Yabancılar Neden Mersin’de Konut Satın Alıyor?

Türkiye’nin güneyinde, Akdeniz’in kıyısında ve Antalya ile Adana illeri arasında yer alan Mersin, Türkiye’de gayrimenkul yatırımı yapmak için en iyi yerlerden biri olarak gösterilmektedir. Yabancıların Mersin’den konut satın almalarının en büyük nedeni ise Mersin’in özellikle Avrupalı yabancılar için popüler bir tatil beldesi konumunda olmasından kaynaklanmaktadır. 1,8 milyondan fazla nüfusu ile Türkiye’nin beşinci büyük şehri olan Mersin, son yıllarda yabancılar için daha popüler ve bilinen bir bölge haline gelmiştir. Son iki buçuk yılda, başta yaklaşık 5 bin Rusya vatandaşı olmak üzere birçok yabancı Mersin’de konut satın almıştır. Yabancılar neden Mersin’de konut satın alıyor?

Mersin, yabancı yatırımcıları cezbeden birçok güzel manzaraya ve turistik mekânlara da sahiptir.  Ancak Mersin genel olarak bir turizm merkezi olarak bilinmemektedir. Bu yüzden burada uluslararası uçuşlar için bir havalimanı bulunmamaktadır. Karayolu ile Ankara’ya 480 km, Antalya’ya 490 km, İstanbul’a 932 km ve Trabzon’a 910 km uzaklıktadır. Şehre en yakın havalimanı Adana’da bulunmaktadır. Buradan yapılan transferler yaklaşık bir saat sürerken yabancılar genellikle İstanbul veya Ankara’dan transfer seçeneğini daha fazla tercih etmektedirler.

Harika İklim Koşulları                    

Mersin’in yabancılar tarafından tercih edilme sebeplerinden biri de harika iklim koşullarıdır. Türkiye’nin güneydoğu kıyısındaki Mersin’de Akdeniz iklimi hâkimdir. Bu nedenle, yüzme sezonu Nisan sonundan Ekim ortasına kadar devam etmektedir. Ayrıca Adana ve Antalya gibi şehirlere göre yüksek nem ile birlikte boğucu bir sıcaklık görülmemektedir. Yaz aylarındaki gündüz sıcaklıkları 34°C’nin üzerine çıkmamakta ve geceleri asla 22-24°C’nin altına düşmemektedir. Kış ayları çoğunlukla yağışsız ve ılıman geçmektedir. Ocak-Mart arası hava sıcaklığı +10 ila + 15°C arasında değişmektedir.

İş ve Eğitim Merkezi

Mersin, Ambarlı’dan sonraki Türkiye’nin en büyük ticaret limanına sahip bir liman kenti olmanın yanı sıra Toros Üniversitesi ve Mersin Üniversitesi dâhil olmak üzere birçok eğitim kurumunun yer aldığı bir şehir olarak çeşitli ekonomik olanaklar sağlamaktadır. Altyapısı daha çok turizm için olmaktan ziyade iş ve ticaret üzerine tasarlanmıştır. Modern yaşam imkânlarına sahip şehir çocuklu çiftler ve huzur arayan insanlar için uygun olmakla birlikte bu sayede yabancıların gözdesi olmayı da başarmıştır.

Yabancılara Yapılan Konut Satışları Artıyor

Mersin’de yabancılara yapılan konut satışları 2019 yılında yüzde 14,67 oranın bir artış gösterirken bölgede toplam 45 bin adet konut satışı gerçekleşmiştir. Mersin’de yabancılara satılan evler çoğunlukla yaz aylarında kullanılmaktadır. Sahil şeridinde veya şehrin herhangi bir yerinde daire, villa veya arsa bulmak mümkündür. Buradaki konutların fiyatı Alanya, İstanbul ve Antalya gibi diğer turizm merkezlerine göre büyük ölçüde düşüktür. Aynı durum bakım ve hizmetlerin maliyeti için de geçerlidir. Aynı zamanda altyapı kalitesi, Bodrum veya Alanya kadar gelişmiştir. Toplu taşıma olanakları ve yeterli sayıda park alanı mevcuttur. Şehir içi hafif raylı sistem ulaşım ağının da en kısa sürede tamamlanması planlanmaktadır. Ayrıca şehirde çok sayıda büyük alışveriş merkezleri bulunmaktadır. Tüm bu şartlar Mersin’i yabancılar için çekim noktası haline getirmiştir.

Mersin’in Yabancılar Tarafından Tercih Edilen Bölgeleri

Erdemli

Erdemli, masmavi denizi ve tertemiz havası sayesinde yabancıların en çok konut satın aldığı ilçelerden biri olmuştur. Birçok kafe, spor merkezi, oyun alanı ve mağaza barındırmaktadır. Erdemli’de her zevke göre ve uygun fiyatlı konutlar bulunmaktadır. Kışın bu bölgenin nüfusu çoğu insan burada kalıcı olarak yaşadığı için azalmamaktadır.

Tömük

Erdemli ilçesine bağlı sahilde yer alan sakin bir belde olan Tömük yabancıların ilgi duyduğu bir başka lokasyon olarak göze çarpmaktadır. Sahil şeridi boyunca yaklaşık 17 kilometrelik hatta inşa edilen konutların ilki 10-15 yıl önce inşa edilen binalardan oluşmaktadır. Yeni konutlar ise ikinci hatta inşa edilmektedir. Tömük’ün avantajı ise yeşil yürüyüş alanları ve kıyıdaki okaliptüs bahçeleri olarak gösterilmektedir.

Tece

Mezitli sınırlarında yer alan yaklaşık 200 bin nüfuslu Tece, şehir merkezine en yakın belde olarak rağbet gören yerlerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Topu taşıma ve tüm altyapı, vatandaşlarının günlük ihtiyaçları dikkate alınarak inşa edilmiştir. Ayrıca çeşitli tıp merkezleri, uluslararası şirketlerin ofisleri ve eğitim kurumları bulunmaktadır. Belde, muz, limon ve okaliptüs ağaçlarının yeşillikleri içinde yer almaktadır.

Bir cevap yazın