Yabancılar HES Kodu Nasıl Alınır?

YABANCILAR İÇİN HES KODU NASIL ALINIR?

Yabancılar için HES kodu almak çok zor bir işlem değildir. HES Kodu 2020 yılı boyunca tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs salgını ile ilgili uygulanan karantina tedbirlerinin ardından normalleşme sürecinin ilk adımları olarak geçtiğimiz aylarda başlandı. Bununla beraber Sağlık Bakanlığı, söz konusu salgınla mücadelede ciddi önlemler almaya devam ederken kademeli olarak sosyal yaşantının devam edebilmesini sağlayan ek tedbirleri gündeme getirdi. Bu bağlamda, yetkililer virüsün bulaşma riskini en aza indirmeyi amaçlayan farklı uygulamalar üzerinde çalışmaya başladı.

Yapılan çalışmalar doğrultusunda Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması, kontrollü sosyal yaşam çerçevesinde günlük hayatta karşılaşabileceğimiz bulaş risklerini en aza indirmeyi amaçlayan bir mobil uygulama olarak herkesin erişebileceği şekilde tasarlandı ve yayınlandı. Hayat Eve Sığar uygulaması sayesinde salgın ile ilgili birçok parametre takip edilebilirken uygulama üzerinden seyahatlerde kullanılmak üzere bir HES kodu temin edilmesi imkânı da sağlandı.

COVID-19 salgını ile mücadele doğrultusunda alınan tedbirler kapsamında, Türkiye içinde gerçekleştirilecek hemen hemen tüm seyahatlerde T.C. Sağlık Bakanlığı kanallarından alınabilecek bir HES (Hayat Eve Sığar)Kodunun kullanımı zorunlu hale getirildi.

 

 

 

Yabancılar İçin HES Kodu Alma Yöntemleri Nelerdir?

Türk vatandaşlığına sahip olan yabancıların veya Türkiye’de bulunan geçici vizeye sahip yabancı turistlerin de tıpkı diğer Türk vatandaşları gibi gereken durumlarda HES (Hayat Eve Sığar) Kodu kullanmaları zorunludur. Yabancıların HES (Hayat Eve Sığar) Kodu alabilmeleri için Hayat Eve Sığar mobil uygulamasını kullanmak başta olmak üzere birden fazla yöntem mevcuttur.

HES (Hayat Eve Sığar) Kodu alma yöntemleri temelde ikiye ayrılmıştır. Bunlarda bir tanesi Yabancı Kimlik Numarası Kullanılarak HES Kodu Alma yöntemi iken diğeri ise, Yabancı Kimlik Numarası olmayanlar için Pasaport Kullanılarak HES Kodu Alma yöntemidir.

1-Yabancı Kimlik Numarası Kullanılarak HES Kodu Alma

Yabancı Kimlik Numarası Kullanılarak HES Kodu Alabilmek içinse yabancılara üç farklı seçenek sunulmuştur:

1A-Yabancılar, Hayat Eve Sığar mobil uygulamasını Google Play Store veya Apple Store platformları üzerinden cep telefonlarına ya da tablet gibi diğer mobil cihazlarına indirerek Yabancı Kimlik Numaraları ile ilgili menüden HES kodu alabilirler.

1B-Yabancılar, E-Devlet Kapısı (www.türkiye.gov.tr) üzerinden T.C Sağlık Bakanlığı bölümüne (https://www.turkiye.gov.tr/saglik-bakanligi-hes-kodu-uretme-ve-listeleme) girerek Yabancı Kimlik Numaraları ile HES kodu alabilirler.

1C-Yabancılar, Türkiye’de faaliyet gösteren GSM firmalarından herhangi bir tanesine kayıtlı bir telefon hattına sahipseler kısa mesaj (SMS) yoluyla da Yabancı Kimlik Numaraları ile HES kodu alabilirler. Bunun için yabancıların yapmaları gereken işlemler sırasıyla aşağıdaki gibidir:

İlk olarak cep telefonunun kısa mesaj (SMS) bölümüne girilmelidir.
Kısa mesaj metni olarak öncelikle büyük harflerle “HES” yazılmalıdır.
Ardından, aralarda boşluk bırakılarak Yabancı Kimlik Numarası, Doğum Yılı ve HES Kodunun geçerlilik süresi gün olarak yazılmalıdır. (Örnek: HES 987654321 1981 120)
Son olarak, yazılan mesaj 2023’e gönderilmelidir.
HES kodu otomatik olarak SMS yoluyla telefona iletilecektir.

 

2-Pasaport Kullanılarak HES Kodu Alma

Yabancılar Pasaport Kullanılarak HES Kodu Almak için sadece kısa mesaj (SMS) yoluyla işlem yapabilmektedir. Bu adımın yalnızca Yabancı Kimlik Numarası olmayanlar için geçerli olduğu unutulmamalıdır.Yabancılar, pasaport bilgilerini aşağıda yer aldığı gibi 2023 numaralı kısa mesaj hattına göndererek HES kodu üretebilirler. SMS göndererek HES Kodu alabilmek için yabancıların yapmaları gereken işlemler sırasıyla aşağıdaki gibidir:

  • İlk olarak cep telefonunun kısa mesaj (SMS) bölümüne girilmelidir.
  • Kısa mesaj metni olarak öncelikle büyük harflerle “HES” yazılmalıdır.
  • Ardından, aralarda boşluk bırakılarak Uyruk Kodu, Pasaport Numarası, Doğum Yılı ve Soyadı yazılmalıdır. (Örnek: HES RUS 987654321 1973 SMIRNOV)
  • Son olarak, yazılan mesaj 2023’e gönderilmelidir.
  • HES kodu otomatik olarak SMS yoluyla telefona iletilecektir.

HES Kodu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

  • HES kodunun geçerlilik süresi, seyahatin toplam süresi kadar olmalıdır.
  • Her seyahat eden misafir için ayrı bir HES kodu alınmalıdır.
  • HES kodu 0-2 yaş için gerekli değildir.
  • Seyahat öncesinde ve sırasında HES kodu seyahat şirketi ile paylaşılmalıdır. Salgın kapsamında seyahat etmenizi engelleyen bir durum olması halinde seyahatiniz iptal edilebilecektir.
  • Seyahat şirketleri, test sonucunun pozitif olması, karantinada olmak, HES koduna sahip olmamak veya yanlış kimlik numarası ibraz etmek gibi durumlarda seyahatinizi kısıtlama hakkına sahiptir.
5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
16 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
eda
eda
24 gün önce

merhabalar gürcistan dan Hes kod almak istiyorum. nasil alabilirim ? lütfen yardımcı olabilirmisiniz

Ata Kurumsal
Editor
Reply to  eda
24 gün önce

Merhaba,
Yabancıların nasıl HES kodu alacağını adım adım anlattığımız videomuzu izleyebilirsiniz.

Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

eda
eda
1 ay önce

Merhaba, başka ülkeden gelecek olan arkadaşım için HES kodu almam gerekiyor istanbulcarda tanımlayabilmek için. Kimlik numarası yok. kendi telefonuyla hes kodu alabilir mi? yoksa türkiyedeki bir operatöre mi kayıtlı olmalı?

Ata Kurumsal
Yönetici
Reply to  eda
1 ay önce

Merhaba, sayfamızda bulunan videomuzda geçici TC numarası olmayan yabancıların pasaport ile nasıl HES kodunu alabileceğini adım adım gösterdik, lütfen izleyiniz.

Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

Mina
Mina
1 ay önce

Ben Azerbaycandayim.COVID testi vereceyiz.Istanbula ucduktan 1 gun sonra Konyaya gitmem lazim.HES kodunu ne zaman nasil ala bilirem.Türk numaram yok,Azeri numarasi ile ala bilirmiyim?

Ata Kurumsal
Yönetici
Reply to  Mina
1 ay önce

Merhaba, pasaportunuzla alabilirsiniz, lütfen sayfamızda yayınlandığımız vidoyu seyredin, orada nasıl alacağınızı anlattık.

Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

Shorena glonti
Shorena glonti
3 ay önce

Ben Gürcistan’dan.. batumidan.. oturma çalışma izni yapamadım çünkü çocuk 18yas olmadan gidemiyorum..az kaldı zaten da..hes kod yapmışım geldi sms ama akpilda olmuyor yuklemiyo

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal
Editor
Reply to  Shorena glonti
2 ay önce

Merhabalar,
Sorunuzu daha detaylı iletirseniz size yardımcı olmak isteriz.

M.akhtar soyadım BIDAR
M.akhtar soyadım BIDAR
3 ay önce

Olmuyor napmalıyım

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal
Reply to  M.akhtar soyadım BIDAR
3 ay önce

Merhaba.
E-devlet kapısı üzerinden ya da HES uygulaması üzerinden HES kodunuza erişim sağlamakta sorun yaşıyorsanız SMS ile HES kodu almayı deneyebilirsiniz.
SMS ile HES kodu almanın iki yöntemi bulunuyor. Yazımızın ve videomuzun içeriğinde SMS yoluyla HES kodu almak detaylarıyla anlatılmıştır.

Afsana
Afsana
4 ay önce

Ben azerbaycan vatandaşıyım türk vatandasiyla evliyim burda yasıyorum ben hes kodu alamıyorum nasıl yapa bilirim yardımcı olursansız sevinirim

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal
Reply to  Afsana
3 ay önce

Merhaba.
Yabancı kimlik numaranızı ya da pasaport numaranızı kullanarak HES kodunuzu alabilirsiniz.

Hakan
Hakan
4 ay önce

3 olasikta hes kodunu vermiyor. Bu bilgiyi paylasmada olasilillari effektief olup olmadigini uygulayarak teyit ettiniz mi?

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal
Reply to  Hakan
3 ay önce

Merhaba.
Bahsettiğimiz yöntemlerin tamamıyla yabancı danışanlarımıza HES kodu aldık.

BEKZOD
BEKZOD
4 ay önce

Merhaba

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal
Reply to  BEKZOD
3 ay önce

Merhaba,
Sorularınızı iletirseniz yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.

16
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x