İletişim

1.739 yorum

 • Anastasya

  Merhaba. Benim çalışma izni “A” firmadan “B” firmaya devir işlemleri başlatmaya düşünüyorum. “A” firmadan çıkışım yapılsa, yurtdışına çıkışı yapabiliyor muyum elimdeki çalışma izni kartı ile? “B” firmaya deviri onaylanmadan

 • Khatuna

  Merhaba.6 senedir turkiyede evlim.vatantaşlik almak niçin başvur yaptik,jandarma soikedi ki bizim il uzun surer.evlenmekden once fuhuş de deport vardi,şuan evlim 2 çocuk var.bu deport etkilenmi vatandaş almak niçin?lutfen cevap verin

  • Ata Kurumsal

   Merhaba, hakkınızda bir dava açılmadıysa emniyet kayıtlarınızda çıkar fakat iki tane çocuğunuzun olması lehinizedir.

 • Mehmet

  Merheba.
  Ben İranlıyım ve bilmek istiyorum da İran için çalışma izni almak mı? Süreç nasıl ve ücret ne kadar?

  • Ata Kurumsal

   Merhaba, Türkiye’de Yabancılara çalışma izinleri belirli bir işyeri veya işletme üzerinden verilebilmektedir. Yabancılara istedikleri herhangi bir işyerinde çalışabilmesine imkân veren bir izin sistemi mevcut değildir. Çalışma izin başvurularının yabancı şahsı çalıştırmak isteyen işveren tarafından yapılması zorunludur.

 • Rana

  Merhaba ben 2019/1/19 tarihinde aldı bir durumdan dolayı bir senelik DEPORT OLDUM. Oncesinde vize ihlali problemi vardi. Sonra adli durumdan dolayi giris yapmak istedigimde GERI GONDERME MERKEZINE gidp ORDAN mahkemeye gidip tutuksuz yargilandigima rağmen DEPORT EDILDIM !

  Tekrardan giriş yapabilmem ne kadar mümkün. Ve ya çalışma izni ile veya normal bir şekilde gelip ikamete basvurmam mümkün mu ?

 • Emine

  Türkmenistan uyruklu olup oturma izninin uzatılması müracaatı reddedilen biri ret kararının tebliğinden itibaren 10 gün içerisinde yurt dışına çıkıp yeniden Türkiye ye giriş yapabilir mi? Giriş yapabilir ise çalışma izni alabilir mi?

 • adnan

  merhaba, filipinler vatandaşı kız arkadaşım 12 günlük vize ile ocak ayı başlarında türkiye’ye geliyor. vizesi tek giriş ve turistik vize ve mart ayına kadar kullanabileceği bir vize. kendisine 1 yıllık oturum almak istiyoruz. oturum almak için baş vurmamamız gereken süre ne kadardır. vize süresinde yani 12 güniçinde hemen başvurmamız mı gerekir? yoksa başvuru için 1 ay süremiz mi olur? veya martta kadar kullanabileceği süre baz alınarak en geç mart olmadan mı başvurmamız gerekir. teşekkürler

  • Ata Kurumsal

   Merhaba, vize süresi içinde oturma iznine müracaat etmeniz gerekmektedir, vize bitmesi durumunda yabancı kaçak duruma düşer ve oturma izni başvurusu kabul edilmez.

 • Dervis

  Merhaba yaklaşık 3 ay önce turkiyeden çıkış yaptım ç 113 tahdit konuldu turkiye ye tekrar dönmenin herhangi bir yolu varmı nasıl bir yol izlenmeli ?

  • Ata Kurumsal

   Merhaba, yasal olarak hiç yolu yoktur, bazıları fahiş fiyatlara çalışma izni alarak sizi Türkiye’ye getiriyor ama devlet farkettiği an bir daha sonsuza kadar Türkiye’ye gelemezsiniz, deport sürenizin bitmesini beklemenizi öneririz.

 • Ali

  Merhaba. Ben Azerbaycan vatandaşıyım 1.5 senedir Türkiyede çalışıyorum düzenli sigortam yatıyor her ay, devlete ödenilen bu tutarlar Azerbaycan a yansıyormu? Yansımıyorsa niye devlet bu kadar yüksek sigorta prim ödemesi talep ediyor? Teşekkürler.

  • Ata Kurumsal

   Merhaba, Azerbaycan ile Türkiye arasında SGK anlaşması bulunmuyor, Türkiye’nin doğal zenginliği bulunmadığı için vergiler biraz yüksek.

 • Sarbast

  Merhaba benim kardeş cezaevinde.. cezası 2 ay sonra bitecek.. kefalet ödeyerek sınırdışı edilmesine engel olabilir miyiz.? Yada başka bir yol var mı deport olmaması için? Teşekkür ederim

 • Tanya

  Merhaba! Ben iş arıyorum. Ya kursta yabancı diller öğretmek istiyorum ya bir evde bir çocuğa diller öğretmek istiyorum. Kurs hakkında az çok bilgiye sahibim ama evde çalışmak mümkün mü acaba? yani çalışma izni yapacaklar mı acaba? o çocuk bakıcısı mı olacak geçecek? bir de bir kursa başvurdum. şunu yazdılar: ”Evet 5 Türk çalışan şartı var ama başka önemli şartlar da oldugunu ogrendik sonradan. 100 bin tl ödenmis sermaye veya son 1 yil en az 800 bin tl ciro gibi sartlari da vardi”. Bu doğru mu acaba? 5 sigortalı Türk çalışan olmalı diye biliyorum. ama sermaye fln hiç bilmiyordum. Çok teşekkür ederim. Hayırlı işler. İyi günler dilerim.

  • Ata Kurumsal

   Merhaba, evde çalışacaksanız sadece çocuk bakımı veya yaşlı bakımında çalışan olarak çalışma izni alabilirsiniz, kurs açacaksanız eğer 100 Bin TL ödenmiş sermaye ve 5 sigortalı Türk çalışanınızın olması gerekmektedir.

   • Tanya

    Ben kurs açmak istemiyorum. Kursta çalışmak istiyorum. Peki aylık SSK ne kadar olur kursta çalışacaksam? Cevabınız için çok teşekkür ederim.

 • Çağrı

  Merhaba, Türkiye’de yatırımı olan yabancı bir şirket yurtdışından bir çalışanı için başvuru yaparken, güncel sermaye tespit raporu nu sunmak zorunda mıdır? Yoksa sadece ek bir doküman olarak mı faydalı olur?

  Teşekkür ederiz

  • Ata Kurumsal

   Merhaba, ödenmiş sermayeyi gösteren ticaret sicil gazetesi veya Ticaret odası faaliyet belgesi yeterlidir. 100 bin TL den az sermaye sahibi olan ve sermayeyi yükselten şirketlerin yemin mali müşavir raporu vermesi gerekmektedir.

 • Mehmet

  Iyi günler ben bir konuda bilgi almak istiyorum yakın zamanda eşim Türkiye’de doğum yapacak. Eşim Rus vatandaşı ben türk vatandaşıyim. Ankara’daki elçilik aracılığı ile eşimin üzerinden çocuğu Rus vatandaşı yapmak istiyoruz direkt olarak bu konuda ne yapmamız hangi belgeleri toplamamiz gerektiğini açıkçası bilmiyoruz bu konuda hizmet veriyor musunuz ?

 • mohamed

  Genel Olarak Türk Vatandaşlığının Kazanılması başvuru sonucunuz nüfus kütüklerine tescil aşamasındadır.
  bu aşamada tam hangi durum oluyor

 • Yuliya

  Merhabalar 8 sene Turkiyedeyim evli ama eşsin 2 senedir ceza evinde dolasıyla ayle ikameti alabilecekmiyim bi bilginiz var mı acaba

 • Hakan

  Merhabalar kolay gelsin iyi çalışmalar
  Benim eşim İran vatandaşı kayınpederim ve kayınvalidem 2019 yılında turistlik vize almıştık Şubat 2020 de süreleri bitiyor 5 aylık bebeğime bakıyorlar kendim İstanbul dayım eşim ve ailesi Edirne’de ikamet etmektedir. Eşim Trakya üniversitesinde göz bölümünde asistan çalışmasından dolayı 5 aylık çocuğumuza kayınvalidem ile kayınpederim bakıyor vize alabilmek için nasıl bir yol izlememiz gerekiyor ilginize şimdiden teşekkür ederim yardımcı olursanız sevinirim

  • Ata Kurumsal

   Merhaba, yeni düzenleme uygulamaya geçmediği için sorunuza maalesef ki net cevap verebilmek mümkün değil, fakat geçerli bir gerekçe olduğunu düşünüyoruz.

 • Nur

  Merhaba, bir çalışanımız için yurtdışından başvuru yaptıktan sonra, başvuru sonuçlanıp çalışma vizesi alınana kadar bu kişinin turist vizesiyle Türkiye’ye giriş çıkış yapması mümkün müdür? Teşekkürler

  • Ata Kurumsal

   Merhaba, evet mümkündür ama yasal değildir, ilgili konsolosluk bu giriş çıkışı tespit ederse çalışma iznini iptal etme hakkına sahiptir.

 • karabagh35

  Iyı gunler,

  Yabancı uyruklu esım ıle nısan 2019 yılında evlendık.Kendısı makına muhendısı mezunu. Aıle ve calısma sosyal guvenlık bakanlıgının sıtesınte, ıstısnaı calısma ıznı ıcın en az 3 yıllık evlılık ve bırlıktelık gerekır yazıyor. Bu durumda esıme ıstısnaı calısma ıznı ıcın basvuruda bulunulabılır mı? Herhangı bır dıploma denklık belgesı ıstenır mı yoksa noter onaylı tercume edılmıs dıploması yeterlı olur mu?

  Saygılarımla

  • Ata Kurumsal

   Merhaba, istisnai çalışma izni eşinizi çalıştıracak işveren firmaya verilir, yabancılar kendi adlarına çalışma izni alamazlar. Eşinizin iş bulması durumunda bu durum geçerlidir.

 • Ahmad

  Merhaba, kendi imkanlariyla lisans okuyan ama Kısa Süreli Burs “Başarı Programı”ndan faydalanan yabanci mezunlar da mi calisma izni cikartamiyor ulkelerinde bir sene calismadan?

Bir cevap yazın