Yabancı Öğrenciler İçin Çalışma İzni şartları nelerdir?

Dikkat: Ön lisans ve lisans öğrencileri Türkiye’de eğitim alırken devletten burs almaları durumunda okulları bittiğinde iş bulsalar bile çalışma izni alamazlar. Bu durum yüksek lisans, master ve doktora öğrencileri için geçerli değildir.

Türkiye’ye öğrenim amacıyla gelen yabancıların, eğitimlerine devam ederken herhangi bir işte çalışabilmeleri için çalışma izni almaları gereklidir. Uluslararası öğrencilerin Türkiye’de çalışabilmeleri için yüksek lisans, master ya da doktora öğrenimlerine devam ediyor olma şartı aranır.  Ön lisans ve lisans öğrencileri Türkiye’de iş bulsalar bile çalışma izni alamazlar.

Yabancı uyruklu öğrencilerin çalışma izni süreleri, Türkiye’deki ikamet iznine göre belirlenir. Oturma iznini yenilememiş olan öğrencilere çalışma izni verilmez. Bununla birlikte, yasal olmayan şekilde bir iş yerinde çalıştığı tespit edilen öğrencilere yaptırım uygulanır. Çalışma ya da staj izni olmadan özel şirketlerde işçi/stajyer olarak çalışan öğrencilerin pasaportlarına el konularak sınır dışı edilme işlemi uygulanabilir.

Öğrenci Çalışma İzni Şartları

 1. Yabancı uyruklu öğrencilerin çalışma izni başvuru sürecinde, oturum izinlerinin devam ediyor olması şarttır.
 2. Uluslararası öğrencilerin çalışma izni alabilmesi için öğrencilerin 18 yaşından büyük olmaları ve Türkiye’deki bir yükseköğretim kurumunda yüksek lisans, master ya da doktora öğrenimi görüyor olması gereklidir..
 3. Türkiye’de öğrenim gören yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin çalışma süresi ya da çalışmaya başlama yılında herhangi bir kısıtlama yoktur. Yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin çalışma şartları, diğer yabancı uyruklular ile aynı kapsamdadır.
 4. Yüksek lisans ya da doktora öğrencileri, eğitim gördükleri enstitülerde süre, meslek ya da iş alanı sınırlaması olmaksızın çalışabilir.
 5. Öğrenci değişim programları ile Türkiye’ye gelmiş olan yabancı uyruklu öğrencilerin, özel veya kamu kurum ve kuruluşlarında staj yapabilmeleri için çalışma izni almalarına gerek yoktur. Ücretli ya da ücretsiz staj yapan öğrencilerin Türkiye’de çalışabilmeleri için ikamet izni almaları yeterlidir.
 6. Diplomatik vize ya da çalışma vizesi bulunan kişiler ile bu kişilerin yakınları, öğrenim gördükleri eğitim kurumlarında zorunlu staj bulunması durumunda çalışma izni almadan, staj görebilirler.
 7. Türkiye’de öğrenci değişim programları dışında gelen öğrencilerin, mecburi staj uygulamaları dışında, herhangi bir iş yerinde meslek deneyimi ya da ekonomik gelir sağlamak için staj yapabilmesi için çalışma izni almaları şarttır. Bu koşullarda staj yapacak yabancı öğrenciler işçi/sigortalı statüsünde çalıştırılabilir.

Uluslararası Öğrencilerin Türkiye’de Çalışması İçin Gerekli Belgeler

Türkiye’de eğitim gören ve çalışma izni alabilmek için gerekli olan şartları sağlayan öğrencilerin özel ya da kamu kurum ve kuruluşları aracılığıyla çalışma izni başvurusu yapması gerekir. Çalışma izni başvurusu yapabilmek için Çalışma Bakanlığı’na başvuru yapılmalıdır. Uluslararası öğrencilerin Türkiye’de oturma izni ya da çalışma izni alma süreçlerini hızlandırabilmeleri için danışman şirketlere başvurmaları önemlidir. Danışman firmalar aracılığıyla ikamet izni alma ya da yenileme ile çalışma izni alma ve yenilme işlemleri hızlı ve sorunsuz bir şekilde tamamlanabilir. Çalışma izni için başvuruda bulunacak öğrencilerin evraklarında eksik ya da yanlışlık olması durumunda, izin alma süreci aylarca uzayabilir. Oturum veya çalışma izni almak isteyen yabancı uyrukların, danışman şirketler aracılığıyla başvuruda bulunmaları hem sürecin hızlanmasını hem de başvuru sürecinde yaşanabilecek olumsuzlukların önüne geçilmesini sağlar.

Kaynaklar:

 1. http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2013/04/20130411-2.htm
 2. http://mevzuat.meb.gov.tr/html/18740_0.html

162 yorum

 • Avatar
  Vusala

  Merhaba. Azerbaycan vatandasiyim. Kendi ulkemde Lisans ve yuksek lisans yaptim. 3 sendir turkiyede yasiyorum. simdi yuksek lisans son sinifdayim. Hic Burs almadim.. mezun olunca Doktorayi burslu okumak istiyorum. Boyle olursa sonradan calisma izni almakta sikinti yasarmiyim Lisans oyrencileri gibi? Bi de Doktora yaparken ayni zamanda calisma izni alip sigortali calisabileceyim sektorler hangiler olabilir? Ayrica bu mumkunmu acaba? Bu arada bolumum Biyokimya . Hangi kurumlarda is bula bilirim.ve bulduktan sonra calisma izni basvurusu icin danismanlik hizmeti olarak size muracaat ede bilirmiyim?

  • Avatar
   Ata Kurumsal

   Merhaba, son sorunuzdan başlayarak cevap vermek gerekirse; yabancılara çalışma iznini çalışacağı firmalar alabilir, yani sizin değil çalışacağınız firmanın bize başvurması gerekmektedir, bu linkte belirttiğimiz https://www.atakurumsal.com/yabancilar-icin-yasak-meslekler/ işler haricinde istediğiniz sektörde çalışabilirsiniz. Yüksek lisans okuyan öğrenciler burs alsalar bile iş bulmaları durumunda çalışma izni alabilirler.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 • Avatar
  Ovez

  Merhaba ben 3 sınıf lisans öğrencisiyim ve kısmı zamanlı çalışıyorum. Çalıştığım şirket bana çalışma sigortası yatıracam diyor ama ne kadar yatıracağını bilmiyor. Kısmi zamanlı çalışan öğrencilerde çalışma sigortası yaptırmak için aylık veya günlük belirli saat limiti var mi ?

  • marta
   marta

   Merhaba,
   Maalesef, Türkiye’de ön lisans ve lisans öğrencileri çalışma izni alamazlar. Çalışma izni olmadan bir iş yerinde çalıştığı tespit edilen yabancılar sınır dışı edilebilir.

   • Avatar
    Yağmur

    Merhaba ben sağlık meslek lisesinden mezun oldum şuan Üniversite öğrencisiyim ama lise diplomamla sözleşmeli olarak kamu da çalışmak istiyorum alım olucak diye duydum Yabancı uyruklu olduğum için sözleşmeli kamu da çalışma gibi bir şansım varmı on senedir Türkiye de yaşıyorum lise diplomam da sağlık çıkışlı

    • Avatar
     Ata Kurumsal

     Merhaba, bu duyumu biz de aldık ama şartların ne olduğunu bilmiyoruz, bir kaç gün içinde medyadan hep beraber öğreneceğimizi düşünüyoruz.

 • Avatar
  Mohamed ALI

  Merhaba

  Öğrenciym. Çalışma izni aldıktan sonra öğrenci oturma izni iptal edilir mi?

 • Avatar
  Selvi

  Merhaba. Çalışma izni olanlar sonradan üniversiteye başvurabilir mi. Yani öğrenci kimlik alabilir mi.

 • Avatar
  Selvi

  Merhaba. Çalışma izni olanlar sonradan öğrenci kimlik alabilir mi yani okuyabilir mi?

 • Avatar
  Cavid

  merhabalar. Ben Türkiyede turizm lisans eğitimi almak istiyorum. Eğitimim bittikden sonra çalılma izni almak ve ya kendi şirketimi kurmak şansım varmı?

 • Avatar
  Rufet

  Merhaba.Kardesim ortaokul oğrencisidir.Yabanci uyruklu oģrenciler burs ala bilirmi?Gelecekde çalışma izni icin bir problem olurmu?

 • Avatar
  Reyhan Mamatkulova

  Merhaba ben açık okul lisesinde okuyorum yaş 20 de nasl çalışma izini alabilirim oturma izinim var kisa dönem

 • Avatar
  Gulperi Esenbekovna

  Merhabalar, ben 7 senedir Türkiyedeyim ve burslu öğrenciydim. Ancak geçen sene okulum uzadığından dolayı bursum iptal olmuştu. Son 1 sene okul sigortasıyla bir şirkette uzun dönem staj yaptım. Ocakta mezun oldum ve staj yaptığım şirket çalışma izni çıkartabilecek durumda. Benim durumumda önceden burslu olduğum için kesin reddedilecek mi yoksa her zaman kesin red gelmez mi, şansa bağlı mı?

  • Avatar
   Ata Kurumsal

   Merhaba, genellikle Türkiye’den burs almış yabancı öğrencilerin çalışma izni başvuruları ret gelmektedir, yine de başvuru yapmanızı öneririz.

 • Avatar
  arif

  Merhaba,
  Mevcut yasal düzenlemede Türkiye’de Lisans ve ön lisans eğitimi sırasında devletten burs almış yabancı öğrencilerin çalışma izni başvuruları Çalışma Bakanlığı tarafından reddedilmektedir.

  ben 18 sene önce mezun oldum. Memlekete döndüm ve 15 sene sonra yine burdayım. şirketim çalışma iznine baş vurdu ve 9e bedine göre ret geldi. bu yukarıda yazdığınıdan dolayı olma ihtimali varmı?

 • Avatar
  FİRYUZA

  Merhabalar ,
  Çalışma izni Ret sebebini nereden ve nasıl öğrenebiliriz bilgi verebilir misiniz

 • Avatar
  Mamy fadil

  Ben türkiyede mimarlık lisans okudum ve yüksek lisans okumaktayım. Ve bir şirkette mimar olarak çalışma izni almam için normalde yabancı mimar personellerin çalışmaları için aranan (asgari ücretin 4 katı vs. gibi) şartların hepsi bende de geçerli mi?

  • Avatar
   Ata Kurumsal

   Merhaba, öncelikle bilmenizi isteriz ki yabancı mühendis ve mimarlar için çalışma izni almak çok zor bir süreç istemektedir ve size mimar olarak çalışma izni başvurusu yaparlarsa asgari ücretin 4 katı maaş göstermek zorundadırlar.

 • Avatar
  eşref

  merhaba, 7senelik lisansımın 5ini devlet burslu YTB olarak bitirdim, şimdide iş yerim bana çalışma izni çıkarmya çalışıyor ama burslu olduğumdan ç.izni verilmiyormuş doğru mu bu? doğruysa ne zamana kadar çalışma izni alamam? veya çalışma izni alabilmem için ne yapmam gerek?

  • Avatar
   Ata Kurumsal

   Merhaba,
   Mevcut yasal düzenlemede Türkiye’de Lisans ve ön lisans eğitimi sırasında devletten burs almış yabancı öğrencilerin çalışma izni başvuruları Çalışma Bakanlığı tarafından reddedilmektedir.

 • Avatar
  FİRYUZA

  Merhabalar ,
  Lisansım bitti diplomamı aldım, çalışacağım otelden çalışma izni için başvuru yapıldı ama bir maddeye göre red cevabı gelmiş, maddeye bakınca bakanlığın kriterlerine uymuyor yazıyor ama… Ne yapabiliriz bu durumda ? yardımcı olabilir misiniz
  Teşekkür ederim

  • Avatar
   Ata Kurumsal

   Merhaba,
   Bakanlığın talep ettiği kriterleri sağlayıp, işvereniniz tekrar müracaat edebilir. İşvereniniz danışmanlık hizmetlerimizden faydalanmak isterse 444 7 284 nolu telefondan bizimle irtibata geçebilir.

 • Avatar
  Vedat

  Merhaba,

  Alanya’da devlet üniversitesinde lisans okuyan Afganistan vatandaşı bir arkadaş için çalışma iznine başvurdum. Meslek alanı bir otelde resepsiyon görevlisi olarak çalışmak. (Hem ingilizcesi hem de farsçası var)
  Tam 3 kez çalışma bakanlığına başvurdum fakat ne yazık ki 6735 sayılı kanunun 9-a bendine göre ret kararı aldım.
  Arkadaş kendi imkanlarıyla okuyor. Ne devlet yurdunda kalıyor ne de devletten aylık para bursu alıyor.
  Lisans öğrencisi olup devletten burs almayan yabancılar kısmi süreli de olsa çalışamazlar mı ?

 • Avatar
  umar

  merhabalar iyi çalışmalar direr

  ben yaklaşık 8 senedir Türkiyedeyim lise ve lısans eğitimimi türkiye de aldım ytbli ögrenci olarak 4. sınıf ve sadece bir dersim kaldı mezun olabilmem için o dersi birinci dönemde verdiğm takdirde lisans eğitimi tamamlamış olacağım ve şuan ben bir şirket iş buldum ve o şirket bana çalışma izni çıkarmaya razıdır . .. yukarıda belirttiğim şartlarda çalışma izinine başvurduğum zaman olumlu olumsuz değerlendirme aşamasında bilgilenidiriseniz çok sevinirim

  • Avatar
   Ata Kurumsal

   Merhaba, sizin durumunuzda ki yabancıların çalışma izinleri Çalışma Bakanlığının görüşüne göre verilir, alabilir veya alamazsınız bunu başvuru yaptıktan sonra öğrenebilirsiniz.

 • Avatar
  dilnaz hallyyeva

  merhabalar ben yabancı öğrenciyim bu ğüne kadar devletten burs almadım 4 sınıfa geçtim. kyk yurduna başvuru yaparsam okulum bittiğinde çalışma izni alabilirmiyim?

  • Avatar
   Ata Kurumsal

   Merhaba, KYK yurdunun devlet bursu olarak nitelendirilip nitelendirilmediğini bilmediğimiz için sorunuza maalesef cevap veremiyoruz.

Bir cevap yazın

how can we help you?

Our team knows English, Arabic, Russian and Francais languages.