Çalışma izni başvuru süreleri ve uyulması gereken kurallar

Çalışma İzni Başvuru Süreleri Sayfamızdaki bilgiler 6735 sayılı Uluslararası İşgücü Kanununa göre güncellenmiştir. (25 Ağustos 2018)

Eski kanuna göre çalışma izni bitse bile 15 gün içerisinde uzatma başvurusu yapılabiliyordu, 6735 sayılı Uluslararası İşgücü Kanununa göre ise son günü geçmemesi gerekiyor. Bu gibi durumda yabancıyı ülkesine gönderip  Türk konsoloslukları aracıyla yeniden çalışma izni başvurusu yapılması gerekmektedir.

Başvuru süreleri yabancılar için çalışma izni başvuru sürecinde önemli bir yer tutar. Özellikle Yabancılar Hakkında Çalışma İzni Kanunu’ndaki son gelişmeler ile ve E-Devlet portalı üzerinden online olarak çalışma izni başvuru süreçlerinin başlamasından sonra vade sonları daha önemli hale gelmiş durumda.
Türk kanunlarında belirlenen vade sonu sürelerini göz ardı etmek, çalışma izni başvuru sürecine zarar verebilmektedir. Dahası, yabancı işçi çalıştıran işverenler, gereken zamanında bildirim yapmamaları halinde idari cezalar ile karşı karşıya kalabilmektedir.

BAŞVURU TÜRÜSÜREÇSÜRE
YURTDIŞI BAŞVURULAROnline BaşvuruKonsolosluk başvurusundan sonra, online başvuru10 iş günü içinde
Doğrudan BaşvuruKonsolosluk başvurusundan sonra, belgelerin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na gönderilmesi10 iş günü içinde
İkamet İzni BaşvurusuÇalışma izinleri ikamet izni olarak kullanılır
YURTİÇİ BAŞVURULARDoğrudan BaşvuruOnline başvurudan sonra, belgelerin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na gönderilmesi6 iş günü içinde
İkamet İzni BaşvurusuÇalışma izinleri ikamet izni olarak kullanılır
UZATMA BAŞVURUSUOnline BaşvuruÇalışma izni bitiş tarihinden önce 2 ay içinde.
Doğrudan BaşvuruOnline başvurudan sonra, belgelerin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na gönderilmesi6 iş günü içinde
İkamet İzni BaşvurusuÇalışma izinleri ikamet izni olarak kullanılır
UYARILAR
(4817 Sayılı Kanunun 18.ci maddesine göre)
Yabancı çalıştıran işverenlerYeni İşYabancının işe başladığı tarihten itibaren
Çalışma izni alındıktan 30 gün içinde işçi işe başlayamazsa15 gün içinde
ÇALIŞMA İZNİ İPTALİYabancı çalıştıran işverenlerİş sözleşmesinin bitiş tarihinden itibaren15 gün içinde

 

70 yorum

 • murat

  merhaba kolay gelsın.çalısma ıznı uzatma basvurusu yaptım.iznimiz çıktı.e devlet sitesinde izniniz çıkmıstır dendi.bu noktadan sonra baska herhangı bır ıslem yapmam gerekıyor mu.sgk da vs.ise giriş bildirimi gibi zaten calısanım oldugu ıcın uzatma basvurusunda ızın cıktıktan sonra yapmam gereken bır sey varmı.suan ızın cıktı dıye sadece kartımızın gelmesını beklıyoruz.tesekkurler

  • Ata Kurumsal

   Merhaba, çalışma izni uzatma sonrası yapılması gerekenler başlığı altındaki sorularınız danışmanlık hizmetlerimiz kapsamına girdiği için maalesef cevap veremiyoruz

 • AHMET

  MERHABA TAM Bİ AYDIR İZİN DURUMA BAKINCA ( Değerlendirme sürecinde ) OLARAK GÖZÜKÜYO ! ACABA NE YAPMALIYIZ

  • Ata Kurumsal

   Merhaba, profesyonel destek alınmadan yapılan başvuruların takibi imkansız derecesindedir, beklemek veya Ankara çalışma bakanlığına giderek durumun sebebini öğrenmeniz gerekmektedir.

 • funda

  merhabalar,
  eksik evrak talebini en geç ne zamana kadar yüklemek gerekir?

 • Sherri

  Merhabalar
  Türkiye’de 6 aylık oturma iznim bulunmadığı için yurtdışında çalışma izni başvurmalıyım. Acaba bunu yapabilmek için sadece kendi memleketimde mi yoksa herhangi bir ülkedeki Türkiye konsolosluğunda yapılabilir mi?? Örneğin 90 gün vizesiz olarak kalabileceğim bir ülkede şunu başvurabilir miyim? Kıbrıs mesela.
  Çok teşekkür ederim

 • MUSTAFA

  MERHABA EV HIZMETLERINDE COCUK BAKICISI OLARAK UZATMA BASVURUSUNDA IS VEREN BURSA YABANCININ CALISACAGI ADRES İLİ SAMSUN .UZATMA BASVURUSU CALISMA IZNI CIKAR MI İŞ VEREN İKİNCİ BİR EVİ VAR DOGALGAZ VS ÜSTÜNE ALMAK ICIN IKAMETINI BURSAYA ALMAK ZORUNDA KALDI AMA SAMSUNDA YASIYOR SORUN OLUR MU ACABA BASVURU YAPSAK BU SEKILDE

 • Elif

  Merhaba, yabancı çalışanın tutuklanma nedeniyle çalışma izni iptal edilebilir mi? İptal süreci nasıl işler? Belirli sürelere uyulmaması veya başka bir koşulla çalışma izninin iptal edilmesini engelleme şansımız var mı? Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

 • Yasemin

  Merhaba, İş izni başvuru süreci başlayan yabancının başvuru süreci tamamlanana kadar çalışması uygun mudur? Başvuru yapıldı fakat henüz sonuçlanmadı, o 30 iş günü içinde çalışması

 • Fidan

  Merhaba ben bakuden calisma izni bas vurusu yapacam bakudeki ablamin adresin verirsem onay cevapi ona gelirse olurmi ben kendim bas vuru yapip istanbula donmek istiyorum mumkunmu

  • Ata Kurumsal

   Merhaba, çalışma izni başvurusunun cevabı sizin kendi ülkenizde ki adresinize gelmez, bu yüzden verdiğiniz adresin doğru olması önemlidir fakat ablanızın da adresini verebilirsiniz sorun olmaz, başvurunuz onaylanıncaya kadar ve vizeniz veya vize muafiyetiniz varsa Türkiye’ye gelip gidebilirsiniz.

 • Muhammed

  İyi günler iş yeri benim adıma 4 ocakta onay geldikten sonra 6 ocakta harcı yatırdılar kimlik kartının benim tarafıma ne zaman teslim edileceğini öğrenmek istiyorum . Tahmini süre verme imkanınız var mı.

  • Ata Kurumsal

   Merhaba, çalışma izniniz onaylandıktan sonra ortalama 10 gün içinde çalışma izni kartınız adresinize teslim edilecektir.

 • abdullah

  merhaba ,

  çalışma izni başvurusunda bulunduk. evraklar vs herşey sisteme yüklendi. harcı ne zaman yatırmamız gerekiyor?

 • gülsüm

  Merhaba,

  Çalışanımızın uzatma başvurusunu yaptık şu an değerlendirme sürecinde gözüküyor, ne kadar zamanda başvurumuz sonuçlanır? Eksik belge talebi oluyor mu bu süreçte?

  Teşekkürler.

  • Ata Kurumsal

   Merhaba, başvurunuzu eksiksiz ve ilgili kriterlere uygun bir şekilde yaptıysanız 30 gün içinde sonuçlanması gerekmektedir, aksi durumda dosyanıza eksik istenir veya başvurunuz işlemden kaldırılır.

 • Merhaba yeni rahatsız ediyorum kusurabakmayin benim şu sorun evlelik otuma teskeresi 6 aylik verdilar ve şuan istisnai çalışma izin baš vurduk yeer onaylanırsa benim otorma teskeresi yenilemek 6 ay içinde olacak yoksa çalışma izini bittiktan sonra

 • Javidan

  Ne yazik ki ogleymis. En az 15 kere konustum bakanlikla ilgoc dairesi ile kaymakamlikla ptt kargo ile. Butun kurumlarda calisiyo gozukuyorum. Hatta e devletden baktim sigortam yatiyor. Ama kart gelmedi.yoksa ayrica bir de kart basvurusu mi yapmaliyiz?

 • JAVİDAN

  MERHABALAR. ÇALIŞMA İZİN KARTIMI ALAMADIM DAHA GELMEDİ YANİ. 5AYDIR ÇALIŞIYORUM NE YAPMAM GEREKİYOR KARTIMI ALMAM İÇİN?

  • Ata Kurumsal

   Merhaba, 5 aydır çalışma izni kartının gelmemesi gibi bir durum söz konusu bile değildir, çalışma izninizin olup olmadığını kontrol etmek için Çalışma bakanlığı alo 170 numaralı hattı aramanızı tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın

how can we help you?

Our team knows English, Arabic, Russian and Francais languages.