Çalışma izni başvuru süreleri ve uyulması gereken kurallar

Çalışma İzni Başvuru Süreleri Sayfamızdaki bilgiler 6735 sayılı Uluslararası İşgücü Kanununa göre güncellenmiştir. (25 Ağustos 2018)

Eski kanuna göre çalışma izni bitse bile 15 gün içerisinde uzatma başvurusu yapılabiliyordu, 6735 sayılı Uluslararası İşgücü Kanununa göre ise son günü geçmemesi gerekiyor. Bu gibi durumda yabancıyı ülkesine gönderip  Türk konsoloslukları aracıyla yeniden çalışma izni başvurusu yapılması gerekmektedir.

Başvuru süreleri yabancılar için çalışma izni başvuru sürecinde önemli bir yer tutar. Özellikle Yabancılar Hakkında Çalışma İzni Kanunu’ndaki son gelişmeler ile ve E-Devlet portalı üzerinden online olarak çalışma izni başvuru süreçlerinin başlamasından sonra vade sonları daha önemli hale gelmiş durumda.
Türk kanunlarında belirlenen vade sonu sürelerini göz ardı etmek, çalışma izni başvuru sürecine zarar verebilmektedir. Dahası, yabancı işçi çalıştıran işverenler, gereken zamanında bildirim yapmamaları halinde idari cezalar ile karşı karşıya kalabilmektedir.

BAŞVURU TÜRÜ SÜREÇ SÜRE
YURTDIŞI BAŞVURULAR Online Başvuru Konsolosluk başvurusundan sonra, online başvuru 10 iş günü içinde
Doğrudan Başvuru Konsolosluk başvurusundan sonra, belgelerin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na gönderilmesi 10 iş günü içinde
İkamet İzni Başvurusu Çalışma izinleri ikamet izni olarak kullanılır
YURTİÇİ BAŞVURULAR Doğrudan Başvuru Online başvurudan sonra, belgelerin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na gönderilmesi 6 iş günü içinde
İkamet İzni Başvurusu Çalışma izinleri ikamet izni olarak kullanılır
UZATMA BAŞVURUSU Online Başvuru Çalışma izni bitiş tarihinden önce 2 ay içinde.
Doğrudan Başvuru Online başvurudan sonra, belgelerin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na gönderilmesi 6 iş günü içinde
İkamet İzni Başvurusu Çalışma izinleri ikamet izni olarak kullanılır
UYARILAR
(4817 Sayılı Kanunun 18.ci maddesine göre)
Yabancı çalıştıran işverenler Yeni İş Yabancının işe başladığı tarihten itibaren
Çalışma izni alındıktan 30 gün içinde işçi işe başlayamazsa 15 gün içinde
ÇALIŞMA İZNİ İPTALİ Yabancı çalıştıran işverenler İş sözleşmesinin bitiş tarihinden itibaren 15 gün içinde

 

125 yorum

 • mustafa

  Merhabalar. 70 yaşınıdaki anneme bakan Türkmen asıllı yardımcı bayanın ikamet izni 13.01.20 tarihinde doldu. Göç idaresinden, 14.02.20 tarihi için randevu alındı. Bayan için çalışma izni başvurusu yapmak istiyoruz. Mümkün müdür?

 • GUNGOR

  MERHABA BEN CALISMAK ICIN ADAYA GELECEGIM IS YERIM BASVURU YAPICAK BENIM ICIN SIZE SORACAGIM SORU SU ON IZIN BASVURUSU NE KADAR SUREDE CIKAR

  • Ata Kurumsal

   Merhaba, ön izin başvurusu diye bir başvuru yoktur, oturma izniniz varsa direk Çalışma Bakanlığına yoksa kendi ülkenizde Türk büyük elçiliği üzerinden başvurunuz yapılmaktadır.

 • Oksana

  Merhaba,
  Çalışma izni transferi yapmak istiyorum. Bu yaklaşık ne kadar sürüyor? Eski iş yerinden yazı almak gerekiyormuş, bu durumda ihbar süresi hemen başlar mı?

 • Muhammed

  Merhaba,
  Özel bir firmada çalışma izni almıştım bitiş tarihi 26 Aralık 2019 idi, uzatma başvurusu yaptık ama maalesef şirkette Türk Çalışanlarının Yabancı çalışanlar sayısını tutmadığı için reddedildi uzatma başvurumuz, şimdi tekrar aynı işverenin diğer firması üzerinden başvuru yapmak üzereyiz, yasal kalış durumumuz halen sürüyor mü? 26 Aralıkta bitti çalışma iznim ama bitmeden önce uzatma yaptık fakat reddedildi, şimdi ayni işverenin diğer firmasi üzerinden başvuru yaptık, bu konuda aydınlatırsanız yasal kalış süresini risk atmamak ićin ne yapmam gerekiyor?

  Teşekkürler

  • Ata Kurumsal

   Merhaba, geçerli bir ikamet izniniz yoksa bu başvurunuz da işleme alınmayacaktır, tek çözüm çalışma izni başvurunuzun kendi ülkenizde ki Türk büyükelçiliği üzerinden yapılmasıdır.

 • Asma

  Merhaba
  şirketim çalışma izni için başvuruda bulundu bir hafta oldu.
  bence çalışma izni en az 30 gün sürüyor .. bu doğru mu?
  oturma iznim 31.01.2020 tarihinde bitiyor, bu durumda ne yapabilirim?
  ikamet etmeden önce ülkeme gidip geri dönmeli miyim? teşekkür ederim

  • Ata Kurumsal

   Merhaba, evet çalışma izni onay süreci yaklaşık 30 gün sürüyor eğer bu süre uzarsa arada kalışlarınız 40 güne kadar yasaldır, çıkış giriş yapmanızı önermiyoruz.

 • Parisa

  Merhaba,
  Eski çalışma iznim 27.11.2019 tarihinde bitti ve yeni çalışma izni onayım 20.12.2019 tarihinde geldi.
  Bu tarihler arasında ki yaklaşık 20 günlük ara, ilerde Türk vatandaşlık başvurumu nasıl etkileyecektir?

 • baba

  merhaba. 1yillik turistik ikamet izni almistim. 2ay sonra bitiyor. bir is buldum ve is izni alinacak. ikametin bitmesine 2ay kala basvuru onaylaniyormu

 • burcu

  merhaba, yanımda çalışan yabancı uyruklu bayanın çalışma izni 21 aralıkta sonlanıyor, ben 9 Aralıkta tekrar uzatma başvurusu yaptım online olarak, hala değerlendirmede görünüyor. Hiç bir bilgi gelmedi bakanlıktn ( otomasyon sistemini sürekli kontrol ediyorum ) Harç takibi ve onay süreci 21 aralık tarihini aşacak gibi duruyor, böyle bir durumda kişi onay tarihine kadar geçen süre içinde zorluk yaşar mı? bir kimlik kontrolüne denk gelirse ne olur?

 • Hasan

  Merhaba , farklı bir işyerinde 1 senelik çalışma izni almış(31.12.2019’da bitiyor ) AZERBAYCAN uyruklu kişiyi çalıştırmak için başvuru yapacağım.Fakat şöyle bir sorunumuz var .17.12.2019 tarihinde başvurumuzu yapsak 31.12.2019 tarihinden sonra sonuçlanırsa ne yapılması gerekiyor ?

 • Sena

  Merhaba, 24/04/2019 erkek arkadaşımla turistik viseyle Türkiye’ye giriş yaptım, Temmuz ayında iş bulduk ve çalışma iznimiz var erkek arkadaşım içten çıktı ve iş arıyor, ama bize söylenen 3ay vizeden kala iş bulması gerekiyor, 3ay dan az bir süre kalsa kendi oğlkisine dönmesi gerekiyor, bu doğru mu?
  Başka sorum dil öğrenmek için vize alına bilir mi?

  • Ata Kurumsal

   Merhaba, arkadaşınız 24.04.2020 tarihine kadar iş bulması durumunda yeniden çalışma iznine başvuru yapılabilir, eğer bulamaz ise oturum iznini uzatamayacağı için Türkiye’den çıkış yapması gerekmektedir, evet dil öğrenmek için vize alınabilir.

 • Ali

  merhaba. ben yaklaşık 5 gün once çalışma iznim bitmiş. ben yeniden ikamet izni için başvuru yaptım. şimdi benim türkiyeden çıkmam ve kendi ülkemden başvurmam mı gerekir?

  • Ata Kurumsal

   Merhaba, hayır çalışma izniniz bittikten son 10 gün içinde ikamet iznine başvurduysanız çıkış giriş yapmanız gerek yoktur.

   • Duran

    Merhabalar yanımızda çalışan tunus lu personelin çalışma izni 31.12.2019 tarıhinde bitiyor uzatma için başvuruda bulunduk ama halen sonuclanmadı bu durumda ne yapmamız gerekiyor kişi başka bi memlekete gitse sıkıntı olurmu çalışma izninden dolayı

 • şule şilan

  Merhaba, Moldovalı bakıcımızın izin uzatma başvurusunu kaçırdık. Fakat 10 gün henüz geçmedi.Bu durumda kaçak duruma düşmüş oluyor mu? Düşmemişse Yunanistan’a giriş çıkış yapsa yeniden başvuru yapabilir miyiz?

  • Ata Kurumsal

   Merhaba, 10 günü geçmediyse kaçak duruma düşmez, kendi ülkesine çıkarken ceza ödemez, gerekli şartları sağlar ve usulüne uygun başvuru yaparsanız yeniden çalışma izni alabilirsiniz.

 • Fatma

  Merhaba, ben Faslıyım Türkiye de 10 ay yaşıyorum sigortasız çalışıyorum çalışma izni başvurduk ama reddedildi maalesef bilmiyorum neden şimdi yeni bir firma da çalışmaya başladım onlarda çalışma izni yapıyorlar şu an, sonuç ne olacak bilmiyorum,,, ikamet iznim süresi 2 ay kaldı sadece yenilmeye gittim istemediler göç dairesi de 01/01/2020 itibaren yeni bir kanun var ,,,
  şimdi ben Türkiye de kalmak istiyorum çalışma izni başvuruyorum ama olmuyor ,,, ne yapacağım ?

 • faik

  merhaba
  6 sene siqortali çaliştim vatandaslik başvurusu için gün sayimina evraklarimi versim ancak bazi sebeplerden dolayi ülkeme döndüm şimdi tekrardan türkiyeye dönüp vatandaşlik almak istiyorum bu mümkünmüdür eğer mümkünse ne yapmam gerekiyor ?

 • Vahid

  Merhaba eski çalışma izinim bitmek üzere . Bu sefer başka bir firma dan çalışma izinine başvurduk ama daha sonuçlanmadi. Bu durumda ulkden cikiş ve tekrar giriş yapmam gerekiyormu ?

 • nusrettin

  Merhabalar evimizde yabancı bir hizmetçimiz var ancak çalışma süresi 4 ay geçmiş şuan da kaçak durumda ülkesine göndericez ancak ülkesinde kaç gün kalması gerekiyor ve tekrardan Türkiyeye gelebilir ve çalışabilir mi ?

 • Sevda

  Merhaba,

  6 ay içerisinde 99 gün Türkiye de kalmış bir yabancı çalışma izni başvurusu ile tekrar giriş yapabilir mi?
  6 ay süresi daha dolmadı. Türkiye’den çıkışta cezasını ödemiş.

 • Nergiz

  Mrb deport olunmus insan calisma izniyle Turkiyeye giris yapabilir mi?

  • Ata Kurumsal

   Merhaba, vize veya ikamet ihlali yapmış ve deport olmuş yabancılar çalışma izni alabilirlerse Türkiye’ye giriş yapabilirler, diğer türlerden deport olmuş yabancılar çalışma izni alsalar bile Türkiye’ye giriş yapamazlar.

 • Selda

  Merhaba yanimda calisan kisinin cslisma izni 1 hafta dolmus basvurmayi unutmusuz. Simdi sifirdan basvuru yapsak sorun olur mu

  • Ata Kurumsal

   Merhaba, uzatma başvurusu gününden önce yapılmadıysa yabancı kendi ülkesine gidip oradaki Türk büyükelçiliği vasıtasıyla yeniden çalışma izni başvurusu yapılması gerekmektedir.

 • BİBİCAN

  5 yıl şalişma izni vatandaşlık kazanmak istiyorum
  bu 5 yılın içinde toplam kaç gün yürtdışına cıkabilirim

Bir cevap yazın

how can we help you?

Our team knows English, Arabic, Russian and Francais languages.