Türkiye’nin En Popüler Film Festivalleri

Türkiye, son dönemdeki yakaladığı ekonomik ve sosyal başarıların yanında, kesinlikle görülmeye değer film festivalleriyle kültürel gelişimini sürdürmeyi başarmış güzel bir ülkedir.Bu yazımızda, Türkiye’nin en popüler film festivallerinin bir listesini sizlere sunuyoruz.

  • Antalya Altın Portakal Film Festivali

Antalya Altın Portakal Film Festivali, Avrupa ve Asya’da düzenlenen en köklü film festivallerinden biridir ve Türkiye’deki en eski ve en uzun film festivallerinden biri olma özelliğini de taşımaktadır.

Ulusal Belgesel Film Yarışması ve Ulusal Kısa Film Yarışması da aynı zamanda Antalya Altın Portakal Film Festivali süresince Ulusal ve Uluslararası Yarışmalar kapsamında düzenlenmektedir. Ayrıca, özellikle Asya ve Avrupa sinemasına ait önde gelen ve saygın dünya sinemasının filmleri de bu festivalde sinemaseverlerle buluşmaktadır.

  • Ankara Engelsiz Filmler Festivali

Ankara Engelsiz Filmler Festivali, görsel, işitsel ve ortopedik engelli izleyicilerin diğer izleyicilerle birlikte, engelsiz film izleyebildiği, kültürel ve sosyal bir olayı yaşayabilecekleri bir etkinliktir.

Her bireyin kültürel hayata katılma hakkına sahip olduğu gerçeğine dayanan bir fikirden yola çıkan Engelsiz Filmler Festivali, 2013 yılında yolculuğuna başlamıştır. Burada amaç, engelliler için bazı şartların düzenlenmesi gerektiğini ifade etmektir. Engelli bireylerin de, diğerleri gibi sosyal ve kültürel faaliyetlerde bulunma hakları her zaman mevcuttur.

Festival boyunca yapılan tüm gösterimler, atölye çalışmaları ve diğer yan etkinlikler herkes tarafından erişilebilir olacak şekilde düzenlenmiştir, böylece engelli bireyler sevdikleriyle birlikte film izleyebilmekte ve kültürel ve sosyal etkinliklere katılabilmektedirler. Ankara Engelsiz Filmler Festival bu şekilde, sadece bu bireylerin yararına değil, aynı zamanda içinde bulundukları toplumun yaratıcı, sanatsal ve entelektüel kapasitesine de fayda sağlayacağına inanmaktadır.

  • Ankara Uluslararası Film Festivali

Ankara Uluslararası Film Festivali, 1988’den bu yana, sinemaseverlerin ilgisini çeken yıllardan sonra, çeşitli ve zengin kadrosuyla ve özgün yan etkinlikleriyle Ankara’nın en değerli etkinliği olmuştur. Şu anda ise, Türkiye’nin önde gelen kültür ve sanat organizasyonudur.

  • İstanbul Uluslararası 1001 Belgesel Film Festivali

İstanbul Uluslararası 1001 Belgesel Film Festivali, kuruluşundan bu yana Türkiye’den ve dünyadan yüzlerce filme ev sahipliği yapmıştır. Her yıl belgesel yapımcıları ve belgesel sineması teorisyenleri izleyicilerle tanışma fırsatını bu organizasyon aracılığıyla buluyorlar.

Türkiye’de Belgesel Sinemacılar Birliği (BSB) tarafından düzenlenen Uluslararası 1001 Belgesel Film Festivali, 1997’den bu yana Türkiye’de düzenlenen ilk yıllık belgesel film festivali olma özelliğini taşımaktadır.

Festivalde yer alan tüm gösterimler, belgesel filmleri izleyicilerinin filmlere hiçbir sıkıntı yaşamadan erişme hakkına sahip olduğu inancına uyularak sinemaseverler için ücretsiz olarak yayınlanmaktadır.

Festival, güçlü ve evrensel bir sinema diline sahip, insanlığı yükselten değerleri ve farklı kültürlerin bir arada bulunmalarını birbirine zarar vermeden destekleyen filmleri sunmayı amaçlamaktadır.

  • Uluslararası Farklı Perspektifler Kısa Film Festivali

Uluslararası Farklı Perspektifler Kısa Film Festivali, kültürel farklılıklar konusunu ele alan uluslararası ve“take-a-way” özelliğine sahip dünyanın tek film festivalidir. Festival, ağırlıklı olarak her yıl ulusal veya uluslararası gündemde yer alan sosyal bir problemi ele alarak farklı ortamlar, bağlamlar, fikirler ve sınır anlayışlarıyla ilgili filmlere odaklanmaktadır.

  • İstanbul Film Festivali – İKSV

İstanbul Film Festivali ilk kez 1982 yazında, İstanbul Festivali kapsamında, “Sanatlar ve Sinema” temalı altı filmin gösterildiği bir “film haftası” olarak sinemaseverlerin karşısına çıkmıştır. 1989 yılı başında, FIAPF (Uluslararası Film Yapımcıları Dernekleri Federasyonu) tarafından “özel konulu, yarışmalı festival” kategorisine alınarak dünyanın önde gelen festivalleri arasına giren Sinema Günleri, böylece “İstanbul Film Festivali” adını almıştır.

Özel ve tematik bölümlerin yanı sıra, dünya klasikleri, retrospektifler, canlı müzik eşliğinde sessiz film gösterimleri, canlandırma sineması ve belgesellerin yer aldığı festivalde her yıl yaklaşık 200 film gösterilmektedir.

Türkiye’nin en büyük film festivali olarak gösterilen İstanbul Film Festivali, Türkiye’de sinemanın gelişimini teşvik etmeyi, Türk sinemasının uluslararası alanda tanıtımına katkıda bulunmayı ve kaliteli yapımların ülkemizde ticari gösterime girmesine aracılık etmeyi kendisine amaç edinmiştir.

  • Malatya Uluslararası Film Festivali

Malatya Uluslararası Film Festivali, Türkiye’nin doğusunda düzenlenen, tematik bölümleri, prömiyerleri, özel gösterimleri ve sinema kurslarıyla eşsiz bir sinema festivali sunan bir etkinlik olarak göze çarpmaktadır.

Sitemiz içeriklerinden memnun musunuz? Veya bu içerikle ilgili sorularınız mı var? Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

Bir cevap yazın