Yabancıların Yatırım için Tercih Ettiği Şehirlerden Biri : Samsun

Samsun, Türkiye’nin kuzey kıyısında yer alan Orta Karadeniz Bölgesi’ndeki en büyük şehir olarak bilinmektedir. Günümüzde nüfusu yarım milyondan fazla olan Samsun’un her geçen yıl daha fazla göç almakta ve sürekli artma eğilimi göstermektedir. Bu artışın yaşanmasında önemli bir etken de yabancıların Samsun’da gayrimenkul satın alarak şehre yerleşmesi olarak görülmektedir.

Sosyal ve ekonomik açıdan bölgenin en büyük şehri olan Samsun aynı zamanda bölgedeki en büyük ticaret limanlarından birine sahiptir. Artan yatırımlarla giderek büyüyen şehirde iki üniversite, çeşitli hastaneler, alışveriş merkezleri, birçok imalat sanayi, spor tesisleri ve bir opera bulunmaktadır. Samsun’u bazı büyük şehirlere bağlayan bir havalimanı da mevcuttur. Ayrıca, Türkiye’nin dört bir yanına günlük otobüs seferleri de bulunmaktadır. Kentin tarihindeki en önemli dönüm noktası ise Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Türk Kurtuluş Savaşı’nı başlatırken Samsun’u başlangıç noktası olarak seçmesidir.

Coğrafi Konum Avantajı

Coğrafi konumu açısından ise Samsun, Türkiye’nin Karadeniz’e uzanan iki büyük nehir deltası arasında yer almaktadır. Şehrin batısında Anadolu’nun en uzun nehirlerinden biri olan Kızılırmak
ve doğusunda Yeşilırmak nehirlerinin kıyıda oluşturdukları verimli delta ovaları olan Bafra ve Çarşamba ovalarında yetiştirilen tarım ürünleri hem şehrin hem de Türkiye’nin tarım ekonomisine büyük katkı sağlamaktadır. Samsun’a komşu şehirler doğuda Ordu, batıda Sinop, güneyde Tokat ve Amasya, güneybatıda ise Çorum ilinden oluşmaktadır. Samsun’da Karadeniz iklimi görülmektedir. Yaz aylarında sıcaklıklar gündüz 28 derece, gece ise 24 derece ve oldukça nemli geçmektedir. Sonbahar ve kış aylarında ise bol yağışlı ve ılıman bir iklim söz konusudur.

Kent Ekonomisi

Stratejik olarak önemli bir coğrafi konuma sahip olan Samsun, deniz yolu, kara yolu, hava yolu ve demir yolu ulaşım olanakları sayesinde büyük bir potansiyele sahiptir. Hinterlandının geniş olmasının avantajlarını etkili bir biçimde kullanan Samsun Port limanı şehre büyük katkı sağlamaktadır. Samsun’da dördü aktif olan 6 adet Organize Sanayi Bölgesi bulunmaktadır. Samsun’daki üretim ve ihracat Organize Sanayi Bölgelerinde, özellikle Merkezi Organize Sanayi Bölgelerinde yapılmaktadır. Ayrıca, Samsun Serbest Ticaret Bölgesi’de 1998 yılında Samsun Limanı bölgesinde hizmete açılmıştır.

Samsun’un coğrafi konumu ve yapısı, sanayi yatırımları için Karadeniz Bölgesi’nin diğer şehirlerine göre daha avantajlıdır. Şehrin bu özelliği, başta bakır, gübre ve sigara fabrikaları olmak üzere büyük sanayi işletmeleri kurmak için bir temel oluşturmuştur. Bafra ve Çarşamba Ovalarında üretilen tarım ürünleri ilk olarak bölge için gıda tedarik etmekte ve aynı zamanda ülkenin dört köşesine de pazarlanmaktadır. Tarım ürünlerinin ihracat imkânlarının kent ekonomisine önemli bir katkıda bulunma potansiyeli de mevcuttur.

Turizm ve Sosyal Olanaklar                                             

Turizm ise Samsun’un ekonomisinde küçük bir paya sahip olsa da, ilçe ve köylerin yanı sıra şehir merkezinde de görülmeye değer çok sayıda tarihi ve turistik yerler bulunmaktadır. Şehrin modern olanaklarından yararlanmak isteyen insanlar için birçok alışveriş merkezi ve çarşı yer almaktadır. Samsun’un muhteşem doğasında rahatlamak, şehirdeki müzelerde tarihi yaşamak veya çok sayıda alışveriş merkezinden birinde alışveriş yapmak isteyen yabancılar Samsun’da konut satın almak istiyor.

Samsun’da Konut Satışında Yabancılar Öne Çıkıyor

Yabancılar son yıllarda Samsun’dan gayrimenkul satın almaya başlamıştır. Yabancı uyruklular 2018 yılında Samsun’da il genelinde 793 adet gayrimenkul satın almıştır. 2019 yılında ise yabancıların gayrimenkul alımında artış yaşanmış ve bin 50 adet gayrimenkul satın alınmıştır. Bugüne kadar ise Samsun’da yabancılar toplam 2 bin 949 adet gayrimenkul satın almıştır. Yabancılar Samsun’da en çok Atakum ve İlkadım ilçesinden gayrimenkul satın almayı tercih etmektedir.

Samsun yabancıların artan ilgisiyle birlikte Türkiye’nin konut yatırımında parlayan şehirlerinden biri olmuştur. Özellikle Atakum eğitim kurumlarının bulunması ve şehrin modern yüzünü gösteren yeni konut yatırımları yabancıların ilgisini daha çok çekmiştir. Şu anda yapım aşamaları devam eden doğu ve batı çevre yollarının tamamlanmasıyla beraber hem Samsun’daki trafik akışı hızlanacak hem de Çatalçam, İncesu ve Taflan gibi bölgeler de yabancı yatırımcıların ilgisini çekmeyi başaracaktır. Doğal güzellikleri ile Canik, yeni yapılanmasıyla İlkadım ve Duruşehir, Tekkeköy gibi bölgelerin avantajlı yatırım potansiyelleri nedeniyle yabancıların ilgilerini çekmeye devam edeceği öngörülmektedir.

Sitemiz içeriklerinden memnun musunuz? Veya bu içerikle ilgili sorularınız mı var? Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

Bir cevap yazın