Türkiye’nin En Önemli Merkezlerinden Antalya’nın Turizm Potansiyeli

Türkiye’de turizm sektörü son yıllarda küresel ortalamanın üzerinde büyüme göstermiştir. Bu büyümenin sağlanmasında Türkiye’nin ve hatta dünyanın en popüler şehirlerinden biri olarak bilinen Antalya önemli bir rol oynamaktadır. Her yaz Antalya’yı 10 milyondan fazla turist ziyaret etmektedir.Ayrıca Antalya, Türkiye’nin en kalabalık beşinci ili olma özelliğine de sahiptir.Antalya şehri, Antalya Körfezi ile batı Torosları arasında yer almaktadır.

Antalya elverişli hava koşulları ve turizm faaliyetleri nedeniyle 1980’den bu yana hızla genişlemiştir. Antalya’nın ekonomik hayatı büyük ölçüde ticaret, tarım ve turizme dayanmaktadır. Antalya’nın turizm potansiyelinin tam anlamıyla değerlendirilmesi kentin geleceğini daha da ileri taşımak için en etkili faaliyet olarak gösterilmektedir. Antalya’nın en büyük turizm potansiyelleri şüphesiz eşsiz denizi ve altın kumlu plajlarıdır.Antalya uygun fiyatlı konaklama imkanı sunan, harika bir tarihi ve kültürel destinasyon olarak ününü tüm dünyaya duyurmuştur. Dolayısıyla Antalya’nın sahip olduğu turizm potansiyeli ile ucuz ve keyifli bir tatilin karışımı olduğu sonucuna varılmaktadır.

Antalya Havalimanları                         

Antalya’nın turizm potansiyeli ile ilgili bir diğer önemli etken ise havalimanları olarak gösterilmektedir. Antalya’ya hava yolu ile ulaşım için Antalya Havalimanı ve Isparta Havalimanı olmak üzere iki havalimanı hizmet vermektedir. Antalya Havalimanı, Türkiye’nin en büyük ve en popüler havaalanlarından biri olma niteliğine sahiptir. Antalya Havalimanı, 2011 yılında Avrupa’nın en iyi havalimanı seçilmiştir. Isparta Havaalanı ise Antalya dışındaki Isparta ilinde yer almaktadır. Isparta, Antalya’ya 140 km uzaklıktadır ve otobüs ile yaklaşık 3-4 saat sürmektedir.

Antalya’yı Ziyaret Eden Yabancı Turistler

Dünya Turizm Örgütü’ne göre, 2016 yılında Türkiye, dünyanın en popüler onuncu turizm merkezi seçilmiştir. Yabancı ziyaretçi sayısına göre ise Antalya, Türkiye’nin en önemli şehri konumunda yer almaktadır. Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerine göre yurt dışından Türkiye’ye gelen yabancı turistlerin yaklaşık beşte biri yaz tatili için Antalya’yı tercih etmektedir. Rusya’dan gelen turistlerin başı çektiği listede sırasıyla Hollanda, Ukrayna, Polonya, Litvanya, İsrail ve Danimarka’dan gelen turistler Antalya’da her yıl ağırlanmaktadır. Bu istatistikler Antalya’nın turizm potansiyelinin oldukça yüksek olduğunu ve her zevke uygun tesislere sahip olduğunu göstermektedir.

Antalya’nın İklimi

Antalya’ya Akdeniz iklimi hâkimdir. Yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlı geçmektedir. Yaz aylarında ortalama sıcaklık 28-36 derece arasında değişmektedir. Genel olarak Antalya kıyı bölgesinde yazlar uzun ve ılık geçmektedir. Antalya, yılın 12 ayı boyunca turistleri ağırlayabilen nadir turistik alanlardan biri olma özelliğine sahiptir. Turistler yılın 9 ayı ise denize girebilmektedir.

Antalya Otelleri

Antalya otellerinin çoğu 4 yıldızlı ve 5 yıldızlı otellerden oluşmaktadır. Bu otellerin çoğu ziyaretçilerine yüksek konfor ve harika bir konaklama deneyimi sunmaktadır. Birbirinden lüks Antalya otelleri, Antalya’nın turizm potansiyeline olumlu katkılar yaratmaktadır. Antalya’daki konaklama tesisleri oldukça fazla sayıda ve çeşittedir. Lüks Antalya otelleri, gezginler için rahat bir konaklama sağlamaktadır. Antalya şehrinin ünlü ve popüler otellerinin çoğu kendi plajlarına da sahiptir. Plajı ve su parkları olan tatil köyleri turistlerin unutulmaz anlar yaşamalarını sağlamaktadır. Antalya’nın Lara, Kundu,  Belek, Kemer ve Side gibi farklı turizm ve tatil bölgeleri mevcuttur. Antalya otellerinin fiyatları ise bulunduğu bölgeye ve tesislere göre değişmektedir. Ayrıca, en lüks ve pahalı Antalya otelleri Belek bölgesinde yer almaktadır.Belek, Türkiye’nin en önemli golf destinasyonu olarak bilinmektedir. 15 golf sahası ile Belek dünyanın en popüler turistik yerlerinden biri olarak gösterilmektedir.

Turizm Potansiyelinin Sağladığı Yatırım Olanakları

Turizm, ticaret ve tarım Antalya ekonomisinin ön saflarında yer almaktadır. Önceleri sadece tarım ve ticaret faaliyetleri ile geçimini sürdüren şehirde, 1980’lerden itibaren turizmin önem kazanmasıyla çeşitli lüks mağazalar, eğlence ve konaklama tesisleri olan oteller açılmaya başlamıştır. Günümüzde Antalya’da dünya çapında yeterliliğe sahip büyük ve çok yıldızlı oteller bulunmaktadır. Antalya’nın büyük turizm potansiyeli yatırım fırsatları da yaratmaktadır. Bu nedenle, bir turizm merkezi olan Antalya’da, gayrimenkul kiralamak veya satın almak oldukça karlı bir yatırım olarak kabul edilmektedir.Ayrıca, Antalya’da bir otel satın almak veya kiralamak da yatırım araçları arasında yer almaktadır. Devlet tarafından otel satın alan veya kiralayan yatırımcıları teşvik etmek için çeşitli tesis politikaları geliştirilmiştir.

Sitemiz içeriklerinden memnun musunuz? Veya bu içerikle ilgili sorularınız mı var? Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

Bir cevap yazın