Yabancı çalışma izni nasıl alınır

Yabancı çalışma izni nasıl alınır sorusu yabancının niteliğine, çalışacağı iş yerinin türüne ve Türkiye’nin konjektürel durumuna göre farklı farklı cevaplara sahiptir. Bu sayfa en güncel bilgiler ışığında bir yabancı için Türkiye’de yabancı çalışma izni nasıl alınır sorunuza cevap verebilecek yeterlilikte hazırlanmıştır.

Yabancı çalışma izni nasıl alınır ?

Kural-1 : Yabancılar kendi adlarına çalışma izni alamazlar, eğer bir yabancı uyruklu personel çalıştırmayı düşünüyorsanız çalışma izni için gerekli müracaatları iş veren olarak siz veya yetki verdiğiniz danışmanlık firması yapabilir.

Türkiye’de yabancı işçilerin ikametine bağlı olarak çalışma izni almak için iki farklı yol vardır;

 • Öğrenciler için verilen ikamet izni hariç, geçerli bir Oturma İznine sahip olan en az 6 ay geçerli olan yabancılar için, doğrudan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına başvurabilir.
 • Yabancının geçerli ikamet iznine sahip olmadığı durumlarda ikamet ettiği ülkenin ya da yurttaşlığın vatandaşı olduğu Türkiye Cumhuriyeti Konsolosluğuna başvurmalıdır.

Türkiye’den Çalışma İzin Başvurusu

 • Eğitim amaçlı ikamet izni hariç olmak üzere, en az 6 ay geçerli olan oturma iznine sahip yabancılar için doğrudan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına başvurabilir.
 • Oturma izni, yerel GÖÇ İDARELERİNDEN temin edilebilir. Önceden bir randevu alınır ve randevuda gereken belgeler gönderilir. Oturma izninin verilmesinden sonra, çalışma izni almak için gerekli belgeler sunulmalı ve aşağıda açıklanan prosedür izlenmelidir.
 • Türkiye’de yabancı çalışan ve işveren, gerekli belgelerle birlikte Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına çevrim içi olarak başvuruda bulunacaktır (ilgili başlık altında listelenmiş ve sayfamızda detaylı açıklanmıştır). Çalışanlar ve işveren tarafından gönderilecek belgeler farklıdır. Tüm belgeler, çevrim içi başvurudan sonraki 6 gün içinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına teslim edilmelidir.
 • Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, 6735 Sayılı Uluslararası İşgücü Kanunu, yürürlük yönetmeliği ve diğer ilgili mevzuat çerçevesinde belgeleri ve başvuruyu inceler. Başvurunun sonucu hem çevrim içi hem de yazılı olarak bildirilecektir.

Türkiye dışından Çalışma İzni Başvurusu

 • Geçerli bir oturma iznine sahip olmayan yabancı uyruklu kişiler için, ikamet ettikleri ülkeden veya vatandaşlık ülkelerinden bir çalışma izni başvurusunda bulunabilir. Bununla birlikte, bu başvuru yabancı ülkenin ikamet ettiği ülkedeki TC Konsolosluğuna ya da vatandaşlık ülkesine (pasaport, çalışma vizesi başvurusu, 1 fotoğraf, iş sözleşmesinin 1 nüshası) yapılmalıdır.
 • İşveren, yabancının Başkonsolosluğa başvurusunu takiben 6 gün içinde (doğrudan başvuru için 10 gün), Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına çevrim içi başvuruda bulunmalıdır (yabancı birey için ve işveren için hazırlanan tüm belgeler sayfamızda detaylı belirtilmiştir). Gönderilen tüm belgeler doğru ve eksiksiz ise, yayınlama süreci yaklaşık 30 gün sürecektir. Başvuran onaylandıktan sonra, telefon ya da e-posta yoluyla bilgilendirilir. Çalışma izni verildikten ve çalışma vizesi başvurusu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından onaylandıktan sonra Konsolosluk vize harcı ödenir. Bu Konsolosluk vize harcı ülkelere göre farklılık göstermektedir.

Çalışma Bakanlığının 6735 Sayılı Uluslararası İşgücü Kanunu 14 / a maddesinde belirtilen herhangi bir öznel nedenden dolayı başvuruyu reddedebileceğini lütfen unutmayın.

Yabancı işçilerin kısıtlamaları ve gereklilikleri şunlardır;

Çalışma izninin istenildiği iş yerinde, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan en az beş kişi çalıştırılmalıdır. Çalışma iznini talep eden yabancının şirket ortak ortağı olması halinde, Bakanlığın verdiği bir yıllık çalışma izninin son altı ayı için, Türk vatandaşı olan beş kişinin istihdam edilmesine ilişkin yukarıda belirtilen şart gereklidir. Aynı iş yerinde birden fazla yabancıya çalışma izni talep edilmesi halinde, çalışma izni verilen ilk yabancıyı takiben her yabancı için, Türk vatandaşı olan beş kişinin istihdam şartı ayrı ayrı istenecektir.

İş yerinin ödenmiş sermayesi en az 100.000 TL olmalıdır. – Brüt satış tutarı için en düşük rakam 800.000 TL olmalıdır. Aksi takdirde geçen yıldaki ihracat miktarı en az 250.000 USD olmalıdır.

Yabancı çalışma izni nasıl alınır : Yabancı vakıf ve dernekler

Dernekler ve vakıflar tarafından istihdam edilecek yabancılara ilişkin çalışma izni talepleri, yukarıdaki 2. madde ve Türkiye’de yabancı ülke havayollarının temsilcilik ajanslarında istihdam edilecek yabancılarla ilgili çalışma izni başvurularına ilişkin değerlendirmelerin yanı sıra Eğitim sektörü ve ev hizmetleri sektörü Yukarıda Madde 1 ve 2 uygulanmayacaktır

Yabancı çalışma izni nasıl alınır : Yabancı şirket ortakları

Şirket ortağı olan çalışma izni talep eden yabancı şirkette en az% 20 hisse bulundurulmalı ve bu oran en az 40.000.-TL’ye karşılık gelmelidir. Daha Detaylı Bilgi İçin : Şirket ortağı yabancıların çalışma izni

Yabancı çalışma izni nasıl alınır : Turizm işletmeleri

Tesisleri içinde lisanslı bir masaj salonu bulunduğunu kanıtlayan, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılmış en az dört yıldızlı turizm işletmeleri tarafından kişilerin masör, masöz ve SPA terapistleri, uzmanlık gerektiren meslekler ve meslek sahibi olmaları için talep edilmesi, Lisanslı tatil köyleri de değerlendirilecek, işyerleri ve işyerleri bu kriterleri karşılamayan talepler uygun görülmeyecek.

Eğlence sektöründe faaliyet gösteren firmalar tarafından istihdam edilen yabancılar ve uzmanlık ve yeterlilik gerektiren meslekler için turizm-animasyon organizasyonu firmaları için, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan en az 10 kişinin bulunması koşuluyla, ayrı bir kota uygulaması yapılmayacaktır. Daha Detaylı Bilgi İçin : Turizm Sektörü İçin Yabancı Personel Çalıştırma Kriterleri

Yabancı çalışma izni nasıl alınır : Sivil Toplum Kuruluşları

 • Yabancı STK’ların kilit personelinin Türk olması durumunda uyruğuna bakılmaksızın 3 yabancı personel kotadan muaf tutulur.
 • Yabancılara verilecek iznin süresi ise STK’nın faaliyet süresini aşmayacak şekilde verilir.
 • AFAD kartlı (geçici koruma altındaki) Suriyeli mülteciler ve oturum izni olan Suriye li mültecileri çalıştırmak isten STK lar için istihdam kotası uygulanmamaktadır.
 • Daha Detaylı Bilgi İçin: Geçici Koruma Statüsündeki Yabancılara Çalışma İzni

Yabancı çalışma izni nasıl alınır : Ev hizmetleri

 • Evde bakımı yapılmak üzere, 15 yaşından küçük veya 65 yaşından büyük yaşlı olmalıdır.
 • On yaşından büyük, 65 yaşından küçük kişiler için sağlık raporu gerekldir.
 • Ağır yatalak hastalar için Erkek personellere de çalışma izni alınabilir.
 • Ev de sadece bir yabancı çalışabilir.
 • Ev hizmetlerinde yabancı hizmetçi çalıştıramazsınız.
 • Daha Detaylı Bilgi İçin: Ev Hizmetlerinde Yabancı Bakıcı Çalıştırma

Yabancılar için asgari ücretler 2017

İşveren tarafından yabancının ödenmesi için beyan edilen maaş tutarı, yabancının konumu ve yeterliliğine uygun bir seviyede olmalıdır. Buna göre, başvuru tarihinden itibaren geçerli olan asgari ücret miktarını dikkate alarak, bir yabancıya ödenecek ücret, en azından aşağıdakilere eşit olmalıdır:

 • Üst düzey yöneticilere, pilotlara, ön izin isteyen mühendis ve mimarlara asgari ücretin 6.5 katı
 • Birim veya şube müdürü ile mühendisler ve mimarlar için asgari ücret miktarının 4 katı
 • Uzmanlık ve yeterlilik gerektiren işlerde çalışacak kişilerin yanı sıra öğretmenlerin asgari ücret tutarının 3 katı
 • Diğer meslekler için istihdam edilecek kişiler için asgari ücret miktarının 1,5 katını.
 • Ev hizmetlerinde çalışacak yabancılara asgari ücret düzeyinde

Uzatma Başvuruları: 

 • Vergi borcunuzun olmaması gerekmektedir. (Şirketler için)
 • SGK borcunuzun olmaması gerekmektedir. (Şirketler için)
 • SGK Prim ödemelerinizin eksiksiz ödenmiş olması gerekmektedir. (Ev Hizmetleri)

Yabancı çalışma izni nasıl alınır sorunuza cevap bulamadıysanız aşağıdan yorum yaparak bizlere sorabilirsiniz, elimizden geldiği kadar hızlı ve doğru cevap vermeye çalışacağız.

 

Yararlanılan kaynaklar:

http://www.calismaizni.gov.tr/

http://www.mevzuat.gov.tr/Metin.Aspx?MevzuatKod=7.5.6244&MevzuatIliski=0&sourceXmlSearch

Önemli uyarı: Yabancı çalışma izni nasıl alınır sayfamız fikri mülkiyet hukuku kapsamında koruma altına alınmıştır, içeriklerimizi kopyalayıp diğer mecralarda yayınlayanlar için kanuni haklarımız saklıdır.  

How to get work permit 2017 – It is taken for the foreign employer is to be employed by the employer directly with the application to Ministry of Labor through E-Government directly. The approval of the work permit depends on the conjuncture of Turkey and opinion of the Ministry of Internal Affairs.

In Turkey there are two different ways to get a work permit depending on the residence of foreign workers;

 • For foreigners who have a valid residence permit and are valid for at least 6 months, they may apply directly to the Ministry of Labor and Social Security, except for the residence permit for students.
 • If the foreigner does not have a valid residence permit, he / she should apply to the Consulate of the Republic of Turkey that he / she is a citizen of the country of residence or has citizenship.

Work Permit Application from Turkey

 • For foreigners who have a residence permit valid for at least 6 months, except for educational residence permits, they may apply directly to the Ministry of Labor and Social Security.
 • Residence permit can be obtained from local immigration offices. An appointment is made in advance and the documents required for the appointment are sent. After the residence permit has been granted, the necessary documents for obtaining a work permit must be submitted and the procedure described below should be followed.
 • Foreign workers and employers in Turkey will apply to the Ministry of Labor and Social Security online with the necessary documentation (listed under the related article and explained in detail on our website). Documents to be sent by employees and employer are different. All documents must be submitted to the Ministry of Labor and Social Security within 6 days after online application.
 • The Ministry of Labor and Social Security examines the documents and applications under the International Labor Force Law No. 6735, the enforcement regulations and other relevant legislation. The outcome of the application will be reported both online and in written.

Work Permit Application from outside of Turkey

 • For foreign nationals who do not have a valid residence permit, work permit application can be made from the country of residence or have citizenship. However, this application must be made to the Turkish Consulate in the country of residence of the foreign country or to the country of citizenship (passport, application for study visa, 1 photograph, 1 copy of the employment contract).
 • The employer must apply to the Ministry of Labor and Social Security online within 6 days (10 days for direct application) following the foreigner’s application to the Consulate General (all prepared documents for employer and foreigner is provided in our page). If all submitted documents are accurate and complete, the publication process will take approximately 30 days. After the applicant confirms, he is informed by telephone or e-mail. After the work permit has been granted and the work permit application has been approved by the Ministry of Labor and Social Security, tuition and card fees are paid, which is 600.50 TL for 2017.
 • Please note that the application may be refused for any subjective reasons specified in Article 14 (a) of the International Labor Force Law No. 6735.

The restrictions and requirements of foreign workers are;

At least five persons who are citizens of the Republic of Turkey must be employed in the workplace where the work permit is requested. In the case of a foreign partner requesting a work permit, the above-mentioned requirement for employment of five Turkish nationals is required for the last six months of an annual work permit granted by the Ministry. If more than one foreign work permit is requested at the same workplace, then for each foreigner following the first foreigner who is allowed to work, the employment conditions of five Turkish nationals will be required separately.

1- The paid-up capital of business must be at least 100.000 TL. – The minimum amount for gross sales should be 800.000 TL. Otherwise, the amount of exports last year should be at least 250.000 USD.
2- Articles 1 and 2 above will not apply to work permit requests for foreigners to be employed by associations and foundations, Article 2 above, and evaluations of work permit applications for foreigners to be employed in foreign agency agencies of foreign airlines in Turkey, as well as the education sector and home services sector.
3- At least 20% of the shares must be held in the foreign company requesting a work permit, which is the partner of the company, and this ratio should be at least 40.000 TL. For more information: Work permit for foreign partners
4- The amount of salary declared by the employer for the payment of the foreigner must be at a level consistent with the foreigner’s position and competence. Accordingly, taking into account the minimum wage amount effective from the date of filing, the fee payable to a foreigner must be at least equal to:

• Senior managers, pilots, engineers and architects requesting preliminary permission 6.5 times the minimum wage
• 4 times the minimum wage for the unit or branch manager and engineers and architects
• In addition to the number of persons who will be employed in the jobs requiring expertise and competence, three times the minimum wage
• 1.5 times the minimum wage for people to be employed for home services and other professions.

6- At least four star tourism enterprises licensed by the Ministry of Culture and Tourism, proving that they have a licensed massage parlors in their facilities, are requested to have their masseurs, masseuses and SPA therapists, professions required for professions and professions required, licensed holiday villagers will be evaluated, workplaces those that do not meet these criteria will not be eligible.
7- A separate quota application will not be made for foreigners employed by companies operating in the entertainment sector and for tourism-animation organizations for professions requiring proficiency and proficiency, provided that there are at least 10 citizens of the Republic of Turkey. For More Information: Criteria for Employing Foreign Personnel for Tourism Sector

How to get work permit in Civil Society Organizations ?

 • If the key personnel of the foreign NGO’s are Turkish, 3 foreign personnel are exempted from tax, irrespective of their nationality.
 • The period of leave for foreigners is given in a way that does not exceed the period of the NGO’s activity.
 • Syrian refugees with AFAD cards (under temporary protection) and Syrian refugees with residence permits are not eligible for employment quotas for NGOs.
 • For More Information: Permission to Work with Foreigners on Temporary Protection Status

How to get work permit for foreigners who are eldercare or baby sitter ?

 • For home care, he/she must be under 15 years old or older than 65 years old.
 • A medical report is required for persons aged over 10 years and younger than 65 years.
 • Work permit may also be granted to male staff for severe ill patients.
 • Only a foreigner can work at home.
 • You can not operate a foreign maid at home services.
 • For More Information: Starting a Foreign Carer at Home Services

Extension Applications:

 • If you don’t have tax obligation. (For companies)
 • If you don’t have SGK obligation. (For companies)
 • Your SGK premiums have to be paid completely. (Home Services)

Comment obtenir un permis de travail 2017 – Il est délivré pour que l’employé étranger soit employé par l’employeur directement avec une demande auprès du ministère du Travail et de la Sécurité sociale via le portail E-Government. L’approbation du permis de travail dépend de la conjoncture de la Turquie et de l’opinion du ministère de l’Intérieur.

Les étrangers souhaitant travailler en Turquie doivent obtenir un « Permis de travail » avant de commencer leur travail. Les demandes de permis de travail doivent ce faire par l’employeur;

En Turquie, il existe deux façons différentes de postuler à un permis de travail en fonction du type de résidence des travailleurs étrangers;

 • Pour les étrangers titulaires d’un permis de séjour valide avec une durée de validité d’au moins 6 mois, peuvent faire une demande directement au ministère du Travail et de la Sécurité sociale, à l’exception du permis de séjour étudiant.
 • Si l’étranger n’a pas de permis de séjour valide, il/elle doit postuler au Consulat de la République Turque dans le Pays où il/elle réside ou dans le Pays de citoyenneté.

Demande de permis de travail depuis la Turquie

 • Pour les étrangers ayant un titre de séjour valable au moins 6 mois, à l’exception des permis de séjour, ils peuvent faire une demande directement au ministère du Travail et de la Sécurité sociale.
 • Un titre de séjours peut être obtenu auprès des bureaux d’immigration locaux. Un rendez-vous est prit à l’avance et les documents requis pour le rendez-vous sont envoyés. Une fois le titre de séjour délivré, les documents nécessaires à l’obtention d’un permis de travail doivent être soumis et la procédure décrite ci-dessous doit être suivie.
 • Les travailleurs étrangers et les employeurs en Turquie présenteront une demande au ministère du Travail et de la Sécurité sociale en ligne avec la documentation nécessaire (énumérés dans l’article connexe et expliqués en détail sur notre site web). Les documents à envoyer par les employés et les employeurs sont différents. Tous les documents doivent être soumis au ministère du Travail et de la Sécurité sociale dans les 6 jours suivant la demande en ligne.
 • Le ministère du Travail et de la Sécurité sociale examine la demande et les documents fourni en vertu de la loi No 6735 concernant la loi internationale sur la main-d’œuvre, les règlements d’application et les autres lois pertinentes à la demande. Le résultat de la demande sera signalé en ligne et par écrit.

Demande de permis de travail depuis l’extérieur de la Turquie

 • Pour les ressortissants étrangers qui n’ont pas de titre de séjour valide, la demande de permis de travail peut être effectuée à partir de leur pays de résidence ou de citoyenneté. Toutefois, cette demande doit être faite au consulat turc dans le pays de résidence du pays étranger ou au pays de citoyenneté (copie du passeport, demande de visa de travail, 1 photo, 1 copie du contrat de travail).
 • L’employeur doit postuler au ministère du Travail et de la Sécurité sociale en ligne dans les 6 jours (10 jours pour une demande directe) suite à la demande de l’étranger faite au consulat général (tous les documents préparés pour l’employeur et l’étranger sont fournis dans nos pages). Si tous les documents soumis sont exacts et complets, le processus de validation prendra environ 30 jours. Une fois la demande validée, le demandeur est informé par téléphone ou par courrier électronique. Une fois que le permis de travail a été accordé et que la demande de permis de travail a été approuvée par le ministère du Travail et de la Sécurité sociale, les frais gouvernementaux et les frais de carte sont payés, soit au total 600,50 TL pour 2017.

Veuillez noter que la demande peut être refusée pour des raisons subjectives spécifiées à l’article 14 (a) de la loi No 6735 concernant la loi internationale sur la main-d’œuvre.

Les restrictions et les exigences pour l’emploi de travailleurs étrangers sont;

Au moins cinq personnes qui sont citoyens de la République de Turquie doivent être employées dans le lieu de travail où le permis de travail sera demandé. Dans le cas d’un partenaire étranger qui demande un permis de travail, l’exigence mentionnée ci-dessus pour l’emploi de cinq ressortissants turcs est requise pour les six derniers mois d’un permis de travail annuel délivré par le Ministère. Si plus d’un permis de travail étranger est demandé au même lieu de travail, alors, pour chaque étranger qui suit le premier étranger autorisé à travailler, les conditions d’emploi de cinq ressortissants turcs seront nécessaires séparément.

1- Le capital versé de l’entreprise doit être d’au moins 100 000 TL. – Le montant minimum pour les ventes brutes doivent être de 800 000 TL. Sinon, le montant des exportations l’année fiscale précédente doit être d’au moins 250 000 USD.
2- Les articles 1 et 2 ci-dessus ne s’appliqueront pas aux demandes de permis de travail pour les étrangers qui sont employés par les associations et les fondations, l’article 2 ci-dessus, et les évaluations des demandes de permis de travail pour les étrangers qui travaillent dans des agences d’agences de compagnies aériennes étrangères en Turquie, Ainsi que le secteur de l’éducation et le secteur des services à domicile.
3- Au moins 20% des actions doivent être détenues par le partenaire étranger de la société qui demande un permis de travail et ce ratio doit être d’au moins 40 000 TL. Pour plus d’informations: permis de travail pour les partner étrangers:
4- Le montant du salaire déclaré par l’employeur pour le paiement de l’étranger doit être à un niveau compatible avec le poste et la compétence de l’étranger. En conséquence, en tenant compte du montant du salaire minimum à compter de la date de dépôt, la taxe payable à un étranger doit être au moins égale à:

• Les cadres supérieurs, les pilotes, les ingénieurs et les architectes et les autres professions demandant l’autorisation préliminaire; 6,5 fois le salaire minimum
• Directeur de succursale et ingénieurs et architectes; 4 fois le salaire minimum
• Les citoyens étrangers qui seront employés dans des tâches nécessitant une expertise et une compétence; 3 fois le salaire minimum
• Les citoyens étrangers qui travaillera dans d’autres professions; 1,5 fois le salaire minimum.

5- Les entreprise de tourisme avec au moins quatre étoile autorisées par le ministère de la Culture et du Tourisme, prouvant qu’elles disposent d’un salon de massage autorisé dans leurs installations, sont priées d’avoir leurs masseurs, masseuses et thérapeutes SPA, les professions requises pour les professionnels, les villages de vacances autorisés Seront évalués, les lieux de travail qui ne répondent pas à ces critères ne seront pas admissibles.
6- Une demande de quota séparée ne sera pas faite pour les étrangers employés par des entreprises opérant dans le secteur du divertissement et pour les organisations d’animation touristique pour les professions nécessitant une maîtrise et qualification, pourvu qu’il y ait au moins 10 travailleurs citoyens de la République de Turquie. Pour plus d’informations: Critères d’utilisation du personnel étranger pour le secteur du tourisme

Comment obtenir un permis de travail dans les organisations de la société civile ?

 • Si le personnel clé des ONG étrangères est turc, 3 personnes étrangères sont exemptées du quota de travailleur turc indépendamment de leur nationalité.
 • La période de congé pour les étrangers est donnée d’une manière qui ne dépasse pas la durée de l’activité de l’ONG.
 • Les réfugiés syriens ayant des cartes AFAD (sous protection temporaire) et les réfugiés syriens ayant un permis de séjour ne sont pas éligibles aux quotas d’emploi pour les ONG.
 • Pour plus d’informations: autorisation de travailler avec des étrangers en état de protection temporaire

Comment obtenir un permis de travail pour les étrangers qui sont des aides soignant ou des baby-sitters ?

 • Pour les soins à domicile, il/elle doit être âgé de moins de 15 ans ou de plus âgé de 65 ans.
 • Un rapport médical est requis pour les personnes de plus de 15 ans et moins de 65 ans.
 • Un permis de travail peut également être accordé au personnel masculin pour les patients gravement malades.
 • Un seul étranger seulement peut travailler par domicile.
 • Vous ne pouvez pas utiliser une femme de ménage étrangère à la maison.
 • Pour plus d’informations: démarrer un service de soins aux étrangers à la maison

Demande de Prolongation de Permis:

 • Si vous n’avez pas d’obligation fiscale. (Pour les entreprises)
 • Si vous n’avez pas l’obligation de sécurité sociale. (Pour les entreprises)
 • Vos primes de sécurité sociale doivent être entièrement payées. (Services à domicile)

20 yorum

 • Anjela

  Merhaba , çalışma izni(ev hizmetlerinde) 20ocak 2017 sona erdi, bitmeden Önce uzatmak için baş vuruldu, ancak evraklarda eksik vardı, zamanında tamamlanmadığı için başvurulu kaldırıldı, bugün 170 arayarak bunu örendim, işveren zamanında harçları yatırmadı, yatırdı ama geç oldu, o yeniden başvurucem diyor, yalnız ben kaç duruma mi düştüm şimdi? Türkiye den çikış yapmam gerekiyor mu?

  • admin

   Merhaba, maalesef çalışma izniniz iptal oldu, yeniden başvuru yapabilmesi için sizin kendi ülkenize gitmeniz gerekmekte, şu kaçak durumdasınız.

 • tgc

  Meraba 1 yillik çalısma izni icin her ay mi 600 tl odenmesi gerekiyo yoksa bir kereliginemi ?

  • Ata Kurumsal

   Merhaba, Çalışma izni alınmış yabancıya eğer ev hizmetlerinde çalışıyorsa her ay 629 TL, ev harici başka bir yerde çalışacaksa en düşük 943,50 TL SGK primi ödenmek zorundadır.

 • roia aktolga

  merhaba türkiyede evlilik yaptım ve eş üzerinden oturum iznim var bir kaç aya bitecek sonra 2 yıllık alıcam ama çalışmakta istiyorum ne yapmalıyım şimdiden teşekkür ederim

  • Ata Kurumsal

   Merhaba, evleneli üç sene olmadıysa veya evlilikten çocuğunuz yoksa bir iş bulmanız gerekmekte ve bulduğunuz iş yerinin ödenmiş sermayesi 100 bin tl nin üzerinde olmalı ve 5 sigortalı Türk personelin çalışıyor olması gerekmektedir. Üç sene dolduktan sonra veya bu evliliğinizden çocuğunuz bulunuyorsa yukarıdaki kriteleri önemi olmadan herhangi bir iş bulup çalışabilirsiniz, her halükarda bir iş bulmanız gerekmekte ve işvereninizin size çalışma izni alması gerekmektedir.

 • mahmure

  Cocuk bakicisi gurcistanli bir bayana ne kadar sigorta oderim ilk defa yabanci calistiticam

  • Ata Kurumsal

   Merhaba,

   Aylık 610 TL SGK ödemeniz bulunmaktadır, çalışma izni danışmanlık ücretimiz 900 TL dir, bütün başvuruları sizin adınıza yapıp çalışma izninizi çıkartıyoruz ve sizi teşvikten faydalandırarak aylık ödemeniz gereken 610 SGK ücretini 400-450 TL civarında düşürebiliriz. 444 7 284 nolu telefondan bize ulaşabilirsiniz.

 • Fatih Kılıç

  merhabalar eşim kazakistan vatandaşı türkiyede oturum izni var ve çalışma izni almak istiyoruz. kendimiz alırsak evraklar nelerdir ve nasıl başvuru yaparız antalyada oteller alırsa nasıl olur çalışma izni kısaca yardımcı olabiliri misiniz arkadaşlar

  • Ata Kurumsal

   Merhaba, Türkiye’de çalışma izni almak için iş bulmalısınız ve işvereniniz çalışma iznini sizin adınıza almalıdır, yabancılar kendi adlarına çalışma izni başvurusunda bulunamaz çalışma izni alamaz.

 • Arzu

  Merhaba ben öğrenciyim çalışma izni almak istiyorum ama göç idaresinin çalışma izni almak için başvuru sayfasını bulamadım nereden bula bilirim(Sakarya).Ne kadar ücret ödemem gerek çalışma izni için?

  • Ata Kurumsal

   Merhaba, Türkiye’de yüksek lisans ve master öğrencileri çalışma izni alabilirler, çalışma izni almak için ilk önce bir iş bulmalısınız, yabancılar kendi adlarına çalışma izni başvurusu yapamazlar, onları çalıştıracak işverenler başvuru yapabilirler.

 • yener seven

  Merhaba özel eğitim alanında hizmet veren bir kurumuz yurt dışında occupatinal terapy uzmanlığı olan yabancı uyruklu birine bu branş için çalışma izni alabilirmiyiz bilgi verirseniz sevinirim

  • Ata Kurumsal

   Merhaba, occupational therapy uzmanı tedavi amaçlı mı hizmet verecek yoksa eğitim amaçlı mı? bilgi verebilirseniz sorunuza cevap vermeye çalışalım.

   İyi çalışmalar.

 • İsmail

  Merhaba ben yakın bir zamanda belarusta yaşayan sevgilimle evleneceğiz sevgilim 5 yıl üniversite okumuş eczacı onun burda mesleğini icra etmesi için ne yapabilirim başvurmam gereken yerler nereleri.

  • Ata Kurumsal

   Merhaba, eczacılık yabancılara yasak meslekler arasındadır, sevgilinizle evlenip 3 yıl evli kalırsanız eşinizin Türk vatandaşlığına geçiş hakkı bulunmaktadır, Eşiniz Türk vatandaşı olursa, mezun olduğu okula da YÖK tarafından denklik veriliyorsa o zaman eczacı olarak çalışabilir, iş yeri açabilir.

 • ÜMMÜHAN

  Merhaba,oto kaporta ve tamir işi yapan işyerinde(1.sınıf işletme) ticaret oda kaydı yok ,esnaf oda kaydı ile başvuru yapabilir miyiz? 1. işletme olduğumuzdan ödenmiş sermayemiz görünmüyor.hiç çalışanımız yok şu anda (Suriyeli) işçiyi çalışma izni alıp çalıştırabilirmiyiz. Türk çalışanımız yok.İlginiz için şimdiden teşekkürler

 • Volkan Pamuk

  Merhabalar
  yeni bir şirket kuruluşu yapacağız. ortaklar yabancı,
  çalışanlarda yabancı olacak,
  yaklaşık 200 kişi istihdam edecekler.
  1. Soru sermayesi 100.000,00tl olmak zorunda mı? yapacakları iş gereği brüt satış tutarı 800.000,00-tl yi geçmesi muhtemel.
  2. Soru türk işçi çalıştırmak zorundalar mı kaç tane ?

  • Ata Kurumsal

   Merhaba,

   1- Şirket yeni kurulacağı için ödenmiş sermayesinin kesinlikle 100 bin TL olması gerekmektedir.
   2- Her koşulda ve şartta 1 yabancı için 5 Türk personel çalıştırılmak zorundadır. yani 200 yabancının çalışacağı bir işyerinde 1000 (BİN) Türk personelin olması gerekmektedir.

Bir Cevap Yazın

how can we help you?

Our team knows English, Arabic, Russian and Francais languages.

Danışmanlık ücretlerimizi öğrenmek ister misiniz?