Öğrenci ikamet izni.

Öğrenci ikamet izni; Türkiye’de Yüksek Öğrenin Kurumuna bağlı Lisans, Yüksek lisans, Doktora ve Ön lisans programlarına kayıt yaptıran yabancı uyruklu öğrencilerin alması gerekli olan ikamet izni çeşididir.

Yabancı öğrenci statüsünde öğrenci ikamet iznine başvuracak yabancıların, Türkiye’ye Türk Konsolosluklarından alınmış öğrenim/eğitim vizesi ile giriş yapmaları gerekmektedir. Yabancı öğrencilerin, Türkiye’ye gelişlerini müteakip bir ay içerisinde Öğrenci İkamet İznine başvurmaları gerekmektedir.
Üniversitelere kayıt yaptıran yabancı öğrenciler eğitim süresinin tamamını kapsayacak şekilde öğrenci ikamet izni alabilmektedirler. İlk ve Orta öğretim kurumlarında eğitim gören öğrenciler de, her başvurularında en fazla bir sene olmak üzere öğrenci ikamet izni başvurusu yapabilirler. Öğrenci İkamet İzni süresi, ikamet İzni Başvurusu yapan Yabancı Öğrencinin öğrenim süresinden çok olamamaktadır. Öğrenci İkamet İzni sahibi Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora öğrencileri doğrudan çalışma izni alarak çalışabilmektedir(6735 Sayılı kanun) Ön Lisans programlarına kayıt yaptıran yabancı öğrenciler haftada 24 saati geçmeyecek şekilde çalışma izni alarak çalışabilmektedir.

ÖĞRENCİ OTURMA İZNİ İÇİN GEREKLİ BELGELER

* İkamet İzni Başvuru Formu
* Pasaport veya yerine geçen belgenin aslı ve fotokopisi
* Dört (4) adet fotoğraf
* Kalacağı sürede yeterli ve düzenli maddi imkâna sahip olduğuna dair beyan (Başvuru Formunda beyan edilir. İdare destekleyici belge isteyebilir. Belirtilen program süresince yabancının masrafları kamu kurumunca karşılanıyorsa bu durum başvuruda idareye bildirilir.)
* Öğrenci Belgesi
* Şahsın on sekiz yaşından küçük olması durumunda; yurt dışında bulunan annesi/babası veya yasal temsilcisinin vereceği muvafakatname ile muvafakatnamede belirtilmek kaydıyla Türkiye’deki gerçek ya da tüzel kişiler tarafından verilecek taahhütname
* Geçerli sağlık sigortası (Öğrenciler talep etmeleri halinde kayıt tarihinden itibaren üç ay içinde genel sağlık sigortalısı kapsamına girdiklerinden geçerli sağlık sigortası talep edilmez, ancak üç ay içinde genel sağlık sigortası yaptırdıktan sonra idareye bildirmeleri gerekmektedir)

ÖĞRENCİ OTURMA İZNİ BAŞVURUSU NASIL YAPILIR İZLE

ÖĞRENCİ İKAMET İZNİ UZATMA BAŞVURUSU NASIL YAPILIR İZLE

6 yorum

 • Dilan

  Merhabalar, kolay gelsin öğrenci ikamet izni ile ilgili bir sorunum olacak, YUKK’te yabancı öğrencilerin ailelerini getiremeyeceğini yazıyor ancak yeni düzenlemenin olduğunu biliyorum düzenlemeye göre doktora veya başka yüksek öğretim yapan öğrencilerin yasal evlendikleri eşlerini ve varsa çocuğunu getirebilecektir, yine de koşullara bağlanmıştır. Bu bilgiyi doğrular mısınız ve hangi yönetmenliğin olduğu hakkında detaylı bilgi verir misiniz

  • Ata Kurumsal

   Merhaba, evet yeni düzenleme ile Master, doktora, yüksek lisans yabancı öğrencileri, aileleri için Türkiye’de oturma izni alabilirler.

 • Tanju

  Merhabalar, Eylül 2016 da bir üniversitenin 4 yıllık mühendislik bölümünü kazandım ve kaydoldum.Ama okula başlamadan okulumu 1 senelik dondurdum.Öğrenci ikamet izni almadım çünkü Temmuz 2017 ye kadar ikamet iznim vardı.Elimde Okula kabul mektubu ve Eylül 2016 da kayıt olduğumda verilen öğrenci belgesi var.Bu belgelerle 4 yıllık ikamet izni alabilirmiyim yoksa yeni öğrenci belgesi almamı mı isterler?Yeni öğrenci belgesi isterlerse kaydım açılmadan öğrenci belgesi alamam(kaydım eylülde açılacak) ikamet izni bittikten sonra Eylüle kadar Türkiye de yasal olarak kalıp eylül de başvurabilir miyim? Biraz uzun ve karışık oldu ama kusura bakmayın durumda karışık Şimdiden TEŞEKKÜRLER

  • Ata Kurumsal

   Merhaba, Kısa dönem ikamet izniniz bitmeden önce öğrenci ikamet iznine başvurmanızı öneriyoruz, GÖÇ idaresi büyük ihtimal size 3 aylık bir kısa dönem oturma izni daha verecek ve okul kayıt belgenizi getirdikten sonra Öğrenci ikamet izni vereceğini belirtecektir, ilk başvuruda 4 yıllık öğrenci ikameti alamazsınız, 1 yıllık verilecek her sene okul durumunuza göre uzatılacaktır.

 • Mert

  Merhabalar yös ile okul kazandım ve 1.senemdeyim.Şuan istisnai vatandaşlık ile Türkiye vatandaşlığına geçebilirim.Vatandaşlık alırsam okul da okuma hakkımı kaybedermiyim yoksa okula bildirip hiç bir sıkıntı olmadan devam edebilirmiyim.

  • Ata Kurumsal

   Merhaba, Türk vatandaşlığına geçtiğiniz andan itibaren kazanılmış tüm haklarınızı kullanmaya devam edebilirsiniz. Yatırım yoluyla (İstisnai) Türk vatandaşlığı kazanımı için danışmanlık hizmetimizden faydalanmanızı öneriyoruz.

Bir Cevap Yazın

how can we help you?

Our team knows English, Arabic, Russian and Francais languages.