Yabancılar için Türkiye’de Yaşam Kalitesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Türkiye, sahip olduğu tüm kültürel ve tarihi zenginliklerinin yanı sıra, vatandaşlarına ve Türkiye’de yaşamak isteyen yabancı uyruklu diğer vatandaşlara kaliteli ve çok çeşitli olanakları sunmaktadır. Bu olanaklar içerisinde; eğitim, sağlık, barınma, beslenme ve çalışma gibi temel olgular öne çıkmaktadır. Türkiye’de yaşam kalitesi hakkında dikkat çeken ayrıntıları bu yazının devamında bulabilirsiniz.

Yaşam Kalitesi Nedir?

Türkiye’de yaşam kalitesinin nasıl olduğundan bahsetmeden önce, kalite ve yaşam kalitesi kavramlarının aslında neyi ifade ettiğini açıklamak gerekmektedir. Kalite en basit ifade ile ulaşılmak istenen mükemmellik düzeyi ve kusursuzluk olarak tanımlanabilir. Kalite, kişisel duygu ve hislerden bağımsız somut kriterlere (ölçü, sayı, süreç, süre, test) bağlı olarak ölçülebildiği için nesnel ve kişisel değer yargılarından, beğenilerden ve psikolojiden (duygu, heyecan, tatmin, tercih, değer yargısı, tutum) etkilendiği için de öznel bir kavram olarak karşımıza çıkıyor.

Yaşam kalitesi kavramı ise oldukça geniş kapsamlıdır.Geçmişten günümüze kadar araştırmacılar, yaşam kalitesi ile ilgili farklı tanımlarda bulunmuşlardır. Araştırmaların çoğu genel olarak yaşam kalitesini; mutluluk, doyum, uyum olarak tanımlamışlardır. Yaşam kalitesi kavramı birçok araştırmada; yaşam doyumu, yaşam memnuniyeti ve mutluluk ile paralel olarak kullanılmıştır. Ancak; yaşam kalitesinin en önemli belirleyicilerinden biri olan yaşam memnuniyeti ise daha çok bireyseldir. Örneğin; Türkiye’nin yaşam kalitesi bakımından en yüksek değere sahip şehri olan İstanbul dünya genelinde yapılan uluslararası yaşam kalitesi indeksinde 2019 verilerine göre 130. sırada yer alırken, Türkiye’de yaşayan yabancı uyruklu vatandaşların katıldığı anketlere göre yaşam memnuniyeti açısından dünyada ilk 10 ülke arasında kendine yer bulmuştur. Bu durum, özellikle çalışan yabancıların Türkiye’de yaşamaktan son derece memnun olduklarını açıkça göstermektedir.

Türkiye’de Yaşam Kalitesi        

2019 yılında bağımsız bir araştırma şirketi tarafından hazırlanan ve yabancılara en yüksek yaşam kalitesini sunan ülkeleri sıralayan araştırma sonuçlarına göre Türkiye, yaşamak ve çalışmak için dünya genelinde en iyi 7. ülke seçilmiştir. Türkiye’de yaşamaktan son derece memnun olan yabancılara, sağlanan olanakların gün geçtikçe artmasıyla beraber bu memnuniyet düzeylerinin yükselmesi kaçınılmazdır.Araştırma sonuçlarına göre Türkiye; yaşamak ve çalışmak için yabancı çalışanlara dünya genelinde en iyi deneyimi sunan ilk 10 ülke arasında yer almıştır. Türkiye, Almanya ve Birleşik Arap Emirlikleri’ni geride bırakarak kendine 7. sırada yer bulmuştur.

Önümüzdeki yıllarda Türkiye, yaşamak ve çalışmak için dünya genelinde en iyi ilk 5 ülke arasına girmeyi hedeflemektedir. Bu amaca uygun olarak oluşturulan yabancılara yönelik politikalar geçtiğimiz yıl işe yaradığını kanıtlamıştır. Özellikle, yabancılara gayrimenkul yatırımı ile Türk vatandaşlığı edinme imkânı sağlanması, yabancıların Türkiye’ye olan ilgilerini ve memnuniyet düzeylerini oldukça yukarılara taşımıştır.

Türkiye’nin de dâhil olduğu 163 ülkeden yaklaşık 20 bin yabancı çalışanın görüşleri alınarak hazırlanan araştırma, ülkelerin sunduğu olanakları yaşam kalitesi, iş-özel yaşam dengesi, finansal getiri ve aile yaşamı bakımından incelemiştir.Söz konusu araştırma, yabancı çalışanlara yönelik dünyada gerçekleştirilen en kapsamlı ve doğru sonuçları ortaya koyan yaşam kalitesi araştırması olma özelliği taşımaktadır.

Türkiye’de çalışan yabancıların %62’si buradaki yaşam kalitelerinin ve yaşam memnuniyetlerinin kendi ülkelerinden yüksek olduğunu ifade etmiştir. Türkiye’de çalışan yabancıların %52’si kariyerine, hobilerine veya ailesine odaklanmaya daha fazla zaman bulduğunu, %55’i daha iyi bir ev veya araba gibi isteklerini karşılayabildiğini, %69’u ise kendisini güvende hissettiğini ve Türk halkının kendilerine karşı misafirperver olduğunu belirtmiştir.Yabancı çalışanların %60’ı kendi ülkelerine kıyasla Türkiye’de iş-özel yaşam dengesinin daha iyi olduğunu söylemiştir.Bunun yanı sıra; yabancı çalışanların %59’u Türkiye’de daha fazla seyahat ettiğini belirtirken, %57’si ise sosyal ve kültürel alanda yeni beceriler kazandıklarını ifade etmiştir.

Diğer yandan, Türkiye’de özellikle İstanbul’da yaşayan yabancı çalışanların %72’si yaşadıkları şehrin mimari yapı, anıt ve parklar, tarihi ve kültürel doku açısından zengin olduğunu ifade etmiştir. Bununla birlikte, %63’ü yaşadıkları şehrin seyahat için merkezi konumda olduğunu, %59’u ise şehirde canlı bir kültürel hayat olduğunu söylemiştir. %58’i ise iyi restoranlar ve kaliteli yemeğin kolaylıkla bulunabilirliğinden bahsetmiştir.Sonuç olarak tüm bunlar, hem kariyerinde yükselmek isteyen hem de yüksek bir yaşam kalitesi arayışında olan yabancı çalışanlar için Türkiye’nin iyi bir tercih olduğunu ortaya koymaktadır.

Sitemiz içeriklerinden memnun musunuz? Veya bu içerikle ilgili sorularınız mı var? Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

Bir cevap yazın