Evinde Yabancı Personel Çalıştıran Ailelerin Bilmesi Gerekenler

Türkiye’de resmi olarak 63 bin ailenin yanında yabancı uyruklu bakıcılar çalışmaktadır, peki bu bakıcıların hangi yasal hakları olduğunu biliyor musunuz?

İlk önce çalışma izni almazsanız ne olur madde madde inceleyelim.

  1. Çalışma izni olmadan hiçbir yabancıyı evinizde çalıştıramazsınız, çalışma izni almak içinde evinizde 15 yaşından küçük çocuk veya 65 yaşından büyük yaşlı olması gerekmektedir.
  2. Çalışma izinsiz bir yabancıyı çalıştırırken yakalanmanız durumunda resmi cezanın haricinde yabancının kendi ülkesine gönderilirken yapılan tüm masraflar tarafınızdan ödenir, bu masraflar ortalama 13 bin tl civarına kadar çıkmaktadır.
  3. Yabancının oturma izni olması çalışma izni manasına gelmemektedir, oturma izni için yabancıya kendi adresinizi gösterdiyseniz ve çalışma izni almadıysanız her an yabancılar şubeden görevliler evinizi ziyaret edebilirler.

Yabancı personelinize çalışma izni aldınız ama yine de dikkat etmeniz gereken durumlar madde madde aşağıdaki gibidir.

  1. Personelinizin çalışma izni çıktı ve işe başladı, 15 gün içinde bunu Çalışma Bakanlığına bildirmek zorundasınız.
  2. Yabancı personelinizin yılda 15 gün yasal olarak senelik izni bulunmaktadır, bu izni kendisine vermek zorundasınız.
  3. Bir yılı aşkın bir süredir yanınızda çalışan yabancı personelin yasal olarak ihbar ve kıdem tazminatı hakkı bulunmaktadır, personelinizi işten çıkartmanız durumunda bu parayı kendisine ayrıca ödemek zorundasınız. Personeliniz kendi isteği ile işten ayrılırsa bu ücret ödemek zorunda değilsiniz, fakat kendisinden istifa mektubunu almanızı öneriyoruz.
  4. Personelinize maaşını Türk lirası üzerinden ödemenizi öneriyoruz.
  5. Personelinizi işten ayrılması veya çıkartmanız durumunda 5 gün içerisinde bu durumu Çalışma Bakanlığına bildirmek zorundasınız.

İpucu: Genellikle aileler yabancılara çalışma izni almayı aylık ödenen SGK ücreti nedeniyle pek istemiyorlar, fakat Yabancı personelin Türkiye’den emekli olmayı düşünmemesi halinde bu durum SGK ya bildirilir ve aylık SGK ücreti %40 civarında daha az ödenebilir.

Ev hizmetlerinde yabancı erkek personel çalıştıramazsınız fakat bakımı yapılacak kişinin erkek olması ve ağır yatalak halinde olması durumunda erkek yabancılara çalışma izni alabilirsiniz, ayrıca bakımı yapılacak kişinin 65 yaşından küçük olması durumunda bakıma ihtiyacı olduğuna dair doktor raporu bulunması durumunda bakım için yabancılara çalışma izni alınabilir.

Dikkat: Evinize soktuğunuz insanlara çok dikkat etmelisiniz, kesinlikle gereğinden fazla güvenmemeli ve çok sık kontrol etmelisiniz, unutmayınız onlar sizin çalışanınız, dostlarınız veya akrabanız değiller, sizin yanınızda para için çalışıyorlar ve görevlerini yapmak zorundalar, siz onlara muhtaç değilsiniz, doğu bloku ülkelerinin yarısı Türkiye’de iş aramaktadır.

Yabancı bakıcı çalıştırmak için daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz: https://www.atakurumsal.com/yabanci-calisma-izni/ev-hizmetlerinde-yabanci-bakici-calistirma/