Yabancıların En Çok Sevdiği Türk Yemekleri Hangileridir ?

Geleneksel Türk Mutfağı, Türkiye’ye ait tüm renkleri kültürel bir harmanla bir araya getirirken,birbirinden eşsiz lezzetleri ile ziyaretçilerine unutulmaz bir ziyafet deneyimini de beraberinde sunmaktadır. Bu yazımızda, Türkiye’ye yurt dışından gelen turistlerin ve Türkiye’de yaşayan yabancıların en çok sevdiği ve en çok merak uyandıran leziz Türk yemeklerini sizler için derledik.

Kebap                               

Yabancılar tarafından, dönerek piştiği için “Döner” adını alan “Döner Kebap” olarak bilinse de Türk mutfağını yakından tanıyanlar bilirler ki kebap deyince akla daha birçok çeşidi gelmektedir. En ünlü kebap çeşitleri ise, acı miktarı fazla olan “Adana Kebabı” ile onun daha hafif bir versiyonu olan “Urfa Kebabı” olarak bilinmektedir. Türkiye’nin Güneydoğusundan gelen bu lezzetler kuzu etinden elde edilen kıymanın şişlere takılmasıyla yapılmakta ve istenirse çeşitli yeşillikler eşliğinde lavaş ile sarılarak dürüm halinde servis edilmektedir.“Beyti” ise sığır veya kuzu eti kullanılarak lavaşa sarılı dilimler halinde kesilen ve üzerine domates sosu ve yoğurt dökülerek servis edilen bir diğer kebap çeşididir. Kebabın en meşhur hallerinden biri olan Bursa’ya ait “İskender Kebabı” ise dilimlenmiş pide ekmeği üzerinde döner eti ve domates dilimlerinin yanında yoğurt ile sunulurken son olarak üzerinde gezdirilen eritilmiş tereyağı lezzeti doruklara çıkarmaktadır.

Lahmacun

Her ne kadar bir alakası olmasa da şeklinden dolayı Türk pizzası olarak da bilinen “Lahmacun”, Türkiye’de yabancıların severek tükettiği yemeklerdendir. Lahmacun, çok ince bir ekmekle yapılır ve kelimenin tam anlamıyla “hamurlu et” demektir. Esasen kıyılmış et ve çeşitli sebzelerle hazırlanan harca sahip olan lahmacun; maydanoz, soğan, domates, limon ve baharatlarla birlikte servis edilen düz yuvarlak bir ekmek parçasıdır. Pişirildiğinde çıtır çıtır bir hal alarak keyifli bir hale gelmektedir.

Dolma

“Dolma”, basitçe “doldurulmuş” anlamına gelen, Anadolu mutfağındaki yörelere göre çeşitli harçlarla doldurulan yabancıların oldukça sevdiği bir yemektir. Dolma yapmak için genellikle lezzetli dolmalık biber veya kabak gibi sebzeler ve onları doldurmak için pirinç, baharat, çam fıstığı ve hatta küçük kurutulmuş meyvelerden oluşan bir karışım kullanılmaktadır.Yanında yoğurt ile servis edilmektedir.

Türkiye’deki kıyı kentlerinde ve İstanbul şehir merkezindeki sokaklarda farklı bir dolma çeşidi olan “Midye Dolmaya” ya rastlayabilirsiniz. Midye dolması denizden çıkarılan midyelerin pişirildikten sonra bir iç pilav ile doldurulmasıyla yapılan bir çeşit sokak yemeğidir.Lezzetine tam anlamıyla şahit olabilmek için limon sıkılarak yenmesi tavsiye edilmektedir.

Mantı

İtalyanların “Ravyolisi” ile benzerlik gösteren “Mantı”, çeşitli baharatlarla çeşnilendirilen kıymanın, küçük küçük kesilen hamur parçalarının içine konulması ve oluşturulan bu hamur toplarının suda haşlanması ile yapılan bir Türk yemeğidir. Üzerine sarımsaklı yoğurt sosu ve eritilmiş tereyağı dökülerek servis edilmektedir.

Karnıyarık

Birçok esnaf restoranında çok yaygın bir yemek olan “karnıyarık”, kıyma ve maydanozla doldurulmuş patlıcanların domates sosu ile kaplanarak fırında pişirilmesi ile hazırlanan bir başka leziz Türk yemeğidir. Karnıyarık, yanında domatesli pilav ile birlikte harika bir hal almaktadır.

İmambayıldı

Şüphesiz patlıcan Türk mutfağındaki hükümdarlığını sofralara kabul ettirmiştir. “İmambayıldı” da karnıyarık gibi ana malzemesi patlıcan ile yapılan ve yabancılar tarafından çok sevilen diğer bir Türk yemeğidir. Aslında imambayıldı, karnıyarık yemeğinin vejetaryen bir versiyonu olarak karşımıza çıkmaktadır. Kıyma yerine bol soğanlı, sarımsaklı ve domatesli iç harcı ile hazırlanan imambayıldı, Türk mutfağının önemli bir unsuru olan zeytinyağını da ihtiva etmektedir.

Kuzu Tandır

Tandır olarak adlandırılan yerin altındaki kil bir fırında kuzu pişirilerek yapılan eski bir geleneksel yemek olan “kuzu tandır” günümüzde hala rağbet görmekte ve yabancıların ilgisini çekmektedir. Son derece kaliteli kuzu etlerinden yapılan kuzu tandır, içinde kuruyemiş, doğranmış karaciğer ve kuş üzümü bulunan iç pilavı barındırmaktadır.

Künefe

Türkiye’nin güneyinde yer alan Hatay mutfağının, şanı tüm ülkeye ve hatta dünyaya kadar ulaşan tatlısı olan “künefe”, Türk mutfağının birbirinden güzel yemeklerini tattıktan sonra gelinen final noktasıdır. Pek çok insan yemeklerini künefe ile bitirmeyi tercih etmektedir.Künefe en temel haliyle üzerine sıcak şerbet dökülmüş, tel kadayıf arası erimiş tuzsuz peynirden meydana gelen bir tatlıdır. Yapımında Hatay, Urfa, Antep gibi yörelere ait doğal, tadı süte yakın, tuzsuz peynir kullanılmaktadır.

Bir cevap yazın