Çalışma izni işyeri değişikliği & Çalışma İzni Transferi

Çalışma izni işyeri değişikliği nedir?

Yabancıların mevcut işyerini değiştirmek istemesi durumunda Türkiye’den çıkış giriş yapmadan başka bir iş yerine çalışma izninin transferini sağlayan bir yabancı çalışma izni başvurusudur.

Çalışma izni işyeri değişikliği şartları nedir?

Örneğin, Yabancı personel mevcut işverenin izin vermesi durumunda kendi ülkesine giriş çıkış yapmasına gerek olmadan yeni iş yerinde çalışabilir. Bir hastanede çalışan yabancı doktor, başka bir hastanede iş bulur ve çalışmak isterse, her iki iş verenin de bunu kabul etmesi şartıyla, çalışma izni işyeri değişikliği başvurusu yapılarak yabancı doktor yeni hastanesinde çalışabilir.

Çalışma izni işyeri değişikliği ev hizmetlerinde çalışacak yabancılar içinde yapılabilir. 

Bu işlem sadece yabancı uyruklu doktorlar ile sınırlı değil, ülkemizde resmi olarak izinli çalışan tüm yabancılar için yapılacağı gibi ev hizmetlerinde çalışan yabancı personeller içinde yapılabilir. Ev hizmetlerinde çalışan bir yabancı uyruklu bakıcı onu yeni çalıştıracak iş verenin yanında kendi ülkesine gidip gelmesine gerek kalmadan çalışabilir, bunun için sadece mevcut çalıştığı yerin izin vermesi gerekmektedir.

Çalışma izni işyeri değişikliği isteyen yabancılara çalışma izni alacak firmalar bu konuyla ilgili 444 7 284 no lu telefon üzerinden bilgi alabilirler.

Lütfen Referanslarımızı inceleyin ; https://www.atakurumsal.com/referanslarimiz/

Kaynak: https://www.ailevecalisma.gov.tr/uigm/sikca-sorulan-sorular/

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
58 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Derya
Derya
1 yıl önce

Merhaba. Yeni şirkete çalışma iznimin transferi gerçekleşiyor. Başvuru yapıldı, ama eski firmada çalışma izni süresi 10 gün sonra bitiyor. Onay gelmeden, eskisinin süresi biterse eğer, sıkıntı olabilir mi? Teşekkür ederim şimdiden

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal
Reply to  Derya
1 yıl önce

Merhaba, süresi bitmeden yapılmış transfer başvurularında, önceki çalışma izni bitmiş olsa bile değerlendirme açısından sorun yaşanmaz.

Beka
2 yıl önce

Merhabalar
Çalışma izni transfer islemleri, bakanlığa başvuru yapıldıktan sonra ne kadar surecek?
Teşekkür ederim

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal
Reply to  Beka
2 yıl önce

Merhaba, çalışma izni başvuruları 30 iş günü içinde sonuçlandırılır eksik belge olması durumunda bu durum 15 gün daha uzayabilir.

Salih
Salih
2 yıl önce

Merhaba ban isden ayrılıp kibrisa gitmek istiyorum amma benim çalışma iznimin dolmasına 3ay var ban oraya gidene kadar iş bulana kadar geri dönmem gerekiyor giriş çıkış için vize işlemlerle için geri İstanbula girersem sorun olurmu eğer SSK gitdigim 1ay odemesem

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal
Reply to  Salih
2 yıl önce

Merhaba, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti prosedürleri hakkında maalesef bilgimiz bulunmamaktadır.

ORHAN
ORHAN
2 yıl önce

Merhaba, 6 yıldır yanımızda yatılı yardımcı kadınımız çalışıyor. 18 Kasım’a kadar çalışma ve oturma izni var ve SGKsını 6 yıldır ödüyoruz. Ekim-Kasım gibi Ankara’ya göndermeyi düşünüyoruz anne ve babamızın yaşlı olması ve bakıma ihtiyaç duymaları sebebiyle. Bu durumda tranfer mi yaptırmalıyız, yoksa kasım ayında tekrar yeni çalışma ve oturum iznini babamlar mı yapmalı.
Ayrıca yaşlı ve emekli olmaları nedeniyle SGK priminde indirim oluyormu. Şu an bizim yanımızda SGK primi 688 tl Ödüyoruz. Teşekkürler

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal
Reply to  ORHAN
2 yıl önce

Merhaba, çalışma izninizi transfer etmenizi öneririz, SGK primlerinde 18 ay ile sınırlı olmak şartı ile indirim uygulanmaktadır.

Nicola
Nicola
2 yıl önce

Yaklaşık 1 yıldır çalışma izni ile bir firmada çalışmaktayım, ancak başka bir firmaya geçiş yapacağım. Transfer aşamasında çalışma iznim ile birlikte haklarım (kıdem tazminatı, yıllık izin gibi) da yeni firmaya mı geçecek?

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal
Reply to  Nicola
2 yıl önce

Merhaba, kendi isteğiniz ile başka firmaya geçtiğiniz için yasal olarak bütün haklarınızdan vazgeçmiş olduğunuzdan herhangi kıdem veya ihbar tazminatı hakkınız bulunmamaktadır.

Ayhan
Ayhan
2 yıl önce

Merhaba.Çalişma vize transferi için eski iş verenin yeni iş yerinde çalişmaya izin verdiğine dahil vereceği dilekçe örneği verebilirmisiniz

RIZA
RIZA
2 yıl önce

Merhaba ; yabancı eleman için çalışma izni başvurusunda bulunduk . Henüz değerlendirme aşamasında fakat
bakacağı Annemizi kaybettik . Bu durumda ne yapmamız gerekir ? . Elemanı da mağdur etmek istemiyoruz . Başvuru onaylandıktan sonra Başka bir işyerine Transfer edebilirmiyiz ?

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal
Reply to  RIZA
2 yıl önce

Merhaba, başınız sağ olsun, evet o elemanı çalıştırmak isteyen bir aile bulursanız çalışma izni sizin üzerinizden o ailenin üzerine transfer edilebilir fakat çalışma izni alma şartlarını ihlal ettiğiniz için yaptığınız yasal bir yöntem değildir.

Afına
Afına
2 yıl önce

Merhaba,ben kastamonudan istanbula iş degışiklıyı yapa bılırmıyım?şu an çalişiyorum ve çalişma iznimin bıtmesıne daha 5 ay var.çalişma iznini iptal ettırmeden nasıl yapa bılırım?önceden teşekkürler

Afına
Afına
Reply to  Afına
2 yıl önce

Merhaba,daha öncede yazdim,cevab vermrdınız.ben şuan kastamonuda çalişiyorum,fakat bazı sebeblerden dolayı istanbuda yeni işe başlamak istiyorum.çalişma iznim var.şubat ayında bıtecek.bunun için ne yapmam gerekiyor?şimdiki iş verenden yenı iş verene nasıl izin gerekıyor,bılgılendırırsenız sevınırım.teşekkürler

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal
Reply to  Afına
2 yıl önce

Merhaba, eski işvereniniz sizin çalışma izninizi iptal etmeyecek ve yeni işveren de çalışmanız için izin verecek, bu şekilde kendi ülkenize giriş çıkış yapmadan yeni işvereninizin yanına transfer olabilirsiniz, farklı bir uygulama olduğu için yeni işvereniniz bizi ararsa danışmanlık hizmeti sağlayabiliriz, ücretimiz 1100 TL + KDV dir.

Sinem
Sinem
2 yıl önce

Merhabalar,
Çalışma iznini temmuz ayında yenilediğimiz bakıcımız ile yollarımızı ayırmamız gerekti ( Yol vs) Kendisi bir arkadaşımızın yanında başlayacak çalışma izni transferi için ne yapmalıyız? Diğer aile tüm başvuruları tamamladıktan sonra mı transfer edebiliyoruz?

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal
Reply to  Sinem
2 yıl önce

Merhaba, çalışma izni transferi normal çalışma izni başvurusu gibi değildir, yabancının SGK çıkışını yapmadıysanız 1100 TL+ KDV ye bakıcınızı yeni işyerine transfer edebiliriz, transfer onaylandıktan sonra 687,50 TL harç ve kart ücreti masrafı olduğunu lütfen unutmayınız.

Ahmet
2 yıl önce

Merhaba,
Claims izni transferi gecici koruma kapsaminda suriyeliler icinde gecerlimidir acaba??

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal
Reply to  Ahmet
2 yıl önce

Merhaba, evet geçerlidir. Fakat mevcut işveren bu transfere izin vermez ise de sorun yoktur, yeniden ilk başvuru yapılarak çalışma izni alınabilir, bu durum sadece geçici koruma altındaki Suriye vatandaşları için geçerlidir.

Mahmut
Mahmut
2 yıl önce

Merhaba
14 ay dan beri özel bir firmada çalışmaktayım çalışma iznimde yeni uzatıldı yalnız başka bir firmadan bir teklif aldım ve yeni firma ile anlaştım, şuandaki patronumla da bu konuyu paylaştım ve olumlu karşıladı. Şimdi benim transfer olmam söz konusu yani A firmasından B firmasına transfer oluyorum oturma iznine gerek duymadan B firması yani yeni firma çalışma iznine başvuruda bulunabilir mi cevaplarsanız sevinirim şimdiden teşekkürler.

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal
Reply to  Mahmut
2 yıl önce

Merhaba, evet çalışma izni transferi yapılabilir.

Adonnia
Adonnia
2 yıl önce

Merhaba. 1. Çalışma izni süresi bitmeden, çalıştığı evin sahibiyle olan anlaşmazlığı nedeniyle yabancı bir çocuk bakıcısının o evden ayrılıp başka bir evde çalışmaya başlayabilmesi için izlenmesi gereken prosedür nedir? 2. İşverereni bu bakıcının iş akdini feshedip bunu Bakanlığa bildirirse, bakıcının ikamet izni de otomatik olarak iptal olur mu? 3. Bunun üzerine bakıcının Türkiye’yi terk etmesi gereken süre ne kadardır? 4. Bu bakıcı Türkiye’den çıkış ve tekrar giriş yapmak zorunda kalmadan, ona kendi evimizde çalışmak üzere bir çalışma izni çıkarabilme olasılığımız mevcut mudur? Yanıt verirseniz sevinirim.

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal
Reply to  Adonnia
2 yıl önce

Merhaba, çalışma izni transferi için yabancının bir önceki işvereninin kesinlikle izin vermesi gerekmektedir, bu durum sağlanamıyorsa yabancı çalışma izni iptal edildiği tarihten itibaren 10 gün içinde Türkiye’den çıkış yapması gerekmektedir.

vahid
vahid
2 yıl önce

iyi günler,
hocam bir firmada yeni çalışmaya başladım, çalışma izni 2 haftadır onaylanmış, maalesef şirkette birkaç sıkıntıdan dolayı şirketi kapatmaya karar vermişler. bu durumda ben çalışma iznini transfer yapabilir miyim? ( turistlik amaçlı aldığım oturma izninin bitmesine de 5 ay daha var)

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal
Reply to  vahid
2 yıl önce

Merhaba, çalışma izninizi başka bir şirkete transfer edebilmek için en az 6 ay o iş yerinde çalışmış olmanız gerekmektedir, bu durumda çalışma izninizi transfer edemeyiz, oturma izniniz süresi bitinceye kadar devam edecektir fakat bu konuda emin değiliz, lütfen GÖÇ idaresi ile telefonla iletişime geçip bu bilgiyi teyit ettiriniz.

vahid
vahid
Reply to  Ata Kurumsal
2 yıl önce

çok sağolun teşekkür ederim

Fatma gedik
Fatma gedik
2 yıl önce

Merhaba
İlk defa evimizde yatılı bakıcı için
29.01.2018 tarihinde çalışma iznine basvurduk Eski evindeki çalışma izni devam ediyordu basvurdugumuzda
21.02.2018 tarihinde izin çıktı
27.02.2018 tarihinde kartı eve geldi.
Dun sigorta girişini yapıp baslatacaktik fakat acil bir durumu ortaya çıktı. Ailesinin sağlık durumu kotuymus ve on gün sonra kalıcı veya gecici olarak Gürcistana gitmesi gerekiyor. Bu durum on gün sonra netlesebilir.
Bize bu sure içinde birini önerdi. Arkadaşı gayriresmi destek olacak ( yeni girmis turkiyeye uc ay hakki varmis) 15 gün sonra da durumu netlesirse kendisi bizde devam edecek.kendisi devam etmezse de arkadaşı bizde devam edecek. Ona sigorta baslaticaz ve ilk kez sigorta yapılacak olduğundan sigorta teşviği de avantajlı olacak
Size sorum su:
Ben simdi bakicima sigorta yaparsam teşvik anlamıyorum çünkü bakicim yıllardır Türkiye de çalışmış. Bir ay sigortasını başlatıp durumunu beklesem bu kez diğer bakiciya sigorta yaparken indirimden faydalanamiycam. Çünkü yeni bakiciya teşvik almak için benim daha önce son 6 ay içinde sigortalı biri calistirmamam gerekiyor? Yoksa sadece kadının mi 6 ay öncesine kadar sigortasız olması yetiyor mu?
İkinci opsiyon ise eğer çalışma iznini hemen iptal edersem ise 15 gün içinde ülkeden çıkması gerekecek? Dönmesi gerekirse tekrar çalışma izin harç vermem gerekecek mi?
İzni dondurmak gibi bir seçenek yok mu ülkesine döndüğü için.

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal
Reply to  Fatma gedik
2 yıl önce

Merhaba, 9 yıllık tecrübemize istinaden, çalışma izni çıkarttığınız kadın tekrar sizin yanınıza gelmeyecek bunu bilmenizi isteriz, önerimiz yabancının sigortasını hiç başlatmayın ve yabancının işe başlamadığını çalışma bakanlığına bir dilekçe ile bildirin ve şu an eski çalışanınız halen evdeyken yeni çalışanınızı Gürcistana gönderip yurt dışı çalışma izni başvurusu yapın, ev hizmetleri başvuruları bu aralar hızlı onaylanıyor, böylelikle hem elemansız kalmamış olursunuz, hem de SGK indirimden faydalanmış olursunuz.

Sorularınıza gelecek olursak, kadının çalışma iznini iptal ederseniz 15 gün içinde çıkması gerekiyor ve 1 sene Türkiye ye tekrar gelemez, oturma izni alamaz, yeni çalışma izni için elbette yeniden harç ödemeniz olacaktır.

altyn
altyn
3 yıl önce

merhaba ev hizmetlerinde çalışma iznim var 9 şubatta bitecek.yeni işverene geçtim,transfer işlemi için ne evraklar getirmem lazım size?eski patron kıbrısa gitti,onay kağıdı falan gerekli mi?ya da bu çalışma izni bittikten sonra yeni patronla başvurabilirmiyim?

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal
Reply to  altyn
3 yıl önce

Merhaba, çalışma izninizin transferi için eski patronunuzun dilekçesine ihtiyacımız bulunmaktadır ayrıca her halükarda çalışma izniniz bitmeden transfer etmemiz gerekmektedir, bu yüzden eski patronunuzun onay yazısı lazım, ücretimiz 1100 TL dir.

altyn
altyn
Reply to  Ata Kurumsal
3 yıl önce

onay yazısı nasıl yazacak,söylerseniz yazdırıp getireyim size vaktim az,izin vermiyor yeni patron,çıkıp gelemıyorumofisinize.ne yazacak nasıl yazacak dilekçeyi,para önemli değil 1100 öderim yeter ki siz yazın eski patron nasıl yazacak

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal
Reply to  altyn
3 yıl önce

Merhaba, pazartesi günü ödemenizi yapın arkadaşlarımız hemen yardımcı olsunlar.

Saliha
Saliha
3 yıl önce

Merhabalar,

Çalıştığım iş yerinde Türkiye de oturma izni 2018 sonunda dolacak fakat çalışma izni olmayan Afkan bir personel çalıştırmak istiyoruz. Bununla alakalı izin almak için nasıl bir süreç izlememiz gerekir. Ayrıca bizi fazla prosedürle karşı karşıya bırakacak bir işlem midir? İzin almak için çalışanın tekrar yurduna mı dönmesi gerekiyor?
Kısaca bizi aydınlatabilir misiniz?
Teşekkür ederim.

İyi Çalışmalar…

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal
Reply to  Saliha
3 yıl önce

Merhaba, Ülkemizde Afganistan uyruklu yabancılar genellikle kaçak yollarla Türkiye ye gelmiş veya yasal olarak giriş yapmış ama vizesi bittikten sonra geri dönmemiş kaçaklardan oluşurlar, çok az bir kısmının yasal ikameti vardır, eğer çalıştırmayı düşündüğünüz yabancının yasal bir ikameti varsa çalışma izni almak kolaydır, fakat yoksa gerçekten çok zorlu bir süreçtir, biz danışmanlık hizmeti vermemize rağmen müşterilerimizi bunu önermiyoruz, zira hiç bir garantisi yok. Bu yüzden eğer yabancı sizin yanınızda kritik bir görev yapmayacaksa, çalışma izni almak için uğraşmanızı masraf yapmanızı önermiyoruz.

Mehri halmuradova
Mehri halmuradova
3 yıl önce

Acaba yeni cıkmış daha 1 ay olmamış çalışma izinini kacak duruma düşmeden nasıl ipdal etdire bilirim veya transfer başka işe???

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal
Reply to  Mehri halmuradova
3 yıl önce

Merhaba, çalışma izni bakanlık tarafından iptal edilmişse yapılacak bir şey yoktur, iptal edilmemişse çalışma izni transferi yapılabilir.

DrUlvi
DrUlvi
3 yıl önce

eş durumu nedeniyle oturma iznim mevcut benim şuan.bitmesine 14 ay var daha.bu durumda yine kendi ülkeme giriş çıkış yapmam gerekirmi.

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal
Reply to  DrUlvi
3 yıl önce

Belirttiğiniz oturma izni üzerinden çalışma izni aldıysanız eğer, o oturma izniniz iptal olur, çalışma izniniz sonlandıktan sonra 10 gün içinde giriş çıkış yapmalısınız veya eşiniz Türk vatandaşı ise yeniden oturma izni almanız gerekmektedir.

DrUlvi
DrUlvi
3 yıl önce

Merhaba.Şuan bir hastanede çalışma izniyle doktor olarak çalışıyorum.bitmesine daha 7 ay var.kendi hastanemle muhtemelen sorunlu bir şekilde ayrılacağım.Başka hastaneye başlama durumum mevcut.Şuanki iş yerim sorun çıkarfabilirmi bu durumda bana.Yoksa sadece çıkışımı vermesi yeterlimidir.

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal
Reply to  DrUlvi
3 yıl önce

Merhaba, kendi ülkenize giriş çıkış yapmadan başka bir hastanede çalışabilmeniz için mevcut çalıştığınız hastanenin onay vermesi gerekmektedir, bu sürecin sorunsuz ilerleyebilmesi için yasal haklarınız var, bu konuda bizden danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

MARYNA
MARYNA
3 yıl önce

Merhaba.Ben bir şirkete çalışıyorum ve şimdi başka bir şirkete geçmek istiyorum.Çalışma vizesim var.eski iş yerim bunu kabul ediyorsa yeni iş yerim bunun için ne yapıcak?Evrakları hazırlayıp yeni çalışma vizesi için başvuru mu yapıcak?

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal
Reply to  MARYNA
3 yıl önce

Merhaba, çalışma izni transferi diğer başvurulardan biraz farklıdır, danışmanlık hizmeti almanızı öneriyoruz, zira yapılacak bir hata da kendi ülkenize giriş çıkış yapmak zorunda kalabilirsiniz.

how can we help you?

Our team knows English, Arabic, Russian and Francais languages.

58
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x