Yabancıların Türkçe Öğrenirken Yaptıkları Hatalar & Yanlış Bilinenler

Yeni bir dil öğrenirken hata yapmak kaçınılmazdır. Her dilin, dikkat edilmesi gereken fonoloji, dil bilgisi ve kelime bilgisi gibi kendine özgü dil özellikleri vardır. Türkçe de kendine özgü dil özellikleri oldukça fazla olan bir dil olarak biliniyor. Diğer yandan, yeni dili kişinin ana diliyle karşılaştırma alışkanlığı, kişinin yeni dili kullanmasını etkileyebilir ve hatalara yol açabilir.Bu yazımızda, Türkçe öğrenen yabancıların konuşurken, yazarken ve dinlerken yaptıkları en yaygın hatalarından bahsediyoruz. Yaygın Türkçe dil bilgisi hatalarını, telaffuz ve yazım hatalarını ele aldığımız yazımızda Yabancıların Türkçe Öğrenirken Yaptıkları Hatalar & Yanlış Bilinenleri bulabilirsiniz.

Telaffuz Hataları

Türkçede kelimeler yazıldığı gibi okunur ve okunduğu gibi yazılır. Bununla birlikte, diğer dillerden gelen pek çok kelime vardır ve çoğu durumda bunların telaffuzu, Türkçe kelimelerin telaffuzundan farklıdır.

Türkçe öğrenenler için en yaygın telaffuz hatalarını şu şekilde kategorize edebiliriz:

 • İngilizcede var olmayan harflerin yanlış telaffuz edilmesi
 • Kelimelerin inceltme işaretiyle yanlış telaffuz edilmesi
 • Tonlar ve tonlama
 • Harflerin yanlış telaffuz edilmesi

İngilizcede var olmayan harflerin yanlış telaffuz edilmesi

Bildiğiniz gibi, Türk alfabesi altısı İngilizce olmayan 29 harften oluşmaktadır.

-ç, -ğ, -ı, -ö, -ş, -ü

İngilizce “chin” veya “chimney” kelimelerinde “ch” sesi olan ç harfi ve İngilizce “shock” veya “shout” sözcüklerindeki “sh” sesi olan ş harfi genellikle telaffuz edilir.

Türkçe öğrenenler genellikle şu eğilimlere sahiptir:

 • Ğ’yi “g” şeklinde telaffuz etmek
 • “İ” gibi telaffuz etmek
 • Ö’yi “o” gibi telaffuzetmek
 • Ü’yi “u” gibi telaffuz etmek

Kelimelerin inceltme işaretiyle yanlış telaffuz edilmesi

İnceltme işareti, bir kelimenin telaffuzunu etkileyen bir harfin üzerine yazılmış bir aksan işaretidir. Genellikle alıntılarda kullanılır.Üzerinde inceltme işareti bulunan bir harf, inceltme işareti bulunmayan aynı harften farklı bir şekilde telaffuz edilir. Mektubun daha uzun bir telaffuzu veya ondan önce gelen ünsüzün sertleşmesi anlamına gelir.Kelimeleri inceltme işaretiyle yanlış telaffuz etmek, Türkçe öğrenenler için en yaygın telaffuz hatalarından biridir.

Tonlar ve tonlama

Ses tonları, heyecan, korku, öfke ve umut gibi belirli duyguları ifade etmek için kullanılır. İfade etmek istediğimiz duyguya bağlı olarak, harfleri veya kelimeleri sert, yumuşak, kısa veya uzun bir şekilde veya alçak veya yüksek perdeyle telaffuz ederiz.

Tonlama, vurgulamak istediğimiz hecelere veya kelimelere vurgu yapar.

Türkçede, bir kelimeyi vurgulamak için, bir nesnenin yerini bir özne ile değiştirebilirsiniz (veya tam tersi).

Hatırlayacağınız gibi, fiillerin aldığı sonekler zaten kişi zamirini ifade eder, bu nedenle zamiri vurgulamak istemediğiniz sürece bunları cümlelerde kullanmak zorunda kalmazsınız.

Ayrıca, bir cümledeki belirli bir kelimeyi vurgulamak için uzatabilirsin.

Kelime Sırası Hataları

Türkçe öğrenirken, anadilindeki kelime sırasını kullanan yabancılar, genellikle Türkçe olarak fiili nesnenin arkasına koyarlar. Bununla birlikte, tipik Türkçe kelime sırası Özne-Nesne-Fiil şeklindedir. Yani özne nesneden önce gelir ve nesne fiilden önce gelir. Dahası, son ekler her zaman sonunda, kelimelere bitişik olmalıdır.

Türkçede bu tür bir hatayı önlemek için aşağıdakileri de aklınızda bulundurmanız gerekir:

 • Bir fiilin eki zaten zamiri ima ettiğinden, Türkçede şahıs zamirleri genellikle ihmal edilir.
 • Zamanla ilgili kelimelerin bazıları, başka kelimelerle birlikte gruplandırıldığında zaman zarfları haline gelir. Bu zarflar, o cümlede bir konu kullanılmadıkça bir cümlenin başında yer alır.
 • Türkçe kelime sıralaması İngilizceden daha esnektir. Örneğin Türkçe bir cümlenin başına bir nesne veya fiil koyabilirsiniz. Anlamı değiştirmeyecek, ancak vurguladığınız kelime kesinlikle değişecektir. Bu esnekliği, Türkçe konusunda daha rahat olduğunuzda kullanabilirsiniz, ancak öğrenmenizin ilk aşamalarında kullanamazsınız.

Dilbilgisi Hataları

Yaygın Türkçe dilbilgisi hatalarını aşağıdaki gibi kategorize etmek doğru olacaktır.

Son ekler

Son ekler, diğer dillerin çoğunda bulunmadığından, Türkçe öğrenenler için en sorunlu konulardan biridir. Doğru kullanmak istiyorsanız, hangi son eki kullanacağınızı bilmek yeterli değildir. Soneklerde doğru ünlüleri seçmek için sesli harf uyum kurallarını da bilmeniz gerekir.

Zamanlar

Türkçe öğrenen yabancılar zamanları da çok kafa karıştırıcı buluyor. Bunun nedeni, fiillerin:

 • Zamana göre son ekler
 • Çoğul konuya dayalı ekler
 • Şahıs zamirine göre son ekler almalarıdır.

Olumsuzluk veya sorgulama eklendiğinde, daha da karmaşık hale gelir. Olumsuz bir cümle oluşturmak, fiile başka bir sonek eklenmesini gerektirir. Soru sormak için, soru ekleri kişisel ekleri alır ve ayrı yazılır.

Birleşme

Türkçede fiil çekimini etkileyen faktörler şunlardır:

 • Kişi / konu
 • Sayı
 • Nezaket düzeyi

Nezaket düzeyi dışında, yukarıdaki tüm bu faktörleri ele aldık. Türkçede, çoğul “siz” kelimesini hem İngilizcede kullanıldığı şekliyle hem de birine hitap etmenin resmi bir yolu olarak kullanıyoruz. Kibar “siz”, Türkçedeki çoğul “siz” ile aynı kuralları takip eder.

Çoğu yabancı kibar “sen” i kullanma eğilimindedir. Fiil çekimine ek olarak, pasif ses, nedensel fiiller (fiil kökünden sonra nedensel ek eklenerek oluşturulan fiiller), dönüşlü fiiller ve karşılıklı eylem fiilleri de olduğunu unutmayın.

Diğer Yaygın Hatalar

Diğer yaygın hataları daha fazla telaffuz hataları oluşturmaktadır. Bunlara örnek vermek gerekirse:

 • Bir kelimenin ortasında veya sonunda bulunan “h” Türkçe olarak telaffuz edildiğinden (İngilizcenin aksine) “h” sesi telaffuz sorunlarına yol açabilir. Örneğin, bir isim olan Mehmet, “Me-met” değil, “Mehhh-met” olarak telaffuz edilir.
 • Ayrıca, Türkçe “c” nin İngilizcede “j” veya “g” olarak telaffuz edildiğini unutmayın. Örneğin, bir ad olan Can, “John” olarak okunur.
 • Ayrı yazılması gereken kelimeler. “Evet ya da hayır” soruları oluşturmak için kullanılan soru ekleri, tek başlarına kullanıldıklarında hiçbir şey ifade etmese de Türkçe olarak ayrı ayrı yazılır.
 • “Ayrıca” anlamına gelen de ve da kelimelerinin de ayrı ayrı yazılması gerekir. De ve da “at” ve “in” edatları olarak da kullanılır, bu durumda sözcükle birlikte yazılmaları gerekir. -De ve -da sonekleri genellikle de ve da sözcükleriyle karıştırılır.

 

Türklerin bile yanlış telaffuz ettiği kelimeler

Doğru Telaffuz Yanlış Telaffuz
Aferin Aferim
Arabesk Arabeks
Bağırsak Barsak
Bıçak Pıçak
Ekşi Eşki
Herkes Herkez
İddia İddaa

 

Yabancılar Türkçe Öğrenirken Hata Yapmamak İçin Nelere Dikkat Etmelidir?

 • Öncelikle ana dilinizin kurallarını unutun.
 • Türkçe konuşurken telaffuz hataları yapmaktan korkmayın.
 • Anadili Türkçe olan kişilerle konuşmak için her fırsatı kullanın.
 • Türkçe öğrenirken sabırlı ve kararlı olun.
Assign Corporate Consultancy
4.7
Based on 523 reviews
powered by Google
ebrar zeynep
ebrar zeynep
01:19 04 May 21
Çifte vatandaşım (Turk-Alman).Eğitim hayatım hep Türkiye'de geçti.Buna rağmen YÖS' e girebilir miyim? Yurt dışında... okuma zorunluluğu var mı?Devamını Oku
Mali Norkulova
Mali Norkulova
12:40 03 May 21
Merhaba ben 1 sınıf lisans yabancı öğrenciyim çalışma izni alabiliyor muyum hafta da kaç saati geçmeyecek şekilde ve... hangi işlerde çalışabilirimDevamını Oku
yasemin Öztürk
yasemin Öztürk
05:19 18 Apr 21
Selamlar Esim yabanci 2 yillik oturma izni aldi ve amerikadan emekli. Turkiyede vergisiz araba almak icin hangi... belgeler gerekli ve hangi vergilerden muaf? Cok tesekkurler cevabiniz icin.Devamını Oku
O Potyyew
O Potyyew
07:44 03 Apr 21
Merhabalar! İyi günler, Tokat Gaziosmanpaşa üniversitesi, Gıda mühendisi 1.sınıf yabancı öğrencisiyim. Ben devlet... bursun dan veya Üniversite bursun dan yararlana biliyoruz mu? Hangisi iyi geleceğıni de söylerseniz efendim! Cevap verirseniz mutlu olurum.Devamını Oku
Selma Ceylan
Selma Ceylan
10:41 24 Mar 21
Çalışma izni danışmanlık firması, ne sorarsanız sorun ücretsiz cevap veriyorlar, dünyanın bir çok ülkesinde yaşadım ve... çalıştım bir çok firma ile çalıştım böyle bir firma ile ilk defa karşılaşıyorum. Soner beye ve marta hanıma ilgi ve alakaları için teşekkür ederim, profesyonellik budur.Devamını Oku
Hakan Doğan
Hakan Doğan
17:23 23 Feb 21
Merhaba eşime ikametkah izni çıkarıyorum. Elimde başvuru formu var. Başvuru formunda tek giriş vize harç bedeli... yazıyor orda fiyat yazmıyor ama bize dediler orda göç idaresinde 758 TL ücret ödeyecez bu doğrumuDevamını Oku
Sıla Zeybek
Sıla Zeybek
13:15 14 Feb 21
Merhaba , erkek arkadasım Fransız vatandasi.Vizesiz 6 aylik periyodda 3 ay kalma izni vardi .Koronadan dolayi Fransa'ya... girisler kapali.Su anda yasal olmayan bir yolla mi burda kaliyor bulunuyor.Bu bir sorun yaratir mi , ne yapmak gerekiyorDevamını Oku
Maya Atayeva
Maya Atayeva
16:54 05 Feb 21
Merhaba ben oturum izni uzatmak istiyorum. İkametim Sivas’ta ordan almıştık oturumu şimdi eşim Antalyada çalışyor biz... Sivas’a gitmeden uzatabilirmiyiz oturumu. Burda ücreti varmıdır ve ne kadar? Cevabınız için teşekkür ederimDevamını Oku
Yakup Dundar
Yakup Dundar
07:29 01 Feb 21
Merhaba, ben yabancı işçi çalıştırmak istiyorum meslek olarak ise (büyükbaş hayvan) çobanlık. Yabancı uyruklu... kisi(Afgan) hem kimliği hem de oturma izni mevcut ise ayrıca çalıştırma izni almaya gerek var mi? Çalıştırma izni almaya gerek yok ise şikayet oldugun da jandarma personeline hangi ilgili madde veya evrağı göstermem gerekiyor. Ayri ca ikamet adresi olarak köydeki diğer evimi kiracı olarak göstererek ikamet problemini halletmem mümkün mu. Şimdiden cok tesekkur ederim.Devamını Oku
Bobur Orinbekov
Bobur Orinbekov
19:51 08 Oct 20
Merhaba ben Özbekistan vatandaşiyim, şuanda turkiyadayim ve oturma iznim vardi ama zamani dolmuştu, ama süresi bitmiş... olsada oturma iznimdeki TC girildi, ve ben ameliyat oldum devlet hastanesinde, ücretli olarak tâbi ki, sonradan, bir kaç ay geçdi aradan, tekrar ameliyat olmamı söylediler, ama ben param olmadiğını soyledim hastane mudurune, sonra biz yardimcı oluruz dediler, ameliyat oldum çiktim, eve gittim, 2 hafta sonra geldim rapor almaya ameliyat olduğum hakkında ki , sonra işte eski oturma iznim deki teceyi girdilar ve borcun var dediler anlamadim odemen lazim dediler, şuanda öyle kaldım, ben şuanda ulkeme gidecem bilet alıp bir sorun çikarmi çikmazmi diye düşünüyorum lütfen bilgi verir misiniz..Devamını Oku
Nihat Heydarov
Nihat Heydarov
17:53 21 Sep 20
Merhaba benim ikamet iznim(ogrenci) ayin 27 si bitiyor ancak Turkiyedeki universitelere yuksek lisans basvurusu yaptim... ve mulakatlara falan girmem lazim o yuzden ulkede kalmam lazim daha. Ancak ikamet iznimi uzatmaya basvurursam ve randevu alirsam ulkeme donemeyecegim randevuya kadar.Istanbulda da randevular cok gec veriliyor bildiginiz gibi.Benim ozel bir izin falan ala bilme ihtimalim var mi?Veya ne yapa bilirim bu konuda ceza yememek icin.Cunki ulkeme simdi donemem cunki burda daha yapilmasi gereken islerim var.Ve onlari hall edip gitmek istiyorum.Ne yapa bilirim bu konuda?Devamını Oku
nihat hayyo
nihat hayyo
10:31 21 Sep 20
Merhaba hocamUn kimligi tasiyordum okul icin iraka geri donmem gerekiyordu bu arada ailem istanbul yasiyor emniyete... geldim kapaticam dedim gidiyorum ben dedim aldilar elimden kimligi tama dedi bir kagita imza at dedi attim kagita yazan 30 gun icin ikamet izni talebinde bulunmayanlar ve hakkinda sinir disi karari alinarak hakklarinda (0-100 tehdit kodu yurda giris yasagi) ve ikinci kagitta V-74 tehdit kodu kaldirildigi anlasilmistirSimdi ben vize alip gelebilirmiyim yani yasak yokmuDevamını Oku
YUSUF BAHÇELİ
YUSUF BAHÇELİ
19:32 16 Sep 20
Merhaba öncelikle benim bi sorum olacaktı ben Azerbaycan vatandaşıyım(Ahıska Türküyüm). 17 yaşımda Türkiye’ye... üniversite okumak için geldim 2020 yılında T.C vatandaşı oldum şu an 21 yaşındayım. 22 yaşımdan önce vatandaş olduğum için askerlik yapmam gerektiğini söylediler ne yapmam gerekiyor askerlik yapacakmiyim ?Devamını Oku
Kim Kayya
Kim Kayya
14:11 08 Aug 20
Merhabalar ben kirgizistan vatandaşiyim ve iki çocuklarim eski eşimden velayetleri bende peki,şuan 4 senelik resmi... olarak tc turk vatandaşi ile evliyim 3 aylik hamileyim ve tc kimlikli 3.5 yaşindaki ortak kizimiz var,aramiz bozuk olduģun için eşimle ayriyiz ama boşanma davamizda yok ve aile vize almam için de kocam gitmeyeni söyledi,geçen senede turistlik kisa donemli 1 yillik oturma izin almiştim ve suresi bitmişti ancak ben yurt dişindaydim tahliye uçakla gelmiştik.Goç idaresine gittiģimde bu konuyu anlattiģimda çalişma izin ve aile oturma alabileceģimi anlattilar peki eşim katilmiyorsa ,TC TURK VATANDAŞINDAN RESMI NIKAHI OLUP OLMASA BILE TC TURK VATANDAŞ ÇOCUGU VAR DIYE ALAMAZMIYIM OTURMA IZIN DIĢER IKI ÇOCUKLARIMDA EĢITIM ALMALIDIR OKULDA ....LÜTFEN BANA YARDAMCI OLUÑDevamını Oku
Diğer Değerlendirmeler
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x