Yeni Bir Ülke, Yeni Bir Hayat! Yeni Evinize Alışmanız İçin Tavsiyeler

Türkiye’de kendinize yeni bir hayat kurmayı düşünüyorsanız önemli ve doğru bir karar veriyorsunuz demektir. Ancak yeni bir ülkede yepyeni bir hayat kurarken bilmeniz gereken bazı önemli bilgiler vardır.

Biz de bu yazımızda Türkiye’ye daha kolay uyum sağlayabilmeniz için bazı ipuçlarını sizlere sunacağız.

İnsanlara Selam Verin

Türk insanı selam vermeye önem verir. Özellikle gündelik hayatta gördüğünüz insanlara selam vermeniz yeni arkadaşlıkların temelini atabilir. Örneğin alışveriş yaptığınız bir marketteki kasiyere, alt komşunuza, yeni iş yerinizdeki güvenlik görevlisine selam vermeniz çok güzel bir davranış olur. Sağlam ve keyifli arkadaşlıklar büyük oranda selamlaşmakla başlar.

Bu nedenle “Merhaba, Selam, Günaydın, Nasılsınız, Selamun Aleyküm” gibi selamlaşma ifadelerini nasıl telaffuz edeceğinizi mutlaka öğrenmeli ve günlük hayatta kullanmalısınız.

Türkçe Öğrenin

Bir ülkeye uyum sağlamanın en iyi yolu o ülkenin dilini öğrenmektir. Bunun için ülke genelinde Türkiye’de yaşayan yabancılara yönelik ücretli ve ücretsiz pek çok Türkçe kursu vardır. Özel kursların ücreti de çok rahatlıkla karşılayacabileceğiniz kadar düşüktür. Bu nedenle Türkiye’ye yerleştikten sonra hemen ya da birkaç ay içinde Türkçe kurslarına katılmanızı tavsiye ederiz. Bu ortamlar özellikle yeni arkadaşlar edinmek için idealdir.

İngilizce söz konusu olduğu zaman özellikle akademik ortamlarda ve eğitim kurumlarında İngilizce bilen insan sayısı daha yüksektir. Dolayısıyla buradaki insanlarla İngilizce konuşarak da iletişim kurabilirsiniz. Ayrıca Türk insanı, yabancı uyruklu insanlarla iletişim kurma konusunda isteklidir. Yani kısa süre içinde günlük hayatınızı idame ettirecek kadar Türkçe’yi zaten öğrenirsiniz.

Sağlık Hizmetleri Hakkında Bilgi Edinin

Türkiye sağlık hizmetleri bakımından örnek gösterilen bir ülkedir. Yaygın hastane ve poliklinik ağı sayesinde acil durumlarda başvurabileceğiniz pek çok sağlık kurumu bulunur.

Sağlık kurumlarından yararlanmak için genel sağlık sigortasına başvurmanızı kesinlikle tavsiye ederiz. Türkiye’de ikamet izni aldıysanız en yakın sosyal güvenlik merkezine başvurarak genel sağlık sigortası başvurusu yapabilirsiniz. Başvuru sürecinde yanınızda bu işleri bilen ve Türkçe konuşabilen birinin olması da oldukça faydalı olacaktır.

Toplu Taşıma Sistemleri Hakkında Bilgi Edinin

Türkiye toplu taşıma imkanları bakımından fazla opsiyon sunan bir ülkedir. Otobüs, dolmuş, metro, tramvay, vapur gibi araçları şehir içi ulaşımda kullanabilirsiniz.

Bu araçlardan faydalanmak için tek binişlik ya da çok binişlik kartlar satın almalısınız. Ancak biz size çok binişlik kartlardan almanızı öneririz. Bu kartlar sayesinde birden fazla toplu taşıma aracına daha ekonomik bir şekilde binebilirsiniz.

Örneğin İstanbul’da genelde sabah 05.00’ten gece 01.00’a kadar belediye otobüsleri faaliyet gösterir. Ancak bu saatler hattan hata değişim gösterebilir. Tek binişlik kart: 5 TL
İki binişlik kart: 8 TL
İstanbulkart ilk biniş ücretleri: 2,60 TL – Öğrenci: 1,25 TL
Aktarmalı biniş ücretleri: 1,85 TL, Öğrenci: 0,55 TL

Görüldüğü üzere tek binişlik kartın ücreti 5 TL iken İstanbulkart için bu ücret 2.60 TL’dir. Bu nedenle bulunduğunuz şehrin toplu ulaşım sistemi hakkında bilgi edinmenizi tavsiye ederiz.

Bol Bol Gezin

Türkiye’ye yerleştiyseniz ya da yerleşmeyi düşünüyorsanız ülkenin doğal ve  tarihi güzelliklerini zaten görmüşsünüzdür. Türkiye en eski çağlardan beri pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış bir ülkedir. Bu nedenle Türkiye’de pek çok uygarlığın izlerini görmek mümkündür. Diğer bir ifadeyle yolda yürürken bir anda karşınıza 14. yüzyıldan kalma bir şahane bir çeşme çıkabilir. Bu bakımdan Türkiye’de yaşamanın tarihi ve kültürel anlamda oldukça doyurucu bir tecrübe olacağının şimdiden söyleyebiliriz.

Türkiye doğal güzellikleriyle de milyonlarca insanı kendine çeken bir ülkedir. Örneğin Kasım ayında Antalya sahillerinde güneşin, denizin tadını çıkarırken uçağa atlayıp birkaç saat içinde Erzurum Palandöken Dağları’nda kayak yapabilirsiniz. Türkiye size aynı anda dört mevsimi yaşama lüksünü sunabilen bir ülkedir.

Türkiye’ye yerleştikten sonra İstanbul’un modern ve tarihi güzelliklerini, ülkenin güney sahillerindeki eşsiz kumsallarını, Doğu Karadeniz bölgesinin yemyeşil dağlarını, Orta Anadolu’da bulunan ve eşine hiçbir yerde rastlanmayan Kapadokya bölgesini gezip görmenizi tavsiye ederiz. Bu gezilerde Türk insanını da yakından tanıma fırsatı bulacak ve Türkiye’ye yerleşmekle ne kadar doğru bir karar verdiğinizi göreceksiniz.

Unutmadan belirtelim: Özellikle İstanbul, düzenli bir şekilde muhteşem  konserlere, sergilere, spor karşılaşmalarına ev sahipliği yapar. Eğer İstanbul dışında bir kente yerleştiyseniz ayda bir İstanbul’a gitmek durumunda kalabilirsiniz. Şimdiden haberiniz olsun…

Yeni evinize, Türkiye’ye hoşgeldiniz!

Sitemiz içeriklerinden memnun musunuz? Veya bu içerikle ilgili sorularınız mı var? Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

Bir cevap yazın