlüğe girmesi beklenen yeni teşvik programıyla birlikte tekstil alanında yatırım yapacaklara mevcut teşviklerin yanı sıra bazı yeni teşvikler daha sunuldu. Buna göre özellikle ülkenin Doğu illerine tekstil alanında yapılacak yatırımlara ekstra pek çok teşvik daha verilecek.

Enerji ve Doğal Kaynaklar

Enerji sektörü, neredeyse tüm ekonomik faaliyetlerin sorunsuzca yürütülebilmesi bakımından çok önemli bir sektördür. Bu açıdan Türkiye’nin enerji alanındaki açığını kapatmak için 130 milyar dolarlık yatırım yapması bekleniyor. Türkiye’nin bu sektöre büyük önem vermesi de enerji ve doğal kaynaklar alanına yatırım yapacak kişilere sunduğu kapsamlı teşviklerden anlaşılabilir. Hidroelektrik enerji, rüzgar enerjisi, güneş enerjisi, doğalgaz, biyoenerji ve jeotermal enerji alanlarında yatırımcıların yararlanabileceği teşviklerden bazıları şunlar;

 • KDV İstisnası
 • Gümrük Muafiyeti
 • Vergi İndirimi (%40)
 • SGK Primi İşveren Payı (7 Yıl)
 • Faiz Desteği (max. 700 bin TL)

Çevre ve Geri Dönüşüm

Sanayileşmenin neden olduğu tahribatları ortadan kaldırmak, küresel ısınmanın önüne geçmek ve çevre kirliliğine neden olabilecek durumları ortadan kaldırmak için gerekli adımların atılması çevre ve geri dönüşüm sektörünü önemli bir sektör haline getirdi. Türkiye’de Avrupa Birliği üyelik sürecinde olan ve Kyoto Protokolü’nü kabul eden bir ülke olduğu için geri dönüşüm konusunda büyük önem veriyor. Bu yolda Türkiye’nin yakın dönemde atık yönetimi ve geri dönüşüm sektörüne 7 ile 9 milyar Euro arasında yatırım yapması bekleniyor.

 

Bu bakımdan Türkiye’de geri dönüşüm alanında yatırım yapacak yerli ve yabancı yatırımcılara katma değer vergisi, gümrük vergisi, yatırım yeri tahsisi, faiz desteği, vergi indirimi gibi pek çok konuda destek veriliyor.

35 yorum

 • Avatar
  abdullah dinç

  bende inşahhat şuan bi gerileme sürecinde en karlı uzun vadeli olarak tüketim yani cestorant ve cafe

 • Avatar
  Beytullah

  Yatırım yapmak deilde bir is hayatına atılmak istiyoruz ama ne yapabilecek guvenli sektor nede para var

 • Avatar
  Ferhat

  18 yıldır inşaat sektöründe mühendislik yapıyorum İst en güzel semtlerinde inşaatlar yaptım 2019-2020 yılları arasında bir durgunluk var ama iyi yerde güzel semtlerde satışlarımız fena değil Üsküdar Çengelköy bölgesinde yatırımcı ortaklık arıyorum daire fiyatları 1000000 TL başlıyor

 • Avatar

  Merhaba tebernüş bey yatırım yapmak isteyen yatırımcı arıyorum ismim mesut Çetinkaya 20 yıldır cıvata imalatı üzerine ustalık yaptim bu sektörde çok büyük açık olduğu için size bu meil yazıyorum piyasanın durgun olduğu şuanda bile 24 saat ve pazar günü de dahil imalat yetismiyor ve buna çin de eklenince siparişlere yetisilmiyor % 100 un üzerinde kar marjı var demir iskenderun dan alış 2,800 cıvata imalat yapıldıktan sonra satış 6.750 inannin yatırım yapanın 18-20 ay gibi sürede ana parasını çıkaran bir iş sonu olmayan 100 yıl sonrada aynı bitmeyen sektör 0555-515-07-39

  • Avatar
   VAHDİ ARISOY

   e
   emekli banka müdürüyüm. nekadar bir sermaye ile bu işi yapabiliriz. cep numaram 532 377 22 25
   görüşmek dileğiyle selamlar

 • Avatar
  Ramazan

  Merhaba yapmış olduğum işin gerisi yok daima ilerisi var sizinle görüşmek isterim.

 • Avatar
  Tuncay Simsek

  Bende yurt disinda 27 senedir yasayan biri olarak ,Tr dönsem bio enerji üretim tesisi kurardim .sistem burda (Almanya)her köyde var ve aslinda yapilabilir hammaddeside misir .

 • Avatar
  Yusuf

  30 milyonluk bir ülkeyle istanbulu kiyaslamanizi anlamadim. Istanbul metropolitan olan bir sehir, 7/24 hayatin oldugu dünyada sayili olan sehirlerden birisi. O yuzden 200.000 dolara istanbulda ev almak yerine 200.000 dolara Türkiye’de normal sehirlerden kac tane ev alinir deseydiniz daha dogru olurdu. Dagin basindaki bir ev ile Denize sifir ayni özellikteki evini kiyaslama gibi birsey olmus.
  Birde 200.000 dolar i kücümsemissiniz, ben almanyada yasayan birisi olarak 200.000 dolari yada euro su cebinde nakit olan cok kisi tanimiyorum. Kaldi ki Türkiye de 1 milyon lira nakiti olan kac kisi var büyük sirketler haric ? 😉

  • Avatar
   Michael Levent Gülmez

   Merhaba- Ilk söylediklerinze katılıyorum ama son Cümleleriniz- bu konuda bilginiz olmadığı düşünüyorum- hani 1 Milyon kaç Kişide var kısmı.
   1 Milyon T.L. bugünün şartları ile o kadar da büyük Para değil. Halk’ın % 5′ inin Cebinde bu Para ve fazlası Nakit olarak var. Yani yaklaşık 4 Milyon Kişi bu anlamda Milyoner sayılır. 1 Milyon 150.000 Euro eder. Bu Fiyata Istanbulun İyi bir Semtinde Daire bile yok. Bırakın Istanbulu, Trabzon’da bile 1.300.000 Liraya 2+1 Daire var. Bodrum, Kalkan, Çeşme, Datça, Marmaris, Kemer, Assos, Ayvalık vs. gibi yerlerde Yazlık Evi olan birisinin cebinde herhalde Para vardır. Istanbul ya da Sahil kesimlerinde Ev alan yabancılar sadece % 1-2……

 • Avatar
  sami

  selam ve saygılar sayın ata kurumsal yetkilileri .Ülkemizin geleceğine olan inancınız nedeniyle sizleri tebrik ediyorum, Kriz söylemlerine ise sadece acı acı gülüyorum. Acı acı dememin sebebi de hala karamsar tablo çizmeye çalışanlar..Şayet bunu bilmeyerek yapıyorlarsa cehalettten. bilerek yapıyorsalar da at gözlüğü takmalarından ve ön yargılarından kurtulamamalarından kaynaklanıyor diye değerlendiriyorum. .Ben emekli bir öğretmenim .babamdan kalma bir tarla var bunu kobi desteği alarak değerlendirebilir miyim.tarım ve turizme uygun, Denize yakın.Bölge batı karadeniz.Kredisiz yapmam mümkün değil.Yardımcı olur musunuz.şimdiden teşekkürler..

  • Avatar
   Ata Kurumsal

   Merhaba, temennileriniz için teşekkür ederiz, biliyorsunuz biz yatırım danışmanlık firması değiliz, bu yüzden size buradan net bir şeyler söyleme imkanımız yok fakat tarım ve hayvancılık KOSGEP ve Kalkınma Ajansları tarafından desteklenmektedir, buralar ile görüşmenizi öneririz.

 • Avatar
  Gönül

  Yatirim bilgi icin özel mesaj istiyorum

 • Avatar
  Ugr

  Faydalı bilgiler verdiginiz için teşekürler fakat Ağustos ayında yapılan yorumlara bakıyorum herkes kriz var derken siz yok demissiniz ben ayni soruyu şimdi soruyorum ulkemizde kriz varmı ayrica ben kosgeb destekli firma açmak istiyorum hangi alanda uretim yapmalıyım

  • Avatar
   Ata Kurumsal

   Merhaba, biz kriz yok derken ekonomik olarak daralmayı kriz olarak niteleyen okuyucularımızla fikir alış verişinde bulunduk sadece, elbette bu daralmayı farklı yaşayanlar olmuş olabilir, biz hala fikirlerimizin arkasındayız. Döviz getirici faaliyetler de bulunmanızı öneririz. (yatırım tavsiyesi değildir)

 • Avatar

  Okunmaya değer yazıya yorum bırakmamak iyi fikir değil. Kısaca elinize sağlık.

 • Avatar

  Günümüzde bu tür işe yarar makale bulmak imkansız.

 • Avatar
  KEML PORTkL

  DIŞINDA YABANCI PARA BİRİMLERİ LE EMLAK KİRALAMA VE STIŞI LISITLANSIĞINA GÖRE TAPU DAİREŞİNDEDE LDOPLAR LA İŞLEM YAPIŞMADIĞINA GÖRE BU İŞ NASIL OLABAK

  • Avatar
   Ata Kurumsal

   Merhaba, sorunuzu anlayamadık, lütfen daha düzgün ve anlaşılır bir şekilde sorar mısınız?

 • Avatar
  özlem

  ayrıca yabancı yatırımcılara bu kadar teşvik vereceklerine kendi insanına teşvik verse ithalat sorunumuz ortadan kalkardı. neden yabancılara o kadar destek var onun cevabını alabilirmiyiz? ayrıca esnafın sırtından devletin ona buna dağıtması ne kadar adil olabilir.

 • Avatar
  özlem

  Türkiyede kriz yok nasıl diyebiliyorsunuz? insanları yalnış yönlendirdiğinizin farkındamısınız. kriz size göre ne demek onu merak ettim. milyoner sınıfına giren kişilerin neden ve ne yollarla girdiği apaçık ortada. düzgün çalışan alnının teriyle hakkeden bir tane milyoner gösterin lütfen. insanlara hayal satmayın. kriz üretimi bitirip ithalata yöneldiğimiz zamanlardan beri var ve gitgide artıyor. usd kurlarına iyi bakın

  • Avatar
   Ata Kurumsal

   Merhaba, bize göre değilde dünya üzerinde kriz tanımı; bankaların batması, faizlerin %1500 lere çıkması (1990 lardaki gibi) işyerlerinin kapanması, işsizliğin %25 ve üzeri olmasıdır, şu an Türkiye’de böyle bir durum yok, kur dalgalanmaları kriz değildir. ATA Kurumsal Danışmanlık olarak bugüne kadar 600 milyon dolar civarında bir yatırımı Türkiye’ye kazandırdık, direk olarak 1500 dolaylı olarak 6000 Türk vatandaşına iş imkanı sağladık, biz ülkemizin geleceğine inanıyoruz, sizde inanın.

 • Avatar
  aykut akalın

  Türkiyede kriz yok diyorsunuz ama işin aslı öyle görünmüyor.Uluslararsaı ekonomık değerlendirme kuruluşu Catham Hause taki Türkiye raportörünün bugünkü değerlendirmesini okuyunca ekonomimizin geleceğinin hiçte iyi olmadığını gördüm.Görünen odur ki,krizin alası geliyor.

  • Avatar
   Ata Kurumsal

   Merhaba, kredi derecelendirme kurumlarının büyük spekülatörler olduğunu, gelişmekte olan ülkelerin kendi menfaatlerine gelmeyen girişimlerde bulunduğu zaman ekonomiyi etkilemek için tetikçilik yaptıklarını aslında hepimiz biliyoruz, kaldı ki bu dünya üzerinde kriz yaşamamış ülke yoktur, evet belki Türkiye’de bir kriz geçirebilir, fakat nasıl ki öleceğimizi bile bile son nefesimize kadar mücadeleyi bırakmıyorsak, derecelendirme kuruluşları kötü not verdi diye de mücadeleyi bırakmayacağız, çalışmaya üretmeye istihdam sağlayama devam edeceğiz, ATA Kurumsal Danışmanlık olarak bizler ülkemizin geleceğine inanıyoruz.

 • Avatar
  ali cakir

  Sevgili yetkililer,

  ben Avusturya/Viyanada dogmus ve yetismis biri olarak, Türkiyede yatirim yapmak istiyorum.
  Benim aklima ilk gelen krizi firsata cevirmek acisindan, burada Euro olarak yaklasik 100.000 Euro kredi cekip, bu mevlayi türkiyede degerlendirmek istiyorum. Arti gerektigi taktirde, türkiyedende bir konut kredisi cekip, hem buradan hem de türkiyeden cektigim kredi ile yüksek bir sermaye yaratabilirim. Sizler bana bu yönde nasil tavsiyeler verebilirsiniz ? Il ve bölge olarak nerelerde yatirim yapmak lazim ? deniz manzarali yerler ilerde cok degerlenir diye düsünüyorum. kisa vaadede kazanc elde etmek acisindan daire almakmi daha mantikli olur ? yurt icin devlet tarafindan destek var diye biliyorum, büyük bir arsa alip yurt kurmak mantikli olurmu ? yani kisacasi yaklasik 1.000.000 Tl sermaye ile en mantiklisi nedir ? Tesekkürler

  • Avatar
   Ata Kurumsal

   Merhaba, Türkiye’de bir kriz yok, bu yüzden yatırım planlarınızı uzun vadeli yapmalısınız. Ayrıca bir milyon lira artık Türkiye’de büyük bir para değil ve bu para ile Türkiye de bir veya iki ev anca alabilirsiniz, deniz gören bir yeri ise (istanbul) bu paraya almanız mümkün değildir, kredi çekerek Türkiye’de yatırım yapmanızı önermiyoruz.

   • Avatar
    Tolunay

    Selamlar Ata Kurumsal,

    Bir milyon liranın artık Türkiye’de büyük para etmemesinini enflasyonla, paramızın değer kaybıyla bağdaştırabilir miyiz?

    İyi çalışmalar dilerim.

    • Avatar
     Ata Kurumsal

     Merhaba, haklısınız öyle bir çağrışım yapıyor, daha net anlatmak gerekirse ‘200 Bin Dolar Türkiye’de artık büyük para değil’ demek daha doğru olur. Siz zahmet etmeden bunu neye dayandırıyorsunuz sorunuza da hemen cevap verelim, dolaylı olarak 30 milyon nüfusu ile bir çok ülkeden daha çok insanın yaşadığı İstanbul’da 200 bin dolara anca 3+1 mütevazi bir ev satın alabiliyorsunuz, buna rağmen satılık – kiralık ofis ve konutlara talep hiç bitmiyor, belki insanlar kredi çekiyor borca giriyor öyle alıyor diyebilirsiniz, evet insanlar ülkesinin geleceğine inanıyor, çalışıyor ve üretiyor, ne de olsa dolar yükseliyor sıcak paramın üzerine yatayım demiyor, risk alıyor daha çok kazanıyor. Mart 2018 itibari ile 7 Bin kişi daha milyoner sınıfına girmiş ve Türk milyonerlerin bankalardaki toplam mevduatı 190 milyar dolar seviyesine ulaşmış. https://odatv.com/turkiyede-kac-milyoner-var-08051848.html

  • Avatar
   tarık

   üretim + pazarlama orta ve uzun vadede kazançlı olabilir,sanırım.

  • Avatar
   zeynep deniz

   merhaba, su an sicak paranin dondugu iyi kazanc saglanacak sektor guzellik salonu acmak, ciddi gelirler elde edebilirsiniz ki bunun ornekleri mevcut Turkiye de

Sitemiz içeriklerinden memnun musunuz? Veya bu içerikle ilgili sorularınız mı var? Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review