Yabancı Turistler İçin Sokağa Çıkma Yasağı İstisnası

Covid-19 salgınının içinde bulunduğumuz bu günlerde yeniden yayılım hızının artması ve salgında ikinci pik dönemi denilen durumun yaşanmasıyla birlikte İçişleri Bakanlığı tarafından bazı yeni önlemler uygulamaya konuldu. Bu uygulamalar içinde sokağa çıkma yasakları baş rolü oynuyor. Sokağa çıkma yasakları ise bazı yaş gruplarını ve kişileri içermiyor. Örneğin, yapılan açıklamada yabancı turistlerin sokağa çıkma kısıtlamasında istisnai durumları olduğu maddesi yer alıyor.

Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı tarafından açıklanan yeni Covid-19 önlemleri kapsamında turistik faaliyet amacıyla geçici süreyle Türkiye’de bulunan yabancı turistler hafta sonları uygulanacak sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulacaktır ibaresi bulunuyor. Yabancı turistler için sokağa çıkma yasağı istisnası dışında diğer önlemlerin uygulanmasına yönelik merak edilen konuları bu yazımızın devamında sizler için derledik.

Yabancı Turistlerin Bilmesi Gereken Yeni Önlemler

Bakanlık tarafından açıklanan yeni önlem paketine göre, otel rezervasyonu bulunan yabancı turistler, bunu belgelemek kaydıyla herhangi bir izin almaksızın özel aracıyla seyahat edebileceklerdir.Otel ve konaklama tesislerindeki lokanta veya restoranlar sadece konaklama yapan müşterilere hizmet verebilecek, diğer kısıtlamalardan muaf tutulacaktır.

Havalimanlarında yer alan yeme içme yerleri sadece yolculara ve ulaştırma sektöründe çalışanlara hizmet vermek koşuluyla kısıtlama kapsamında yer almayacaktır. Havalimanlarındaki mağazalar ise sadece 10.00 ve 20.00 saatleri arasında hizmet verme kısıtlamasına tabi olmayacaktır.

Yurt içi ve yurt dışı seyahat acentelerinin verdiği tur, paket tur, konaklama veya transfer hizmetlerinden yararlananlar, şehirlerarası toplu ulaşım araçlarında görevli olanlar ile bu toplu ulaşım araçlarıyla seyahat edeceğini bilet, rezervasyon kodu ve benzeriyle ibraz ederek belgeleyenler istisna kapsamında değerlendirilmektedir.Diğer yandan, deniz turizmi amaçlı ticari faaliyet gösteren tekne ve yatların gezi amaçlı teknelerine aldıkları müşterilere yemek ve içki servisi yapamayacakları belirtilmiştir.

Yaş Grupları Kısıtlamalarda Önemli Rol Oynuyor

65 yaş ve üzeri vatandaşlar ancak seyahat izin belgesi almaları koşuluyla şehirlerarası seyahat edebilecektir. 20 yaş altı gençler ve çocuklar ise yanlarında veli/vasisi bulunması şartıyla herhangi bir belge aranmaksızın şehir içi ve şehirlerarası yolculuk yapabileceklerdir.

Yüz yüze eğitim kararı alınan anaokulu, ana sınıfı ve uygulama sınıfı öğrencileriyle, bu yönde karar alınması halinde kreşlerdeki çocuklar, 20 yaş altındakiler için uygulanacak sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacaktır.Çocuklar ayrıca kısıtlama getirilen saat dilimleri içerisinde veli/vasisi nezaretinde, bakıcıya, aile büyüklerine, kreş veya gündüz bakım evlerine götürülebilecektir.

Yüz yüze eğitim gören 20 yaş altı üniversite öğrencilerine üniversite yönetimlerince ders programını gösterir şekilde özel belge verilecektir. Bu belgeyi ibraz eden 20 yaş altındaki öğrenciler, sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulacaktır.

Profesyonel veya milli sporcu olduğunu belgeleyen 20 yaş altı sporcular da sportif faaliyetleri kapsamında sokağa çıkma kısıtlamasına tabi olmayacaktır. 65 yaş ve üzerindeki çalışanlar, iş yerleriyle ilgili illiyetlerini gösteren belgeyi ibraz etmeleri halinde sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulacaktır.

İbadetler de İstisna Kapsamında

Cuma namazı kılmak isteyenler için İl ve İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurullarınca 65 yaş ve üzeri vatandaşların sokağa çıkma saati cuma namazı bitimine kadar uzatılabilecek, 20 yaş altındakilerin sokağa çıkış saati ise cuma namazına gidebilecekleri şekilde öne alınabilecektir. Azınlık cemaatlerinin 65 yaş ve üzeri din adamlarının bu yaş grupları için kısıtlama öngörülen saatlerde dini vecibeleri yerine getirmelerinde herhangi bir kısıtlama olmayacak, bu konuda ayrıca izin alınması gerekmeyecektir.

Diğer İstisnalar Neler?

Sokak hayvanlarını beslemek isteyen diğer vatandaşlar hafta sonları uygulanacak sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacaktır. KPSS, TOEFL, IELTS gibi ülke genelinde düzenlenen sınavlara girecek kişiler hangi yaş grubundan olursa olsun sokağa çıkma kısıtlamasına tabi tutulmayacaktır.

İnşaat sektörü çalışanları da sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacaktır. Hastanelerde bulunan yeme içme mekânları kısıtlamalara doğrudan tabi olmayacaktır. Bu yerlerin çalışma usul ve esasları hastane yönetimlerinin vereceği karar doğrultusunda belirlenecektir.

Pastaneler ile simit, börek, poğaça gibi ürünleri üreten ve satan iş yerleri sadece bu ürünlerin satışını sabah 08.00 ve akşam 10.00 saatleri arasında gel-al şeklinde yapabilecektir.Pazarcı esnafı sebze ve meyve gibi ürünlerin tedariki ve pazar yerine nakliyesi bağlamında çalışma saatleri sınırlamasına tabi olmayacak ancak pazar yerlerinde 10.00 ve 20.00 saatleri arasında satış yapabilecektir.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
4 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Nurdan Avsever
Nurdan Avsever
17 gün önce

Merhabalar,
Hollanda’ da yaşıyorum. Hem Türk hem de Hollanda vatandaşıyım. 22 şubatta iki haftalığına Kuşadasına gideceğim ve otelde konaklayacağim. Edindiğim bilgiler birbirinden çok farklı olduğundan haftaa sonu dişarı çıkma yasaklarından muaf olup olmadığım konusunda emin olamıyorum.
Bu konuda beni bilgilendirirseniz çok sevinirim.
Saygılarımla

Ata Kurumsal
Yönetici
Reply to  Nurdan Avsever
17 gün önce

Merhaba, güvenlik güçleri tarafından durdurulduğunuzda Hollanda kimliğinizi ve pasaportunuzu kullandığınız sürece hiç bir kısıtlamaya maruz kalmazsınız.

Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

salih
salih
21 gün önce

Ben almanya da yasiyorum 53 yasindayim ve Türk pasaportum var.Istanbulda evim var. Gelsem Bende kisitlamalara takilacakmiyim

Ata Kurumsal
Yönetici
Reply to  salih
21 gün önce

Merhaba, Alman pasaportunuz varsa Türk pasaportunuzu kullanmazsanız hiç bir kısıtlamaya takılmazsınız. Yani sokağa çıkma yasaklarında yanınızda Alman pasaportunuzu bulundurursanız kısıtlamalardan muaf tutulursunuz.

Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

4
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x