Yabancılar Türkiye’de Araba Alabilir mi ?

Evet, yabancıların Türkiye’de araba satın alabilmeleri mümkündür. Üstelik yabancılar bazı vergi avantajlarına da sahiptirler. Bir yabancı olarak Türkiye’de yeni bir araba satın alırken gerekli olan evraklar ve yürütülen süreçler ile vergisiz araçlarla ilgili bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz. Konuyla alakalı hizmetimiz bulunmamaktadır, sorularınızı aşağıda ki yorumlar bölümünden sorabilirsiniz, editörlerimiz bildikleri kadarı ile cevaplamaya çalışacaklar. 

 

Bilindiği üzere son yıllarda Türkiye otomobil pazarı gittikçe büyüyor. Bayilerden, otomobil pazarlarından ve otomobil fuarlarından çok çeşitli markaların yeni model araçlarını satın almak mümkün olabiliyor. Bunun yanı sır a2. el piyasasındaki kullanılmış otomobillere internet üzerinden ve gazete ilanlarıyla ulaşılabiliyor.

Türkiye’deki bir yabancının araba satın almak için öncelikle geçerli bir oturma iznine sahip olması gerekiyor.

 

Yeni Bir Araba Satın Almak

Yeni bir araba satın alırken yabancıların ihtiyaç duydukları araç tescil prosedür ve belgeleri Türk vatandaşları ile aynıdır. Ancak yabancı uyruklu kişiler üzerine kayıtlı bir araca MA / MZ grubundan bir plaka verilmektedir.

Yeni araç satan bayiler genellikle tescil evraklarını alıcının adına yönetmektedir. Yeni bir arabanın satın alma tarihinden itibaren üç ay içinde Trafik Tescil Bürolarına kaydedilmesi gerekmektedir. Yeni araç kaydı için gerekli belgeler şunları içerir:

 • Noter Satış Senedi
 • Satış Faturası
 • Karayolu Uygunluk Belgesi
 • Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) Ödendi Makbuzu
 • Zorunlu Trafik Sigortası

Özel Tüketim Vergisi ve Motorlu Taşıtlar Vergisi

Yeni araçların yakıt ekonomisi ve CO2 emisyonları ile ilgili düzenlemeler mevcuttur. Resmi veya özel CO2 verilerinin satışı veya kiralanması için tüm yeni binek araçlarda gösterilmesi gerekir; ayrıca bir otomobilin gram / kilometrelik CO2 emisyon değerleri kayıt defterinde belgelenmelidir.

Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ve motorlu taşıtlar vergisinin (MTV) bir otomobilin emisyonlarına göre derecelendirilmesi için yeniden düzenlenmesi beklenmektedir (şu anda araç vergilendirmesi aracın yaşına ve motor silindir kapasitesine göre hesaplanmaktadır). Bu oranlar henüz tanımlanmamıştır, ancak Avrupa Birliği standartlarına uygundur.

Otomobiller, motor silindir kapasitelerine ve yaşlarına göre farklı vergi kategorilerinde sınıflandırılır ve fiyatlara ÖTV ve KDV dâhildir. Aracınıza ait motorlu taşıtlar vergisini öğrenebilmek için Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesi https://ivd.gib.gov.tr ziyaret edebilirsiniz.

Yabancılar İçin Vergisiz Araç Avantajı

Türkiye’de geçerli çalışma izniyle yasal olarak tescil edilmiş bir yabancı, Türkiye’deki bir bayiden yeni bir araba satın alırken, başka bir yabancıdan kullanılmış bir vergisiz araba satın alırken veya kendi ülkesindeki arabasını Türkiye’ye ithal ederken vergiden muaf olma avantajına sahip olabilir.

Söz konusu araç vergisi istisnası, bir yabancının Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) veya Katma Değer Vergisi (KDV) ödemeden yetkili bir satıcıdan yeni bir araba satın alma hakkına sahip olduğu anlamına gelmektedir. Bu hak, otomobil Türkiye’de bir yabancı tarafından diğerine satıldığında diğer yabancı için de geçerli olmaktadır.

Not: Vergisiz araçlar bu vergilerden muaf olsa da, yıllık yol vergisi (bandrol vergisi) ödenmelidir.

Bu vergiden muafiyet avantajı, çalışma izni sahibi yabancı kişi başına sadece bir araba için geçerlidir (eş için araba satın alabilecek diplomatik ve NATO personelleri hariç). Arabayı yalnızca ilgili aile üyeleri kullanabilir; Türk vatandaşları ise vergiden muaf araç satın alamaz ve onları süremez.

 

Vergisiz (Mavi Plaka) Araba Satın Almak

Genellikle “mavi plaka” araba olarak da bilinen vergisiz araç, Türkiye’de yerleşik bir yabancıya ait olduğunu belirten “MA / MZ” araç kayıt plakasını taşımaktadır. Araç tescili “mavi lisansta” belirtilmiştir ve sahibinin çalışma izni süresi boyunca geçerliliğe sahiptir. İlgili süre sonunda eğer kayıt yenilenmezse, gümrük vergisi oranı katlarında para cezası uygulanmaktadır.

Vergisiz araba satın alma hakkı olanlar:

 • Emekli yabancılar
 • Türkiye’de çalışma iznine sahip yabancılar
 • Yabancı okutmanlar ve öğrenciler (dil kursu öğrencileri hariç)
 • NATO için çalışan yabancı personeller ve AB için çalışan uzmanlar
 • Türkiye’de yerleşik (fakat oturma izni olmayan) yabancı basın çalışanları
 • Dışişleri Bakanlığı kimlik kartı sahipleri

Vergisiz araç satın alırken gerekli belgeler:

 • İkamet / çalışma izinlerine ile birlikte pasaport
 • Noter belgesi
 • Araca ait tüm belgeler
 • Vergi makbuzları

Kullanılmış bir ikinci el otomobilin bir yabancıdan diğerine satışı ise genellikle satıcının konsolosluğunda gerçekleşmektedir. Ayrıca, bu işlemleri gerçekleştirmede destek sunan uzmanlaşmış şirketler de mevcuttur.

ATA Kurumsal Danışmanlık olarak https://www.taxfreecar.net/ ile iletişime geçmenizi öneririz.

4 1 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
131 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Barış
Barış
9 ay önce

Yıllık kaç tane araç alım satım hakkı var ma plakalar için ?

Eylül
Eylül
10 ay önce

Merhaba,

Bu konu hakkında bilgi kirliliği çok fazla, eşim yabancı uyruklu onun adına sıfır araç alımlarında ÖTV/KDV her ikisinden muafmıyız ? Oturma ve çalışma izni var fakat vatandaşlık başvurusunda bulunmadık henüz. Muaf isek Türkiyede araç geliş fiyatından sorumluyuz ekstra olarak eşimin kendi ülkesinde herhangi bir vergi borcu çıkıyor mu? Ve vatandaşlık başvurumuzu yaptığımızda aracı satmamız mı gerekiyor?

Değerli vaktiniz için teşekkür ederiz.

Ceyhun
Ceyhun
10 ay önce

Eşim türk vatandaşlığını terk etti ve yabancı üşke vatandaşı. Vatandaşı olduğu ülkeden kendi arabasını buraya getirebilir mi? Getirmesi için ne yapmamız lazım.

Mert Esen
Mert Esen
10 ay önce

Merhaba, ben cifte vatandasim ancak esim Uzun Dönem ikamet izni ile burada yasiyor. Yabancidan yabanci araba alabilirmiyiz veya yurtdisindan araba ile gelip 24 ay kalabilirmiyiz?

mehmet kemer
mehmet kemer
10 ay önce

merhaba yabancıda olan bir aracı alıp millileştirebilirmiyiz vergilerini ödeyerek Türk vatandaşı olarak Türkiyede yaşayan bir yabancıdan araç alabilirmiyiz?

Beste
Beste
10 ay önce

Merhaba, esim Ingiliz vatandaşı (cifte vatandaş degil), Ingiliz televizyonundan (BBC) emekli ve Aralik 2019’dan itibaren geçerli oturma izni var. 0 km, vergilerden muaf araç alması mumkun mu? Yanitiniza şimdiden teşekkür ederim.

Yusuf
Yusuf
Reply to  Beste
9 ay önce

Vergisiz araç alınabilir evet doğrudur ama mantıklı gelmiyor bana çünkü aracın nerede ise vergi bedeli kadar da Turing teminatı ödemeniz gerekiyor. Bu ya nakit olacak yada banka teminatı ile olacak. Banka teminatı verirseniz banka bu teminat karşılığı her yıl belli bir miktar para kesintisi yapıyor sizden. Bir dez avantajı da aracı satmak gerçekten çok zor.

Erhan
Erhan
Reply to  Beste
8 ay önce

Merhabalar. Uçuk araç fiyatlarından dolayı turistik amaçla getirdiğim ve vizesi yakında dolacak GB plakalı soldan direksiyon aracımı vermeyi planlıyorum. 2 yıl kullandıktan sonra yurtdışı edilmesi gerekiyor ama ucuz yollu sağlam bir araba ilginizi çekerse araç İstanbul’da. İyi günler.

Barış
Barış
10 ay önce

Merhaba , misafir plakalı araçlar her yol ödenen MTV yi ödüyorlar mı ??

Merhaba Azerbaycan vetendaşıyım .Benim Türkiyeden aldigım yabancı plakalı arabamı nigahli Türk vetendasi olan esim kullanabilir mi?
Merhaba Azerbaycan vetendaşıyım .Benim Türkiyeden aldigım yabancı plakalı arabamı nigahli Türk vetendasi olan esim kullanabilir mi?
Reply to  Barış
7 ay önce

Merhaba ben Azerbaycan vetendaşıyım. Türkiyeden alıb yabanci plaka verilen arbamı nigahli türk eşim kullanabilir mi?
Önceden tesekkür!

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal

Merhaba, evet kullanabilir.

Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

Ali Haldun İnal
Ali Haldun İnal
10 ay önce

Merhaba
Kanada vatandaşıyım(Türk kimliğimde var) bu statüden faydalanabiliyormuyum

Sahib
Sahib
Reply to  Ali Haldun İnal
10 ay önce

merhaba.yeni bentley arabasi almak istiyorum.turkiyede sirket acib calismaq istiyorum. bu zaman vercisiz araba ala bilirmiyim?

Volkan
Volkan
10 ay önce

Merhabalar eşim yabancı uyruklu turkiyede aile ikamet iznimiz var eşimin adına yabancıdan yabanciya ikinci el araç alabilirmiyiz? Teşekkürler

Murad
Murad
1 yıl önce

Yabancıların oturma izni ile sıfır araba alabilir konunuz asılsızdır hakkımızda gerken mercilire şikayette bulunacam insanlara bilinçsizce bilgi veryorsunuz allah sizi bildiği gibi yapsın satten bakanlığa suç duyurusunda bulundum merak etmeyin ankara dasınız gereken cezayı alacaksınız

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal
Reply to  Murad
1 yıl önce

Merhaba, içeriğimizi gözden geçirdik, herhangi bir hata göremedik, eksik bir bilgi var ise sizin bilgilerinizden faydalanmak isteriz. lütfen bu yazımıza da göz atın https://www.atakurumsal.com/kullanim-kosullari-sartlari/

Ahmad
Ahmad
Reply to  Ata Kurumsal
10 ay önce

Merhaba, ben duydugum kadariyla calisma iznini aldikdan sonraki 6 icinde bu islemi yapmamiz gerekiyor. Turingturkiye bana boyle bilgi verdi ve ben 1 yillik calisma izni aliyorum ama her yil yenileniyor. Bu zaman ne yapmam gerekiyor.

1 2 3 7
131
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x