Yabancı İşçi Çalıştırma Şartları 2017 sayfamız Uluslararası İşgücü kanunu yönetmeliğine göre güncellenmiş en yeni bilgileri içermektedir.

 15-ev hizmetlerinde 13-yabancı calısma izni genel b 4-turizm sektörü

.
16-yabancı mühendis 2-yabancı doktor 17-yabancı pilotlara

.

3-yabancı öğretmen 1-şirket ortağı 5-yabancı bakıcı

.

19-geçici 18-türk soylu yabancıların 20-istisnai

.

8-irtibat büroları 9-vakıf yöneticileri 10-türk vatandaslıgına basvuru

.

11-deport olmus yabancılara 12-yabancı danışmanlık hizmeti ücretleri
Yabancı işçi çalıştırmak isteyen iş yerlerinin çalışma izni alabilmeleri için bazı şartları karşılamaları gerekmektedir. Araştırmadan yapılan yabancı çalışma izni başvuruları hüsranla sonuçlanabilir. Bu yüzden çalışma izni başvurusu yapmadan önce konuyu iyice araştırmanız istenilen belgeler ve yabancı işçi çalıştırma şartlarını detaylı bir şekilde incelemeniz gerekmektedir.

Yabancı İşçi Çalıştırma şartları 2017

* Yabancı işçi çalıştıracak iş yerlerinde 5 Türk vatandaşının çalışması zorunludur. Bu sayı yalnızca 1 tane yabancı işçi çalıştırmak isteyenler için geçerlidir. Eğer birden fazla yabancı işçi çalıştırmak isteniyorsa her yabancı için 5 Türk vatandaşının çalıştırılması gerekmektedir. Örneğin 5 yabancı çalıştırmak isteyen bir şirketin bünyesinde toplam 25 Türk vatandaşı çalışmalıdır.

* Yabancı işçi çalıştırmak isteyen iş yerinin yıllık net karının (ödenmiş sermayesi) en az 100.000 TL olması, ihracat yapıyor ise son yıl ihracat  tutarının 250.000 ABD Doları olması veya yıllık cirosunun 800.000 TL olması gerekmektedir. Bu şartlardan herhangi birini karşılıyor iseniz yabancı çalışma izni alabilirsiniz.

* İzin almak isteyen şirket ortağı olan yabancının ise sermaye payının en az %20’sine sahip olması gerekmektedir. Bu rakam da 40.000 TL’nin üstünde olmalıdır.

* İş yeri tarafından yabancıya ödenmesi gereken maaş, yabancı çalışanın görevi ve yapacağı işle orantılı olmalıdır ve mutlaka asgari ücretten fazla olmalıdır. (Yabancı çalışma izni resmi sitesinde ödenecek ücretler hakkında detaylı bilgi bulabilirsiniz. )

* Eğlence ve turizm sektörü için eğer bir şirket 10 Türk vatandaşı çalıştırıyor ise her yabancı için 5 Türk vatandaşı şartı geçerli değildir.

6735 sayılı uluslararası işgücü kanununun yönetmeliği 2017 yılında çıkacaktır, sitemizde ki tüm içerikler kanuna göre düzenlenmiş olup, yönetmelik çıktıktan sonra gerekli güncellemeler yapılacaktır.

Soru Cevap

E-Posta Adresiniz Görünmeyecektir. Zorunlu Alanları Doldurunuz *


YASAL UYARI: Sitemizdeki içerikler yayınlanma tarihi ve saati GOOGLE tarafından indexlenerek kayıt altına alınmaktadır. Kaynak gösterilse dahi hiçbir içeriğimiz özel izin alınmadan kullanılamaz.