Türkiye’nin En Uzun Trekking Parkuru’nu Tanıyalım : Likya Yolu – Fethiye

Günümüzde yavaş seyahat etmenin yürümekten daha iyi bir yolu olmadığı bilinen bir gerçektir. Yürümek için ise Türkiye’nin güney kıyısında yer alan eski Likya’dan daha iyi bir yer olduğu düşünülemez. Eski uygarlıkların izlerini takip ederek eşsiz bir manzara eşliğinde yürüyüş yapmanın peşindeyseniz doğru yerdesiniz. Likya Yolu, Likya sahili boyunca Türkiye’nin ilk ve en uzun mesafeli yürüyüş parkuru olma özelliğine sahiptir. Likya Yolu’nun arka planı, önemli ipuçları ve yürüyüşünüze nasıl hazırlanacağınıza dair her şey için hazırlamış olduğumuz bu yazıyı okuyabilir ve yol boyunca Likya Yolu rehberiniz olarak kullanabilirsiniz.

Likya Yolunun Arka Planı       

Likya, Türkiye’nin güney kıyısında yer alan Akdeniz’e uzanan Tekke Yarımadası’nın tarihi adıdır. Dağlar, güzel manzaralar ve çeşitli yürüyüş parkurları eşliğinde kayalık sahilden dik bir şekilde yükselir. Bölgede ormanlar oldukça yoğundur;alçaklarda çamlar ve keçiboynuzu ağaçları hâkim olurken, yüksek rakımlarda ardıç ve sedirler görülmektedir. Kıyı turizmi ile birlikte yüksek yoğunluklu tarım deltaları bulunmaktadır.

Likyalılar gelişmiş bir sanat tarzı ve yüksek yaşam standardına sahip demokratik ancak bağımlı, savaşçı insanlardan oluşuyordu. Stratejik konumları onlara deniz ticareti ve kimi zamanlarda korsanlık için eşsiz fırsatlar vermiştir. Perslerden sonra Likyalılar, Büyük İskender yönetimi altına girmiş ve Yunan kültürünü benimsemişlerdir. Daha sonra Likya, Roma İmparatorluğu’nun bir eyaleti olmuştur. Romalılar birçok şehir ve liman geliştirmiş, onları asfalt yollarla bağlamış ve tiyatrolar, hamamlar, forumlar, tapınaklar ve tören kapıları ile donatmışlardır. 4. yüzyıldan itibaren Hıristiyanlık bölgeyi ele geçirmiş ve Roma imparatorluğu parçalanırken Likya tepelerinde birçok Bizans manastırı kurulmuştur. Yarımadada Likya mezarları ve kalıntıları oldukça fazladır ve Likya Yolu yaklaşık 25 adet tarihi alandan geçmektedir.

Likya Yolu Trekking Parkuru

Likya Yolu, Fethiye’den Antalya’ya 540 km uzunluğunda ve 29 gün süren yol işaretli bir dağ yürüyüşü parkurudur. Parkur, çoğunlukla dağ bisikletine uygun olmayan, genellikle sert ve taşlı olan Roma yollarından, eski patikalardan ve katır yollarından oluşmaktadır. Sahil ve dağlar arasında uzanırken, genellikle dik eğimler görülmektedir. 1999 yılında İngiliz/Türk amatör tarihçi Kate Clow tarafından araştırılarak, parkur tasarlanmış ve yol işaretleriyle donatılmıştır.

Fethiye Ölüdeniz’deki başlangıç noktası Dalaman hava alanından yaklaşık 2 saat uzaklıktadır. Bitiş noktası ise Antalya’ya günlük otobüs seferlerinin düzenlendiği Geyikbayırı’nda bulunmaktadır. Buna ek olarak, yol boyunca üç yerde sarı ve kırmızı ile işaretlenmiş yerel yürüyüş parkurları vardır. Bunlar: Fethiye, Kemer ve Konyaaltı parkurlarıdır.

Yol boyunca toplu taşıma araçları ve yüzme, kano veya yamaç paraşütü olanakları mevcuttur. Trekking için ilkbahar veya sonbahar – Şubat-Mayıs veya Eylül-Kasım – en iyisi seçim olacaktır. Likya’da yaz uzun yürüyüşler için çok sıcaktır. Üst kısımlarda kalan yerler dışında her gece köy evlerinde, pansiyonlarda veya küçük otellerde konaklama imkânı bulabilirsiniz. Ayrıca, bağımsız yürüyüşçüler yakınında su kaynağı bulunan çok sayıda kamp yeri keşfedebilirler.

Likya Yolu Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Likya Yolu hakkında bilmeniz gereken en önemli gördüğümüz noktaları sizler için derledik.

 • Çoğunlukla kaliteli parkurlar olmasına rağmen arazi oldukça engebelidir.
 • Yol işaretleri fazla yeterli değil, bu yüzden GPS veya harita kullanımı önemle tavsiye edilir.
 • Sık sık inişler ve çıkışlar mevcuttur ve bunlar genellikle çok diktir, bu yüzden hızlı ve dikkatsizce hareket etmekten kaçınılmalıdır.
 • Her yer antik kalıntılarla doludur.
 • Kamp yapmak istiyorsanız, hemen hemen her yerde bu imkâna sahip olabilirsiniz.
 • Yerel ulaşım oldukça iyidir.
 • Yemek ve konaklama için nispeten düşük maliyetlerle karşılaşırsınız.
 • Parkur oldukça güvenli olmakla birlikte yerli halk çok yardımsever ve destekleyicidir.
 • Çoğunlukla içme suyu mevcuttur, ancak yaz aylarında yanınızda yeterli miktarda taşımanız tavsiye edilir.
 • Çoğu sporcu batıdan doğuya doğru yürüdüğü halde her iki yönde de yürüyüş yapılabilir.
 • İlginizi çekmeyen veya zamanınızın sınırlı olduğu bölümleri atlamak kolaydır.

Likya Yolu inanılmaz bir deneyim sunmanın yanında herkes için saklı bir şeyler barındırmaktadır. Sizlerin bu nispeten bilinmeyen hazineden haberdar olmanıza yardımcı olmaktan ve yolculuğunuzda en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olacak bilgiler sunmaktan mutluluk duyuyoruz.

Bir cevap yazın