Yabancı Yatırımcıların Muğla’yı Tercih Etme Sebepleri

Muğla, Akdeniz ve Ege Bölgeleri arasında yer alan göz alıcı bir şehirdir. Şehrin doğal güzellikleri ve tarihi geçmişi cazibe merkezi olmasına olanak sağlamıştır. Muğla, Anadolu’daki antik Karia Bölgesi’nin en eski yaşam alanlarından biridir. Bu yerde birçok medeniyet inşa edilmiştir. Bu medeniyetlerden günümüze ulaşan antik kalıntılar oldukça ilgi çekmektedir.

Muğla, 2012 yılında büyükşehir belediyesi olmuştur. Dolayısıyla kentin statüsü ve devletten gelen ekonomik yatırım payı da artmıştır. Bu gelişme yabancı yatırımcıların şehre olan ilgilerini artırmıştır. Muğla ilinde 13 ilçe bulunmaktadır. Muğla’nın ilçeleri Bodrum, Dalaman, Datça, Fethiye, Kavaklıdere, Köyceğiz, Marmaris, Menteşe, Milas, Ortaca, Seydikemer, Ula ve Yatağan’dır. Eşsiz plajlar, lüks oteller ve diğer turistik tesisler Muğla’yı yabancı yatırımcılar açısından Türkiye’nin en popüler şehirlerinden biri yapmaktadır. Dolayısıyla konut veya turizm yatırımı yapmak isteyen yabancı yatırımcılar Muğla’yı çeşitli sebeplerle tercih etmektedirler. Bu yazının devamında yabancıların Muğla’yı tercih etme sebeplerini bulabilirsiniz.

Şehrin Tarihi Önemi                                                           

Muğla’da ilk yerleşimin MÖ 2. yüzyılda Hititlere ait Karia Uygarlığı döneminde başladığı tahmin edilmektedir. Muğla, Anadolu tarihinin en eski şehirlerinden biridir. Muğla sırasıyla Büyük İskender, Roma ve Osmanlı İmparatorluğu kontrolü altına girmiştir. Muğla’nın tarih boyunca her zaman büyük bir rolü var olmuştur. Bu sebeple yabancılar Muğla’da yatırım yaparak konut sahibi olmak istemektedir.

Coğrafi Konum Avantajı

Muğla, Akdeniz ve Ege Bölgesi arasında yer almaktadır. Kentin büyük bir kısmı Ege Bölgesi’nde, diğer bir kısmı Akdeniz Bölgesi’nde yer almaktadır. Şehir, sakinlerine güzel plajlarında keyifle yüzerken gün batımını izleme olanağını sunmaktadır. Muğla’nın kıyı uzunluğu yaklaşık olarak 1500 metrekaredir.

Mükemmel İklim Koşulları

Muğla’da iki tür iklim özelliği görülmektedir. 800 metrenin altındaki rakımda Orijinal Akdeniz İklimi görülürken üzeri yüksekliğe sahip kısımlarda Akdeniz Dağ iklimine hâkimdir. Muğla’da yaz mevsimi sıcak ve kurak, kış mevsimi ise ılık ve yağışlı geçmektedir. Yağmurlu günler oldukça fazladır. Yılda yaklaşık 1000 mm yağmur görülmektedir.

Ulaşım Kolaylığı

Muğla’da ulaşım ağı oldukça iyi organize edilmiştir. Yabancılar için Dalaman, Milas ve Bodrum havalimanlarından dünyanın farklı bölgelerine uçuşlar düzenlenmektedir. Ayrıca yurt içi uçuşlar da mevcuttur. Diğer yandan, şehrin ticaret ve turizm amaçlı 9 adet limanı vardır. Bodrum, Turgut Reis, Yalıkavak, Mantarburnu, Güllük ve Datça limanları daha çok turizm ile ünlüdür. Bu tesisler tekne turları, ulaşım ve balıkçılık amacıyla kullanılmaktadır. Ayrıca Muğla İstanbul, İzmir, Ankara ve diğer komşu illere çok fazla seyahatin düzenlendiği büyük bir otobüs terminaline sahiptir.

Turizm Cenneti

Muğla, dünyaca ünlü bir turizm markasına sahiptir. Bodrum, Marmaris ve Fethiye dünyanın her yerinde bilinmektedir. Milas, Akkaya, Ölüdeniz ve Sedir Adaları da turizm sever yabancı yatırımcılar için diğer önemli yerlerdir. Muğla, dünyaca ünlü lüks otellere sahiptir. Yaklaşık 4 bin konaklama tesisi bulunmaktadır. Muğla’da turizm yatırım açısından en karlı sektör olarak göze çapmaktadır. Her yaz 3 milyondan fazla ziyaretçi şehre gelmektedir.

Verimli Tarımsal Üretim ve Arıcılık

Diğer yandan Muğla’da bol verimli topraklara sahiptir. Verimli topraklar ve uygun iklim koşulları nedeniyle yabancı yatırımcılar Muğla’da tarım alanında da yatırım yapmaktadır. Ayrıca, arıcılık Muğla’da gelişmiştir. Şehirdeki büyük bal üreticileri yabancı yatırımcıların ilgisini çekmektedir. Bölgede zeytin ve narenciye üretimi de gelişmiştir.

Madenler ve Jeotermal Enerji Yatırım Potansiyeli

Muğla’nın farklı bölgelerinde zengin maden yatakları mevcuttur. Özellikle Fethiye ilçesinde zengin krom rezervleri bulunmaktadır. Muğla jeotermal enerji potansiyeli bakımından da zengin kaynaklara sahiptir. Muğla’da jeotermal enerji kaynağından elektrik üreten 3 farklı santral bulunmaktadır. Son dönemde yabancı yatırımcılar enerji yatırımı yapmak için bölgeye ilgi göstermektedirler.

Konut Yatırımı

Muğla, yıllar geçtikçe daha fazla ilgi çeken bir bölge olarak konut yatırımı açısından Türkiye’deki en ideal şehirlerden biridir. Son yıllarda yabancı yatırımcılar bu sebeple Muğla’da konut satın almaktadırlar.

Muğla’da satılık ev fiyatları incelendiğinde, geçen yıl enflasyonun etkisiyle konut fiyatlarının %22 arttığı görülmektedir. Muğla’da ortalama amortisman süresi ise 25 yıl olarak hesaplanmıştır. Muğla’da konut yatırımı yapmak için en değerli ilçeler ise Ortaca, Marmaris, Dalaman, Fethiye ve Köyceğiz’dir. Son yıllarda bu bölgelerdeki konut fiyatları rekor seviyelerde artış göstermiştir.

Bir cevap yazın