Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı (YÖS) Nedir?

YÖS nedir: Türkiye’de herhangi bir üniversitede lisans veya ön lisans eğitimi almak isteyen yabancı uyruklu öğrencilerin girmesinin zorunlu olduğu Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavının kısaltılmış ismine YÖS denilmektedir.

Her yıl  Türkiye’de farklı uyruklara mensup 5 bin üniversite öğrencisi adayı bu sınava girer.  Yabancı uyruklu öğrenciler, YÖS sınavlarının sonuçlarına göre Türkiye’deki üniversitelere başvuruda bulunabilir ve yeterli puanı alan öğrenciler kayıt yaptırmaya hak kazanır.

Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı (YÖS) 2011 yılına kadar ÖSYM (Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi) tarafından her yılın Haziran ayında gerçekleştiriliyordu. ÖSYM’nin 21.01.2010 yılında aldığı kurul kararına göre; 2010 – 2011 akademik yılından itibaren YÖS sınavı ÖSYM bünyesinden çıkartılarak üniversitelerin kendi bünyesine aktarıldı.

Hala geçerlilikte olan yabancı uyruklu öğrenci sınavı için ÖSYM tarafından yapılan açıklama şu şekildedir;

‘’Türkiye’de ön lisans ve lisan öğrenimi görmek isteyen yabancı uyruklu öğrenciler ortaöğretim kurumundan mezun olmuş ve ilgili üniversite bünyesinde hazırlanmış, Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) tarafından onaylanmış sınavlara girecek ve bu sınavlardan alınan puanlar ile istenen belgeleri sağladıktan sonra üniversite eğitimi için başvurularını bizzat üniversitelere gerçekleştirecektir.’’

Türkiye’de Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı (YÖS) Nasıl Yapılıyor?

2010 yılında açıklanan bu kararın ardından üniversiteler kabul edecekleri öğrenciler için YÖS sınavı düzenlemeye başlamıştırlar. YÖS sınavına girecek her öğrenci için üniversiteler resmi internet adreslerinde; sınava girmek isteyen öğrencilerin yerine getirmekle yükümlü olduğu zorunlulukları, sınav başvuru aşamalarını, sınav tarihini ve sınav harç ücretlerini duyururlar.

Türkiye’de üniversitelerin kendi bünyelerinde uyguladıkları YÖS sınav sonuçları iki yıl boyunca geçerliliğini korur. Sınav sonuçları sadece sınavına girilen üniversite bünyesinde geçerli olduğu gibi bazı istisnai durumlar da söz konusu olabilir. Her dönem farklı olmakla birlikte bazı üniversite bölümleri ve birlikleri birbirlerinin yaptıkları sınavları kabul ederler ve aynı YÖS puanıyla farklı üniversite bölümlerine başvuruda bulunabilirler.

Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı (YÖS) Soruları Nerelerden Çıkıyor?

Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı  Temel Öğrenme Becerileri Testi ve Türkçe Testi olmak üzere iki farklı bölümden oluşur. Temel Öğrenme Becerileri Testi; matematik, geometri ve sembolik ifadeler üzerine olurken Türkçe Testi isteğe bağlı olarak cevaplanır.

Temel Öğrenme Becerileri Testi İngilizce ve Türkçe olmak üzere iki farklı dilde soruluyor.

Adayların soyut düşünme güçlerini ölçen Temel Öğrenme Becerileri Testi puanı, üniversitelerin öğrenci kabulünde esas aldıkları puan türüdür. Adayların bu test türünden aldıkları puanlar hesaplanır ve puan sıralamasına göre lisans veya ön lisans bölümlerine kabuller gerçekleşir.

Bazı üniversiteler Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı kapsamında; fizik, kimya, tarih ve coğrafya gibi alanlarda sorulara da yer verirler.

Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavları’nda yer alan Türkçe Testi ise üniversite programlarına girişlerde dikkate alınmaz. Üniversiteye kabul edilmiş öğrencilerin cevapladığı Türkçe Testi soruları; öğrencilerin yeterli Türkçe bilgisine sahip olup olmadığını ölçer. Bu sınavdan belirlenen puanı alamayan öğrenciler bölüm derslerine geçmeden önce bir yıl süreyle Türkçe hazırlık programına katılırlar. Ertesi yıl tekrar girecekleri sınavlarda başarılı olurlarsa bölümlerine geçiş hakkı kazanırlar.

Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı (YÖS) Başvuru Koşulları

Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı’na başvuracak adayların lise veya dengi okullardan mezun olması ya da mezuniyetine bir yıl kalmış olması gerekir.

Sınava sadece yabancı uyruklu öğrenciler başvurabilir. KKTC uyruklu olanlar veya çifte uyruğundan biri T.C veya KKTC olanlar Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavına başvuruda bulunamazlar.

Yurt dışından kabul edilecek öğrenciler tamamen üniversitelerin kendi bünyelerinde belirledikleri kriterlerle değerlendirilirler. 2018 yılı Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı  ile ilgili tüm başvuru koşullarını Türkiye’de eğitim almayı düşündüğünüz üniversitenin resmi internet sitesinden öğrenebilirsiniz.

27 yorum

 • Abdullah

  Çift vatandaşım (alman ve Türk ) 10 yıldan beri Türkiye de yaşıyorum . Şuan da açık öğretim lisesine devam ediyorum bu yıl son yılım . YÖS den faydalanma imkanım var mı ? Varsa süreç nasıl işliyor ?

 • PELİN ATİK

  Merhaba benim kızım hem Türk hemde Moldova vatandaşı.Bu durumda hem YÖS hemde TYT VE AYT ‘ye girebilir mi?
  teşekkürler.

 • büşra

  Merhaba ben ege üniversitesinde YÖS ile bölüm kazandım ve kayıt yaptırdım. Tekrar yös e girip başka bölüm tercih yapma hakkım var mı?

 • nazlıan

  Merhaba ben finlandiyadan meslek lisesinden mezunum türkiyede findil edebiatı okumak istiyorum hangi üniversitede var acaba bu bölüm?

 • Yös Ile kazanılan bölüm okumak pahalı mı

 • Şaban yalcin

  Merhaba iyi günler ben yurt dışında yaşıyorum Turkiyede tıp okumak için ne yapmam gerek bilgilendirirseniz çok teşekkür ederim.

 • Fatime

  Merhaba.Ortaokulu bitirmeyenler basvurabilir mi?Bir de ben Azerbaycanliyim sinavda hangi fenler olcak?

 • armel

  Merhaba Kamerun öğrenciyim, Türkçe dil kurslarını yeni bitirdim
    Bilgisayar Mühendisliği alanında bir Türk Devlet Üniversitesine nasıl kayıt yaptırılacağını bilmek istiyorum.

 • Carla

  Merhabalar !
  YÖS Sınavına girmekle beraber TYT ya da AYT Sınavlarına katılmama gerek var mıdır? Onların puanı hesaplanırken bir faydası, katkısı olucak mı?
  Ayrıca Dil yani YDS Sınavına girmek istiyorum. Bolüm seçerken katkısı olur mu?

 • Yunus

  Merhabalar,YÖS sinavina girip 4 yillik bölüm kazandiktan sonra Almanyada okuyabiliyormuyum(Meslek lisesi mezunuyum)

 • Ravil

  Ben,Gurcustanliyim,mimarliq ixtisasi icin YOS kecmeliyimmi ecaba ?

 • said alisultanov

  ben rus vatandaşıyım ve üniversite sınavına direk mi girmem gerekiyor yoksa ayrı bir sınava mı tabi tutulacağım

 • Neriman Yalınız

  merhaba , ben Fransız vatandaşıyım ve 2.5 yıl önce türkiyede 9uncu sınıfa başladım . Şu an 11 sınıftayım , acaba YÖS sınavına katılabilirmiyim seneye ? Ve katılırsam nasıl olucak ?

  • Ata Kurumsal

   Merhaba, evet katılabilirsiniz, fakat artık her okul kendi YÖS sınavını yaptığı için hangi okul da okumak istiyorsanız o okulun YÖS sınavına girmek zorundasınız.

 • Rodi

  Merhabalar
  İsmim Rodica, Türkiye’de yaşıyorum, Moldova vatandaşıyım, çalışmadan TC vatandaşlığı kazandım.
  Elimde Moldova devlet üniversiteden, hukuk bölümünden diplomam var, bu diplomayla Türkiye’de üniversiteye kayıt olabilirmiyim.
  Türkiye’de hukuk meseleyi yapmak için burda okumak gerekiyor bildım kadarıyla.
  Siz bu tür danışmanlık yapıyormusunuz? Ve olur mı ?

  Tşk
  Saygılar

  Rodi

 • Serra

  Merhaba ben ABD’de vatandaşıyım ve nj’de comunıty college’de okuyorum matematik bölümünde 1. sınıf öğrencisiyim kredilerimi transfer edip önümüzdeki yıl Türkiye’de eğitimime devam edebilirmiyim?

  • Ata Kurumsal

   Merhaba, hayır Türkiye’de böyle bir sistem bulunmamaktadır, yine de bu durumunuzu okumayı planladığınız okulun öğrenci işlerine danışmanızı öneririz.

 • Asjman Aksoy

  Kizim Almanyada gymnasiuym da okuyor abiturunu alamaz ise YOS sinavina katilma hakki varmidir

 • Tatyana

  İyi günler.Ben BEYKENT universitesi ön lisans MİMARİ RESTORASYON okuyorum, 2sınıftayım Lisans nasıl gece bilirim? ama devlet üniversitesi’ne devam etmek istiyorum.Lütfen yardımçı olurmusunuz?

  • Ata Kurumsal

   Merhaba, üzgünüz bu sorunuzun cevabını kayıt yaptırmak istediğiniz üniversiteyi bilmediğimiz için cevap veremiyoruz fakat istediğiniz okulun öğrenci işlerine giderek detaylı bilgi alabilirsiniz.

 • Ben hasan tyrkiye de vizesiz (kaçak) gildim binafghanistande zirat fkultye okudom, şimdi uksik lisans okumak istiyorom,
  Kirkele de birlikliş milite kimlikim var, şimdi nasil okuya bilirim lutfa yardamçi olsiniz.

Bir cevap yazın