Türkiye’nin Maldivler’i : Salda Gölü

Türkiye birbirinden eşsiz güzellikleriyle her yıl yüz binlerce yerli ve yabancı gezginin uğrak duraklarından biri olmuştur. Eğer bu seferTürkiye’nin güneybatısınaseyahat etmeyi planlıyorsanız Göller Yöresinde yer alan ve Türkiye’nin en büyüleyici güzelliklerinden biri olarak bilinenSalda Gölünü keşfedebilirsiniz. Dünyanın dört bir yanından doğa meraklısı ziyaretçilerini ağırlayan Salda Gölü, Burdur’un Yeşilova ilçe merkezine yaklaşık 4 km uzaklıkta yer alırken, 44 kilometrekarelik bir alana yayılıyor. Yeşilova ilçesi, Doğanbaba ve Kayadibi ile çevrili olan Salda Gölü 184 metreye kadar derinliği ile Türkiye’nin en derin göllerindenbiri konumunda bulunmaktadır. Salda Gölü oluşumu bakımından ise bir krater gölü olarak sınıflandırılmaktadır.

Türkiye’nin Maldivleri                                  

Salda Gölü, Türkiye yarımadasının ortasında, Burdur-Denizli-Antalya üçgeninde bulunan en temiz göllerden biri olarak bilinmektedir. El değmemiş dokusuyla Göller Yöresinde yer alan bu göl, stromatolik kayaçlar adı verilen kireçtaşı benzeri bir yapıdan oluşmaktadır. Mars yüzeyinde de görülen bu kayaçlar, gölün yüzeyinde magnezyum üretmeyi mümkün kılmaktadır. Gölün rengi ve sınırları eşsiz beyazlıkta bir görünüm sunmaktadır. Bu özelliğiyle Türkiye’nin Maldivleri olarak da bilinmektedir.

Salda Gölü 1160 metre yükseklikte yer almaktadır. Bu durum, yaz aylarında buraya gelen ziyaretçilerin serin havanın ve hatta daha serin göl suyunun tadını çıkararak sıcaklıktan kurtulmalarını sağlamaktadır. Ancak Türkiye’de yaz sıcaklıkları daha düşük rakımlarda düşmeye başladığından, Salda Gölü size oldukça soğuk hissettiriyor. Bu nedenle Salda Gölü ziyaretinizde yaz ayında da olsa yanınızda mutlaka kalın kıyafetlerinizi bulundurmanızı tavsiye ederiz.

Salda Gölü’nde Neler Yapılır?

Salda Gölü’ne geldiğinizde, burada güneşin doğuşunu ve gün batımını izleyebilir ya da doğanın muhteşem manzarasını ayağınıza getiren Salda Gölü kıyısında piknik yapabilirsiniz. Tabii ki, bu harika ortamın tüm avantajlarından sevdikleriniz ile birlikte veya yalnız başınıza yürüyerek yararlanabilirsiniz.

Gölde yüzmeyi düşünürseniz eğer dikkate almanız gereken bazı önemli noktalar bulunmaktadır.Salda Gölü aniden derinleşebilmektedir. Bu nedenle göle sadece Yeşilova Belediyesi Halk Plajı, Doğanbaba Halk Plajı, Salda Orman Bakanlığı Tabiat Parkı gibi belirlenmiş alanlarda girmeniz mümkündür.

Ayrıca, Yeşilova Belediyesi Halk Plajı veya Doğanbaba Halk Plajı’nda kamp yapma imkânı da bulunmaktadır. Ancak, sadece Yeşilova Belediyesi Halk Plajı’nda ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz veya bungalov kiralayabileceğiniz bir tesis bulunmaktadır. Göl ve gölün etrafı sit alanı olarak belirlendiği için bu iki yer dışında herhangi bir yerde kamp yapmak yasaktır.

Salda Gölü Nerededir ve Nasıl Gidilir?

Türkiye’nin muhteşem doğal güzelliği Salda Gölü Burdur, Denizli, Isparta ve Antalya iline yakın bir konumda bulunmaktadır. Türkiye’nin her yerinden bu şehirlere otobüsler ile ulaşabilirsiniz. Ayrıca, Denizli ve Antalya’da havaalanları bulunmaktadır. Burdur’un Yeşilova İlçesi’ndeki Salda Gölü, Burdur’un merkezine yaklaşık 76 km uzaklıktadır. Bir doğa harikası olan bu göl, Isparta merkezine 107 km ve Denizli merkezine 100 km mesafede yer almaktadır. Şehir merkezlerinden kalkan tur otobüsleri veya kiralayacağınız araç de ile Salda Gölü’ne ulaşabilirsiniz.

Salda Gölü Hakkında Faydalı Bilgiler

  • Salda Gölü, Türkiye’nin güney bölgesinde yer alan Burdur ilinde bulunmaktadır.
  • Karayolu üzerinden Antalya’dan 2,5 saat, Denizli’den 1 saat, Isparta’dan 1,5 saat ve Burdur merkezinden yaklaşık 1 saatte Salda Gölü’ne ulaşmak mümkündür.
  • Gölün girişive Halk Plajı gölün Yeşilova tarafından sağlanmaktadır. Bu alanda kamp ve ahşap bungalovlar mevcuttur. Ayrıca yemek için çeşitli alternatifler bulmak mümkündür.
  • Halk Plajı ayrıca sahilde çok sayıda piknik masası ve şezlong bulunan geniş bir alana sahiptir. Ancak plajın bu tarafı özellikle yaz sezonunda hafta sonları çok kalabalık olabilecektir.
  • Gölün farklı açılardan manzaralarına şahit olabilmek için çevresinde keşfe çıkabilirsiniz.
  • Eğer konaklama tesisi arıyorsanız, kamp olanağının yanı sıra göl çevresinde birkaç küçük pansiyon bulabilirsiniz.
  • Salda Gölü aynı zamanda fotoğrafçılar ve yürüyüşçüler için harika bir başlangıç ​​noktasıdır. Eğer kendinizi formda hissediyorsanız gölün manzarasını en üst seviyeden görmeye olanak sağlayan bir Salda Ultramarathon etkinliği de organize edilmektedir.
  • Salda Gölü ayrıca kış ziyaretçileri için bir kayak merkezine de ev sahipliği yapmaktadır.

Doğa severlerin, kampçıların ve bisikletçilerin keyif aldığı doğal bir güzellik olan Salda Gölü Tabiat Parkı, muhteşem doğasıyla siz değerli ziyaretçileri tarafından keşfedilmeyi bekliyor!

Sitemiz içeriklerinden memnun musunuz? Veya bu içerikle ilgili sorularınız mı var? Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

Bir cevap yazın