Yabancıların Türkiye’de Üniversite Eğitimi Alabilmesi İçin Yapması Gerekenler

Türkiye eğitim alanında son yıllarda ismini dünyada duyuran önemli bir ülke konumuna gelmiştir. Öğrencilere sağladığı kolaylıklar, eğitim kalitesinin günden güne artması ve yaşam standartlarının yükselmesi; üniversite eğitim için yabancı uyruklu öğrencilerin Türkiye’yi tercih etmesinde etkili olan unsurlar arasında yer alıyor.

Yabancı uyruklu öğrencilerin devlet üniversitelerine veya özel üniversitelere giriş şartları aynı olmakla birlikte bazı durumlarda üniversiteler arasında farklı belge talepleri ve giriş şartları da bulunabiliyor.

170’in üzerinde üniversite bulunan Türkiye’de tüm üniversiteler; kaliteli eğitimleri, sosyal hayatın içindeki kampüsleri ve birçok farklı imkanıyla hem Türk öğrencilerin hem de yabancı uyruklu öğrencilerin hayata hazırlanmasında ve mesleki yeterliliklerini kazanmasında önemli rol oynuyor. İşte, yabancı uyruklu öğrencilerin Türkiye’de üniversite eğitimi alabilmesi için yapması gerekenler…

Yabancı Öğrencilerin Lisans Programlarına Kabul Şartları

Türkiye’de üniversite eğitimi almak isteyen yabancı uyruklu öğrenciler öncelikle talep edilen belgeleri eksiksiz şekilde tamamlamalı ve ilgili makamlara teslim etmelidir. Üniversite eğitimi almak isteyen yabancı öğrencilerden şu belgeler istenmektedir;

Öğrenci kabul formu

Her üniversitenin kendi kabul formu bulunmakta ve bu formların eksiksiz şekilde doldurularak teslim edilmesi gerekmektedir.

 Lise veya dengi okul diploması

Lise diploması; Türk Dış Temsilcilikler veya noter tarafından onaylanmış ve Türkçeye çevrilmiş olmalıdır.

Transkript – Not Çizelgesi

Transkript de okul tarafından veya noter ile dış temsilcikler tarafından onaylanmış ve Türkçeye çevrilmiş olması gerekir.

Finansal Teminat Mektubu

Kayıt Ücreti

Üniversiteye kayıt için gerekli olan bu belgeler, akademik takvimde belirtilen son teslim tarihine kadar üniversitenin ilgili bölümlerine teslim edilmelidir. Evrak gecikmesi veya eksik evrak gibi sorunlarda kayıt işlemleri yapılamamaktadır.

Yabancı uyruklu öğrencilerin Türkiye’de üniversite eğitimi alabilmesi için dil yeterlilik sınavlarına girmesi ve üniversitenin istediği yeterlilik puanı alması gerekir. Dil yeterlilik sınavlarında gerekli puanı alamayan öğrenciler bir (1) yıl boyunca dil hazırlık eğitimi alır. Bu eğitimlerin ardından dil yeterliliğini sağlayan öğrenciler üniversite programlarındaki bölüm derslerine girmeye hak kazanırlar.

Türkiye’de Yabancılar İçin Uygulanan Üniversite Giriş Sınavları

Türkiye’de 2011 yılından itibaren yabancı uyruklu öğrencilerin üniversiteye giriş sistemlerinde değişiklik olmuştur. Yabancı uyruklu öğrenci sınavı 2011 yılına kadar senede bir kere ve merkezi sistem tarafından yapılıyordu. Günümüzde ise her üniversite, yabancı uyruklu öğrenci (YÖS) sınavını kendi bünyesinde gerçekleştiriyor.

Tercih edilecek üniversitenin yabancı uyruklu öğrenci sınavları, üniversitelerin resmi internet sitesi üzerinden detaylı olarak paylaşılıyor. Sınav tarihleri, taban puanları ve sınava giriş için yapılması gerekenler gibi tüm bilgilere, öğrenciler üniversite üzerinden kolay bir şekilde ulaşabilir.

Yabancı uyruklu öğrencilerin üniversiteye giriş sınavları; her üniversitenin kendi bünyesinde yapılmaktadır.

Yabancı Öğrenciler İçin Yasal Zorunluluklar Nelerdir?

Öğrenci Vizesi

Sınavlarda başarı gösteren ve üniversiteye girme hakkı kazanan yabancı uyruklu öğrencilere üniversite tarafından kabul mektubu gönderilir. Yurtdışındaki öğrenciler bu kabul mektubuyla Türkiye konsolosluğuna giderek öğrenci vizesi alması gerekir. Türkiye’deki öğrenciler ise Türkiye Dış Temsilcikleri tarafından öğrenci vizesi alabilirler.

Öğrenci vizesi, üniversiteye kayıt aşamasında zorunlu belgeler arasında bulunmaktadır.

Oturma İzni

Türkiye’de üniversite eğitimi almak isteyen yabancı uyruklu öğrencilerin oturma izni alması gerekir. Oturma izinleri yaşanılan şehirlerdeki Göç İdaresi tarafından verilir. İlgili yasaya göre yabancı uyruklu öğrenciler Türkiye’ye giriş yaptıktan sonra bir (1) ay içerisinde oturma izni almalıdır.

Yabancı Uyruklu Öğrencilerin Oturma izinleri her yıl yenilenir.

Sağlık Sigortası

Türkiye’de geçerliliği olacak ve öğrencinin sağlık masraflarını bütünüyle kapsayacak sağlık sigortası yapılması gerekir. Bazı üniversiteler yabancı uyruklu öğrencilerin sağlık ve ilaç masraflarını karşılayabiliyor. Ancak üniversitenin böyle bir kapsamı olmaması halinde yabancı uyruklu öğrencilerin tüm sağlık masrafları kendilerine ait olacaktır.

ATA Kurumsal Danışmanlık  2019-2020 öğretim yılının başında yabancı öğrenciler için üniversite kayıtları konusunda hizmet vermeye başlayacaktır.

57 yorum

 • Avatar
  Джамшит

  Dosya universite için kaç zamanda hediye edebilirim

 • Avatar
  Taleh

  Bazi prestijli univeristeler SAT taleb edir. Yani SAT sınavı ile de iyi bir univeriste kazanmak şansınız yüksek.

 • Avatar
  Günay

  Merhabalar ben Günay. Türkiyede Medipol Üniversitesinde tıp istiyorum. Medipol Üniversitesi Tıp Fakültesini kazanmak için YÖS sınavında kaç puan toplamalıyım? Bura var mı? Sağlık sığortası yaptırmalı mıyım?

 • Avatar
  Davut

  Ben bu sene universitete girmek istiyorum okumak istiyorum kendim istanbuldayim ama nasil basvurulur nasil unvstete kazanilir bilmiyorum yardimci olurmusunuz bilgi verebilirmisiniz

 • Avatar
  Fatma

  Merhaba bende tömer belge var bu belge ile kazana bileceğim bir üniversite var mıdır?

 • Avatar
  Şemse

  Üniversitye paşvuru istiyorum

 • Avatar
  Sardor Rajabov

  Merhaba!Ben Turkiyede istambulda turizm sektörüde okumak istıyorum. Özbekıstanlıyım. Nasil bash vuru yapim ve nereye???? Lutfen email olarak bana yardim edin! Tesekkur ederim..

 • Avatar
  FARKHOD

  selem.ben muhasebe doktora okumak istiorum turkiyede. özbekıstanlı yım.nasil bash vuru yapim ve nereye????lutfen email olarak bana yardim edin.tesekkur ederim:)

 • Avatar
  nanid

  selem.ben muhasebe doktora okumak istiorum turkiyede. iranliyim.nasil bash vuru yapim ve nereye????lutfen email olarak bana yardim edin.tesekkur ederim:)

 • Avatar

  salam aleykum.b’nim oglum Turkiyede tehsil almaq istiyor.Memarliq v’ dizayndan okumaq istiyor.Nasil yardimci ola bilirsiniz.

 • Avatar
  Fariha nabizada

  Merhaba ben afganistanliyim Ben Turkey da okumaktayim ama Ben dayım oglu başvur yapamak istiyorum nasil onu kayit yapabilirim

 • Avatar
  fariba

  merhaba
  ben nasil tip okuya bilirim?nekadar para lazim?yanitlarsiniz sevinirim

 • Avatar
  Nurmuhammet

  ben bu universiteye katilmak istiyorum lutfen basvuru yapmama izin verirmisiniz

 • Avatar
  kudret

  başvurular ne zaman başlayaçak

 • Avatar
  hatice

  merhabalar lıse dıplomasıyla basvurular nezaman baslıyor ogrenebılırmıyım

 • Avatar
  Murat

  Selamun aleykum nasilsiniz ben Murat Turkmenistanliyim sizden rica nasil bas vura bilirim universiteye?

 • Avatar
  Kubra

  Merhabalar,
  Benim adim Kubra. Hollanda da okuyorum. Ben burda (4 sene)mbo diploma mi aldim. Aldigim diploma muasebecilik le ilgili. Ben simdi karar verdim ve Turkiyede okumak istiyorum. Ben Turkiyede diş doktoru uzerine okumak istiyorum. Mumkun demi?
  Ve bunun senelik ucreti nekadar olur.
  Yardiminiz icin simdiden teşekkürler.

  Saygilar,
  Kubra Cilek

  • Avatar
   Hacer

   Degerli kubra.

   Bende hollandada mbo pedagogische medewerker nivo 4 okudum.
   Turkiyede diplomami denklestirmek istiyorum.
   Sen bu islemleri yaptinmi nasil uaptin. Denkligini hangi yonde verdiler. Beni bilgilendirmen mumkunmu eger bunlari yaptiysan.

   Sevgilerle
   Hacer

 • Avatar
  Eren Ozturk

  Merhaba, ben Amerikada Rowan Univesitesinde ogrenciyim ve Turiyede bir universiteye transfer olamak istiyorum. Amerikan vatandasligim var ve ayni zamanda turk vatandasiyim. Bu sartlarda Turkiyede okumak icin neler yapmam gerekir, ve nasil islemlere baslarim?

 • Avatar
  dowletgeldi

  selam bande okula girmek istiyorum nasil yapabilirim

 • Avatar
  Hasan

  Merhaba ben hasan. Irakliyim 5 yıldır türkiyedeyim lise okuyorum ve üniversite okumak istiyorum.
  Normal vatandaşlar gibi üniversite sınavına mı giricem yoksa yabancılar için farklı bir sınavlar mı var ?

Bir cevap yazın