Yabancı Yatırımcılara Gayrimenkul Satışında Yeni Hedef 15 Milyar Dolar

Küresel Covid-19 salgınına karşı gerçekleştirdiği başarılı mücadelenin yanı sıra, Türkiye ekonomi konusunda da yabancı yatırımcıları çekmeye devam ediyor. Özellikle İstanbul gibi bir metropole, Antalya, İzmir gibi önemli turizm merkezlerine sahip olan Türkiye sağladığı 250 bin dolarlık yatırım karşılığı Türk vatandaşlığı avantajıyla da yabancı yatırımcılar arasında oldukça popüler. Türkiye’nin 2023 hedefleri kapsamında yabancıların gayrimenkul satışı ilk etapta 2023’te 15 milyar dolara çıkarılması hedefleniyor. 2025 yılında ise bu rakamın 20 milyar dolar seviyesini aşması bekleniyor.

Uluslararası Pazar 400 Milyar Dolara Ulaştı

Tüm dünya pazarını göz önüne getirdiğimizde, günümüzde 400 milyar doları aşkın bir pazar hacminden yaklaşık 6 milyar dolarlık bir pay alabilen Türkiye, günümüzde Çin’den Küba’ya, ABD’den Yemen’e farklı ülkelerden yabancı yatırımcılara ev sahipliği yapmaktadır. Küreselleşen dünya şartlarına ve Türkiye’nin coğrafi konumunun avantajına bakıldığında bu rakamların önümüzdeki yıllarda yükseleceğini öngörmek mümkün. Yabancıların Türkiye’deki toplam konut satışından aldıkları pay yaklaşık %2.80 seviyesinde bulunurken, bu oranın 2023 yılında %5 seviyelerine yükselmesi ve 2025 yılında %6’yı aşması bekleniyor.

Yatırımcılar Farklı Şehirlere İlgi Gösteriyor

Özellikle İstanbul’un küresel anlamda bir iş ve finans merkezi haline gelmesiyle konut satışlarının artmasını takiben, Türkiye’nin farklı şehirlerine olan ilgi artıyor. Son 5 yıllık geçmişe bakıldığında İstanbul’u Ankara, Antalya ve İzmir takip etmekteydi. Fakat son yıllarda alternatif şehirlere olan yabancı yatırımcı ilgisi de ciddi oranda artıyor. Trabzon, Konya, Yalova ve Sakarya gibi şehirler de yabancı yatırımcılar arasında son derece popüler hale gelmeye başladı. Yabancı yatırımcıların son dönemde iş ve finans merkezlerinin yerine daha turistik amaçlarla yatırım yapmaya başladıklarını da söyleyebiliriz. Ayrıca geçmişte bazı Avrupa ülkeleri ve Körfez ülkelerinden ciddi bir ağırlığa sahip olan yabancı yatırımcı profili ise son dönemde farklı bir hale bürünmeye başladı. Özellikle Çin, Hindistan gibi ülkelerin Türkiye pazarına girmeleriyle beraber Nevşehir ve Samsun gibi şehirlerin de yabancı yatırımcıların radarında olduğunu söyleyebiliriz.