Türkiye’de Yayla Turizmi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Türkiye’de Yayla Turizmi konusundan bahsetmek için öncelikle geçmişten günümüze ulaşan yayla geleneğini hatırlatmak gerekir. Baharın ilk günleri ile Türkiye’nin dört bir yanındaki köylerde yaşayan aileler, yayla adı verilen serin meralardaki yazlık evlerine taşınmaya başlarlar. Kış köyünden yaz yaylalarına göç, Anadolu’nun göçebe ve yarı göçebe insanları tarafından kalma bir miras olarak görülür.Yaylalar, hayvanlar için yeni gıda kaynakları sağlıyor ve köylülere ovaların ve kıyı şeridinin bunaltıcı sıcaklığından kurtulma olanağı sunuyor.

Yaz için gerekli olan her şey yaylaya taşınırken bu da coşkulu ve kapsamlı hazırlıkları gerekli kılıyor. Kıyafetler, çadırlar, mobilyalar, pişirme ekipmanları ve yatak takımları paketlenir ve arabalara veya kamyonlara yüklenir. Ayrıca sığır, koyun ve keçi sürüleri çobanlar tarafından yaylalara çıkarılır. Her yıl, her köy kendi yayla arazisine taşınır.Her şey ayarlandıktan sonra, köylüler yayladaki hayatlarına hızla adapte olurlar.

Türkiye’de Yayla Turizmi

Günümüzde özellikle yayla turizminin popüler olmasıyla birlikte yaylalar üzerinde modern yaşamın izlerine rastlanılsa da bu yaşam tarzının temel karakteri korunuyor. Yavaşça çadırların yerini alan kalıcı konutlar ve turistler için konaklama tesisleri modern yaşamın rahatlığını sunarken doğal çevreye uyumlu şekilde tasarlanmıştır. Erzaklar ve diğer gereksinimler için yaylalara mağazaların gelmesi, artık tüm ihtiyaçların şehirden taşınmasına gerek kalmadığı anlamına geliyor. Yeni yolların inşası, bu uzak yerlere yapılan yolculuğu eskiye göre çok daha kısa ve daha kolay hale getiriyor. Yayla turizmini geliştirmek için toplu taşıma ve tur hizmetleri de düzenlenmektedir.

Yaylada geçirilen zaman, özellikle dinlenmek ve doğanın tadını çıkarmak için harikadır. Her sabah, çevredeki manzaraların huzur ve ihtişamıyla beraber uyanır, kelebekler, kır çiçekleri, kuşlar veya diğer hayvanlara şahit olurken, çayırlarda gezer ve çam ormanlarında yürüyüşler yapar, şehir hayatından farklı ve hoş bir deneyim sunan yaylanın tüm güzelliklerini yaşarsınız. Tamamen özgür bir ortamda, kent ışıklarının rahatsız edici parlamaları yerine, yıldızları daha yakından izlemek hayata yeni bir anlam kazandırır.

Sakin yaylalarda dolaşmak ve fotoğraf makineniniz ile muhteşem manzaralar yakalamaktan daha aktif bir tatil isteyenler için, yayla turizmi daha enerjik aktiviteler sunabilir. Geniş çayırlarda çim kayağı, trekking veya dağ tırmanışı yapabilirsiniz. Doğu Karadeniz gibi bazı bölgelerde su raftingi yapmak da mümkündür.

Gün boyu aktivitelerle kendinizi yorduktan sonra, yayla yemeklerinin basit ama zarif tadını çıkarabilirsiniz. Tesislerde sunulan taze süt, peynir, bal, tereyağı, köy ekmeği, sıcak yoğurt çorbası, besleyici güveç ve buğday yemekleri en sofistike damakları bile tatmin ediyor. Akşamları ise yakılan ateşin etrafında yerinizi alabilir,şarkıların ve uzun öykülerin eşliğinde sevdiklerinizle hoş vakit geçirebilirsiniz.

Karadeniz Yaylaları

Karadeniz Bölgesi, kıyıları çevreleyen yemyeşil dağlarında çok sayıda yayla turizmi tesisine ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca, Türkiye’deki olağanüstü vahşi yaşam çeşitliliği ile ilgilenenler için mükemmel bir destinasyondur. Kartal, şahin, ağaç horozu, gelincik, tavşan, sincap, yaban keçisi, dağ keçisi, tilki, kurt, yaban domuzu ve ayı görmek neredeyse yaygındır. Doğa bilimciler ise bitki örtüsü çeşitliliğinden etkilenecektir: köknar, ladin, sedir, kayın, meşe, fındık ve diğer türler dağlık ormanları kaplamaktadır.

Karadeniz’de yayla turizmi denilince yabancıların en çok ilgisini çeken merkezlerin başında Uzungöl, Ayder ve Pokut yaylaları gelmektedir.

 • Sinop: Akgöl, Buzluk, Bozarmut, Kurugül
 • Ordu: Perşembe, Çambaşı, Keyfalan, Argan
 • Giresun: Gölyanı, Kümbet, Bektaş, Kulakkaya, Melikli, Sis Dağı, Paşakonağı
 • Trabzon: Hıdırnebi, Solma, Karadağ, Uzungöl, Pazarcık, Yılantaş, Sultan Murat
 • Rize: Ayder, Pokut, Sal, Hazindağ, AşağıKavron, YukarıKavron, Anzer
 • Artvin: Kaçkar, Kafkasor, Mersivan, Sahara, Bilbilan, Arşiyan, Gorgit
 • Gümüşhane: Zigana, Kazıkbeli, Kadırga, Taşköprü, Altıntaşlar
 • Bayburt: Kop, Sultan Murat, Aydıntepe, Akbulut, Yazyurdu, Yoncalı

Akdeniz Yaylaları

Türkiye’nin güney kıyılarındaki yaylalar, Toros Dağları’ndaki yüksek platolarda yer almaktadır. Yoğun yaz sıcağından korunma ve evcil hayvanlar için bol otlatma imkânı sağlayan yaylalar, çeşitli bitki örtüsü ve yaban hayatı bakımından oldukça zengindir.

Akdeniz’de yayla turizmi denilince yabancıların en çok ilgisini çeken merkezlerin başında Finike, Tozan ve Pozantı yaylaları gelmektedir.

 • Antalya: Finike-Ördübek, Serik-Nanalı, Ovacık
 • İçel: Mersin-Gözne, Mihrican, Mut-Sertavul, Çamlıyayla, Tarsus-Gölek
 • Adana: Tozan-Horzum, Pozantı-Tekir, Zorkun, Olukbaşı, Feke-İndere, Ardıçoluğu
 • Hatay: Soğukoluk, Nergizlik, Samandağı-Teknepınar, Dörtyol-Çökek

1 Yorum

Sitemiz içeriklerinden memnun musunuz? Veya bu içerikle ilgili sorularınız mı var? Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

Bir cevap yazın