Yeni İstanbul 3.Havalimanı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İstanbul Yeni Havalimanı, şehrin kuzeybatısındaki Arnavutköy ilçesinde bulunan dünyanın en modern ve en büyük havaalanlarından biridir. Havalimanı, ülkenin yönetim şeklinin ilan edildiği gün olarak kutlanan Cumhuriyet Bayramı günü 29 Ekim 2018’de Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından resmen açılmıştır. 6 Nisan 2019’da tüm uçuş operasyonlarının buraya taşınmasıyla yıllardır İstanbul’a hizmet veren ana yolcu havalimanı olan İstanbul Atatürk Havalimanı’nın yerini almıştır. Havalimanının yapımı sadece 3,5 yılda tamamlanarak büyük bir başarıya imza atılmıştır.

Şu andaki operasyonel şartlarla havalimanı yılda 90 milyon yolcu taşıma kapasitesine sahiptir. Gelecekte İstanbul Yeni Havalimanı yılda 200 milyon yolcuyu kapasitesine ulaşacaktır. Ülkenin lider havayolu şirketi olan Türk Hava Yolları, İstanbul Havalimanı’ndaki toplam uçuş sayısının % 80’inden sorumludur.

3. Havalimanı’nın En Önemli Avantajları

  • Etkileyici terminal (modern mimari)
  • Uygun fiyatlı havaalanı servisi
  • Güvenli ortam
  • Dünyanın en önemli transit uçuş güzergahlarından biri olması

İstanbul Yeni Havalimanı’nda Yer Alan Havayolu Şirketleri

İç ve dış hat uçuşlarıyla havalimanında faaliyet gösteren ana havayolu şirketleri arasında Türk Hava Yolları, Atlas Global, Onur Air, Lufthansa ve Air France bulunmaktadır. İstanbul Yeni Havalimanı bu havayolu şirketlerinin yanı sıra 250 havayolu şirketine hizmet verecek ve 350’den fazla destinasyona buradan uçuş gerçekleştirilecektir.

İstanbul Yeni Havalimanı’na Ulaşım

Hususi Araç ile

İstanbul’un en yeni havalimanı Avrupa yakasında ve şehrin kuzeybatısında yer almaktadır. İstanbul Yeni Havalimanı’ndan şehir merkezine D020 kara yolu ile uzaklık 50 kilometredir ve 50 ila 60 dakikada ulaşılabilmektedir.

Toplu Taşıma ile                   

İstanbul Yeni Havalimanı’na toplu taşıma araçları ile ulaşım mümkündür.

Otobüsler

29 Ekim 2018’den bu yana, halk otobüsleri (Yeni Havalimanı Transit Otobüsü) ile havalimanına çift yönlü seferler düzenlenmektedir.Bu seferler, 2018-2028 yılları arasında Otobüs A.Ş.’yeait olan HAVAİST ve İETT tarafından yapılacaktır. İstanbul Yeni Havalimanı ile İstanbul’un Avrupa ve Asya yakası arasında her gün toplam 150 otobüs seferi yapılmaktadır. 20 HAVAİST güzergâhı ve 3 İETT güzergâhı bulunmaktadır. Gideceğiniz yere bağlı olarak seyahat süresi 30 ila 90 dakika arasında değişmektedir.

En sık otobüs seferleri IST-5 İstanbul Havalimanı – Beşiktaş, IST-18 İstanbul Havalimanı – Mecidiyeköy ve IST-19 İstanbul Havalimanı – Taksim güzergâhlarında yapılmaktadır. Bu hattaki otobüsler havalimanına gidiş-gelişte her 15 dakikada bir hareket etmektedir. En uzun güzergâh ise, 97 kilometrelik İstanbul Havalimanı – Pendik hattıdır. Havalimanı ekspres otobüs hattı H-2 ile Şişli-Mecidiyeköy metro istasyonuna İstanbul Yeni Havalimanı’ndan en ekonomik şekilde(İstanbulkart ile 5.20 TL)ulaşmak mümkündür. Yolculuk süresi ise 35 dakikadır. Oraya vardıktan sonra M2 metro hattı ile Taksim veya Sultanahmet’e geçiş yapabilirsiniz, fiyatı 2.60 TL. HAVAİST otobüsleri bagaj için yeterli alan sunmaktadır. Ancak, İETT otobüslerinde bagaj için sınırlı alan mevcuttur.

Metro

Kısa süre içinde İstanbul Yeni Havalimanı’na metroyla ulaşım sağlanması planlanıyor. M11 metro hattı 2020 başında hizmete açılacak ve İhsaniye, Işıklar Otogar, Göktürk, Kemerburgaz ve Kağıthane üzerinden Şişli ilçesindeki Gayrettepe metro istasyonuna kadar devam edecektir. Havalimanı ile Halkalı metro istasyonu arasındaki M11 metro hattının batı kısmı ise 2022’den önce hizmete sunulamayacak.

Yüksek Hızlı Tren

Gelecekte İstanbul Havalimanı, Yavuz Sultan Selim Köprüsü üzerinden hızlı bir demiryolu bağlantısına (YHT – Yüksek Hızlı Tren) sahip olacak ve insanların Türkiye’nin Avrupa ve Asya yakaları arasında hızlı bir şekilde seyahat etmelerini sağlayacak.

Taksi ile

Taksi, İstanbul Yeni Havalimanı’na gidiş için en hızlı ve en rahat yol olarak göze çarpıyor. Havalimanından İstanbul’un merkezine taksi yolculuğu ücreti ise yaklaşık 200 TL.

Araç Kiralama

İstanbul Yeni Havalimanı’nda Europcar, National, Enterprise, Alamo, Hertz, Budget, Avis, Sixt ve diğer yerel araç kiralama şirketlerinden araç kiralayabilirsiniz. Önceden araç rezervasyonu yapmak en uygunu olacaktır. Böylece havalimanında zamandan ve paradan tasarruf edebilirsiniz.

Bir cevap yazın