Sık Sorulan Sorular

Oturma izni almadan direk yurt dışı başvurusu yaparak çalışma izni alabiliriz. Aldığımız çalışma izni oturma izni yerine de geçecektir. Fakat kendi ülkesine göndermeden ilk önce oturma izni sonra da çalışma izni alabiliriz, bu sizin için maliyetli olabilir.

Şirketimizin ödenmiş sermayesi 100.000 TL ve 5 Türk personel çalıştırıyorsanız veya turizm işletme belgeniz varsa yurt içi başvuru yaparak çalışma izni alabiliriz.

Yurt dışı başvurusu yapacağız. Ata Kurumsal Danışmanlık olarak bizler tüm evraklarınızı hazırlayacağız. Yabancıya gönderilmesi gereken evrakları sizlerin göndermesi için vereceğiz. Yabancı kendi ülkesinde Türk Büyük Elçiliğinden 16 haneli bir referans numarası alacak. Aldığı referans numarası ile online başvurusunu yapacağız. Çalışma izni çıktıktan sonra ülkemize giriş yapabilir.

Görev ve konumuna göre değişiklik gösterir, Yabancıya verilecek en düşük maaş asgari ücretin bir buçuk katıdır.

Oturma izni ile çalışma izni hakkı yoktur. Oturma izni sadece ülkemizde ikamet etmek için verilir. Çalışma iznini nereden aldıysanız sadece orada çalışabilir. Lakin mevcut ikamet tezkeresi farklı bir ilde olsa bile mevcut ikamzet tezkeresi ile başka ilde çalışma izni alınabilir.

Suriyeli yabancılar da kriter aranmamaktadır. Yabancının mülteci belgesi ya da oturma izni var ise yurt içi başvuru yapılır. AFAD kartlı mültecilere de çalışma izni alınabilmektedir.

Yabancının Türk vatandaşı ile evlenmesinin çalışma iznine engel olacak bir durumu yoktur. Yabancı Türk vatandaşı ile evli olması evlilikten dolayı ikamet tezkeresi var demektir. İkamet tezkeresi olan yabancıları yurt dışına göndermeden yurt içi başvuru yapabiliriz.

Çalışma izni çıkan yabancının sigorta işlemleri 30 gün içerisinde yapılması zorunludur .Ev de çalışan yabancı için Asgari tutar üzerinden yatırabilirsiniz.

Evet mülteci belgesi olanlara çalışma izni alınır.

Evde yabancı çalıştırmak istiyorsanız 15 yaş altı çocuk ya da 65 yaş üstü yaşlı olması gerekmektedir. Eğer ki şartlar tutuyorsa oturma izni olduğu için yurt içi başvuru ile çalışma iznini alabiliriz.

Türkiye de çalışma izinleri sadece işverenler tarafından alınmaktadır .Oturma iznini uzatarak masrafa girilmesine hiç gerek yok. Yurt içi başvuru yaparak çalışma izni almak yeterlidir. Alınan çalışma izni oturma izni yerine de geçmektedir.

Mevcut işveren kabul ederse, yabancı çalışan yeni işyerinde transfer edilebilir, kendi ülkesine giriş çıkış yapmasına gerek kalmaz.

Oturma izni olan yabancılara yurt içinden başvuru yaparak çalışma izinlerini alabiliriz. Uzatma işlemleri için sistemleri açıldıysa uzatma işlemlerini yapabiliriz. Oturma izni biten yabancı için ise hemen evraklarını gönderebilirseniz 4 gün içerisinde çalışma izni başvurusunu yapabiliriz.

Oturma iznini işveren iptal edemez. Resmi olarak çalışma izni alınmış ise çalışma izni iptal edildiğinde çalışma izni yerine geçen oturma izni de iptal olmuş olur.

Alınan çalışma izni ikamet tezkeresi yerine geçmektedir. Tekrardan Emniyete gidip işlem yaptırmanıza gerek yoktur.

Türkiye’ye giriş yapmasaydı tekrardan göndermek zorunda kalmazdık. Fakat. oturma izni olmadığı için yurt dışı başvuru yapacağız. Yabancıyı kendi ülkesine göndereceğiz. Büyük elçilikten 16 haneli referans numarası alacak. Aldığı referans numarası ile biz işlemlerini gerçekleştireceğiz. Yabancı çalışma izni çıktıktan sonra Türkiye’ye giriş yapabilir.

Yabancıyı yurt dışına göndererek başvuru yapacağız.15 gün içinde işlemleriniz sonuçlanır ve yabancı Türkiye’ye girişi yapabilir. Cezasını ödesin 10 gün sonra tekrar giriş yapsın diye bir şey yok çalışma izni ile tekrardan dönebilir.

Çalışma izni çalışana değil işverene verilir .İşten çıktığı takdirde çalışma izni iptal edilir.

Ödenmiş sermayenin 100.000 TL ve üzerinde olması gerekmektedir. Veya geçmiş dönem cirolarınızın 800.00 TL ve üzerinde olması gerekmektedir. 5 tane de sigortalı Türk personelinizin çalışıyor olması gerekmektedir. Bu şartları yerine getiriyorsanız çalışma izni alabiliriz

Şirketinizin ödenmiş sermayesi ve geçmiş dönem cironuz ve personel kriterimiz tuttuğu için çalışma izni alabiliriz. Yabancının ikamet izni var ise yurt içi başvuru yapabiliriz.

Yabancının çalışma izni çıktıktan sonra çalıştırabilirsiniz.

Şahıs firması olduğundan geçmiş dönem cirolarınızın 800.000 TL olması gerekmektedir. Şirket yeni açıldığı için şuan yapılacak bir işlem yoktur. 1 sene beklemeniz gerekmektedir.

Ödenmiş sermayeniz en az 100.000 TL veya geçmiş dönem cirolarınızın 800.000 TL veya üzeri olması gerekmektedir. En az 5 Türk SGK’LI personel çalıştırıyor olmanız gerekmektedir.

Bir Cevap Yazın

how can we help you?

Our team knows English, Arabic, Russian and Francais languages.