GÖÇ İDARESİNDEN YENİ KISITLAMA

 

Geçtiğimiz günlerde Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, resmi internet sitesinde bir basın açıklaması yayınlayarak, İstanbul’un en yoğun yabancı uyruklu nüfusuna sahip iki ilçesinde bulunan yabancılar tarafından yapılacak ikamet izni başvurularına sınırlama getirdiğini belirtti. Göç İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamanın detayları yazımızın devamında.

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, İstanbul’un Esenyurt ve Fatih ilçelerinde, yabancıların yatırım amaçlı kısa dönem ikamet izin talepleri ile üniversitelerde kayıtlı öğrencilerin ‘öğrenci ikamet izni’ talepleri hariç, ikamet izni amacıyla yapılan ilk başvuruların 15 Ocak’tan itibaren kabul edilmeyeceğini duyurdu.

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nün sosyal medya hesabından ve resmi internet sitesinden yapılan açıklamada;

“Fatih ilçesi için 6458 sayılı Kanunun 31’inci maddesinin birinci fıkrasının (j) bendi kapsamındaki kısa dönem ikamet izni talepleri ile Fatih ilçesindeki üniversitelerde kayıtlı öğrencilerin öğrenci ikamet izni talepleri hariç olmak üzere, Esenyurt ilçesi için 6458 sayılı Kanunun 31’inci maddesinin birinci fıkrasının (j) bendi ve taşınmazın Esenyurt ilçesinde olması koşuluyla aynı maddenin (b) bendi kapsamındaki kısa dönem ikamet izni talepleri ile Esenyurt ilçesindeki üniversitelerde kayıtlı öğrencilerin öğrenci ikamet izni talepleri hariç olmak üzere Esenyurt ve Fatih ilçelerinde 15 Ocak 2021 tarihinden itibaren yapılan ilk başvurular kabul edilmeyecektir.” ifadelerine yer verildi.

Söz konusu sınırlama yalnızca İstanbul’un Fatih ve Esenyurt ilçelerini kapsarken, yükseköğrenimini bu ilçeler sınırındaki bir üniversitede gören yabancı uyruklu öğrencilerin öğrenci ikamet izni talebini kapsamayacak. Yatırım amaçlı kısa dönem ikamet izni talebinde, ilgili taşınmazın Esenyurt ilçe sınırları içerisinde olması şartı aranacak. Bu şartların dışında kalanların 15 Ocak 2021 tarihinden itibaren, ikamet izni başvuruları kabul edilmeyecek.

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nün resmi internet sitesine ve ilgili açıklamaya ulaşmak için;
https://www.goc.gov.tr/ikamet-izni-talepleri-hakkinda bağlantısına tıklayabilirsiniz.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
how can we help you?

Our team knows English, Arabic, Russian and Francais languages.

DİKKAT!

Türkiye’de çalışma izni ile çalışan yabancıların, çalışma izinlerinin iptali sonrasında 10 gün içerisinde ikamet iznine başvuru yapabilmeleri, en son uygulamalar ile kısıtlanabilmektedir.

Bu yönde, bu kısıtlamalardan Türkiye’de taşınmaz mülk sahibi olan yabancılar ile Türk vatandaşı ile evli olan veya öğrenimlerini sürdürmekte olan yabancılar istisna tutulmaktadırlar. Diğer taraftan, yukarıda belirtilen yabancılar dışındakiler, Türkiye’den çıkışlarına müteakip , Turist vizesi ile Türkiye’ye geri dönebilecekleri gibi, bir yıl süresi boyunca tekrar ikamet izni başvurusunda bulunamayacaklardır. Türkiye’de bulunan yabancının çalışma iznin iptali halinde, yeni bir yurt dışı çalışma izni başvurusu yapabilmesinin ise önünde herhangi bir engel bulunmamaktadır.

Saygılarımızla,
Ata Kurumsal Danışmanlık

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x