Yabancıların Yaz Tatili İçin En Çok Tercih Ettiği Bölgeler Hangileridir ?

Türkiye, iklimi ve coğrafi konumu sayesinde özellikle yaz tatili için en ideal ülkelerden biri olarak yabancıların ilgisini çekmektedir. Türkiye üç tarafı denizlerle çevrili bir yarımadadır. Bu özelliği dolayısıyla özellikle Ege ve Akdeniz bölgesinde birçok güzel tatil bölgesi bulunmaktadır. Bu nedenle, Türkiye’nin batı sahilleri yaz aylarında yabancı turistler arasında oldukça popüler yerler olarak göze çarpmaktadır.

Ayrıca yabancıların kendi ülkelerinde kullandıkları para birimlerinin Türk lirasına göre güçlü pozisyonu da Türkiye’yi yaz tatili için seçmede belirleyici bir faktördür. İspanya, İtalya, Fransa ve Yunanistan gibi ülkelerden gelen yabancı turistler para birimi olarak Euro kullandığından, Türkiye’de ucuz tatil avantajından yararlanmaktadırlar. Diğer yandan, Hollanda, İsveç ve Norveç gibi ülkelerde yaşayan insanlar deniz ve güzel plajlara özlem duydukları için Türkiye’nin tatil bölgelerini tercih etmektedirler.

Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerine göre, 2019 yılında 45 milyon yabancı turist Türkiye’nin tarihi cazibe merkezlerini keşfetmek, uzun kumsallarında dinlenmek, geleneksel Türk mutfağını tatmak, kültür ve gelenekleri öğrenmek ve keyifli zaman geçirmek için Türkiye’yi ziyaret etmiştir. Yabancıların yaz tatillerini geçirmek için Türkiye’de en çok tercih ettikleri bölgeler hakkında daha fazla bilgiyi yazımızın devamında bulabilirsiniz.

İstanbul                                                                                   

Türkiye’nin en büyük şehri konumundaki ana varış noktası olan İstanbul, Avrupa ve Asya kıtaları arasındaki sınırda yer almaktadır. Yabancılar açısından bu eşsiz konumu, şehre özgü tarihi yapıları, egzotik çarşıları ve Osmanlı sarayları ile şekillendirilmiş manzarası ile her mevsim büyülü bir şehirdir. Her yıl 10 milyondan fazla yabancıya ev sahipliği yapan Ayasofya, Sultanahmet Camii ve Topkapı Sarayı şehirdeki en çok ziyaret edilen yerler arasındadır.

Kapadokya

Yabancılar tarafından en popüler ikinci tatil yeri olarak görülen Kapadokya bölgesi yaz kış fark etmeksizin ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Doğal etkenler sonucu oluşmuş Peri Bacaları arasında gerçekleştirilen sıcak hava balonu gezileri büyük ilgi görmektedir. Bölgedeki diğer cazibe merkezleri arasında yer altı şehirleri ve Göreme Milli Parkı’nın mağara kiliseleri bulunmaktadır.

Antalya

Türkiye’nin en büyük beşinci şehri olan Antalya, yabancıların en çok tercih ettiği yaz tatili bölgesidir. Mükemmel bir yaz tatili için gerekli olan eşsiz koyları ve plajları ile tam bir tatil cennetidir. Antalya’da yabancıların tercih ettikleri popüler açık hava etkinlikleri arasında golf, dalış ve Likya Yolu patika yürüyüşü yer almaktadır. Türkiye sahillerinin en güzel tarafını yaşamak isteyenler için en ideal tatil bölgesidir. Antalya Konyaaltı Plajı, Düden Şelaleleri ve Aspendos gibi harikalara ev sahipliği yapmaktadır.

Bodrum

Bodrum, sahil kasabaları, tatil köyleri, antik kalıntılar ve canlı gece hayatının bir karışımı olarak bilinmektedir. Yabancı turistler Bodrum’a uzun yıllardır büyük ilgi göstermektedir. Özellikle yat kiralayarak bölgede yaz tatilini geçirmek isteyen yabancıların sayısı bir hayli fazladır.

İzmir

Bir başka sıcak sahil kenti olan İzmir, tarihi saat kulelerine, antik kalelere ve hareketli şehir hayatına sahiptir. Antik Yunan etkisinin şehir üzerinde bıraktığı büyüleyici miras dinamik bir atmosfer yaratmaktadır. Yakındaki Efes, antik Roma kütüphanesi ve diğer tarihi hazineleriyle yabancıların yoğun olarak ziyaret ettikleri tatil bölgesidir.

Kuşadası

Çoğu yabancı Efes şehrinin yakınındaki antik kent kalıntılarını görmek için Kuşadası’nı ziyaret etmektedir. Meryem Ana evi de bir diğer uğrak nokta olarak bilinmektedir. Ancak Kuşadası bundan daha fazlasını sunmaktadır. Önemli bir gemi turu durma noktası olan belde, gece hayatı ve alışveriş imkânları ile yüksek kalitede tatil anlayışı sunmaktadır.

Çeşme

Çeşme, Çeşme Kalesi ve Erythrae Antik Kenti gibi tarihi yerler açısından zengindir. Ayrıca, büyüleyici bir sahil kasabasıdır. Yabancı turistler buraya gelerek doğal güzelliklerin, şifalı mineral kaynaklarının ve plajların tadının çıkartmaktadır.

Fethiye

Fethiye, doğal limanı, mavi suları ve güzel plajları ile bilinmektedir. Çalış Plajı, Ölüdeniz, Ovacık, Hisarönü ve şehir merkezi gibi küçük tatil köylerinden oluşan Fethiye bölgesini özellikle İngilizler çok sevmektedir.

Marmaris

Yoğun bir ruha sahip olan bir liman kenti olan Marmaris, Türkiye’nin ünlü tatil beldelerinden biridir. İçmeler, Hisarönü, Turunç kasabaları ve Toros Dağları ile yabancılara farklı bir tatil deneyimi sunmaktadır. Her yıl binlerce yabancı Marmaris, Fethiye, Çeşme, Kuşadası ve Bodrum gibi Türkiye’nin en ünlü yaz tatili bölgelerine akın etmektedir.

Sitemiz içeriklerinden memnun musunuz? Veya bu içerikle ilgili sorularınız mı var? Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

Bir cevap yazın