Yabancı Uyruklu Personel Çalıştırmak İçin Gerekli Bilgiler

EV HİZMETLERİNDE YABANCI ÇALIŞMA İZNİ

(Evde Çocuk veya Yaşlı Bakımı)

 

Ev Hizmetlerinde Yabancı İşçi Çalıştırma Şartları

Türkiye’de ev hizmetlerinde yabancı personel istihdam edebilmek için evinizde yaşlı ebeveyn veya küçük çocuğun olması gerekmektedir.

 

Ev Hizmetlerinde Çalışma İzni İçin Gerekli Belgeler

Ev Hizmetlerinde yabancı personel çalıştırmak için işveren ve işçi tarafından istenen bazı belgelere ihtiyaç duyulur. Bunlar;

 

Yurtiçi başvurularda işveren tarafından ; Nüfus cüzdan fotokopisi, Yabancının çalışacağı yeri gösteren il muhaberi, E devlet şifresi (Ptt merkez şubelerinden çıkartılabilir) Bakılacak kişinin nüfus cüzdan fotokopisi ve 65 yaş altı ise sağlık raporu, çocuk bakımı ise vukuatlı nüfus kayıt örneği.

 

İşçi tarafından ; İkamet tezkeresi, Pasaport sureti, 1 adet fotoğraf

 

Yurt dışı başvurularda ise işveren tarafından gene aynı belgeler istenirken işçi tarafından istenilen belgeler ; Yabancı ülkesindeki konsolosluktan alacağı 16 haneli bir referans numarası, İşveren ve işçi arasında imzalanmış olan belirli süreli iş sözleşmesi, Pasaport sureti, 1 adet fotoğraf

 

Çalışma İzin Belgesi Nasıl Alınır

Çalışma izin başvuru süreci 3 aşamadan oluşur. Çalışacak kişi Türkiye’de ise Emniyet Müdürlüğü’nden ikamet tezkeresi alınmalıdır. Akabinde Çalışma Bakanlığı’na online başvuru yapılmalıdır. Son olarak da istenilen bilgi ve belgelerin asılları Çalışma Bakanlığı’na teslim edilmelidir.

 

Ev Hizmetlerinde Çalışma İzinleri Uzatma İşlemleri

Çalışma izninin bitmesine en geç 45 gün kala yapılmalıdır. İlk başvuruda istenilen bilgi ve belgelerin tamamı uzatma başvurusunda aynı işlemler tekrar edilerek yapılmalıdır.

 

Yabancı Çalışma İzinlerinin başvurularını yapmak uzmanlık gerektiren bir konudur, hatalı veya yanlış başvurular neticesinde zaman kaybı yaşayabilir veya mağdur olabilirsiniz.

 

DAHA DETAYLI BİLGİ İÇİN 08:00-18:30 ARASI 444 7 284 NOLU TELEFONDAN İLETİŞİM KURABİLİRSİNİZ