Çalışma izni başvuru süreleri ve uyulması gereken kurallar

Çalışma İzni Başvuru Süreleri Sayfamızdaki bilgiler 6735 sayılı Uluslararası İşgücü Kanununa göre güncellenmiştir. (13 Ağustos 2016)

Eski kanuna göre çalışma izni bitse bile 15 gün içerisinde uzatma başvurusu yapılabiliyordu, 6735 sayılı Uluslararası İşgücü Kanununa göre ise son günü geçmemesi gerekiyor. Bu gibi durumda yabancıyı ülkesine gönderip  Türk konsoloslukları aracıyla yeniden çalışma izni başvurusu yapılması gerekmektedir.

Başvuru süreleri yabancılar için çalışma izni başvuru sürecinde önemli bir yer tutar. Özellikle Yabancılar Hakkında Çalışma İzni Kanunu’ndaki son gelişmeler ile ve E-Devlet portalı üzerinden online olarak çalışma izni başvuru süreçlerinin başlamasından sonra vade sonları daha önemli hale gelmiş durumda.
Türk kanunlarında belirlenen vade sonu sürelerini göz ardı etmek, çalışma izni başvuru sürecine zarar verebilmektedir. Dahası, yabancı işçi çalıştıran işverenler, gereken zamanında bildirim yapmamaları halinde idari cezalar ile karşı karşıya kalabilmektedir.

BAŞVURU TÜRÜ SÜREÇ SÜRE
YURTDIŞI BAŞVURULAR Online Başvuru Konsolosluk başvurusundan sonra, online başvuru 10 iş günü içinde
Doğrudan Başvuru Konsolosluk başvurusundan sonra, belgelerin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na gönderilmesi 10 iş günü içinde
İkamet İzni Başvurusu Çalışma izinleri ikamet izni olarak kullanılır
YURTİÇİ BAŞVURULAR Doğrudan Başvuru Online başvurudan sonra, belgelerin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na gönderilmesi 6 iş günü içinde
İkamet İzni Başvurusu Çalışma izinleri ikamet izni olarak kullanılır
UZATMA BAŞVURUSU Online Başvuru Çalışma izni bitiş tarihinden önce 2 ay içinde.
Doğrudan Başvuru Online başvurudan sonra, belgelerin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na gönderilmesi 6 iş günü içinde
İkamet İzni Başvurusu Çalışma izinleri ikamet izni olarak kullanılır
UYARILAR
(4817 Sayılı Kanunun 18.ci maddesine göre)
Yabancı çalıştıran işverenler Yeni İş Yabancının işe başladığı tarihten itibaren
Çalışma izni alındıktan 30 gün içinde işçi işe başlayamazsa 15 gün içinde
ÇALIŞMA İZNİ İPTALİ Yabancı çalıştıran işverenler İş sözleşmesinin bitiş tarihinden itibaren 15 gün içinde

 

4 yorum

 • Ayşe

  uzatma başvurusunu bir gün geç yaptık, çalışma iznimiz onaylanacak mı? annem çok hasta bakıcısını gönderemeyiz tekrar.

  • Ata Kurumsal

   Merhaba; Üzgünüz yeni kanunla beraber yapılan değişikliğe göre her halükarda son günü geçirmemeniz gerekiyordu, bu yüzden uzatma başvurunuz işlemden kaldırılacak ve yeninden ilk başvuru yapmak zorunda kalacaksınız.

 • mustafa

  uzatma başvurusu yapmam gerekiyor fakat sistemde belgeleri yükleyeceğimiz kısım açılmıyor. farklı tarayıcılardan denememize rağmen aynı sorunu yaşadık. Alo 170 i aradığımızda sistemsel bir hata olmadığını ve daha sonra tekrar denememizi söylüyorlar. Birkaç gündür denememize rağmen belgeleri sisteme yükleyeceğimiz kısım açılmıyor.

  • Ata Kurumsal

   Merhaba, sistemde bir problem bulunmamaktadır, kullandığınız tarayıcıda cash bellek temizleyerek veya başka bir bilgisayarda tekrar başvuru yapmayı denemelisiniz, sorunun çözülmemesi durumunda danışmanlık hizmeti almanızı öneririz, zira son gün geçtikten sonra başvurunuz kabul edilmez ve çok zorlu bir süreç başlar sizler için.

Bir Cevap Yazın

how can we help you?

Our team knows English, Arabic, Russian and Francais languages.