Yabancı Yatırımcıların Antalya’yı Tercih Etme Sebepleri Nelerdir ?

Antalya, Türkiye’nin en büyük beşinci şehridir. Şehirde turizm başta olmak üzere tarım ve sanayi sektörü de oldukça gelişmiştir. Doğal güzelliklerinin yanı sıra, tarihi geçmişiyle de önemli bir yeri vardır. Bu gibi sebeplerle Antalya, dünyanın her yerinden yabancı yatırımcıların dikkatini çekmektedir. Özellikle Antalya’da konut yatırımı yapmak tüm yabancı yatırımcılar tarafından ilgi görmektedir. Yabancı yatırımcılar İstanbul’dan sonra en çok Antalya’dan ev satın almayı tercih etmektedirler. Dolayısıyla Antalya, Türkiye’de yabancı yatırımcılar için konut yatırımında ikinci tercih olarak göze çarpmaktadır.

Antalya ilinde 19 ilçe bulunmaktadır. Antalya’nın ilçeleri Akseki, Aksu, Alanya, Demre, Döşemealtı, Elmalı, Finike, Gazipaşa, Gündoğmuş, İbradı, Kaş, Kemer, Kepez, Konyaaltı, Korkuteli, Kumluca, Manavgat, Muratpaşa ve Serik’dir. Birbirinden güzel plajlar, ultra lüks oteller ve diğer turistik tesisler Antalya’yı yabancı yatırımcılar açısından Türkiye’nin en popüler şehirlerinden biri yapmaktadır. Son verilere göre, yabancı yatırımcılar geçtiğimiz yıl Antalya’da yaklaşık 9 bin konut satın almıştır. Özellikle Rus, Alman ve İngiliz vatandaşları Antalya’yı tercih etmektedir. Yurt dışından gelenler genellikle Antalya’da tatil yaptıktan sonra ev almaya karar verirler. Bu yazının devamında yabancıların Antalya’yı tercih etme sebeplerini bulabilirsiniz.

Yüksek Turizm Potansiyeli

Geçtiğimiz yıla ait verilere göre, yurt dışından Türkiye’ye gelen yabancı turistlerin yaklaşık beşte biri yaz tatili için Antalya’yı tercih etmektedir. Bu istatistikler Antalya’nın turizm potansiyelinin oldukça yüksek olduğunu ve her zevke uygun tesislere sahip olduğunu göstermektedir. Birbirinden lüks konaklama tesisleri, Antalya’nın turizm potansiyeline olumlu katkılar yaratmaktadır. Antalya’nın Lara, Kundu,  Belek, Kemer ve Side gibi tatil bölgelerinde konut veya turizm yatırımı yapmak yabancı yatırımcılar tarafından tercih edilmektedir.

Akdeniz İklimi                                                      

Antalya’da tipik Akdeniz iklimi görülmektedir. Yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlı geçmektedir. Yaz aylarında ortalama sıcaklık 30 derecedir. Kıyı bölgesinde yazlar uzun ve ılık geçmektedir. Antalya bu özelliği sayesinde yılın büyük bölümünde turistlere ev sahipliği yapmaktadır. Antalya’ya gelen ziyaretçiler yılın yaklaşık 9 ayı denizin keyfini çıkarabilmektedir. İklim şartları yabancı yatırımcıları Antalya’da konut satın almaya iten en önemli unsurlardan biridir.  Yurtdışında yaşayan insanlar yatırım yapmak için Antalya’yı tercih etmektedir. Çünkü Antalya, iklimi ve coğrafi konumu nedeniyle çok fazla turist çeken bir bölgedir.

Ulaşım Olanakları

Yabancı yatırımcılar, konut seçiminde ulaşımın daha rahat, uçuş sayısının fazla olduğu, gidiş-gelişin ekonomik olduğu bölgeleri tercih etmektedirler. Antalya’ya hava yolu ile ulaşım için Antalya Havalimanı ve Isparta Havalimanı olmak üzere iki havalimanı hizmet vermektedir. Antalya Havalimanı, Türkiye’nin en büyük ve en popüler havaalanlarından biridir. Bu havalimanlarından dünyanın önemli lokasyonlarına uçuşlar düzenlenmektedir.

Büyüyen Şehir Nüfusu

Antalya oldukça dinamik ve çalışkan genç nüfusa sahip bir şehirdir. Şehirdeki genç nüfus turizm ve diğer ekonomik faaliyetlerde hızlı bir kalkınma sağlarken, konut talebinde artış yaşanmasına da sebep olmuştur. Şehre çalışmak için gelenler konut fiyatlarının giderek yükselmesini de beraberinde getirmektedir. Antalya nüfusu her yıl yaklaşık %10 oranında büyümektedir. Bu sebeple şehirde yapılan konut yatırımı oldukça iyi getiri sağlamaktadır.

Artan Kiralık Konut Talebi

Hızla artan nüfus sayesinde kiralık konutlar şehirde büyük talep görmektedir. Türkiye’nin diğer şehirlerinden farklı olarak, Antalya’daki konutlar tüm yıl boyunca ilgi çekmektedir. Antalya şehir merkezi başta olmak üzere, Kemer, Side ve Konyaaltı gibi bölgelerde yabancı yatırımcılar bu sebeple konut yatırımı yapmayı tercih etmektedirler.

Sınırlı İnşaat Alanları

Kıyı şeridi ve Toros dağları arasında sıkışmış olan kısıtlı şehir alanı sebebiyle yeni inşaatlar için gerekli alan eksikliği konutlara olan talebi giderek artırmakta ve konut fiyatları yükselmektedir. Bu nedenle Antalya’nın uygun bölgelerinde düşük maliyetli ve iyi bir konuma sahip konut yatırımı yapan yabancı yatırımcıların önümüzdeki yıllarda yüksek satış ve kira getirisi kazanacakları düşünülmektedir.

Konut Yatırımında En Fazla Tercih Edilen İlçeler

Doğal şehir atmosferi ve mavi bayraklı plajlarıyla Antalya’nın incisi olan Alanya yabancı yatırımcılar tarafından en fazla tercih edilen ilçedir.  Ardından, dünyaca ünlü golf sahalarına sahip olan Belek yabancı yatırımcılar tarafından en fazla tercih edilen ikinci ilçedir. Tarihi dokusu ile Kemer, lüks villaları ile Kalkan, plajlarıyla Kepez ve Konyaaltı bölgesi diğer tercih edilen bölgeler arasındadır.

Bir cevap yazın