Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı (YÖS) Nedir?

YÖS nedir: Türkiye’de herhangi bir üniversitede lisans veya ön lisans eğitimi almak isteyen yabancı uyruklu öğrencilerin girmesinin zorunlu olduğu Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavının kısaltılmış ismine YÖS denilmektedir.

Her yıl  Türkiye’de farklı uyruklara mensup 5 bin üniversite öğrencisi adayı bu sınava girer.  Yabancı uyruklu öğrenciler, YÖS sınavlarının sonuçlarına göre Türkiye’deki üniversitelere başvuruda bulunabilir ve yeterli puanı alan öğrenciler kayıt yaptırmaya hak kazanır.

Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı (YÖS) 2011 yılına kadar ÖSYM (Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi) tarafından her yılın Haziran ayında gerçekleştiriliyordu. ÖSYM’nin 21.01.2010 yılında aldığı kurul kararına göre; 2010 – 2011 akademik yılından itibaren YÖS sınavı ÖSYM bünyesinden çıkartılarak üniversitelerin kendi bünyesine aktarıldı.

Hala geçerlilikte olan yabancı uyruklu öğrenci sınavı için ÖSYM tarafından yapılan açıklama şu şekildedir;

‘’Türkiye’de ön lisans ve lisan öğrenimi görmek isteyen yabancı uyruklu öğrenciler ortaöğretim kurumundan mezun olmuş ve ilgili üniversite bünyesinde hazırlanmış, Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) tarafından onaylanmış sınavlara girecek ve bu sınavlardan alınan puanlar ile istenen belgeleri sağladıktan sonra üniversite eğitimi için başvurularını bizzat üniversitelere gerçekleştirecektir.’’

Türkiye’de Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı (YÖS) Nasıl Yapılıyor?

2010 yılında açıklanan bu kararın ardından üniversiteler kabul edecekleri öğrenciler için YÖS sınavı düzenlemeye başlamıştırlar. YÖS sınavına girecek her öğrenci için üniversiteler resmi internet adreslerinde; sınava girmek isteyen öğrencilerin yerine getirmekle yükümlü olduğu zorunlulukları, sınav başvuru aşamalarını, sınav tarihini ve sınav harç ücretlerini duyururlar.

Türkiye’de üniversitelerin kendi bünyelerinde uyguladıkları YÖS sınav sonuçları iki yıl boyunca geçerliliğini korur. Sınav sonuçları sadece sınavına girilen üniversite bünyesinde geçerli olduğu gibi bazı istisnai durumlar da söz konusu olabilir. Her dönem farklı olmakla birlikte bazı üniversite bölümleri ve birlikleri birbirlerinin yaptıkları sınavları kabul ederler ve aynı YÖS puanıyla farklı üniversite bölümlerine başvuruda bulunabilirler.

Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı (YÖS) Soruları Nerelerden Çıkıyor?

Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı  Temel Öğrenme Becerileri Testi ve Türkçe Testi olmak üzere iki farklı bölümden oluşur. Temel Öğrenme Becerileri Testi; matematik, geometri ve sembolik ifadeler üzerine olurken Türkçe Testi isteğe bağlı olarak cevaplanır.

Temel Öğrenme Becerileri Testi İngilizce ve Türkçe olmak üzere iki farklı dilde soruluyor.

Adayların soyut düşünme güçlerini ölçen Temel Öğrenme Becerileri Testi puanı, üniversitelerin öğrenci kabulünde esas aldıkları puan türüdür. Adayların bu test türünden aldıkları puanlar hesaplanır ve puan sıralamasına göre lisans veya ön lisans bölümlerine kabuller gerçekleşir.

Bazı üniversiteler Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı kapsamında; fizik, kimya, tarih ve coğrafya gibi alanlarda sorulara da yer verirler.

Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavları’nda yer alan Türkçe Testi ise üniversite programlarına girişlerde dikkate alınmaz. Üniversiteye kabul edilmiş öğrencilerin cevapladığı Türkçe Testi soruları; öğrencilerin yeterli Türkçe bilgisine sahip olup olmadığını ölçer. Bu sınavdan belirlenen puanı alamayan öğrenciler bölüm derslerine geçmeden önce bir yıl süreyle Türkçe hazırlık programına katılırlar. Ertesi yıl tekrar girecekleri sınavlarda başarılı olurlarsa bölümlerine geçiş hakkı kazanırlar.

Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı (YÖS) Başvuru Koşulları

Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı’na başvuracak adayların lise veya dengi okullardan mezun olması ya da mezuniyetine bir yıl kalmış olması gerekir.

Sınava sadece yabancı uyruklu öğrenciler başvurabilir. KKTC uyruklu olanlar veya çifte uyruğundan biri T.C veya KKTC olanlar Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavına başvuruda bulunamazlar.

Yurt dışından kabul edilecek öğrenciler tamamen üniversitelerin kendi bünyelerinde belirledikleri kriterlerle değerlendirilirler. 2018 yılı Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı  ile ilgili tüm başvuru koşullarını Türkiye’de eğitim almayı düşündüğünüz üniversitenin resmi internet sitesinden öğrenebilirsiniz.

75 yorum

 • Avatar
  Danila

  Ben 6 yıldır Türkiyede yaşıyorum. TC vatandaşlığım yok ama ortaokulu ve liseyi burda okudum. YÖS sınavına girebilir miyim?

 • Avatar
  Oğuz Kaan

  merhabalar hocam benim bir sorum var.Almanya doğumluyum yarı alman yarı türk vatandaşlıgım var türkiyede yaşıyorum bunu gördük üniversiteye sorucaz fakat ondan önce size sormak istedim ben de bu olaydan yararlanaibliyormuyum alman vatandaşlıgım + kimliğim var tyt ayt girmeden bu sınava girebilirmiyim ?

 • Avatar
  Muhammed

  Merhaba
  Ben Türkiye’de yaşıyorum, suriyeliyim yani yabancı uyruklu sayılırım tabi
  Ama bir sorum var
  TYT-AYT sınavına girmek zorunda değilim dimi ?
  Sadece YÖS’a girmek yeterli mi ?
  Şimdiden teşekkürler…😀🙂

 • Avatar
  Nadiye

  Mavi kart için basvurduğumuzda ne kadar süre içinde elimize geçer acaba?KızimBulgaristan göçmeni.Diploma notu ile alan üniversitelere baş vurmak istiyoruz.Bugunkü ayt sınavına tc numarasıyla katıldı.Sanirım vatandasliktan
  çıkılirsa sonucunu öğrenme şansimız ne olacak ya da hangi numarayla öğreneceğiz?Çünkü ösym de tc olacak ama kızım mavi kartlı.Az önce kızımın adına sınava girdim yazmışım kusura bakmayın.

 • Avatar
  Orhan Ağfındık

  Merhabalar Azerbeycan’da arkadaşım Türkiye’de üniversite okumak istiyor. Gerekli açıklama ve bilgilendirme icin sizden destek alabilir miyim?

 • Avatar
  Ahmet

  Ben Avusturya vatandaşıyım 2 yıl sağlık ile ilgili lise okudum Türkiyeye taşınacağım üniversitesimi orda nasıl okurum eğitimimi nasıl yapabilirim

 • Avatar
  osman

  merhaba benim kızım yurtdışında doğdu yabancı uyruklu sonradan Türk vatandalığınıda aldı ikl doğum ve ilk vatandaşlığı yabancı uyruklu yös e girebilirmi

 • Avatar
  Bahattin

  Türkiyede okuyan yabancı bir ögrenci devlet bursunu nasıl alır veya kiredi kullanabilir mi.?

 • Avatar
  Tina

  Merhaba
  Ben bir danışman istiyorum. Kafam çok karışık o yüzden yardımcı olursanız sevinirim.
  Teşekkürler

 • Avatar

  Ben türkçe öğrenmek istiyorum
  Ve diplom liance alıyorum
  Ne yaparım bu için
  Ben licance kötüphancim .cazeyirde üniversite

 • Avatar

  Ben türkçe öğrenmek istiyorum
  Ve diplom liance alıyorum

 • Avatar
  Kerem

  Merhaba ben 12. sinifim hollanda vatandasiyim. Bu sene yöse girmeyip 2021de girsem olur mu ?

  • Avatar
   Meryem ben Turkmenistan vatandaşı bende aynı durumdayım 11sinifi bitirdim Türkiye'de okumak istiyorum ama ben sınavsız ücretli üniversite istiyorum bu konuda banada yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

   Ücretli sınavsız üniversite

 • Avatar
  Alixan

  Yös sinavina diş doktorluk bölumune matematik. Geometri . Mantik yetarlimi .

 • Avatar
  Fahriye

  Ben vatandaşlık almış yabancı öğrenciyim
  Hem Tyt Ayt hemde yös e girebilirmiyim?

  • Avatar
   emine

   hayır olmaz ya yöse gireceksin yada ayt tyt’yr

   • Avatar
    Özlem

    İkisine de girebilirsin

    • Avatar
     Cem

     Merhabalar, bilgi konusunda yardımcı olabilecek birileri varmı acaba?
     Yurtdışında evlendim. Eşim Üniversite 3. Yılında Muhasebe ve vergilendirme bölümünde okumakta. Bu yılı bitirdiğinde Son 1 yılı kalacak. Ama bu yıl okumayı bitirdiğinde son yıl için tüm dökümanlarını üniversiteden alıp Türkiye de 4. Yıldan devam etmesini istiyoruz. Ama eşim Türkçe bilmiyor. Hangi sınava nasıl girebilir? Önce türkçe dil kursuna mı gitmesi gerekiyor?

  • Avatar
   Onur

   Yok abim sıkıntı olmaz ben girebiliyorum ikisinede

   • Avatar
    Nadiye

    Yks sınavına tc kimlik numarası ile girdim.Hemen sonraki gün de mavi karta başvuracak.Yks sınav sonucumu tc den çıktığım için bir sorun olmadan öğrenebilir miyim?

 • Avatar
  kenan celik

  ben avusturalya vatandasıyım türkiyede liseyi bitirdim simdi mavi kart alıyorum doktorluk ve butun sniversite yerlerinde iokuyabilmem icin nerede imtihana girecegim beni aydınlatırmısın tesekur ederim

 • Avatar
  Muhammadrasul

  Benim memarlik unverstesine cirebilr miyim?

 • Avatar
  Yusuf

  Ben bu sinava girip sertifikami alip yurtdisina cikabilirmiyim peki?

 • Avatar
  Арайлым

  Merhabalar, benim adım Arailym Kazakistanlıyım.
  29 yaşımdayım Selçuk Üniversitesinde Fen ve Edebiyat fakültesinde Sosyoloji bölümünde Doktora yapıyorum 3 sınıf. 2020 yılda Yeterlilik sınava gireceğim.
  Sosyoloji alana yakın yada Rusça dil öğretmeni olarak işe başvuru yapmak istiyorum. Oturma ve çalışma izinım var, Bana YOK YDS gibi sınavlara girmek lazım mı: ya sadece Denklik gerekiyor mu.
  Sizin hizmetleriniz ( Yurt için Öğretmen) olmak için herhangi garanti veriyor mu
  Teşekkür ederim
  Yardımcı olsanız sevinirim.

 • Avatar
  Yagmur Hacioglu

  Temel Öğrenme Becerileri Testi puanı kitapcigi ve Türkçe Testi kitapciklarini nerelerden buluruz?

Bir cevap yazın