Yabancıya Arsa Satışında Afganistan Rüzgarı Esiyor

Yabancı yatırımcıların tüm dünyada yatırımlarını ciddi şekilde azaltmalarına rağmen, Türkiye Covid-19 ile ciddi olarak mücadele gerçekleştirilen bu günlerde yabancıların yatırımlarını çekmeyi sürdürüyor. Özellikle konut ve arsa yatırımlarının başı çektiği taşınmaz yatırımlarında bölgede en çok tercih edilen ülke konumuna gelen Türkiye, aynı zamanda Covid-19 pandemisiyle mücadelede de elde ettiği somut başarılarla dikkat çekiyor. Türkiye’de son dönemde yabancıların yaptığı arsa yatırımlarını ele alacağımız bu yazıda, özellikle Afganistanlı yatırımcıların arsa tercihleri dikkat çekiyor.

İlk 6 Ayda Veriler Geçen Yıla Yakın Seyretti

2019 yılı verilerine göre ilk 6 aylık süreçte Türkiye’de yabancılara 1016 arsa ve 20.408 konut satışı gerçekleştirilmişti. Bu yıl Mart ayından itibaren tüm dünyada etkisini gösteren Covid-19 salgınının tüm dünya ekonomilerini olumsuz etkilemesine rağmen, Türkiye’nin çektiği yabancı yatırımcıların geçtiğimiz yıla yakın seyrettiğini gözlemleyebiliyoruz. 2020 yılında geçen yılın aynı dönemi olan ilk 6 aylık süreçte 977 arsa ve 16.145 konut satışı gerçekleşti. Bu dönemde yapılan satış miktarı pek çok uzmana göre düşüşe rağmen başarı olarak nitelendirilmişti.

Afgan Yatırımcılar Arsa Yatırımlarıyla Dikkat Çekti

Son 5 yılda yaklaşık 18 milyon metrekarelik arsa hacmiyle yatırım gerçekleştiren yabancılar Türkiye’de özellikle son dönemde farklı alanlarda yatırımlarını sürdürüyorlar. Arsa yatırımı konusunda Almanya 96 adet yatırımla ilk sırada yer alırken, ikinci sırada Afganistan 88 adet arsayla dikkatleri üzerine topladı. Afgan yatırımcıların İstanbul’un yanı sıra Bursa, Manisa, Sakarya ve Trabzon gibi şehirlerde arsa yatırımlarını tercih ettiklerini gözlemliyoruz. Afgan yatırımcıları bu yılın ilk yarısında Irak, İran ve Fas vatandaşı yatırımcılar takip etti. Ayrıca İngiliz arsa yatırımcıları da uzun bir aranın ardından ilk 10 yatırımcı ülke listesinde yer aldı.