Yabancılar Türkiye’de Elektrik Su Doğalgaz Internet Aboneliklerini Nasıl Yapabilir?

Yerleşik olarak Türkiye’de yaşayan yabancılar da tıpkı Türk vatandaşları gibi Türkiye’de kiraladıkları veya satın aldıkları gayrimenkullerde elektrik, su, internet ve doğalgaz aboneliklerini yaptırmalarını gerekmektedir. Türkiye’de uygulanmakta olan kanunlara göre, mesken ve iş yerlerinde kullanılan elektrik, su ve doğalgaza ait aboneliklerin evi yasal olarak kullanan kişilere ait olması gerekmektedir.

Türkiye’de son yıllarda İstanbul, Ankara, Antalya, Bursa gibi kentlerde yoğun bir yabancı nüfus yaşamaya başladı. Bu nedenle de başta bu şehirler olmak üzere tüm Türkiye genelinde yabancılara kiralanan ve satılan konut sayısında da ciddi artış görüldü. Buna ek olarak, 2018 yılı itibariyle yatırımla Türk vatandaşlıkta alt sınırın 250 bin dolara çekilmesiyle de beraber yabancı yatırımcılar gayrimenkul yatırımı için Türkiye’yi tercih etmeye başlamışlardır. Genel olarak mülk sahipleri, abonelikleri kendi üstlerine alsa da son dönemde bu konuda çok fazla problem yaşanmasıyla beraber bu aboneliklerin yabancıların üzerine alınması için başvuruların artmaya başladığını söyleyebiliriz. Kural olarak, Türkiye’de geçerli bir oturma izni bulunan yabancılar konut veya işyeri kiraladıklarında veya satın aldıklarında elektrik, su, internet ve doğalgaza ait abonelikleri üzerlerine almalıdırlar. Bu yazımızda kısaca elektrik, su ve doğalgaz abonelikleri için prosedürlerden bahsedeceğiz.

Yabancılar Türkiye’de Nasıl Elektrik Abonesi Olabilir?

Yabancıların Türkiye’de elektrik aboneliği için ikamet ettikleri bölgeye hizmet sağlayan elektrik dağıtım şirketlerine başvurmaları gerekmektedir.  Eğer İstanbul’da ikamet ediyorsanız, Bedaş, Enerjisa, CK Boğaziçi Elektrik gibi farklı şirketlerden bölgenize dağıtım sağlayan firmaya abonelik için başvuru yapılması gerekiyor. Farklı şehirler için de farklı dağıtım şirketlerinden abonelik işlemlerinizi yaptırabilirsiniz. Internet üzerinden veya şubeler üzerinden yeni abonelik başvurusu kolayca yapılabilir. Yabancıların Türkiye’de yeni bir elektrik aboneliği açtırması için aşağıdaki belgeleri eksiksiz bir şekilde temin etmesi gereklidir:

 • Yabancı kimlik kartı (Yabancı kimlik no içermelidir)
 • Kullanım yerinde enerji kesik değilse mülkiyet belirten bir belge (tapu, kira sözleşmesi vb.)
 • Varsa kullanım yerine ait abone veya tesisat numarası (eski bir fatura)

Kiracılar için,

 • Mülk sahibinin adı ve soyadı
 • Mülk sahibi tüzel kişiyse (şirket) vergi numarası, ad, soyad ve ünvan bilgileri
 • Zorunlu deprem sigortası (DASK) poliçesi
 • Varsa banka hesabınıza ait IBAN

Günümüzde İstanbul’da elektrik aboneliklerinin büyük bir kısmı internet başvurusu ile sağlanmaktadır. Örnek verirsek, Boğaziçi Elektrik Dağıtım firmasından abonelik için https://websube.ckbogazici.com.tr/ linkini ziyaret ederek aşağıdaki ekranda “Kayıt Ol” butonuna tıklayarak öncelikle yeni bir hesap oluşturabilirsiniz.

Açılan ekranda kişisel bilgilerinizi doldurarak sisteme kayıt olabilirsiniz. Eğer T.C. kimlik numaranız bulunmuyorsa, yabancı kimlik numarası ile sisteme kayıt olabilirsiniz.

Üyelik işlemini hallettikten sonra aşağıdaki ekrandan sisteme girebilir, adres bilgilerinizle birlikte abonelik başvurunuzu sistem üzerinden tamamlayabilirsiniz.

Yabancılar Türkiye’de Nasıl Doğalgaz Abonesi Olabilir?

Tıpkı elektrik aboneliğinde olduğu gibi yabancıların doğalgaz aboneliklerini de kendi üstlerine almaları Türkiye’de yasal bir zorunluluktur. Doğalgaz aboneliklerinde Türkiye’de aktif olarak iki farklı sistem uygulanmaktadır. Bunlar fatura ve ön ödemeli sistemdir. Faturalı sistemde klasik olarak önce tüketim yapılarak aylık olarak bu tüketiminiz faturalandırılmaktadır. Ön ödemeli sistemde ise abonelere sağlanan bir kart aracılığıyla önce bakiye yüklemesi yapılır, daha sonra bu bakiye doğalgaz sayacına yüklenmektedir. İstanbul’da İGDAŞ, Ankara’da Başkent Gaz ve İzmir’de İzmirgaz temel olarak konutlara doğalgaz dağıtımı sağlayan firmalardır.

Online olarak dağıtıcı firmaların web siteleri üzerinden şu işlemleri gerçekleştirebilirsiniz: Doğal gaz Bağlantı Sözleşmesi, Abonelik (Kullanım) Sözleşmesi, Sözleşme Fesih Başvurusu, Proje Onay Durumu Görüntüleme, Gaz Açma Randevusu Sorgulama, Yeni Randevu Alma veya Randevu Tarihi Değiştirme, Faturalarınız ile ilgili; Fatura Bilgisi Sorgulama, Fatura Hesaplama, Fatura Tahakkuku, Fatura Ödeme, Sabit Ödeme Sözleşmesi, Fatura İtirazı ve Sayaç Kontrol Talebi işlemlerini yapabilirsiniz.

Aşağıdaki bağlantıları kullanarak internet üzerinden yeni bir doğalgaz aboneliği için başvuru yapabilirsiniz;

Doğalgaz başvurusu için gerekli belgeler şu şekildedir :

 • Sözleşme yapılacak yerin tüketim noktası numarası,
 • Mal sahibi ise tapu, kiracı ise kira kontratı fotokopisi,
 • Sözleşme yapacak kişinin TC Kimlik Numaralı resmi kimlik beyanı, yabancılar için yabancı kimlik numarası
 • Sözleşmenin üçüncü şahıslar tarafından yapılması durumunda noter onaylı vekâletname fotokopisi gerekmekte olup, vekâletnamede doğal gaz işlemleri ifadesi bulunmalıdır.

Yabancılar Türkiye’de Nasıl Su Aboneliği Açtırabilir?

Öncelikle bilinmesi gerekiyor ki, su abonelikleri İstanbul’da İSKİ, Ankara’da ASKİ tarafından sağlanmaktadır. İstanbul ve Ankara şehirlerinde su aboneliği için hem internet ortamında hem de şubelere müracaat ederek başvuru yapabilirsiniz. Aşağıdaki belgeler ile su aboneliğinizi açtırabilirsiniz;

 • T.C. Kimlik Belgesi (Yabancılar için yabancı kimlik numarası)
 • Tapu veya kira kontratı (NVİ adres kaydı sözleşme yapılacak mülkte ise bu belgelere gerek bulunmamaktadır.)
 • 144 TL Teminat Bedeli
 • Güncel su ve kanal iştirak bedelleri

Aşağıdaki adımları takip ederek İSKİ üzerinden yeni bir online hesap açabilir ve su aboneliği başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Öncelikle https://esube.iski.gov.tr/giris.aspx?eno=20 adresinden İSKİ’ye ait e-şubeyi ziyaret etmelisiniz.

Üye kayıt linkine tıklayın.

Eğer konutunuz için şahsi olarak abonelik başvurusu yapıyorsanız “Bireysel Üyelik”, bir işyeri ünvanı ile başvuru yapıyorsanız lütfen “Kurumsal Üyelik” sekmesine tıklayınız.

Eğer ilk defa abone olacaksanız veya mevcut bir aboneliği üzerinize alacaksanız, sağ taraftaki “Sözleşme Numaram Yok” kısmından devam etmelisiniz.

Üyelik formuna  T.C. kimlik numarası veya yabancı kimlik numaranızın yanı sıra, e-posta adresinizi, şifrenizi ekleyerek üyeliğinizi tamamlayabilirsiniz. Bu işlemden sonra tek yapmanız gereken yeni abonelik başvurusu için gereken bilgiler ile üyelik ekranından başvurunuzu tamamlamak olacak.

Yabancılar Türkiye’de Internet Aboneliği’ne Nasıl Başvurabilir?

2021 itibariyle Türkiye, yüksek standartlarda fiber internet sağlayan ve ülkenin neredeyse tamamına internet erişimi sağlayabilen sayılı ülkelerden biridir. Bu nedenle Türkiye’de farklı telefon operatörlerinin yanı sıra, uzun yıllardır çeşitli firmalar internet sağlayıcısı olarak hizmet vermektedir. Bunun yanı sıra bazı internet paketlerinde TV aboneliği, karasal yayın vb. bir çok ek hizmet de sunulmaktadır. Başvuru yapmak için sadece yabancı kimlik numaranız, adresiniz, telefonunuz ve e-posta adresiniz yeterli olup, eğer ilk defa abonelik alacaksanız, bazı operatörlerin 2-4 ay ücretsiz tanışma kampanyalarından yararlanabilirsiniz.

Eğer bir ev interneti için abonelik başvurusu yapacaksanız, genel olarak kotalı paketler aylık 40-80 TL aralığında iken kotasız paketler 90-250 TL aralığında fiyatlandırılmaktadır. Yine de operatörlere göre fiyat farklılıkları gözlemleneceğinden dolayı, mutlaka yeni bir abonelik açtırırken en son fiyatları operatörünüzden öğrenmelisiniz. Ayrıca mutlaka abonelik işlemleri sırasında imzalayacağınız sözleşmeleri ve teminatları doğru ve eksiksiz şekilde okuduğunuzdan emin olmalısınız.

Türkiye’de yabancıların elektrik, su, doğalgaz ve internet aboneliği hakkında sorularınız varsa, bize yorumlar kısmından iletebilirsiniz.

.

Assign Corporate Consultancy
4.7
Based on 503 reviews
powered by Google
O Potyyew
O Potyyew
07:44 03 Apr 21
Merhabalar! İyi günler, Tokat Gaziosmanpaşa üniversitesi, Gıda mühendisi 1.sınıf yabancı öğrencisiyim. Ben devlet... bursun dan veya Üniversite bursun dan yararlana biliyoruz mu? Hangisi iyi geleceğıni de söylerseniz efendim! Cevap verirseniz mutlu olurum.Devamını Oku
Selma Ceylan
Selma Ceylan
10:41 24 Mar 21
Çalışma izni danışmanlık firması, ne sorarsanız sorun ücretsiz cevap veriyorlar, dünyanın bir çok ülkesinde yaşadım ve... çalıştım bir çok firma ile çalıştım böyle bir firma ile ilk defa karşılaşıyorum. Soner beye ve marta hanıma ilgi ve alakaları için teşekkür ederim, profesyonellik budur.Devamını Oku
Hakan Doğan
Hakan Doğan
17:23 23 Feb 21
Merhaba eşime ikametkah izni çıkarıyorum. Elimde başvuru formu var. Başvuru formunda tek giriş vize harç bedeli... yazıyor orda fiyat yazmıyor ama bize dediler orda göç idaresinde 758 TL ücret ödeyecez bu doğrumuDevamını Oku
Sıla Zeybek
Sıla Zeybek
13:15 14 Feb 21
Merhaba , erkek arkadasım Fransız vatandasi.Vizesiz 6 aylik periyodda 3 ay kalma izni vardi .Koronadan dolayi Fransa'ya... girisler kapali.Su anda yasal olmayan bir yolla mi burda kaliyor bulunuyor.Bu bir sorun yaratir mi , ne yapmak gerekiyorDevamını Oku
Maya Atayeva
Maya Atayeva
16:54 05 Feb 21
Merhaba ben oturum izni uzatmak istiyorum. İkametim Sivas’ta ordan almıştık oturumu şimdi eşim Antalyada çalışyor biz... Sivas’a gitmeden uzatabilirmiyiz oturumu. Burda ücreti varmıdır ve ne kadar? Cevabınız için teşekkür ederimDevamını Oku
Yakup Dundar
Yakup Dundar
07:29 01 Feb 21
Merhaba, ben yabancı işçi çalıştırmak istiyorum meslek olarak ise (büyükbaş hayvan) çobanlık. Yabancı uyruklu... kisi(Afgan) hem kimliği hem de oturma izni mevcut ise ayrıca çalıştırma izni almaya gerek var mi? Çalıştırma izni almaya gerek yok ise şikayet oldugun da jandarma personeline hangi ilgili madde veya evrağı göstermem gerekiyor. Ayri ca ikamet adresi olarak köydeki diğer evimi kiracı olarak göstererek ikamet problemini halletmem mümkün mu. Şimdiden cok tesekkur ederim.Devamını Oku
Bobur Orinbekov
Bobur Orinbekov
19:51 08 Oct 20
Merhaba ben Özbekistan vatandaşiyim, şuanda turkiyadayim ve oturma iznim vardi ama zamani dolmuştu, ama süresi bitmiş... olsada oturma iznimdeki TC girildi, ve ben ameliyat oldum devlet hastanesinde, ücretli olarak tâbi ki, sonradan, bir kaç ay geçdi aradan, tekrar ameliyat olmamı söylediler, ama ben param olmadiğını soyledim hastane mudurune, sonra biz yardimcı oluruz dediler, ameliyat oldum çiktim, eve gittim, 2 hafta sonra geldim rapor almaya ameliyat olduğum hakkında ki , sonra işte eski oturma iznim deki teceyi girdilar ve borcun var dediler anlamadim odemen lazim dediler, şuanda öyle kaldım, ben şuanda ulkeme gidecem bilet alıp bir sorun çikarmi çikmazmi diye düşünüyorum lütfen bilgi verir misiniz..Devamını Oku
Nihat Heydarov
Nihat Heydarov
17:53 21 Sep 20
Merhaba benim ikamet iznim(ogrenci) ayin 27 si bitiyor ancak Turkiyedeki universitelere yuksek lisans basvurusu yaptim... ve mulakatlara falan girmem lazim o yuzden ulkede kalmam lazim daha. Ancak ikamet iznimi uzatmaya basvurursam ve randevu alirsam ulkeme donemeyecegim randevuya kadar.Istanbulda da randevular cok gec veriliyor bildiginiz gibi.Benim ozel bir izin falan ala bilme ihtimalim var mi?Veya ne yapa bilirim bu konuda ceza yememek icin.Cunki ulkeme simdi donemem cunki burda daha yapilmasi gereken islerim var.Ve onlari hall edip gitmek istiyorum.Ne yapa bilirim bu konuda?Devamını Oku
nihat hayyo
nihat hayyo
10:31 21 Sep 20
Merhaba hocamUn kimligi tasiyordum okul icin iraka geri donmem gerekiyordu bu arada ailem istanbul yasiyor emniyete... geldim kapaticam dedim gidiyorum ben dedim aldilar elimden kimligi tama dedi bir kagita imza at dedi attim kagita yazan 30 gun icin ikamet izni talebinde bulunmayanlar ve hakkinda sinir disi karari alinarak hakklarinda (0-100 tehdit kodu yurda giris yasagi) ve ikinci kagitta V-74 tehdit kodu kaldirildigi anlasilmistirSimdi ben vize alip gelebilirmiyim yani yasak yokmuDevamını Oku
YUSUF BAHÇELİ
YUSUF BAHÇELİ
19:32 16 Sep 20
Merhaba öncelikle benim bi sorum olacaktı ben Azerbaycan vatandaşıyım(Ahıska Türküyüm). 17 yaşımda Türkiye’ye... üniversite okumak için geldim 2020 yılında T.C vatandaşı oldum şu an 21 yaşındayım. 22 yaşımdan önce vatandaş olduğum için askerlik yapmam gerektiğini söylediler ne yapmam gerekiyor askerlik yapacakmiyim ?Devamını Oku
Kim Kayya
Kim Kayya
14:11 08 Aug 20
Merhabalar ben kirgizistan vatandaşiyim ve iki çocuklarim eski eşimden velayetleri bende peki,şuan 4 senelik resmi... olarak tc turk vatandaşi ile evliyim 3 aylik hamileyim ve tc kimlikli 3.5 yaşindaki ortak kizimiz var,aramiz bozuk olduģun için eşimle ayriyiz ama boşanma davamizda yok ve aile vize almam için de kocam gitmeyeni söyledi,geçen senede turistlik kisa donemli 1 yillik oturma izin almiştim ve suresi bitmişti ancak ben yurt dişindaydim tahliye uçakla gelmiştik.Goç idaresine gittiģimde bu konuyu anlattiģimda çalişma izin ve aile oturma alabileceģimi anlattilar peki eşim katilmiyorsa ,TC TURK VATANDAŞINDAN RESMI NIKAHI OLUP OLMASA BILE TC TURK VATANDAŞ ÇOCUGU VAR DIYE ALAMAZMIYIM OTURMA IZIN DIĢER IKI ÇOCUKLARIMDA EĢITIM ALMALIDIR OKULDA ....LÜTFEN BANA YARDAMCI OLUÑDevamını Oku
Diğer Değerlendirmeler
5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x