Türkiye’de ikamet iznimi nasıl yenileyebilirim ?

Türkiye’de ikamet iznimi nasıl yenileyebilirim ?

Güncelleme : 18 Mayıs 2015 tarihinden itibaren Türkiye’de ikamet izni başvuruları internet ortamında ve Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’ne yapılacaktır.

https://www.atakurumsal.com/wp-content/uploads/OTURMA-İZNİ.png

Türkiye’de İkamet İzni Yenileme – Kısa Dönem İkamet İzni – 2016

İLK OLARAK » Başvuruya başlamak için e-ikamet.goc.gov.tr adresini ziyaret ediniz.

(!) DİKKAT (!) Yenileme başvurularında Göç İdaresi’ni şahsen ziyaret etmenize gerek duyulmamaktadır. Başvurunuzu posta/kurye yolu ile bulunduğunuz şehirdeki göç idaresine gönderebilirsiniz.

(Göç idarelerinin tam listesi için tıklayınız)

 

Yenileme için Gereken Belgeler :

  • İkamet İzni Başvuru Formu
  • Pasaport veya seyahat belgesi’nin renkli fotokopisi
  • Geçmiş ikamet izninin renkli fotokopisi
  • İki (2) fotoğraf
  • Kalış süresi boyunca yeterli ve ispat edilebilir kaynağa sahip olduklarına dair tebligat. (Başvuru formunun içine tebliğ edilir. İdare destekleyici belge talep edebilir.)
  • Geçerli bir sağlık sigortası (aşağıdakilerden en az biri yeterlidir ):

◦          Karşılıklı sosyal güvenlik anlaşmaları kapsamında Türkiye’deki sağlık hizmetlerinden faydalanılmasına olanak veren belge.

◦          Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alınmış provizyon belgesi.

◦          Yenileme sürecini içeren özel sağlık sigortası

 

 

VERİ GİRİŞİ

İkamet izninizde belirtilen izin türüne göre uzatma için başvurabilirsiniz.

İkamet izninin bitiş tarihi, uzatma süresi başlangıç tarihi olarak seçilebilir.

Talep edilen uzatma periyodu pasaport süresi ve seçilen izin türüne göre çeşitlilik gösterebilir.

Fotoğraf beyaz arka plan kullanılarak, biyometrik olarak son 6 ay içerisinde çekilmiş olmalıdır. (yabancının yüzünü ön cepheden kolayca tanınmasını sağlayacak şekilde). Başvuru sürecinde, fotoğrafı sisteme yüklemeniz kesinlikle gerekmektedir.

HARÇLARIN ÖDENMESİ

Ödenmesi gereken harçlar, ikili anlaşmalar, ikamet izni bitiş tarihi, talep edilen uzatma süresi, vatandaşlık bilgisi ve Türk vatandaşlarıyla evlilik durumu gibi kriterleri göz önüne alarak sistem tarafından otomatik olarak hesaplanır

İkamet izni harcınızı ve ikamet izni dosya masraflarını ayrı ayrı ödeyiniz ve çifte fatura isteyiniz. Çalışma izni harçlarının ve çalışma izni masraflarına ait ödemeleri yerel maliye birimlerine, il mali idarelerine, ve ya Ekonomi Bakanlığı ile anlaşması bulunan bankalara yapabilirsiniz.

BELGELERİN POSTA İLE ULAŞTIRILMASI

İkamet izni ve ikamet izni kartına ait harç ücretlerini ödedikten sonra, makbuzlar ile birlikte tüm gereken evrakları geniş bir A4 kağıdı boyutunda zarf ile PTT aracılığıyla veya kargo ile başvurduğunuz ildeki İl Göç İdaresi’ne ulaştırmanız gerekmektedir.

Belgelerde belirtilen bilgiler ile postalanan Evranlar arasındaki uyuşmazlıklardan, bunun yanı sıra evrakların incelenme aşamasındaki eksikliklerden başvuru sahibi sorumludur. (Kargo ve posta hizmetleriyle alakalı sorunların dışında)

 

(!) Eğer yabancı form ve belgeleri postaladıktan sonra başvuruda değişiklik yapmak isterse, yabancının İl Göç İdaresi Müdürlüğü’ne şahsen başvuru yapması gerekmektedir.

Sorun - Cevaplayalım


YASAL UYARI: Sitemizdeki içerikler yayınlanma tarihi ve saati GOOGLE tarafından indexlenerek kayıt altına alınmaktadır. Kaynak gösterilse dahi hiçbir içeriğimiz özel izin alınmadan kullanılamaz.