Sporcu ve antrenörlerin çalışma izinleri

Yeni, 6735 sayılı Uluslararası İşgücü Kanunu ile beraber, yabancı futbolcular, yabancı antrenörler, diğer sporcu ve malzemeciler  için çalışma izni zorunluluğu getirildi. 4817 sayılı eski Yabancıları Koruma Kanununa göre bu kişiler çalışma izninden muaf tutuluyorlardı.

Yeni kanuna göre, Türkiye’de faaliyet gösteren kulüplerde spor yapacak yabancılara çalışma izni alınması gerekiyor. Antrenörler, yardımcı antrenörler, malzemeciler de bu kapsamda değerlendiriliyor.

Bu kanun sadece futbol kulüplerini değil, tüm spor kulüplerini kapsamakta. Türkiye de şu an bin civarında yabancı sporcu olduğu tahmin ediliyor. Ampute futbol ve Tekerlekli Sandalye Basketbol kulüplerinde bile 100 ü aşkın yabancı sporcu bulunmakta. Kanunun tüm sporcuları kapsadığı düşünerek, bundan sonra bütün spor kulüpleri, lisansında spor yapan yabancı sporcularına çalışma izni alması gerekiyor.

Çalışma izni için iki türlü başvuru yöntemi vardır.

Şu an halen bir spor kulübünde spor yapan, göç idaresinde alınmış ikamet tezkeresi bulunan sporcuların yurt içinden başvurusu yapılabilir. Bu başvuru direk Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına yapılır.

Transferi yeni yapılmış, henüz Türkiye ye gelmemiş yabancı sporcuların başvuruları da, yurt dışı temsilciliklerimiz vasıtasıyla yapılır, konsolosluk başvuruyu onay için Çalışma Bakanlığına gönderir. Çalışma bakanlığı en fazla 30 iş günü içerisinde başvuruyu onaylar veya reddeder.

Yabancı sporcuların çalışma izniyle alakalı diğer tüm detaylar yönetmelikle belirlenecektir. Yönetmelik henüz yayınlanmamıştır. Yukarıdaki bilgiler yönetmelikten sonra güncellenecektir…

Kanun çıkmadan önce Türkiye’de ikamet izni ile bulunan sporcuların rakamsal istatislikleri aşağıdaki gibidir.

yabanci-sporcular

 

Danışman Firmaların görevi yoğun iş temponuzda sizin adınıza bu başvuruları yapmak, takip etmek ve sonuçlandırmaktır.

Ata Kurumsal Danışmanlık, yabancı uyruklu personel çalıştırmak isteyen işverenler için şeffaf ve benzersiz bir hizmet sağlayıcıdır.

Kaynak

http://www.calismaizni.gov.tr/

http://www.calismaizni.gov.tr/html/kacak-yabanc%C4%B1-isci-calistirma-cezasi/

Soru Cevap

E-Posta Adresiniz Görünmeyecektir. Zorunlu Alanları Doldurunuz *

HİZMETLERİMİZ
YASAL UYARI: Sitemizdeki içerikler yayınlanma tarihi ve saati GOOGLE tarafından indexlenerek kayıt altına alınmaktadır. Kaynak gösterilse dahi hiçbir içeriğimiz özel izin alınmadan kullanılamaz.