Türkiye’nin İlk Yerli Otomobili TOGG Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Türkiye henüz yerli otomotiv endüstrisi ile tanınmıyor, ancak bu durum ülkenin ilk yerli otomobil üreticisi TOGG (Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu) tarafından tanıtımı yapılan ve tamamen elektrikli orta büyüklükteki bir C-SUV (SUV, cip ve otomobil karışımı yeni nesil araçlar) prototipi ve konsept bir sedan otomobil ile değişmek üzere olabilir. Otomobillerin tanıtımı Gebze’deki Bilişim Vadisi’nde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımıyla gerçekleşen halka açık bir etkinlikte yapıldı.

2022’de Piyasaya Sürülecek

Yerli C-SUV, etkileyici düz yol hızı ve düşük sahip olma maliyeti vaat eden tamamen elektrikli güç aktarma organı ile 2022’de piyasaya sürülecek. Bu akülü elektrikli motor kombinasyonu tamamen TOGG mühendisleri tarafından geliştirilmiş ve fikri mülkiyet hakları tamamen Türkiye’ye aittir.

Müşteriler iki farklı lityum iyon pil kurulumu arasından seçim yapabilecek. Daha küçük olan seçenek 300 km menzil vaat ederken, daha büyük olan paketin tam şarj başına 480 km menzil sunacağı bildirildi. Hızlı şarj özelliği, C-SUV’nin sadece 30 dakikada yüzde 80 şarja ulaşmasını sağlayacaktır. Ayrıca, TOGG müşterilerine pil paketleri için sekiz yıl garanti sunacaktır.

Güç Seçenekleri ve Tasarım                                                                         

Temel modellerde arka aksta 200 beygir güç üreten tek bir elektrik motoru bulunacak.Çift motorlu model ise, ön aksa ek bir ünite daha eklenerek C-SUV’nin dört tekerlekten çekiş yeteneğini sağlayacak ve 400 beygir gücüne ulaşacak. TOGG, arkadan tahrikli modelinin 7,6 saniyede,çift motorlu C-SUV modelinin ise 4,8 saniyede 100 km/saat hıza ulaşabildiğini açıkladı.

Tasarım etkileyici, geniş bir kabine sahip uzun bir dingil mesafesi sunuyor. TOGG tasarım üzerinde, Türkiye ve ötesindeki tüketicilere hitap edecek bir otomobil inşa etmek amacıyla İtalyan otomotiv tasarımcısı Pininfarina ile birlikte Türk tüketicilerin beklentilerinden ve beğenilerinden esinlenerek çalışmalarını yürüttü. Tasarımda başta lale olmak üzere Anadolu kültüründen de esinlenilmiştir. Tasarımcılar, aracın Türkiye ile bağlantısının altını çizmek için ızgaraya ve tekerleklere çiçek motifi ayrıntısı eklemişlerdir.

Yerli elektrikli otomobil TOGG’un kabini geniş dijital gösterge paneli ve bilgi-eğlence sisteminden geniş ölçüde yararlanmaktadır. Ayrıca, bir yolcu ekranı da mevcuttur. Klima kontrolleri için orta konsolun üzerinde ikincil bir ekran içeren dokunmatik ekran arayüzleri iç mekâna hâkim karakterini ortaya koyuyor. Bu orta konsol, yüksek yerleşimi sayesinde kabindekilere kokpit benzeri bir deneyim kazandırıyor.

Ön aksta bulunan bağımsız MacPherson payandalar konforu ve performansı optimize ederken, entegre bağlantılı bağımsız arka süspansiyon sistemi sportif bir karakter ve hassas yol tutuşuyla birlikte hızlı tepki veren bir sürüş deneyimi sunmaktadır.

Otonom Sürüş Kabiliyeti

Gelişmiş sürücü destek sistemleri arasında Seviye 2 otonom sürüş kabiliyeti sunan “Yavaş Trafik Pilotu” özelliği bulunmaktadır. Bu sistem, sürücülerin yavaş akan trafikteki yükünü hafifleterek araç içindeki akıllı özelliklerden faydalanabilmeleri için zaman yaratacaktır.

Esnek mimarisi ile TOGG C-SUV, “Seviye 3 ve Ötesi” otonom sürüşe sorunsuz bir dönüşüm sağlayabilecek. Aracın birleşik mimarisi, yazılımında yapılacak sürekli iyileştirmeler için uzaktan güncellemeleri mümkün kılacaktır. OTG güncellemeleri için internet bağlantısının ötesinde, TOGG, V2X yeteneklerine sahip olacak ve evdeki akıllı cihazlarla ve daha geniş elektrik şebekesiyle iletişim kurabilecektir. 5G kablosuz ağ teknolojisi ilerledikçe araçta yeni hizmetler sunulmaya devam edilecek.

Ezber Bozan Sürüş Deneyimi                           

Yerli otomobil TOGG’da holografik asistan da dâhil olmak üzere gerçekten yenilikçi bir teknoloji mevcuttur. TOGG’ye göre araçlarda, sıradan sanal ekran panelinin çok ötesinde bir kullanıcı deneyimi sağlayacak gelişmiş göz izleme algoritmaları ve holografik üç boyutlu görüntüleme teknolojileri kullanacak.

Bu teknoloji sayesinde sürücü gözünü yoldan ayırmadan araç ekranındaki bilgileri görebilecek ve aynı zamanda yol ve çevre ile ilgili diğer tüm bilgilere de erişebilecek. Artırılmış gerçeklik ve 3D gelişmiş görüntü ile, sürücü navigasyon ve diğer sürücü destek sistemlerini daha kolay kullanabilecek ve daha güvenli, daha konforlu ve etkileşimli bir sürüş deneyimine sahip olacak. TOGG, bu yenilikçi teknoloji ile otomotiv sektöründe kullanıcılarına bu eşsiz sürüş deneyimini sunan ilk şirket olmayı hedefliyor.

TOGG, 2022 yılı içinde bir tarihte C-SUV’yi Türkiye pazarında piyasaya sürmeyi hedefliyor ve bu tarih yaklaştıkça yerli elektrikli otomobil ile ilgili ek detaylar da gelmeye devam edecek.

1 Yorum

  • Avatar
    Ali Gökoğlu

    Daha Mercedes kendi aküsünü geliştirememiştir – direk TESLA DAN -alıyorlar,Türkiye mi yüzde yüz Türk Malı Akü geliştirmiş! Aküyü nerden aldıklarını lütfen açıklarmışsınız?
    Teşekkürlerimle

Sitemiz içeriklerinden memnun musunuz? Veya bu içerikle ilgili sorularınız mı var? Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

Bir cevap yazın