Yabancı Öğrenciler İçin Çalışma İzni şartları nelerdir?

Dikkat: Ön lisans ve lisans öğrencileri Türkiye’de eğitim alırken devletten burs almaları durumunda okulları bittiğinde iş bulsalar bile çalışma izni alamazlar. Bu durum yüksek lisans, master ve doktora öğrencileri için geçerli değildir.

Türkiye’ye öğrenim amacıyla gelen yabancıların, eğitimlerine devam ederken herhangi bir işte çalışabilmeleri için çalışma izni almaları gereklidir. Uluslararası öğrencilerin Türkiye’de çalışabilmeleri için yüksek lisans, master ya da doktora öğrenimlerine devam ediyor olma şartı aranır.  Ön lisans ve lisans öğrencileri Türkiye’de iş bulsalar bile çalışma izni alamazlar.

Yabancı uyruklu öğrencilerin çalışma izni süreleri, Türkiye’deki ikamet iznine göre belirlenir. Oturma iznini yenilememiş olan öğrencilere çalışma izni verilmez. Bununla birlikte, yasal olmayan şekilde bir iş yerinde çalıştığı tespit edilen öğrencilere yaptırım uygulanır. Çalışma ya da staj izni olmadan özel şirketlerde işçi/stajyer olarak çalışan öğrencilerin pasaportlarına el konularak sınır dışı edilme işlemi uygulanabilir.

Öğrenci Çalışma İzni Şartları

 1. Yabancı uyruklu öğrencilerin çalışma izni başvuru sürecinde, oturum izinlerinin devam ediyor olması şarttır.
 2. Uluslararası öğrencilerin çalışma izni alabilmesi için öğrencilerin 18 yaşından büyük olmaları ve Türkiye’deki bir yükseköğretim kurumunda yüksek lisans, master ya da doktora öğrenimi görüyor olması gereklidir..
 3. Türkiye’de öğrenim gören yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin çalışma süresi ya da çalışmaya başlama yılında herhangi bir kısıtlama yoktur. Yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin çalışma şartları, diğer yabancı uyruklular ile aynı kapsamdadır.
 4. Yüksek lisans ya da doktora öğrencileri, eğitim gördükleri enstitülerde süre, meslek ya da iş alanı sınırlaması olmaksızın çalışabilir.
 5. Öğrenci değişim programları ile Türkiye’ye gelmiş olan yabancı uyruklu öğrencilerin, özel veya kamu kurum ve kuruluşlarında staj yapabilmeleri için çalışma izni almalarına gerek yoktur. Ücretli ya da ücretsiz staj yapan öğrencilerin Türkiye’de çalışabilmeleri için ikamet izni almaları yeterlidir.
 6. Diplomatik vize ya da çalışma vizesi bulunan kişiler ile bu kişilerin yakınları, öğrenim gördükleri eğitim kurumlarında zorunlu staj bulunması durumunda çalışma izni almadan, staj görebilirler.
 7. Türkiye’de öğrenci değişim programları dışında gelen öğrencilerin, mecburi staj uygulamaları dışında, herhangi bir iş yerinde meslek deneyimi ya da ekonomik gelir sağlamak için staj yapabilmesi için çalışma izni almaları şarttır. Bu koşullarda staj yapacak yabancı öğrenciler işçi/sigortalı statüsünde çalıştırılabilir.

Uluslararası Öğrencilerin Türkiye’de Çalışması İçin Gerekli Belgeler

Türkiye’de eğitim gören ve çalışma izni alabilmek için gerekli olan şartları sağlayan öğrencilerin özel ya da kamu kurum ve kuruluşları aracılığıyla çalışma izni başvurusu yapması gerekir. Çalışma izni başvurusu yapabilmek için Çalışma Bakanlığı’na başvuru yapılmalıdır. Uluslararası öğrencilerin Türkiye’de oturma izni ya da çalışma izni alma süreçlerini hızlandırabilmeleri için danışman şirketlere başvurmaları önemlidir. Danışman firmalar aracılığıyla ikamet izni alma ya da yenileme ile çalışma izni alma ve yenilme işlemleri hızlı ve sorunsuz bir şekilde tamamlanabilir. Çalışma izni için başvuruda bulunacak öğrencilerin evraklarında eksik ya da yanlışlık olması durumunda, izin alma süreci aylarca uzayabilir. Oturum veya çalışma izni almak isteyen yabancı uyrukların, danışman şirketler aracılığıyla başvuruda bulunmaları hem sürecin hızlanmasını hem de başvuru sürecinde yaşanabilecek olumsuzlukların önüne geçilmesini sağlar.

Kaynaklar:

 1. http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2013/04/20130411-2.htm
 2. http://mevzuat.meb.gov.tr/html/18740_0.html

133 yorum

 • eşref

  merhaba, 7senelik lisansımın 5ini devlet burslu YTB olarak bitirdim, şimdide iş yerim bana çalışma izni çıkarmya çalışıyor ama burslu olduğumdan ç.izni verilmiyormuş doğru mu bu? doğruysa ne zamana kadar çalışma izni alamam? veya çalışma izni alabilmem için ne yapmam gerek?

  • Ata Kurumsal

   Merhaba,
   Mevcut yasal düzenlemede Türkiye’de Lisans ve ön lisans eğitimi sırasında devletten burs almış yabancı öğrencilerin çalışma izni başvuruları Çalışma Bakanlığı tarafından reddedilmektedir.

 • FİRYUZA

  Merhabalar ,
  Lisansım bitti diplomamı aldım, çalışacağım otelden çalışma izni için başvuru yapıldı ama bir maddeye göre red cevabı gelmiş, maddeye bakınca bakanlığın kriterlerine uymuyor yazıyor ama… Ne yapabiliriz bu durumda ? yardımcı olabilir misiniz
  Teşekkür ederim

  • Ata Kurumsal

   Merhaba,
   Bakanlığın talep ettiği kriterleri sağlayıp, işvereniniz tekrar müracaat edebilir. İşvereniniz danışmanlık hizmetlerimizden faydalanmak isterse 444 7 284 nolu telefondan bizimle irtibata geçebilir.

 • Vedat

  Merhaba,

  Alanya’da devlet üniversitesinde lisans okuyan Afganistan vatandaşı bir arkadaş için çalışma iznine başvurdum. Meslek alanı bir otelde resepsiyon görevlisi olarak çalışmak. (Hem ingilizcesi hem de farsçası var)
  Tam 3 kez çalışma bakanlığına başvurdum fakat ne yazık ki 6735 sayılı kanunun 9-a bendine göre ret kararı aldım.
  Arkadaş kendi imkanlarıyla okuyor. Ne devlet yurdunda kalıyor ne de devletten aylık para bursu alıyor.
  Lisans öğrencisi olup devletten burs almayan yabancılar kısmi süreli de olsa çalışamazlar mı ?

 • umar

  merhabalar iyi çalışmalar direr

  ben yaklaşık 8 senedir Türkiyedeyim lise ve lısans eğitimimi türkiye de aldım ytbli ögrenci olarak 4. sınıf ve sadece bir dersim kaldı mezun olabilmem için o dersi birinci dönemde verdiğm takdirde lisans eğitimi tamamlamış olacağım ve şuan ben bir şirket iş buldum ve o şirket bana çalışma izni çıkarmaya razıdır . .. yukarıda belirttiğim şartlarda çalışma izinine başvurduğum zaman olumlu olumsuz değerlendirme aşamasında bilgilenidiriseniz çok sevinirim

  • Ata Kurumsal

   Merhaba, sizin durumunuzda ki yabancıların çalışma izinleri Çalışma Bakanlığının görüşüne göre verilir, alabilir veya alamazsınız bunu başvuru yaptıktan sonra öğrenebilirsiniz.

 • dilnaz hallyyeva

  merhabalar ben yabancı öğrenciyim bu ğüne kadar devletten burs almadım 4 sınıfa geçtim. kyk yurduna başvuru yaparsam okulum bittiğinde çalışma izni alabilirmiyim?

  • Ata Kurumsal

   Merhaba, KYK yurdunun devlet bursu olarak nitelendirilip nitelendirilmediğini bilmediğimiz için sorunuza maalesef cevap veremiyoruz.

Bir cevap yazın

how can we help you?

Our team knows English, Arabic, Russian and Francais languages.