Yabancıların sınır dışı edilme sebepleri

5683 sayılı Yabancıların Türkiye’de İkamet ve Seyahatleri hakkındaki kanunun 19. maddesi sınır dışı edilmeyi düzenlemiş olup “İçişleri Bakanlığınca memlekette kalması umumi güvenliğe, siyasi ve idari icaplara aykırı sayılan yabancılar verilecek muayyen müddet zarfında Türkiye’den çıkmaya davet olunur. Bu müddetin sonunda Türkiye’yi terk etmeyenler sınır dışı edilebilir.” hükmüne yer vermiştir.

Sınır dışı işlemleri tamamen İçişleri Bakanlığı’nın uygulamaları kapsamındadır. Uygulamada izinsiz çalışan yabancı uyrukluların sınır dışı işlemleri yapılmakta, İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü’nün 02.10.2013 gün ve 155 numaralı Genelgesinde “Sınır dışı edilecek olup da söz konusu cezayı ödemediği anlaşılan yabancıları da cezalarının dönüşte tahsil edilmesi ve ödeme yapmadan ülkemize alınmamaları için “Ç” kodlu tahdit programı kapsamında alınacağı belirtilmiştir.

Tahdit kodları

KODU   SÜRE                                                      AÇIKLAMA
V 8410 GÜN İÇİNDE İKAMET İZNİ ALMAK ŞARTI İLE GİRİŞ YAPANLAR
V 69İKAMET İZNİ İPTAL EDİLENLER
V 71ADRESTE BULUNAMAYANLAR
V 77AHISKA TÜRKÜ OLMADIĞI HALDE MÜRACAAT EDENLER
O 1005 YILGİRİŞİ BAKANLIK İZNİNE TABİ
G 78SÜRESİZBULAŞICI HASTALIK TAŞIYAN YABANCILAR
Ç 1132 YILYASADIŞI GİRİŞ-ÇIKIŞ YAPANLAR
Ç 1141 YILHAKLARINDA ADLİ İŞLEMLER YAPILANLAR
Ç 1151 YILCEZA EVİNDEN TAHLİYE OLAN YABANCILAR
Ç 1161 YILGENEL AHLAK – KAMU SAĞLIĞINI TEHDİT EDENLER
Ç 1171 YILPARASIZ KAÇAK ÇALIŞANLAR
Ç 1185 YILİKAMET İZNİ GEÇERSİZ KILINANLAR
Ç 1195 YILKAÇAK ÇALIŞMAKTAN VERİLEN PARA CEZASINI ÖDEMEYENLER
Ç 1205 YILVİZE İHLALİ – İKAMET İHLALİNDEN KAYNAKLANAN PARA CEZASINI ÖDEMEDEN ÇIKANLAR
Ç 1355682 SKM İDARİ PARA CEZASI
Ç 136SINIRDIŞI SEYAHAT MASRAFLARI
Ç 137TERKE DAVET EDİLEN YABANCILAR
Ç 138İNAD YOLCU
N 99SÜRESİZGİRİŞİ İNTİZANLI VİZEYE TABİ

 

Yine aynı genelge kaçak çalışmaktan dolayı taahhüt ettirilen idari para cezasını ödemeden sınır dışı edilen yabancılar hakkında “Ç” kodlu tahdit programında yer alan 119 suç kodu ile, ödeyenlerin ise 117 suç kodu ile işlem yapılacağı, yabancının para cezasını ödemediği taktirde iki yıl süreyle ülkeye girişine izin verilmeyeceği, para cezasını ödeyerek girmek isteyenlerin tahdit düşümlerinin yapılması ve ülkemize girişlerinin sağlanması ise İçişleri Bakanlığı’ndan alınarak talimatla yapılacağı açıklanmıştır.

Yabancıların deport edilme sebepleri neledir?

5682 sayılı Pasaport Kanun’unun 8. maddesi bu konuyu düzenlemiş olup;

 • Serseriler ve dilencilerin,
 • Delilikle veya bulaşık hastalıkla malul olanların, (Bu gibilerden umumi sıhhati ve asayişi tehlikeye sokmayacak halde olup kendi vasıtalarıyla, kanuni veli veya vasilerinin maddi himayeleri altında olarak tedavi alacaklar ya da hava değiştirme için gelenler bu hükümden istisna edilebilirler.)
 • Türkiye Cumhuriyeti’nin taraf bulunduğu, mücrimlerin iadesine müteallik anlaşma veya anlaşmalarla iadeye esas olarak kabul edilen suçlardan birinden sanık veya hükümlü bulunanların,
 • Türkiye’den sınır dışı edilmiş olup da avdetine müsaade edilmemiş bulunanların,
 • Türkiye Cumhuriyetinin emniyetini ve umumi nizamını bozmak niyetiyle veya bozmak isteyenlere ve bozanlara iştirak etmek ile yardım etmek maksatıyla geldikleri sezilenlerin,
 • Fahişeler ve kadınları fuhuşa sevk ederek geçinmeyi meslek edinenlerle beyaz kadın ticareti yapanlar ve her nevi kaçakçıların,
 • Türkiye’de kalacaklarını beyan ettikleri müddetçe yaşamlarına ve tekrar gitmelerine yetişecek paraları bulunmayıp, Türkiye’de kendilerini himaye edecek kimseleri bulunduğunu veya Türkiye’de yabancılarla kanunla menedilmemiş işlerde birini tutacaklarını ispat edemeyen” şahısların ülkeye girişleri yasaktır.

195 yorum

 • Mahmut

  Merhaba deport olduğumu nasil anlayabilirim?

 • kadir

  merhabalar, benim sorum abim evli 2 çoçuk babası bundan 1 yıl önce kırgız bir kadınla tanışmış ve birlikteliği olmuş ve hala telefonlada görüşüyorkla şimdi bu kadın bir şekilde deport olmuş türkiyeyye gelemiyor ancak bir yolunu bulmaya çalışıp türkiyeye gelmeye çalışıyor. bu kişini türkiyeyey gelmemesi için ne yapmalıyız nerelere başvurmalıyız acil cevaplarsanız sevinirim teşekkürler

 • Azat

  Selam. Benim suresiz giriş yasagim bar,acaba nasıl Türkiye giriş yapabilirim? yardımcı olur musunuz?

 • Ufuk

  Selam.
  Bir tanıdığım geçici olarak Istanbul da çalısıyor. Kendisi AIDS li fakat kan tahlillerinde bunun görulmesi zor. Fakat çalısma ve oturma süresi yakında bitiyor. Vizesini uzatmada bir problem yaşarmı?
  Teşekkürler

 • Natalya

  Merhaba vize ihlali icin fazla para aldilar parayi nasil geri alabilirim

 • murat

  merhaba eşimin aile ikamet izni var şu an hamile ve hiv olmasından şüpheleniyoruz hiv çıkarsa sınırdışı edilirmi yada bir işlem yapılırmı

 • Umut

  Merhaba
  Kız arkadaşımın jandarma noktasında pasaport kontrolü olmuş karakolda bakmışlar. Göç idaresi oturma izinleri var bir şey yapamazsınız demişler ve bırakmışlar. En son 2017 Aralık da bakü ye giriş çıkış yapmış ve o günden beri çıkışı yok. Sıkıntı olurmu deport durumu var mı. Ya da göç idaresinde işlemleri var mı. İmza atacağı herhangi bir işleme tabii midir. Teşekkür ederim Saygılarımla

  • Ata Kurumsal

   Merhaba, oturma izni olan yabancıya herhangi bir işlem yapılamaz.

   • umut

    Merhaba,
    Teşekkür ederim yanıtınız için. Yalnız bu arada hala göç idaresi Ç119 kodlu bir ceza ödemiş (2000 tl üzeri bir meblağ) ve göç idaresinden imza atacağı bir evrak olduğunu ifade ediyor. Bu durumlar ne derece doğru acaba lütfen yardımcı olurmusunuz.
    Teşekkürler, Kolay gelsin

 • mevlüt

  merhaba benim ismim mevlüt. benim bi sorum var size.
  benim eşime Ç-141(Ülkemize Girişi Bakanlık İznine Tabi)ve Y-26(Yasadışı Örgüt Faaliyetleri) tahdit kodları konuldu.
  biz mahkemeye gittik ve kazandık sonuç yürütmeyi durdurma kararı çıktı ç-141 düştü, ama y-26 duruyor.
  soru-biz 1,5 sene önce istisnayi olarak türk vatandaşlığına başvurduk daha arşiv aşamasında bizim dosya, benden sonra başvuranlar vatandaşlığı aldı. bize bu kodla vatandaşlık verirler mi?

 • Ela

  Bir guzellik salonunda izinsiz yabancilar calisyorlar. Orda zarar gordum. Saclarimi yipratmislar. Odeme makbuzu hic kimseye vermiyorlar. 5-7 kisi izinsiz calisiyorlar. Kime sikayet edebilirim?

 • Selamlar oturma izni olmayan türkmenistan vatandaşlarını nereye şikayet edebilirim

Bir cevap yazın

how can we help you?

Our team knows English, Arabic, Russian and Francais languages.