Yabancılar Türkiye’de Kredi Çekebilir Mi?

Evet, yabancılar Türkiye’de kredi çekebilmektedir. İhtiyaç kredisi, taşıt kredisi ve ev kredisi alabilmek için yabancılar Türkiye’deki bankalara tüketici kredisi başvurusu yapabilmektedir. Bunun için yabancıların dikkat etmesi gereken bazı noktalar ile bankalara sunmaları gereken birtakım evraklar mevcuttur. Yazımızın devamında yabancıların Türkiye’de kredi çekmeleri ile ilgili bilinmesi gerekenleri bulabilirsiniz.

Türkiye’de Yabancılara Kredi İmkânı

Yabancı uyruklu kişiler Türkiye’de ev sahibi olmak, bir iş kurmak veya bazı ihtiyaçlarını karşılamak üzere bankalara kredi başvurusunda bulunmaktadırlar. Türkiye’deki bankalar, önceki yıllarda yabancılara kredi sağlama noktasında zorluklar çıkarma eğilimdeyken, devletin son yıllarda uygulamaya koyduğu yabancı yatırımları destekleme politikası doğrultusu kapsamında söz konusu tutumlarını değiştirerek daha kolay bir şekilde kredi çekme olanakları sunmaya başlamışlardır.

Son zamanlarda Türkiye sınırları içerisinde yaşayan yabancıların sayısının bir hayli arttığı düşünüldüğünde, bankalar yabancılara da bazı şartları taşımaları halinde kredi vermeye başlamıştır. Son dönemde Türkiye’de yaşanan gelişmeler ve ekonomik hamleler doğrultusunda yabancı yatırımcılara sunulan imkânlar yabancıları Türkiye’deki gayrimenkullere yatırım yapmaya yöneltmiştir. Bunun yanı sıra yatırım yoluyla yabancılara Türk vatandaşlığı kazanma fırsatı da devlet tarafından sunulmuştur.Bu bağlamda, yabancılar bankalardan en fazla konut kredisi talebinde bulunmaktadır. Kredi talep eden yabancı vatandaşlar içerisinde Avrupa ülkeleri ve ABD uyruklarına sahip olanlar Türkiye’deki bankalardan daha rahat bir şekilde kredi çekebilmektedir.

Yabancıların Krediye Başvuru Şartları Nelerdir?

Öncelikle, yabancı bir ülkenin vatandaşı olup da Türkiye sınırları içerisinde ikametgâh eden yabancılar kredi alabilmek için Türkiye’den almış oldukları ikametgâh ve çalışma izinlerini kanıtlamaları gerekmektedir. Bankalar, yabancılardan en az 12/24 aylık ikametgâh veya çalışma izninin olmasını istemektedir.

Yabancıların krediye başvurması için ikametgâh veya çalışma izni tek başına yeterli olmayıp bir tane de kefil istenmektedir. Yabancıların Türkiye’den sınır dışına dönmemek üzere çıkma olasılığına karşı bankalar, bir Türk vatandaşının kefil olarak gösterilmesini talep etmektedir.

Bir gayrimenkul satın almak üzere krediye başvurulması halinde, söz konusu taşınmazın tapusu, su veya elektrik faturalarının da bankaya ibraz edilmesi gerekmektedir. Bankalar, yabancılara verdikleri krediyi ilgili taşınmazın değerine göre saptamaktadır.

Türkiye’de çalışan yabancıların, maaş bordroları ile 3 aylık gelirlerini gösteren evrakı da bankaya sunması gerekmektedir.Bu şart ile birlikte, işsiz olan yabancıların kredi çekebilmeleri pek mümkün olmamaktadır. Ancak durumu kolaylaştırmak için Türkiye’de işsiz olan yabancıların,kendi ülkelerindeki banka hesaplarının hesap hareketlerini gösteren dökümlerin sunulması da talep edilebilmektedir.

Son olarak, başvuru formu ile birlikte pasaportun bir fotokopisinin de sunulması gerekmektedir. Kredi çeşitlerine bağlı olarak yabancılardan istenen belgeler aşağıda listelenmiştir.

Yabancılardan Tüketici Kredilerine Başvuru İçin İstenen Belgeler Nelerdir?

İhtiyaç Kredisi

Yabancılar nakit ihtiyaçlarını karşılamak için ihtiyaç kredisine başvurabilirler. Bunun için başlangıçta müşterinin bir banka hesabı açtırması gerekmektedir. İhtiyaç kredisine başvurmak için yabancılardan bankaya sunması istenen belge ve bilgiler aşağıda sıralanmıştır:

 • Pasaportun bir kopyası
 • Gelir Belgesi
 • Çalışma ve Oturma İzni
 • Yerli ikamet kefil veya nakit teminat

Taşıt Kredisi

Yabancılar yeni bir otomobil satın alabilmek için taşıt kredisine başvurabilirler. Bunun için başlangıçta müşterinin bir banka hesabı açtırması gerekmektedir. Taşıt kredisine başvurmak için yabancılardan bankaya sunması istenen belge ve bilgiler aşağıda sıralanmıştır:

 • Pasaportun bir kopyası
 • Satın alınacak arabanın proforma faturası
 • Gelir Belgesi
 • Çalışma ve Oturma İzni
 • Yerli ikamet kefil veya nakit teminat

Konut Kredisi

Yabancılar Türkiye’den yeni bir konut satın almak istediklerinde finansman ihtiyaçları için konut kredisine başvurabilirler. Bunun için başlangıçta müşterinin bir banka hesabı açtırması gerekmektedir. Konut kredisine başvurmak için yabancılardan bankaya sunması istenen belge ve bilgiler aşağıda sıralanmıştır:

 • Pasaportun bir kopyası
 • Satın alınacak taşınmazın tapusu
 • Teminat
 • Yerli ikamet kefil veya nakit teminat
 • Gelir Belgesi
 • Çalışma ve Oturma İzni

NOT: Yukarıda belirtilen belgeler dışında bankalar tarafından istenebilecek belgeler farklılık gösterebilmektedir.Yabancıların herhangi bir krediye başvuru yapmadan önce, ilgili bankanın internet sitesinden başvuru belgelerini teyit etmeleri gerekmektedir.

Yabancılara Kredi Veren Türk Bankaları Hangileridir?

Yabancılara kredi veren bankalar yabancı merkezli bankalar ve Türkiye merkezli bankalar olarak ikiye ayrılmaktadır. Yabancı merkezli bankaların neredeyse tümü yabancılara kredi verirken, Türk bankalarından ise sadece Ziraat Bankası, Vakıfbank, İş Bankası, Garanti Bankası, QNB Finansbank, Akbank, Halkbank yabancılara kredi vermektedir.

32 yorum

 • Avatar
  Kenan

  Merhaba, benim babam turkiyede hoca kimi calisiyor. 2013 cu yilindan Bozok Universitesinde ders diyor. Elektronika uzere. Dr. Dosentdir. Evvelki yillarda Turkiyeden kredi almisdi. Sonralar bankalari deyisdiyine gore mumkun olmamisdir. Simdi kredi almak istiyor. Hangi sartlarla yeniden kredi ala biler? Hala turkiyede calisiyor ve iyi bir odeyicidir.
  Sizden cevap gozleyirem. Saygilarla Kenan

 • Avatar
  Kemalr

  Merhaba. Ben Azerbaycan yashiyorum. Devler ishcisiyim. Maasha bagliyim. 24 yildan fazladir devlet ishinde calishiyorum. Bizde yillik faiz fazla oldugu icin Turkiyeden kredi almaq isterim. Bu mumkun mu? Maash hakkinda bilgi, ish yerim hakkinda bilgi ve s.
  Onceden teshekkur ederim.

 • Avatar
  Ziya

  Merhabalar. Türkiyede işletme sahibiyim. 4-5 türk vatandaşı çalıştırıyorum. Evim var, arabam var
  Ama kendim çalışmıyorum. Çalışma iznim de yok… Kredi ve ya ipotek çeke bilirmiyim..?

  • Avatar
   Ata Kurumsal

   Merhaba, çalışma izni olmayan yabancıların kredi olağan üstü durumlar hariç mümkün değildir, bu olağan üstü durumlar nedir diye sorarsanız evinizi ipotek göstererek karşılığında kredi çekmeniz mümkün olabilir. Öncelikle devlet bankaları ile görüşmenizi öneririz.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 • Avatar
  ali

  mrb. yabanci uyruklu doktorum. 5 seneden beri calisiyorum. calisma ve ikamet iznim var. ziraat bankasindan konut kredisi basvurusu yapabilirmiyim? gecen sene isbankasindan ihtiyac kredisi aldim ve taksiklerini biridim.

 • Avatar
  Edin Cej

  Sizden gelen cevap..Merhaba, çalışma izniniz mevcut olduğu için kredi çekebilirsiniz, Vakıfbank, Halkbank veya Ziraat bankasından kredi kullanmanızı öneririz.
  Bu gün ben Vakıf Banka ve Halk Bankaya kredi başvuru yapmak için görüştüm ve aldım cevap..Yabancılara kredi vermiyorlar…farketmez çalışma izni ve oturma izni olduğu halde…teşekkür ederim

 • Avatar
  Edin Cej

  Mrhb ben 8 yıldan beri Türkiye’de yim ikamet Antalya Turizmde çalışiyorum kesintisiz 8 yıldan beri çalışmakta ve oturum izinim var SGK sigortam var..Vatandaşlık başvuru yaptım cevap bekliyoruz…birliktirdiğim para de var 120.000 tl. Bankada ben Konut Kredi çekebilir miyim…ve hangi bankadan..teşekkür ederim

  • Avatar
   Ata Kurumsal

   Merhaba, çalışma izniniz mevcut olduğu için kredi çekebilirsiniz, Vakıfbank, Halkbank veya Ziraat bankasından kredi kullanmanızı öneririz.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 • Avatar
  Medine

  Merhaba ben 10 senedir Türkiye de yasiyorum, calismiyorum, 50% odeme yapip konut kredisi cekebilirmiyim?

 • Avatar
  Akmurat

  Merhabalar,
  Ben Türkiye’de bir daire satın aldım ve ikamet izni aldım. Evin tapusunu teminat göstererek taşıt kredisi çekebilir miyim?
  Şimdiden teşekkürler.

 • Avatar
  Mustafa

  Merhaba. Eşim yabancı 8 aylık evliyiz 2 senelik aile vizesi var eşimin üstüne ihtiyaç kredisi çekebilirmiyiz ben kefil olsam eşim çalışmıyor bu arada

 • Avatar
  liana

  mehraba yeni aldım çalişma izn ihtiac kredi çekebilirmiim

 • Avatar
  Robin

  Dört Ay esnafim 25 bin esnaf destek kredisi veriyorlar mı bana Ben Gürcistan vatandaşıyım

  • marta
   marta

   Merhaba,
   Kredi çekme şartları bankadan bankaya değişiklik göstermektedir fakat Türkiye’de çalışma izniniz olmadan kredi çekemezsiniz. Türkiye’de kredi çekmek için gerekli şartları karşılayıp karşılamadığınızı öğrenmek için bankanızla görüşmenizi öneriyoruz.

 • Avatar
  Velat

  Ben Suriyeliyım 7 yıl Türkiye de yaşıyorum 3 yıl esnafım çalışma iznim Sigorta herşey var ama hiç bir banka maalesef diyo yabancılara kredi çıkmaz diyorlar İstanbuladayım

  • marta
   marta

   Merhaba,
   Kredi çekme şartları bankadan bankaya değişiklik göstermektedir. Türkiye’de kredi çekmek için gerekli şartları karşılayıp karşılamadığınızı öğrenmek için bankanızla görüşmenizi öneriyoruz.

   Düşünceleriniz bizim için önemli. Bizden aldığınız hizmetten memnun musunuz? lütfen memnuniyetiniz oranında yıldız verip yorum yapın. Tıklayınız

 • Avatar
  İlyas can

  Merhaba 4 senedir Türkiye deyim oturma iznim var ama çalişma izn alamadim kredi çekebilir miyim veya kredi kart alabilir miyim

 • Avatar

  Merhaba Ben 1 senelik calisma izini olarak bu ulkede calisyorum acaba kredi para cekebiliyorummu

  • marta
   marta

   Merhaba,
   Türkiye’de kredi çekmek için gerekli şartları karşılayıp karşılamadığınızı öğrenmek için bankanızla görüşmeniz gerekmektedir.

   Düşünceleriniz bizim için önemli. Bizden aldığınız hizmetten memnun musunuz? lütfen memnuniyetiniz oranında yıldız verip yorum yapın.Tıklayınız

 • Avatar
  Şeyma Salehi

  Benim Türküm eşim Fransada yaşıyor Ben Türkiyede yaşıyorum . Eşim Türk vatandaşı değil burada ev almak istiyoruz eşime kredi veririler mi ?

  • marta
   marta

   Merhaba,
   Eşiniz Türkiye’de ikamet etmediği için ülkemizde kredi çekemez.

   Düşünceleriniz bizim için önemli. Bizden aldığınız hizmetten memnun musunuz? lütfen memnuniyetiniz oranında yıldız verip yorum yapın.Tıklayınız

Bir cevap yazın