TURKUAZ KART NEDİR

Turkuaz Kart Türkiye’den ev alan veya yatırım yapan yabancılara öncelikli vatandaşlık ve süresiz çalışma hakkı veren, eş ve bakmakla yükümlü olduğu çocuklarına da oturum izni hakkı tanıyan devrim niteliğinde yeni bir uygulamadır. Türkiye’de herhangi bir miktarda sabit sermaye yatırımı yapan yabancı yatırımcılar, Türkiye’de gayrimenkul alarak bu gayrimenkulleri üç yıllığına satılmama şerhiyle tapuya kaydeden yabancılar, kurdukları iş yerlerinde belli sayıda kişiye istihdam imkanı sağlayan yabancılar, bankaya yatırdığı parayı üç yıl çekmeyen yabancı yatırımcılar ve devlet yatırım araçlarına belli bir süre içerisinde bunları çekmemek koşuluyla para yatıran yabancılar öncelikli Turkuaz Kart sahibi olacaklardır.

Turkuaz Kart

Turkuaz Kart Nasıl Alınır?

Bakanlıkça nitelikli yabancı olarak değerlendirilen kişilere Turkuaz Kart verilmektedir ve bu durumun belirli kriterleri vardır. Yabancıların yaptığı Turkuaz Kart başvurusunun olumlu sonuçlanması için, Türkiye’nin yararına olabilecek özellikleri taşımaları gerekmektedir.

13 Ağustos 2016 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren Uluslararası İşgücü Kanunu Tasarısı’na göre, yeterli şartları sağlayan yabancılara Turkuaz Kart sistemi dahilinde Türk vatandaşlığı verilecektir.

• Eğitim alanına katkı yapabilecek olan yabancılar
• Bilim ve teknoloji alanında faydası olabilecek olan yabancılar
• Ülkemize yatırım yapan veya yapacak olan yabancılar
• Sahip oldukları mesleki tecrübe ile, ülkemize fayda sağlayacak olan yabancılar
• Ülkemizde istihdam yaratabilecek olan yabancılar
• Uluslararası İşgücü Politikası Danışma Kurulunun önerdiği yabancılar
• Akademik anlamda yaptığı çalışmalar tüm dünya tarafından kabul görmüş olan yabancılar
• Yurtdışına büyük cirolarda ihracat yapan yabancılar,
• Türkiye’de herhangi bir gayrimenkul sahibi olan ve bu gayrimenkulleri en az 3 yıl satmayacağına dair teminat veren yabancılar.

Başvuru yapabilecek.

Turkuaz Kart Başvurusu Nasıl ve Nereye Yapılır?

Yukarıdaki şartları taşıyan yabancılar, bakanlık tarafından yetkilendirilmiş olan aracı kurumlar vasıtasıyla Turkuaz Kart başvurusu yapabilirler.

Turkuaz Kart Uygulaması

Bakanlık tarafından yapılan değerlendirme neticesinde başvurusu olumlu sonuçlananlar uygulamaya alınır.

Bakanlıkça Turkuaz Kart verilmesi uygun görülenlerin, aşağıdaki konulara dikkat etmesi gerekmektedir.

• Turkuaz Kart alanlar, ilk 3 yıl değerlendirmeye tabi tutulurlar. Yani Kart ilk seferde 3 yıl süre için verilir. Bu ilk 3 yıl içerisinde Bakanlık, Kart sahiplerinden bilgi ya da belge talep edebilir.

• Geçiş süresi içinde,  Kart sahibi olanların yaptığı faaliyet ve verdiği sözlerin tutulup tutulmadığı, bakanlık tarafından görevlendirilen bir uzman ekip tarafından takip edilecek.

• Geçiş süresi sonunda, ilgili kanunun 15. maddesine göre  Kartı iptal edilmeyen yabancıların, geçiş süresinin bitmelerine 180 gün kalmasından itibaren başvurması halinde, süresiz Turkuaz Kart verilir. Geçiş süresi bittikten sonra yapılan başvurular geçersiz sayılır ve Turkuaz Kartları iptal edilir.

• Turkuaz Kart sahiplerinin eş ve bakmakla yükümlü olduğu çocuklarına, yakını olduklarını gösteren ve oturma izni yerine geçen  belge verilir.

• Turkuaz Kart alanlar, herhangi bir engele takılmaksızın, yurt dışında yaşayan ailelerini ülkemize getirebilir.

• Turkuaz Kart almaya hak kazanan yabancılar, süresiz çalışma izni alan yabancıların sahip olduğu haklardan faydalanırlar.

• Süresiz Kart alanlar, istedikleri takdirde Türk vatandaşlığına geçebilir. Askerlik, kamu görevlerine girme, seçme ve seçilme hakkı dışında kalan, genel sağlık sigortası gibi tüm haklardan yararlanabilir.

• Turkuaz Kart alanlar, süresiz oturma izni almış sayılırlar.

Suriyeliler Turkuaz Kart Alabilir mi ?

Haklarında geçici koruma kararı alınmış olan Suriyeliler, Turkuaz Kart için gerekli olan hükümlerden muaf tutulur.

Kimler Turkuaz Kart Başvurusu Yapamaz ?

Turkuaz Kart almak için gereken şartları taşısalar bile, aşağıdaki durumda olan yabancılar Turkuaz Kart başvurusu yapamazlar.

• Türkiye’ye giriş ve çıkış yasağı olan yabancılar
• Kamu sağlığını tehdit edecek türde hastalığı olan yabancılar
• Kamu düzeni ve güvenliği açısından tehdit olabileceği düşünülen yabancılar

Turkuaz Kart Başvurusu Yapmak İçin Ne Kadar Yatırım Yapmak Gerekiyor?

Ülkemize ekonomik açıdan katkı yapacak kişiler de, Turkuaz Kart başvurusu yapabilmektedir.

Güncellenecektir.

TURKUAZ KART SİSTEMİ NEDİR?

Neden Turkuaz Kart?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olun
Ülke nüfusu 80.000.000
Mülk alın acele edin!
Türkiye’den dünyaya açılın
Türkiye’de şirket kurun, dünyanın her yerinde ticaret yapın.
GELECEĞİNİZE YATIRIM YAPIN!
Vize yok!
Türk vatandaşı olmak ve Türk pasaportu almak!
Geleceğinizi kurun!
Türkiye 2023 yılında dünyanın en büyük ekonomileri arasına girecektir.
TÜRKİYE’YE HER YIL 30 MİLYON TURİST GELİR!
HERKES YAŞAMINDA HÜR VE SERBEST
DÜNYANIN EN BÜYÜK ŞİRKETLERİ İSTANBUL’DA
YATIRIM FIRSATLARI
Türkiye Avrupa Birliğinin istemiş olduğu bütün şartları 5 yıl önce yerine getirmiştir.

 

 

 

Turkuaz kart başvurusu: uygunluk testi için aşağıdaki formu doldurun, yeniliklerden ve güncellemelerden ilk sizin haberiniz olsun.


Dili Değiştir
 Residence Permit, Work Permit  Residence Permit, Work Permit  
  

Dikkat : Bu test ATA Kurumsal Danışmanlık A.Ş. tarafından oluşturulmuştur resmi başvuru değildir, Turkuaz Kart başvuruları yetkili aracı kurumlar tarafından yapılacaktır, 6735 sayılı Uluslarası İşgücü kanununun uygulama yönetmeliği henüz çıkmadığı için başvurular başlamamıştır.

 

19 Yorum Yapıldı

 • By Umida - Cevapla

  Çalışma izni almak için ilk adım ne yapmalıyım

  • By Ata Kurumsal - Cevapla

   Merhaba, ilk adım olarak iş bulmanız gerekmektedir ama Turkuaz kart sahibi olabilirseniz iş bulmanız ve çalışma izni almanız çok daha kolay olacaktır.

 • By pneumaticconveyingsystemsblog - Cevapla

  güzel çalışma

  • By Ata Kurumsal - Cevapla

   Merhaba, Türkiye Cumhuriyeti hükümeti bu çalışma ile yabancı yatırımcıların Türk vatandaşı olma konusunda kolaylıklar sağlamasını hedeflemiştir, Türkiye’de belli bir miktarın üzerinde ev alan veya yatırım yapan yabancılar hemen TURKUAZ KART sahibi olabilecekler ve 5 sene sonra Türkiye vatandaşı olabileceklerdir.

 • By dogan07tribrahim - Cevapla

  Turkuaz kart alabilmek için Türkiye’de kaç yıl ikamet etmek gerekiyor ? veya böyle bir süre varmı ?

  • By Ata Kurumsal - Cevapla

   Merhaba, Yabancı yatırımcıların haricinde ki yabancıların Turkuaz kart alabilmeleri için herhangi bir alanda öne çıkmış nitelikli kişiler olması gerekiyor, örneğin sporcular veya bilim insanları gibi. Türkiye’ki tüm yabancıların Turkuaz karta başvuru hakları bulunmaktadır daha önce ikamet etmiş veya halen ikamet eden yabancılar için bir ayrım bulunmamaktadır. Turkuaz kart başvuruları sadece yetkili aracı kurumlar tarafından yapılacaktır.

 • By Katerina - Cevapla

  Turkuaz başvuruları nezaman başlıycak hiç bir yerde yazmıyor.

  • By Ata Kurumsal - Cevapla

   Merhaba, Turkuaz kart uygulaması 6375 sayılı kanunla beraber onaylanmış fakat yönetmeliği çıkmadığı için henüz başvurular başlamamıştır. Yönetmelik Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı mevzuat bölümü tarafından yazılmakta Ocak veya Şubat ayı gibi çıkacağı tahmin edilmektedir.

 • By Oleg - Cevapla

  Çalışma iznim var, Turkuaz kart alabilir miyim? Ne gibi faydası olur?

  • By Ata Kurumsal - Cevapla

   Merhaba, Turkuaz karta Çalışma ve Oturma izni olan veya olmayan tüm yabancılar başvuru yapabilirler, başvurusu uygun görülen yabancılara Turkuaz kart verilir, Turkuaz kart sahibi yabancılar çalışmak istedikleri zaman aynı Türk vatandaşı gibi Çalışma İzni prosedürlerinden uzak bir şekilde hemen işe girişi yapılabilir veya mevcut işinden ayrılıp yeni bir işe hemen başlayabilir. Detaylar 2017 yılında belli olacak.

 • By Julia - Cevapla

  8 ay önce 350 bin Euro’ya istanbuldan ev aldık, tapumuzda var, Turkuaz kart alabilir miyiz, teşekkürler

  • By Ata Kurumsal - Cevapla

   Merhaba, daha önceden Türkiye den ev almış yabancıların Turkuaz karta başvuru hakları bulunmaktadır, başvurular henüz başlamamıştır, lütfen sitemizi takip etmeye devam edin.

  • By Ata Kurumsal - Cevapla

   Tekrar merhaba, Bugün çıkan yönetmelikle 1 milyon dolarlık gayrimenkul sahibi yabancıların Turkuaz kart sahibi olacağı açıklanmıştır, maalesef şu an için kriterleriniz uygun değildir.

 • By afsin - Cevapla

  merhaba ben turkiye mezunu bir uzman hekim olarak turkiyede calismaktayim . ustelik enerji sektorunde 6 yuz bin dolarlik bir yatirim yabtim. acaba bu iki faktoru goze alarak ben turkuaz karti alabilirmiyim? saygilarimla

  • By Ata Kurumsal - Cevapla

   Merhaba, maalesef yaptığınız yatırım kriterlerin altında kalıyor, fakat niteliklerinize göre yaptığınız yatırımın puanlama sistemine etkisi olacağını tahmin etmekteyiz, yine de yönetmeliğinin çıkması gerekli net cevap verebilmemiz için, aşağıdaki formu doldurursanız, yönetmelik çıkar çıkmaz sizi bilgilendirebiliriz.

 • By ruya - Cevapla

  merhaba. bu turkuaz kartin detaylari ne zaman belli olacak. cok gecikti.ben . ben iki yill once calisma izni uzatmasini bir haftada yapilmisti. simdi 3 yill daha uzatacagiz diye bir aydir daha dosyem sube mudurunde duruyor.

  • By Ata Kurumsal - Cevapla

   Merhaba, detayların ne zaman belli olacağı ile ilgili maalesef bir fikrimiz yok, fakat çalışma izninizin şu an gecikmesinin sebebi sanırım Turkuaz kartla alakalı hazırlıkların yapılmasından dolayı bakanlık nezdinde oluşan yoğunluk olduğunu tahmin ediyoruz.

 • By Muhanned - Cevapla

  bir avukat hem de danışmanlık firması turkuaz kart için biz de 5000 dolar para istedi siteda başlamadı yazıyor yardımcı olabilir misiniz kim doğruyu söylüyor

  • By Ata Kurumsal - Cevapla

   Merhaba, Turkuaz kart başvuruları sadece ”YETKİLİ ARACI KURUM” tarafından yapılacaktır, bu kurumları Türkiye Cumhuriyeti devleti yetkilendirmiştir. başvurular henüz başlamamıştır ve henüz yetkilendirilen bir danışmanlık firması bulunmaktadır. bahsettiğiniz konuda eğer ödeme yaptıysanız ve bunu kanıtlayan bir belgeniz varsa bulunduğunuz ilin adalet saraylarına gidip savcılıklara suç duyurusunda bulunabilirsiniz.

Sorun - CevaplayalımYASAL UYARI: Sitemizdeki içerikler yayınlanma tarihi ve saati GOOGLE tarafından indexlenerek kayıt altına alınmaktadır. Kaynak gösterilse dahi hiçbir içeriğimiz özel izin alınmadan kullanılamaz.