Yabancılar İçin Verilen İzinlerin Türleri

Genel bir kural olarak Türkiye Cumhuriyeti’ne vatandaşlık bağı olmayan bireylerin, bağımlı veya bağımsız çalışmak için, işe başlamadan önce çalışma izni alması zorunludur.
Türk vatandaşı olmayanların Türkiye iş piyasasında girişleri 27 Şubat 2003 tarihinde kabul edilen Yabancıların Çalışma izni Hakkında Kanun ile düzenlenmiştir. Yabancıların Çalışma izni Hakkında Kanun, Yabancıların Çalışma İzni hakkında düzenleme ile uygundur. Türkiye Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, çalışma izni başvuruları hakkında başvuru, onaylama, uzatma, kısıtlama ve iptal etme otoritesi olarak belirlenmiştir.

https://www.atakurumsal.com/wp-content/uploads/4face-3.jpg

ÇALIŞMA İZNİ TÜRLERİ

  1. BELİRLİ SÜRELİ ÇALIŞMA İZNİ

Türkiye iş piyasasındaki çeşitli ekonomik ve demografik faktörleri göz önüne aldığımızda, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı başvuru sahiplerine belirli bir zaman için çalışma izni sağlayabilmektedir. Belirli süreli çalışma izni, sahiplerine tespit edilmiş bir uzmanlık alanında, belirli bir coğrafi bölgede, belirli bir zaman aralığında çalışma hakkı sağlamaktadır. Kanuna göre, belirli süreli çalışma izni en fazla 1 yıl süre için geçerlidir. Bir yıllık zamanın sonunda, aynı iş ve işveren için 2 yıla kadar uzatılabilmektedir. İki yıllık uzatma süreci sonunda, çalışma izni aynı işçi ve işveren için en fazla 3 yıl daha uzatılabilmektedir.

  1. BELİRSİZ SÜRELİ ÇALIŞMA İZNİ

Bir yabancı aşağıdaki kriterleri sağlıyorsa belirsiz bir zaman için çalışma iznine uygun olabilir :

  • Yabancının 8 yıldır Türkiye’de yasal ve aralıklı biçimde ikamet ediyor olması
  • Yabancının Türkiye’de toplam 6 yıllık bir çalışma süresine sahip olması

Belirsiz süreli çalışma izni piyasa durumunu göz önünde bulundurmaksızın sağlanmaktadır. Dahası, belirsiz süreli çalışma izni herhangi bir uzmanlık, sivil ve coğrafi bölge için sınırlanmamaktadır.

  1. BAĞIMSIZ ÇALIŞMA İZNİ

Bir yabancı en az 5 yıl yasal ve kesintisiz olarak Türkiye’de ikamet etmekteyse, kendi adına ve hesabına bağımsız olarak çalışabilmektedir.

Sorun - CevaplayalımYASAL UYARI: Sitemizdeki içerikler yayınlanma tarihi ve saati GOOGLE tarafından indexlenerek kayıt altına alınmaktadır. Kaynak gösterilse dahi hiçbir içeriğimiz özel izin alınmadan kullanılamaz.