Ankara’da İngilizce Eğitim Veren Üniversiteler

Türkiye üniversite eğitimi alanında birçok gelişmiş ülkeyle yarışacak konumda yer alan bir ülkedir. Dünyadan birçok öğrencinin Türkiye’de bulunan  üniversiteleri  tercih etmesi ve yabancı öğrencilerin Türkiye’de yüksek standartlarda eğitim görmesi, Türkiye’nin eğitim sektöründe daha da ileriye gideceğinin bir göstergesi oluyor.

Türkiye’nin başkenti olan ve en gelişmiş şehirleri arasında yer alan Ankara’da İngilizce eğitim veren üniversiteler ise oldukça fazla sayıda bulunuyor. Hem özel üniversiteler hem de devlet üniversiteleri farklı bölümlerde İngilizce eğitimleri vererek öğrencilerinin mesleğe daha iyi şekilde hazırlanmasını ve kaliteli eğitim almasını sağlıyor. Türkiye’de eğitim denilince akla gelen Ankara’nın en önde gelen üniversiteleri ise şu şekilde karşımıza çıkıyor.

Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ)

Dünyanın sayılı üniversiteleri arasında yer alan ve Türkiye’nin gurur kaynağı olan Ortadoğu Teknik Üniversitesi; üçü uluslararası ortak program olmak üzere 40 farklı lisans programında eğitim veriyor. 97 yüksek lisans programı, 62 doktora programı ile yabancı diller yüksekokulu ve bilimsel çalışma alanlarında akademik kariyer yapmak isteyenler için en doğru adreslerden biri oluyor.

ODTÜ, her yıl 80 farklı ülkeden 1.500’den fazla yabancı öğrenciye eğitim veriyor. Kaliteli eğitim, yüksek standartlardaki kampüs yaşantısı ve sağladığı olanaklar ile ODTÜ akademik eğitim için tercih edilebilecek üniversiteler arasında yer alıyor. Ancak puanlarının çok yüksek olduğunu hatırlatmak gerekir.

ODTÜ iki farklı şekilde İngilizce eğitimi veriyor. Ya derslerin %30’luk kısmı İngilizce oluyor ya da bölüm derslerinin hepsi İngilizce olarak okutuluyor. Bu öğrencinin tercihine ve akademik bölümün yönetmeliğine göre değişiyor. Özellikle mühendislik ve mimarlık fakültelerinin dersleri %100 İngilizce oluyor.

Hacettepe Üniversitesi

Ankara’nın 5 farklı ilçesinde yerleşkesi bulunan ve modern üniversite kampüs hayatını öğrencilerine yaşatan Hacettepe Üniversitesi; 13 fakülte, 2 yüksekokul, 13 enstitü, 6 Meslek yüksek okulu, 1 konservatuar ve 41 araştırma, uygulama merkezi ile her yıl 28 bin öğrenciye eğitim veriyor.

Bilim, teknoloji ve sanat alanında dünyada iz bırakan kişilerin yetişmesini sağlayan Hacettepe Üniversitesi tüm bölümlerinde İngilizce eğiti veriyor. İngilizce eğitimin yanı sıra Almanca ve Fransızca eğitim veren programları da bulunuyor.

Ankara Üniversitesi

Genç Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin Anadolu’da kurduğu ilk üniversite unvanını taşıyan Ankara Üniversitesi; 3 Yüksek okul, 14 Fakülte, 9 Meslek okulu ve 1 devlet konservatuarı ile asırlık süredir öğrencilerine kaliteli akademik eğitim imkanı sunuyor.

Ankara Üniversitesi’nin her bölümünde isteğe bağlı olarak İngilizce hazırlık bölümleri bulunuyor. Lisans veya ön lisans öğrencileri istedikleri takdirde İngilizce hazırlık eğitimi alabiliyor.

Ankara Üniversitesi’nin tüm bölümlerinde İngilizce, Türkçe, Fransızca ve Almanca dersler verilmektedir.

İngilizce ders seçimleri öğrencilerin isteklerine bırakılmıştır. Üniversite giriş puanlarının ve ders ortalamalarının istenen düzeyde olması halinde öğrenciler bölümlerinde; %30 İngilizce ağırlıklı ders programlarını seçebilecekleri gibi %100 İngilizce ders programlarını da seçebilmektedirler.

Gazi Üniversitesi

Ankara’nın en köklü ve en kaliteli üniversitelerinden biri de Gazi Üniversitesi’dir. 15 fakülte, 9 meslek yüksekokulu, 6 enstitü ve 35 araştırma merkezi bulunan üniversitenin öğretim programı içerisinde ana dal ve yan dal sertifika programları da bulunuyor.

50 binden fazla öğrencisi ile Gazi Üniversitesi tüm akademik bölümlerinde %30 ve %100 oranlarında İngilizce eğitimi vermektedir.

Ankara’da İngilizce Eğitim Veren Vakıf Üniversiteleri

Devlet üniversitelerine göre puanları daha düşük olan ve yıllık belli bir ücret karşılığında akademik eğitim imkanı sunan Ankara’daki vakıf üniversiteleri de İngilizce eğitimler veriyorlar. Farklı bölümlerde ve farklı oranlarda İngilizce eğitim veren Ankara vakıf üniversiteleri ise şunlar;

  • Anka Teknoloji Üniversitesi
  • Atılım Üniversitesi
  • Başkent Üniversitesi
  • Bilkent Üniversitesi
  • Çankaya Üniversitesi
  • TED Üniversitesi
  • TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi
  • Türk Hava Kurumu Üniversitesi
  • Ufuk Üniversitesi
  • Yüksek İhtisas Üniversitesi
5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
13 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Eldeniz
Eldeniz
9 ay önce

Merhaba. Liseyi Rusiyada bitirmiş ögrenci Ankarada yabancı dil fakultesinde universite egitimi almak istiyor. Hangi universiteyi tercih etse daha iyi? Bir de bu universiteleri kazanmasi için ne etmek lazim?

Mehmet
Mehmet
1 yıl önce

Merhabalar,

Ankara’da İngilizce Eğitim Veren Üniversiteler arasinda “Yaz Okulu” ve ayni zamanda Ingiizce olarak “Pisikoloji” ogrenimi yapan bir Universite varmi ?

Ben Filipinliyim. Filipinde ba$arili olarak universitenin birinci yilinda, ingilizce olarak pisikoloji ogrenimi yapmaktayim.

Turkiyede, tercihan Ankarada, Yaz doneminde, Yaz okulunda, Ingilizce olarak, kisa sureli (bir – iki ay) Pisikoloji veya Pisikoloji ile alakli bir dalda, okumak istiyorum.

Yardiminizi rica ediyorum

Ata Kurumsal
marta
Reply to  Mehmet
1 yıl önce

Merhaba,
Maalesef, bu konuda bilgimiz bulunmamaktadır

emir
emir
Reply to  Mehmet
11 ay önce

bildiğim kadarıyla orta doğu teknik üniversitesi psikoloji bölümü ingilizce.

sezgin bektas
sezgin bektas
1 yıl önce

oasis lisesi var incekte

Alyşir
Alyşir
1 yıl önce

Bana siz okulunuza wara bilmem icin wiza gonderebiliyormusunuz ben turkmenistanlyym

fatma
1 yıl önce

merhaba,bir yil ne kadar

Adinay
Adinay
2 yıl önce

Merhaba ben bu sene okumak istedim yetişe bilirmiyim

AZADEH
AZADEH
2 yıl önce

Merhaba Ankara Üniversitelerinde Fars edebiyatının dili doktora mı öğretildi? Lütfen bana yol göster.

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal
Reply to  AZADEH
2 yıl önce

Merhaba, sorunuzun cevabını maalesef bilmiyoruz.

Aptullah Esirci
Aptullah Esirci
3 yıl önce

1- Ankara’da ingilizce eğitim veren lise var mı?
2- ABD’de başarılı eğitim gören bir çocuk, burada liseye devam edebilir mi?
Edebilir ise, örneğin ortaokuldaki tarih coğrafya açığını nasıl kapatır?
Saygılarımla

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal
Reply to  Aptullah Esirci
3 yıl önce

Merhaba, Ankara’da ingilizce eğitim veren lise bulunmamaktadır, evet yabancı ülkede eğitim almış çocuklar Türkiye’de bir sene hazırlık okuduktan sonra Türkçe olarak eğitim alabilirler, eğitim farkından dolayı oluşacak açıkların bireysel çaba ile kapatılması gerekmektedir.

Ahmet Akan
Ahmet Akan
Reply to  Aptullah Esirci
2 ay önce

Abdullah Bey Merhaba, Aynı sorunla karşı karşıyayız, çocuğum 11 yaşında ve geçen sene Amerikadan geldik, Türkçeleri nerdeyse sıfır. Çocuklara Türkçe öğreten bir kurs veya özel hoca bile bulamadık. Sizin tecrübelerinizden faydalanmak isterim.

13
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x