Yabancı Öğrenciler İçin Çalışma İzni şartları nelerdir?

Dikkat: Ön lisans ve lisans öğrencileri Türkiye’de eğitim alırken devletten burs almaları durumunda okulları bittiğinde iş bulsalar bile çalışma izni alamazlar. Bu durum yüksek lisans, master ve doktora öğrencileri için geçerli değildir.

Türkiye’ye öğrenim amacıyla gelen yabancıların, eğitimlerine devam ederken herhangi bir işte çalışabilmeleri için çalışma izni almaları gereklidir. Uluslararası öğrencilerin Türkiye’de çalışabilmeleri için yüksek lisans, master ya da doktora öğrenimlerine devam ediyor olma şartı aranır.  Ön lisans ve lisans öğrencileri Türkiye’de iş bulsalar bile çalışma izni alamazlar.

Yabancı uyruklu öğrencilerin çalışma izni süreleri, Türkiye’deki ikamet iznine göre belirlenir. Oturma iznini yenilememiş olan öğrencilere çalışma izni verilmez. Bununla birlikte, yasal olmayan şekilde bir iş yerinde çalıştığı tespit edilen öğrencilere yaptırım uygulanır. Çalışma ya da staj izni olmadan özel şirketlerde işçi/stajyer olarak çalışan öğrencilerin pasaportlarına el konularak sınır dışı edilme işlemi uygulanabilir.

Öğrenci Çalışma İzni Şartları

 1. Yabancı uyruklu öğrencilerin çalışma izni başvuru sürecinde, oturum izinlerinin devam ediyor olması şarttır.
 2. Uluslararası öğrencilerin çalışma izni alabilmesi için öğrencilerin 18 yaşından büyük olmaları ve Türkiye’deki bir yükseköğretim kurumunda yüksek lisans, master ya da doktora öğrenimi görüyor olması gereklidir..
 3. Türkiye’de öğrenim gören yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin çalışma süresi ya da çalışmaya başlama yılında herhangi bir kısıtlama yoktur. Yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin çalışma şartları, diğer yabancı uyruklular ile aynı kapsamdadır.
 4. Yüksek lisans ya da doktora öğrencileri, eğitim gördükleri enstitülerde süre, meslek ya da iş alanı sınırlaması olmaksızın çalışabilir.
 5. Öğrenci değişim programları ile Türkiye’ye gelmiş olan yabancı uyruklu öğrencilerin, özel veya kamu kurum ve kuruluşlarında staj yapabilmeleri için çalışma izni almalarına gerek yoktur. Ücretli ya da ücretsiz staj yapan öğrencilerin Türkiye’de çalışabilmeleri için ikamet izni almaları yeterlidir.
 6. Diplomatik vize ya da çalışma vizesi bulunan kişiler ile bu kişilerin yakınları, öğrenim gördükleri eğitim kurumlarında zorunlu staj bulunması durumunda çalışma izni almadan, staj görebilirler.
 7. Türkiye’de öğrenci değişim programları dışında gelen öğrencilerin, mecburi staj uygulamaları dışında, herhangi bir iş yerinde meslek deneyimi ya da ekonomik gelir sağlamak için staj yapabilmesi için çalışma izni almaları şarttır. Bu koşullarda staj yapacak yabancı öğrenciler işçi/sigortalı statüsünde çalıştırılabilir.

Uluslararası Öğrencilerin Türkiye’de Çalışması İçin Gerekli Belgeler

Türkiye’de eğitim gören ve çalışma izni alabilmek için gerekli olan şartları sağlayan öğrencilerin özel ya da kamu kurum ve kuruluşları aracılığıyla çalışma izni başvurusu yapması gerekir. Çalışma izni başvurusu yapabilmek için Çalışma Bakanlığı’na başvuru yapılmalıdır. Uluslararası öğrencilerin Türkiye’de oturma izni ya da çalışma izni alma süreçlerini hızlandırabilmeleri için danışman şirketlere başvurmaları önemlidir. Danışman firmalar aracılığıyla ikamet izni alma ya da yenileme ile çalışma izni alma ve yenilme işlemleri hızlı ve sorunsuz bir şekilde tamamlanabilir. Çalışma izni için başvuruda bulunacak öğrencilerin evraklarında eksik ya da yanlışlık olması durumunda, izin alma süreci aylarca uzayabilir. Oturum veya çalışma izni almak isteyen yabancı uyrukların, danışman şirketler aracılığıyla başvuruda bulunmaları hem sürecin hızlanmasını hem de başvuru sürecinde yaşanabilecek olumsuzlukların önüne geçilmesini sağlar.

Kaynaklar:

 1. http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2013/04/20130411-2.htm
 2. http://mevzuat.meb.gov.tr/html/18740_0.html

123 yorum

 • MFDE

  Merhaba
  Türkiye lisans mezunuyum, aynı zamanda Türkiye de özel bir şirkette çalışma izni ile çalışıyorum. fakat yabancı kontenjanından yüksek lisans başvurusunda bulunmak istiyorum. çalışıyor olmam yüksek lisans başvuruma engel mi?
  Bilgi verirseniz çok sevinirim.

 • ceyhun

  Merhaba.Sıze bir soru soracam ben şuanda türkiyede öğrencıyım amma maddı durumum çok kötü hıç bır yerden burs almıyorum . Ailedenden yardım ala bılmıyorum. Boş zamanlarımda çalişmak ıstıyorum ancak beni işe almıyorlar çalişma iznım olmadıgı için öğrencıken nasıl nasıl çalışma izni ala bılırım bana yardımcı olsanız sevınırım .çalışma izni nasıl ala bılrım ????

  • Ata Kurumsal

   Merhaba, Türkiye’de Yabancılara çalışma izinleri belirli bir işyeri veya işletme üzerinden verilebilmektedir. Yabancılara istedikleri herhangi bir işyerinde çalışabilmesine imkân veren bir izin sistemi mevcut değildir. Çalışma izin başvurularının yabancı şahsı çalıştırmak isteyen işveren tarafından yapılması zorunludur.

 • Huseyin

  turkiye devlet burslusu olmayan fakat lisansı kendi ulkesinin bursu ile tamamlamış yabancılar, diş hekimliği çalışma izni alabilir mi? bu konuyla ilgili bilgi verirseniz sevinirim. teşekkurler

 • dana

  merhabalar! lisans eğitimim esnasında Türkiye Burslarından Başarı bursu almıştım ( 1 defa) . şimdi ise yüksek lisans yaparken çalışmak istiyorum. çalışma izni çıkar mı?

  • Ata Kurumsal

   Merhaba, lisans eğitiminizi Türkiye’de aldığınız için yüksek lisans öğrencisi bile olsanız Çalışma bakanlığı başvurunuzu onaylamayacaktır.

 • mehdi

  Merhaba,

  Anne ve babası Türkiye vatandaşlığına geçen ama kendisi Türkiye vatandaşlını kazanamayan yabancı mezunların çalışma ve oturma izinleri hakkında bilgi verebilir misiniz?

  • Ata Kurumsal

   Merhaba, ailesinden birisi Türk vatandaşı olan yabancılar istedikleri süre boyunca oturma izni alabilirler, hiç bir kritere takılmadan iş bulmaları durumunda çalışma izni de alabilirler.

 • Firuze Hidayetova

  Merhaba, Türkiye’de lisans mezunu olan yabancı uyruklu birisi çalışma izni alabilir mi? Üniversiteyi Türkiye’den mezun oldukları için çalışma izni alırken devlet tarafından kolaylık sağlanır mı?

  • Ata Kurumsal

   Merhaba, Türkiye’de Yabancılara çalışma izinleri belirli bir iş yeri veya işletme üzerinden verilebilmektedir. Yabancılara istedikleri herhangi bir işyerinde çalışabilmesine imkân veren bir izin sistemi mevcut değildir. Çalışma izin başvurularının yabancı şahsı çalıştırmak isteyen işveren tarafından yapılması zorunludur.

 • ayhan

  merhaba

  devlet bursu alan yabancıların çalışma izni alamayacağı hangi kanunda yada yönetmelikte yazıyor?

 • Yousef elganzoury

  Merhaba,

  Ben türkiyede tam burslu okudum (Okul bedava) ancak aldığım burs devletten değil kendi okulumdan, bu duruma göre çalışma izni için başvurusam çıkmama ihtimalı var mı ?

  Çok teşekkür ederim,

 • Yenglik

  Merhabalar, pek emin olamadigim icin size sormak istiyorum, ben lisans ogrencisiyim ve hic bir turlu burs almiyorum, boyle bi durumda calisma izni alabilir miyim?

  • Ata Kurumsal

   Merhaba, burs almamış olsanız bile yabancı lisans öğrencilerine yapılan çalışma izni başvurularını Çalışma Bakanlığı onaylamamaktadır.

 • Yunus

  Merhaba.Ben Türkiye’de bir üniversitede lisans öğrencisiyim.Devletten,kurum,vakıf hiç bir yerden burs almıyorum.Yazın çalışmak istiyorum.Çalışma izni alabiliyormuşum ama emin olmak için size de sormak istedim.Eğer Çalışma izni alabiliyorsan nasıl başvuru yapabilir?

  • Ata Kurumsal

   Merhaba, Türkiye’de Yabancılara çalışma izinleri belirli bir işyeri veya işletme üzerinden verilebilmektedir. Yabancılara istedikleri herhangi bir işyerinde çalışabilmesine imkân veren bir izin sistemi mevcut değildir. Çalışma izin başvurularının yabancı şahsı çalıştırmak isteyen işveren tarafından yapılması zorunludur. Kısaca çalışma izni almak için iş bulmanız gerekmektedir.

 • anass

  Merhaba ben türkçe kursu için 1 yıllık oturma izni başvurusu yaptım. Onaylandı. Bugün kimlik kartım geldi. 6 aylık bir izin var.
  Bunu nasıl uzatabilirim. 1 yıllık yapmak istiyorum ve çalışma iznine başvurabilir miyim öğrenciliğim bitmeden.

  Teşekkür ederim.

  • Ata Kurumsal

   Merhaba, evet en az altı aylık alınmış ikamet izinleri ile çalışma izni başvurusu yapılabilmektedir. İkamet izniniz bitmeden tekrar uzatma başvurusu yapmanız gerekmektedir.

 • merve

  Kanunda yazılmayan bişey nasıl uygulanabilir ?

  • Ata Kurumsal

   Merhaba, sorunuzun muhatabı maalesef ki biz değiliz, fakat cevap vermeye çalışalım, kanunların ve yönetmeliklerin yetersiz kaldığı durumlarda genelgeler ile uygulama değişiklikleri veya güncellemeler yapılabilir, ülkenin işsizlik durumuna göre bu uygulamalar değiştirilebilir.

 • merve

  merhaba,
  uluslarası iş gücü kanununda lisans okurken burs alan mezun yabancı öğrenci çalışma izin alamaz diye bişey yazmiyor???
  hangi maddede öyle bişey yaziyor??

  • Ata Kurumsal

   Merhaba, yabancıların çalışmasını düzenleyen kanun ve yönetmelikler de yazmayan ama fiilen uygulanan bir çok yaptırım ve kriter bulunmaktadır, bizler web sitemizde duyurduğumuz bilgileri tecrübelerimiz ışığında kaleme almaktayız ve elimizden geldiği kadar sitemizi güncel tutmaktayız, daha önce defalarca devlet bursu almış yabancılar için çalışma izni başvurusu yaptık ve hepsine aynı gerekçe yüzünden olumsuz cevap aldık. Fakat iş bulmanız durumunda çalışma izni başvurunuzu yapmanızı öneririz, en azında gerçekleri yaşayarak öğrenmiş olursunuz.

 • oya

  Peki değişmezse, başka türlü nasıl oturma izin alabilir mezun yabancı öğrenci? başka çare var mı?
  7 sene geçtikten sonra gitmek ve başka yerde yeniden başlamak zor.

 • maria

  Merhaba,
  yabancı burslu mezun öğrenciler ne zaman çalışma izni alabilcekler ?
  2019 da değişir mi bu kanun ?

 • fadva

  öyle bi çalışma olacak mı peki? cumhurbaşkan mayıs ayında açıklama yaptı kanun değişcek diye , ne zaman uygulanır tahminen? ben 5 senedır türkiyede yaşiyorum lisans okudum ytb’den burs aldım… ve yüksek lisans yapmaya başladım kendi imkanlarımla yani 7 sene olacak , ve 7 sene sonra türkiyeyı terketmek beni çok üzüyor… benim butun düzenim burda , o kadar türkçe öğrendim , o kadar okudum , iş teklifleri aldım… hayatımı burda devam ediyim derken ,nasıl bi daha sıfırdan başlayabilirim başka bi ülkede? gerçekten çok çok üzülüyorum !

  • Ata Kurumsal

   Merhaba, şu an meclisin gündeminde öyle bir çalışma bulunmamaktadır, fakat Cumhurbaşkanımız verdiği sözleri tutar ama süresi hakkında kesin bilgi veremiyoruz maalesef.

 • Fatma

  öyle bi çalışma olacak mı peki? cumhurbaşkan mayıs ayında açıklama yaptı kanun değişcek diye , ne zaman uygulanır tahminen? ben 5 senedır türkiyede yaşiyorum lisans okudum ytb’den burs aldım… ve yüksek lisans yapmaya başladım kendi imkanlarımla yani 7 sene olacak , ve 7 sene sonra türkiyeyı terketmek beni çok üzüyor… benim butun düzenim burda , o kadar türkçe öğrendim , o kadar okudum , iş teklifleri aldım… hayatımı burda devam ediyim derken ,nasıl bi daha sıfırdan başlayabilirim başka bi ülkede? gerçekten çok çok üzülüyorum !

 • alone

  merhaba

  yabanci yuksek lisans ogrencisi ve universiteden burs alan olursa disarida calisa bilirmi acaba is kayiti olmazsa?

 • Fatma

  burs alan yabancı öğrenciler izin alınmasına ne zaman izin verilcek tahminen? bu uyugulama değişir mi?

 • diana

  lisansta burs aldım ytb den şimdi yüksek lisans yapiyorum ve burs almiyorum çalışma izin alabilcek miyim okulu bittikten sonra yada yüksek lisans yaparken?

  • Ata Kurumsal

   Merhaba, Türkiye’de eğitim görürken devlet bursu almış yabancı öğrenciler iş bulsalar bile kendi ülkelerinde en az bir yıl çalışmadan çalışma izni alamazlar.

   • seyfullah

    Devler bursundan kast kendi vatandaşı olduğu devlet mi ? yoksa TC’den (yani YTB) bursu alanlar mı ?

   • Mert

    “Türkiye’de eğitim görürken devlet bursu almış yabancı öğrenciler iş bulsalar bile kendi ülkelerinde en az bir yıl çalışmadan çalışma izni alamazlar”

    Peki ülkereinde bir yıl çalıştıktan sonra çalışma izni alabilirler mi? Alan oldu mu acaba bu durumda?

    Yanitlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

how can we help you?

Our team knows English, Arabic, Russian and Francais languages.