Türkiye’de yabancılara çalışma izni alma şartları

Çalışma izni, yabancılara ve yabancı personel çalıştıracak firmalara Çalışma Bakanlığı tarafından verilen izinlerin genel adıdır.  Türkiye’de süreli, süresiz, bağımsız ve Turkuaz kart olarak dört çeşit çalışma izni vardır, başvurular https://ecalismaizni.csgb.gov.tr/#/eizin üzerinden Elektronik imza ile  işveren veya yetki verdiği danışmanlık firması tarafından yapılır. Yabancılar işveren olmadan kendi adlarına çalışma izni alamazlar.

Türkiye’de bir yabancıya çalışma izni almaya karar verdiyseniz bu sayfa size genel bir bilgi edinmenize yardımcı olacaktır.

İçindekiler
2 ÇALIŞMA İZNİ İÇİN BİLMENİZ GEREKENLER

Türkiye’de nasıl yabancı personel çalıştırabilirsiniz?

DİKKAT: Çalışma izni danışmanlık hizmeti almaya karar verirseniz lütfen danışmanlık firmasının referanslarını kontrol edin ve kurumsal firmaları tercih edin. Türkiye’de yabancı nüfusun hızla artması sebebiyle neredeyse her gün bir çok danışman firma açılmakta ve uzun yıllardır bu işi yaptıklarını iddia etmektedirler.

Uzmanlığına güvenmediğiniz insanların vaatlerine aldanmayın lütfen referanslarımıza göz atın.

ÖNEMLİ: Daha önce herhangi bir yabancıya çalışma izni almadıysanız büyük bir ihtimalle yanlış bir çalışma izni başvurusu yapıldığı için ret cevabı alacaksınız veya dosyanız işlemden kaldırılacak. Eğer durumunuz acilse ve bu aciliyetten dolayı mağdur olmak istemiyorsanız profesyonel yardım almayı tercih etmelisiniz. Hatalı başvurular yüzünden çalışma izni onay sürecinin üç aya kadar uzayabileceğini unutmayız.

İlk önce bu link üzerinden yabancılara yasak mesleklere göz atınız, çalışma izni başvuruları genellikle 25-30 iş günü içerisinde sonuçlanır. Eğer yabancı yurt dışında ise çalışma izni başvurularının Türk büyükelçilikleri üzerinden yapılmasının ekonomik açıdan daha uygun olduğunu bilmenizi isteriz.

ÖNEMLİ: Yabancı çalıştıracak işverenlerin KEP hesabının bulunması zorunludur, başvuru için ayrıca elektronik imza gereklidir.

ADIM 1: KRİTERLERİ SAĞLIYOR MUSUNUZ?

Herhangi bir personel araştırmasına girmeden önce yabancı çalıştırabilecek kriterleri sağlıyor musunuz kontrol etmenizi tavsiye ederiz:

 • Yabancı bir şirkette çalışacaksa ödenmiş sermayeniz 100 bin TL nin üzerinde mi? Beş sigortalı Türk personeliniz var m? Cevabınız evet ise genel olarak bir yabancı çalıştırmak için uygunsunuz.
 • Yabancı konutta yaşlı veya çocuk bakımı yapacak ise evinizde 15 yaşından küçük çocuk veya 65 yaşından büyük yaşlı var mı? Yine cevabınız evet ise evinizde bir yabancı uyruklu personel çalıştırabilirsiniz.
 • Vakıf veya özel eğitim kurumu veya sağlık kurumu musunuz? Sayfamızın devamında detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

ADIM2: DOĞRU EVRAKLARI HAZIRLAMAK

Bu adım çalışma izni başvurusu için en önemli adımdır. Çünkü başvurunuzu yabancının uyruğuna göre destelemeniz gerekecektir. (Diploma, pasaport, fotoğraf, sabıka kâğıdı, doğum belgesi vb.) Size sıralanmış bir şekilde ve doğru tavsiyelerde bulunacağız ki yabancı için çalışma izni başvurunuz sorunsuz bir şekilde onaylansın.

Bu süreçte lütfen aşağıdaki soruları cevaplayın.

 • Ev hizmetlerinde çalışan personeller haricindeki diğer yabancıların maaşının en az asgari ücretin bir buçuk katı ve katları olduğunu biliyor musunuz?
 • Çalıştırmayı düşündüğünüz yabancı için daha önce ret almış çalışma izni başvurusu yapılmış mı?
 • Yabancı Türkiye de herhangi bir ikamet ihlali yapmış mı veya ceza almasa bile bir suça karışmış mı?
 • Yabancının pasaport bitiş süresi makul bir uzaklıkta mı? (en az bir senelik olmalıdır)
 • Yabancı için her ay ödeyeceğiniz SGK prim tutarını biliyor musunuz?
 • Çalıştırmayı düşündüğünüz yabancı en az lise ve üzeri okul mezunu mu?
 • İstihdam edeceğiniz yabancının kıdem ve ihbar ve tazminatı ayrıca senelik izin hakkı olduğunu biliyor musunuz? (Ev hizmetlerinde çalışacak yabancıların kıdem tazminatı hakları bulunmamaktadır)

Tüm sorulara cevabınız evet ise biz sonraki adım için hazırsınız

ADIM 3: DOĞRU PERSONEL VE ÖDENMESİ GEREKEN ASGARİ ÜCRETLER

Türkiye’de çalışmak isteyen Hindistan, Pakistan, Filipinler vatandaşlarının büyük bir çoğunluğu İngilizce bildiklerinden dolayı Avrupa vizesi almak için Türkiye’de çalışmayı istemektedir. Çünkü Türkiye’de çalışma izni olan yabancılara Avrupa ülkeleri vize vermektedirler.

Yabancılara verilmesi gereken asgari ücretler aşağıda ki gibidir:

Yabancılara ödenmesi gereken asgari ücret 2021

Buna göre, başvuru tarihinden sonraki asgari ücret tutarı dikkate alınarak yabancıya ödenmesi gereken miktarlar en az;

 • Ev Hizmetlerinde çalışacak yabancılar için brüt asgari ücret: 3.577,50 TL
 • Turizm, animasyon organizasyon firmalarında masöz, animatör gibi görevlerde çalışacak yabancılar için brüt asgari ücret: 7.155,50 TL
 • Satış elemanı, pazarlama, İhracat görevlisi gibi eleman statüsünde çalışacak yabancılar için asgari ücretin 1,5 katı 3.577,50*1,5 = 5.366,25 TL
 • Uzmanlık ve ustalık gerektiren işlerde çalışacaklar, öğretmenler, doktorlar asgari ücretin 3 katı 3.577,50*3 = 10.732,50 TL
 • Birim veya şube müdürleri ile mühendis ve mimarlar için asgari ücretin 4 katı, 3.577,50*4 = 14.310,00 TL
 • Üst düzey yöneticiler, pilotlar ve ön izin talebinde bulunan yönetici mühendis ve mimarlar için asgari ücretin 6.5 katı, 3.577,50*6,5 = 23.253,75 TL

YABANCILAR İÇİN SİGORTA PRİMİ 2021

Ev hizmetlerinde çalışan ve Uluslararası koruma /Geçici Koruma sahibi yabancılar için taban maaş asgari ücrettir. Diğer tüm yabancılar için taban ücret Asgari ücretin bir buçuk katıdır. Aşağıdaki tabloda çalışma bakanlığı kriterlerine göre hazırlanmış SGK primlerini bulabilirsiniz.

 • Taban Asgari ücret 3.577,50 TL – SGK Primi : 1341,56 Tl
 • Asgari ücretin 1,5 katı: 5.366,25 TL – SGK Primi : 2012,38 Tl
 • Asgari ücretin 3 katı : 10.732,50 TL – SGK Primi : 4024,68 Tl
 • Asgari ücretin 4 katı : 14.310,00 TL – SGK Primi : 5366,25 Tl
 • Asgari ücretin 6,5 katı: 23.253,75 TL – SGK Primi: 8720,15 TL

Not: Yukarıdaki ücretler brüt asgari ücret üzerinden hesaplanmıştır.

ADIM 4: ÇALIŞMA İZNİ İÇİN NE KADAR MASRAF EDECEKSİNİZ?

Detaylı bilgiyi buradan bulabilirsiniz: https://www.atakurumsal.com/calisma-ve-oturma-izni-harclari/

ADIM 5: DİKKAT ETMENİZ DURUMLAR

DİKKAT: Yabancıya kendi ülkesinde Türk büyükelçiliği üzerinde çalışma izni aldıysanız Çalışma izni onaylanan yabancı Türk konsolosluğuna gitmeli ve pasaportuna çalışma izni vizesi vurdurtmak zorundadır. Ayrıca yabancı Türkiye’ye 90 gün içinde gelmek zorundadır. Gelmeye yabancıya alınan çalışma izni iptal edilir. Türkiye’ye gelen yabancı için 20 gün içinde adrese dayalı nüfus kayıt sitemine kayıt ettirilmesi gerekmektedir.

ÇALIŞMA İZNİ İÇİN BİLMENİZ GEREKENLER

Yabancılar için ilk başvuruda bir yıllık çalışma izni alabilirsiniz, ilk uzatma başvurusunda iki yıllık, ikinci başvuruda ise üç yıllık uzatabilirsiniz.

Yabancılara çalışma izni nasıl alınır?

Yabancının niteliği, çalışacağı işyerinin özellikleri ve görevine göre farklı cevaplara sahip olan bu soru için aşağıda detaylı bilgiler verilmiştir, fakat genel olarak Yabancılar kendi adlarına çalışma izni alamazlar, bir şirketiniz var ve yabancı çalıştırmak istiyorsanız Yüz bin TL ödenmiş sermayeniz ve beş sigortalı Türk personel çalışanınız olmak zorundadır. Ev de bakıcı olarak yabancı çalıştırmak istiyorsanız evinizde on beş yaşından küçük çocuk veya altmış beş yaşından büyük yaşlı olması gerekmektedir. Ev hizmetlerinde bu iki kriterden birisini yerine getiren aileler kolaylıkla çalışma izni alabilirler.

Yabancılar için çalışma izni almak için hem işverenin hem de çalışanın yapması gereken bazı işlemler bulunur. İşverenler, yabancı personel istihdam etmek için personele ait bir ikamet tezkeresine ihtiyaç duyar.

Türkiye’de çalışmak isteyen yabancı personelin Türkiye’de bulunması durumunda, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetleri Bakanlık makamlarına başvurması gereklidir. Bu başvuru sonucunda, en az 6 ay süren ikamet tezkeresi alınmalıdır. En az altı aylık ikamet tezkeresi ile birlikte, çalışma izni için gereken 16 haneli referans numarası alınır ve bu numara işverene bildirilir. Yabancı personelin Türkiye dışında bulunması durumunda, ülkede bulunan dış temsilciliklere başvuru yapılarak ikamet tezkeresi talep edilmelidir. İkamet tezkeresi alındıktan ve gereken referans numarası öğrenildikten sonra, gereken diğer işlemler işveren tarafından gerçekleştirilmelidir.

Detaylı bilgi için: https://www.atakurumsal.com/yabanci-calisma-izni-nasil-alinir/#turkce

Çalışma izni başvurusu için gerekli belgeler

Şirketler için belgeler neredeyse standarttır ve muhasebe departmanında kolaylıkla bulunabilen evraklardan oluşur, yabancıdan istenilen en önemli belge ise diplomasıdır. Türkiye’de çalışma izni alacağınız yabancı en az lise mezunu olmalıdır, ev hizmetleri için diploma isteniz ama mezuniyeti dikkate alınmaz. Yabancı için yurt dışından çalışma izni alınacaksa konsolosluk veya büyük elçiliğimiz tarafından ayrıca doğum belgesi ve sabıka kâğıdı istenir.

 • Yurt içinden başvuru yapılması durumunda, en az 6 ay geçerli ikamet tezkeresi
 • Yurt içinden başvuru yapılması durumunda yabancı T.C kimlik numarası
 • Yurt dışından başvuru yapılması durumunda, 16 haneli referans numarası
 • Pasaport (Pasaportta yer alan bilgilerin Latin harfleri ile yazılmamış olması durumunda yeminli ve onaylı çevirisi)
 • Son 6 ay içerisinde çekilmiş bir vesikalık fotoğraf
 • Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı internet sitesinde yer alan sözleşme ve dilekçe örneğine uygun olarak hazırlanmış dilekçe

İşverenin hazırlaması gereken belgeler

 • Ticari sicil gazetesi
 • Vergi kayıtları
 • Başvurunun işveren tarafından yapılmaması durumunda, işlemleri gerçekleştirecek olan kuruma veya kişiye e-imza üzerinden verilen yetki

İşlemler sırasında kullanılmak üzere e-devlet şifresi, e-imza ve e-posta adresinizin hazır olması gerektiğini unutmayın. Bu belgelere ek olarak, gerek duyulması halinde şirkete ait farklı belgelere de ihtiyaç duyulabilir.

Detaylı bilgi için: https://www.atakurumsal.com/calisma-izni-basvurusu-icin-gerekli-belgeler/

2021 Yılı İçin Çalışma ve Oturma İzni Harçları

Çalışma izni için gerekli harçlar, başvurunun onaylanması ardından yatırılır. Bu konu ile ilgili bilgilendirme e-posta ile yapılacağı için, başvuru sırasında geçerli bir e-posta girilmesi kesinlikle önemlidir.

Kanunlara göre, çalışma izni için başvuran yabancılar, ikamet izin harcı ödemekten muaf tutulur. Yalnızca çalışma izni için gereken harç bedellerinin yatırılması yeterlidir.

 • 2021 yılı, 1 yıla kadar süreli çalışma izni harç bedeli: 1142,80 TL
 • 2021 yılı, süresiz çalışma izni belgesi harç bedeli: 10306,70 TL
 • 2021 yılı, bağımsız çalışma izin belgesi harç bedeli: 10306,70 TL

olarak belirlenmiştir. Çalışma izninin uzatılması gereken durumlarda, yine aynı miktarlarda harç bedeli uygulanır. Bir yıldan uzun süreli çalışma izni istenmesi durumunda, her yıl için 1 yıllık harç bedeli olan 1017,80 TL harç bedeli uygulanır.

Bu bedellere ek olarak, çalışma izin belgesi ile ilgili değerli kağıt bedeli ödenmelidir.

 • 2021 yılı, yabancı çalışma izni değerli kağıt bedeli: 125,00 TL

olarak belirlenmiştir. Harç ve değerli kağıt bedelleri, bakanlık tarafından e-posta ile iletilecek olan banka hesaplarına yatırılmalıdır. Yabancı çalışma izni için harç yatırılan bankalar;

 • Ziraat Bankası
 • Vakıflar Bankası
 • İş Bankası

olarak belirlenmiştir. Belirtilen bu bankalar haricinde, vergi dairelerine veya farklı bankalara ödeme yapılamamaktadır. Sistem otomatik olarak işlediği için, gerekli ödeme yapıldıktan sonra herhangi bir dekont ibrazı gerekli değildir. Ancak, herhangi bir problem çıkması durumunda kullanılmak üzere ödeme yapıldığına dair dekontun saklanması tavsiye edilir.

Konsolosluk harç ücreti:   80 $

Önemli not: Konsolosluk harç ücretleri karşılıklık ilkesi gereği farklılık gösterebilmektedir.

Detaylı bilgi için : https://www.atakurumsal.com/calisma-ve-oturma-izni-harclari/

2021 Yabancı Çalışanlara Ödenmesi Gereken Asgari Ücret

Yabancı uyruklu çalışanlar, Türkiye’de yaşayan vatandaşlara uygulanan asgari ücretten bağımsız olarak, daha yüksek ücretler ile çalıştırılır. Yasalar gereği, her sektöre göre farklı asgari ücret belirlemesi yapılmıştır. Yabancı çalışanlara ödenebilecek en düşük ücret 3577,50 TL olarak belirtilmiştir. Sektörlere göre, bu rakamın katları olarak hesaplama yapılır.

 • Ev hizmetleri için yabancı çalışanlara ödenmesi gereken brüt asgari ücret: 3577,50 TL
 • Turizm ve organizasyon sektöründe görev yapan yabancı çalışanlara ödenmesi gereken brüt asgari ücret: 7155,00 TL
 • Pazarlama ve benzeri sektörlerde, eleman olarak çalışan yabancılar için asgari ücret: 5366,25 TL (Asgari ücretin 1.5 katı)
 • Uzmanlık gerektiren, doktor, öğretmen ve benzeri mesleklerde çalışan yabancılar için asgari ücret: 10732,50 TL (Asgari ücretin 3 katı)
 • Mühendis, mimarlık ve şube müdürlüğü gibi bölümlerde çalışan yabancılar için asgari ücret: 14310,00 TL (Asgari ücretin 4 katı)
 • Üst düzey yöneticilik ve benzeri üst düzey mesleklerde çalışan yabancılar için asgari ücret: 23253,75 TL (Asgari ücretin 6.5 katı)

olarak belirlenmiştir.

Ev Hizmetlerinde Yabancı Bakıcı Çalıştırma

En çok suistimal edilen veya yanlış bilinen konuların başında evde çalışan yabancılar gelmektedir, genellikle aileler yabancılar için taahhütname vererek oturma izni almakta ve bu şekilde çalıştırmaktadır. Oturma izni çalışma izni yerine geçmediğinden genellikle üç veya beş ay içinde yabancılar şube veya SGK denetim elemanları eve gelerek kaçak yabancı çalıştırmaktan ceza kesmekte ve yabancıyı sınır dışı etmektedirler. Evde çalışacak yabancılar için çalışma izni kriterleri çok hafiftir ve aylık ödenen SGK ücretlerinde indirim uygulanabilmektedir.

Ev hizmetlerinde çalıştırmak üzere, yabancı bakıcı istihdam edecek kişilerin yerine getirmesi gereken bazı ön şartlar bulunmakta.

Çocuk bakıcısı olarak istihdam etmek istediğiniz yabancı personele, ev içerisinde 15 yaşından küçük bir çocuk ikamet ediyor olması halinde çalışma izni alınabilir. Buna ek olarak, birinci dereceden akraba olması şartıyla, 65 yaşından büyük bir kişinin bakımını gerçekleştirmesi için yabancı çalışma iznine başvurulabilir.

İstisnai bir durum olarak, bakıcıya ihtiyaç duyulduğunun doktor raporu ile ispatlanması halinde, yaş sınırına bakılmaksızın, yabancı bakıcı istihdam edilebilir.

Bu ön şartların yerine getirilmemesi durumunda, ev hizmetlerinde çalıştırılmak üzere yabancı bakıcı istihdamına izin verilmemektedir.

Ev hizmetlerinde çalışacak bakıcı için yabancı çalışma iznine başvurma süreci, standart prosedür ile aynı işler. Bu prosedürlere ek olarak, işveren ile işçi arasında hazırlanan belirli süreli iş sözleşmesine ihtiyaç duyulur.

Detaylı bilgi için: https://www.atakurumsal.com/ev-hizmetlerinde-yabanci-bakici-calistirma/

Turizm Sektöründe Yabancı Personel Çalıştırma şartları 

Turizm sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin yabancı personel çalıştırabilmesi için gereken nitelikler oldukça farklı. Başvuru sürecine başlayabilmek ve çalışma izni alabilmek için, öncelikle başvuruda bulunacak işletmenin yeterli şartları sağlıyor olması gereklidir.

Hamam, Sauna ve SPA merkezi gibi kompleksleri bulunan turizm işletmeleri, en az 3 yıldızlı olmak şartıyla yabancı personel istihdam etmek için başvuruda bulunabilir. Bununla birlikte, gerekli belgelere sahip olan tatil köyleri ve termal oteller de yabancı personel çalıştırmak için başvuruda bulunabilir. Spor salonları ise, en az 20 Türk vatandaşı istihdam etmeleri koşuluyla, yabancı personel çalışma izni için başvuruda bulunabilir.

Turizm sektöründe yabancı personel çalışma izninde, yalnızca masör, masöz ve terapist gibi uzmanlık gerektiren iş alanlarının talepleri dikkat alınmakta. Bunun dışında yapılan başvurular, bu çalışma izni kapsamında değerlendirilmemektedir.

Turizm tesisleri içerisinde yer alan ve kuaför, market gibi farklı alanlarda hizmet veren işletmeler de bu çalışma izninin kapsamından yararlanabilir. Bu işletmelerde, personel kotası istisnai olarak kabul edilir. Her bir Türk vatandaşı için, iki yabancı personel istihdam hakkı bulunmaktadır.

Turizm işletme belgesi sahibi iş yerleri için diğer iş yerlerine göre farklı uygulamalar ve birtakım kolaylıklar bulunmaktadır, örneğin normal işyerlerinde bir yabancı çalıştırmak için beş Türk personelinizin olması yeterliyken, Turizm işletme belgeli işyerleri için on sigortalı Türk personelin olması durumunda istedikleri kadar yabancı personel çalıştırabilmektedirler.

Detaylı bilgi için: https://www.atakurumsal.com/turizm-sektoru-icin-yabanci-personel-calistirma-kriterleri/

Suriyeli İşçilere Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Yabancı personel çalışma izni konusunda, Suriye vatandaşları istisnai olarak kabul edilmektedir. “Geçici Koruma” kapsamında Türkiye’de yer alan kişiler, ellerinde bulundurdukları “geçici koruma kartı” aracılığıyla kolaylıkla çalışma izni başvurusunda bulunabilir.

Suriyeli işçiler için çalışma izni, E-Devlet üzerinden alınmaktadır. Geçici koruma kapsamına alınmasından altı ay sonra başvurulabilen bu izin için, küçük esnaf olarak kabul edilen berber, sanayi ve benzeri işletmelerde yalnızca 1 kayıtlı TC vatandaşı kotasına sahiptir. Eğer işletmenizde 1 Türk vatandaşı istihdam ediyorsanız, Suriyeli işçi istihdam etmeniz için herhangi bir engel bulunmaz.

Küçük esnaflar ve dernek, sivil toplum kuruluşu gibi kuruluşlar haricinde, Suriyeli işçi çalıştırmak isteyen işletmelerde, 10 Türk vatandaş için 1 Suriye uyruklu personel istihdam kotası bulunmaktadır.

Bunun dışında, tarım ve hayvancılık alanlarında, mevsimlik işçi olarak istihdam edilen Suriye vatandaşları için herhangi bir çalışma izni gerekmez.

Suriyeli işçi istihdam ederken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise işletmenin konumu. Yasalar gereği, geçici koruma kapsamında bulunan Suriye vatandaşları, belli şehirler haricinde istihdam edilememekte. Bu nedenle, şirketin bulunduğu şehrin çalışma izni kapsamında olduğuna emin olmanız gereklidir.

Türkiye Cumhuriyeti hükümeti ülkemizde yaşayan Suriyelilerin çok büyük bir kısmını kayıt altına almış ve Türk iş verenlerin yanında çalışmasına bir takım kolaylıklar getirmiştir. Suriyelilere oturma izni ve Geçici Koruma olarak iki çeşit ikamet izni verilmiştir, oturma izni olan Suriyelileri çalıştırmak isteyen işverenlerden çalışma izni alması kaydıysa hiçbir kriter uygulanmamaktadır, geçici koruma sahibi Suriyeli çalıştıracak bir firmalar için ise istihdam kotası getirilmiştir. Daha detaylı bilgi için aşağıdaki bağlantıyı kullanın.

Detaylı bilgi için : https://www.atakurumsal.com/suriyeli-isci-calistirma-proseduru/

Yabancı Çalışma İzni başvuruları nasıl yapılır?

Yabancı çalışma izni almak için gereken belgeler hazırlandıktan sonra, gerekli adımlar E-Devlet üzerinden Elektronik imza ile gerçekleştirilmelidir.

Çalışma başvuruları temelde iki aşamadan oluşur. Bunların ilkinde, işverene ait bilgilerin sisteme kaydedilmesi gereklidir. Bu işlem, E-Devlet üzerinde bulunan “Yabancı Çalışma İzni Başvurusu” başlığı altından gerçekleştirilmelidir.

E-Devlet şifreniz ile ulaşabileceğiniz bu bölümde, öncelikle işveren kaydınızı tamamlamanız gereklidir. Bu aşamada, SGK üzerinde görünen şirket bilgileri otomatik olarak ekrana yansır. Ekranda yer alan bilgilerin doğru olması çalışma izninin alınabilmesi için ön şart olarak belirtilmektedir. Bu nedenle, sistemde yer alan bilgilerin doğru olmaması durumunda mutlaka SGK ile iletişime geçilerek gerekli güncellemeler yapılmalıdır.

İşyerine ait SGK tescil numarasını girerek, şirkete ait güncel bilgiler doldurulmalıdır. Bu aşamadan sonra, işverenin faaliyet gösterdiği sektör, iletişim için kullanılacak e-posta adresi ve eğer ev hizmeti için bir çalışma izni başvurusu yapılıyorsa, işveren hanenin aylık brüt geliri eklenmelidir.

İşveren kaydının ikinci aşamasında, e-posta adresinizin doğrulanması istenir. Buna ek olarak, telefon ve varsa faks gibi bilgileriniz talep edilir.

İşveren kaydının son aşamasında, şirkete ait sermaye yapısı, önceki yıl ve güncel cari yıl bilgileri istenir. Bu bilgileri doldurduktan sonra bilgilerin doğruluğunu onaylayarak, işveren ve kullanıcı kaydınızı tamamlamanız gerekir. Bu aşamadan sonra sistemden çıkış yapılarak, tekrar giriş yapmanız gereklidir.

İşveren kaydından sonra, ikinci aşama olarak “çalışma izni başvurusu” bölümüne geçilir. Bu bölümde, tekrar E-Devlet şifreniz ile giriş yapmanız gereklidir. Bu işlem, E-Devlet üzerinde, “yabancıların çalışma izni otomasyon sistemi” üzerinden gerçekleştirilir.

Bu aşamada hazırladığınız belgeleri tarayıcı yardımı ile .pdf formatına dönüştürmeniz gereklidir. İşlemler için gerekli olan belgeler, E-Devlet üzerinden bu adımda yüklenecektir.

Sisteme giriş yaptıktan sonra, önceki adımda oluşturduğunuz kullanıcıyı seçerek, 5 adımdan oluşan işleme başlayabilirsiniz.

İlk adımda, başvuru yapılacak olan kişinin “başvuru şekli” ve “başvuru türü” belirlenmelidir. İkamet tezkeresi olan yabancı personel için yurt içi, dış temsilciliklerden yapılacak olan başvurular için yurt dışı kutucuğu işaretlenir. Başvuru türünde, başvurunun ilk kez veya çalışma izninin uzatması için mi gerçekleştirildiği belirtilmelidir. Bu aşamadan sonra, eğer başvuru dış temsilcilikler üzerinden yapılmışsa, gerekli olan referans numarasının girilmesi gereken ekran karşınıza gelir. Bu bölümde konsolosluk ismi girilir ve alınan referans kodu eklenerek kaydedilir.

Bu kısımdan sonra, çalışma izni için başvurduğunuz kişiye ait bir rakam üretilir. Bu rakam, başvuru dilekçesinde kullanılacağı için not edilmelidir.

Kayıt işlemi tamamlandıktan sonra ikinci adıma geçilerek, kişisel bilgiler doldurulur. Bu aşamada kişiye ait bölümler yine otomatik olarak ekrana yansıyacaktır. Yansımayan kısımlarda gerekli olan bilgiler işveren tarafından doldurulur. Bu bölümde bazı opsiyonel kısımlar bulunsa da, çoğu zaman tüm bölümlerin doldurulması tavsiye edilmekte. Bölümde çalışma izni için başvurulan kişiye ait eş ve aile bilgileri yer almakta.

Üçüncü adım olan kişisel bilgiler bölümünde, kişiye ait iletişim bilgileri doldurulmalıdır. Eğer kişiye ait telefon ve e-posta gibi bilgiler bulunmuyorsa, işverene ait iletişim bilgileri kullanılabilir. Aynı şekilde, çalışma izni başvurusu yapılan kişiye ait adres bilgileri de bu bölümde eklenmelidir.

Dördüncü adımda yine kişiye ait bilgiler talep edilir. Bu bölümde kişinin eğitim bilgileri, diploma mesleği ve tezkere numarası gibi bilgilerin girilmesi istenir.

Beşinci ve son adımda, çalışma izni başvurusu yapılan kişinin çalışacağı pozisyon ve bölüm hakkında gereken bilgiler girilmelidir. Çalışanın alacağı ücret bilgisi ve ne kadar süre ile izin talep edildiğine dair bilgileri ekledikten sonra belge aşamasına geçilir.

Belge aşamasında, gerekli olan evraklar PDF formatında sisteme yüklenmelidir. Bu bölümde çalışma izni başvurusu yapılan kişiye ait bilgiler eklenir. Daha sonra, kişiye ait vesikalık fotoğraf uygun boyutlara getirilerek sisteme eklenmelidir.

Bu aşamalardan sonra, işverene ait belgelerin yüklenebilmesi için “işveren bilgileri” bölümüne geri dönülür. “Sermaye bilgisi” sekmesi üzerinden gerekli olan bölümler doldurulduktan sonra, belge yükleme adımına geçilerek, çalışma izni başvurusunda bulunulan kişiye ait belgelerin yüklendiği şekilde, PDF formatında şirkete ait belgeler eklenir. Sistemin yönlendirmesi doğrultusunda gerekli belgeler eklendikten sonra başvuru işlemi tamamlanır.

Gerekli bilgileri ve belgeleri yükledikten sonra başvurunuz e-imza ile imzalamanız gerekmektedir. Herhangi bir evrak Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına teslimi yapılmamaktadır.

Detaylı bilgi için : https://www.atakurumsal.com/calisma-izni-basvurulari-nasil-yapilir/

Çalışma izni uzatması nasıl yapılır?

Yabancılar için alınan çalışma izninin uzatma işlemi, yine çalışma izni başvurusu gibi, aynı prosedür ile gerçekleştirilir. İnternet üzerinden yapılan uzatma başvuruları sonucunda, gereken evraklar sisteme yüklenir ve bu doğrultuda yatırılması gereken harçlar yatırılır.

Yabancı çalışma izninin uzatılmasında dikkat edilmesi gereken en önemli husus zamanlamadır. Halihazırda bulunan çalışma izninin bitmesine 2 ay kala uzatma işlemi gerçekleştirilebilir. Çalışma izni bittikten sonra, en geç 15 gün içerisinde uzatma talebi verilmiş olmalıdır. Aksi takdirde, çalışma izni iptal edilir ve en baştan çalışma izni alınması gerekir.

Detaylı bilgi için: https://www.atakurumsal.com/yabanci-calisma-izni-uzatma-sartlari/

Yabancı çalışma izni transferi

Yabancı çalışma izni ile başka bir şirkette çalışmaya devam eden kişinin farklı bir şirkete transfer edilmesi mümkündür.

Verilecek transfer dilekçesi ile başlatılan süreç, kısa sürede sonuçlanır ve transfer yapılacak firmanın gereken şartları karşılaması halinde herhangi bir ekstra evrak gerektirmez. Çalışma izni başka firmaya transfer edilen yabancının ülkeden ayrılması veya tekrar giriş yapmasına gerek duyulmamaktadır.

Yabancı çalışma izni transferi, hem yeni işveren hem de eski firma tarafından birlikte gerçekleştirilir. İşlem için her iki tarafın da dilekçe vermesi gerekebilir.

Detaylı bilgi için: https://www.atakurumsal.com/yabanci-personel-transferi/

Yabancı çalışma izni nasıl iptal edilir?

Yabancı çalışma iznini iptal ettirmek için gereken süreç oldukça kolay işler. Yine başvurular gibi internet üzerinden yapılan bu işlemde, dilekçe haricinde herhangi bir evrak yüklemeniz gerekmemektedir.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yayınlanan örnek dilekçelerin doğru ve eksiksiz şekilde doldurulması ve E-Devlet üzerinden sisteme yüklenmesi yeterlidir. Bununla birlikte, eğer yabancı personele ait çalışma kartının işverende bulunması halinde, posta yolu ile bakanlığa geri gönderilmesi gereklidir.

Detaylı bilgi için: https://www.atakurumsal.com/calisma-izni-nasil-iptal-edilir/

Çalışma izninden muaf olan yabancılar

Belli misyonlar ile, geçici süreliğine Türkiye’de bulunan ve çalışması gereken bazı yabancılar çalışma izninden muaf tutulur. Bu kişilerin herhangi bir izin için başvurması gerekmez ve bakanlıktan alınacak olan basit bir muafiyet sertifikası ile çalışmalarını devam ettirebilirler.

 • Kültür, sanat, spor ve bilim amaçlı gelen yabancılar: Kültür, bilim ve sanat aktiviteleri için 1 aydan kısa süreli, spor aktiviteleri için 4 aydan kısa süreli Türkiye’ye gelen yabancı vatandaşların kalıcı ikametlerinin yurt dışında olması halinde çalışma izni muafiyetleri bulunur.
 • Montaj veya tamir için kısa süreli gelen personel: Montaj, bakım, inşa eğitimi ve buna benzer faaliyetler amacıyla Türkiye’ye kısa süreli gelen ve bu işlerle ilgili ellerinde kanıt niteliğinde belge bulunan kişiler çalışma izninden muaftır.
 • İthal veya ihraç malları için eğitim personeli: İthalat veya ihracatta kullanılan ürünler veya hizmetler hakkında eğitim vermek için ülkeye gelen yabancı vatandaşlar çalışma iznine ihtiyaç duymaz.
 • Turizm yatırım kuruluşları kapsamında faaliyet gösteren yabancılar: Turizm Yatırım ve Kuruluş Sertifikası bulunan, bu kapsamda faaliyet gösteren yabancılar 6 aydan kısa süreli olmak üzere çalışma izninden muaf tutulmaktadır.
 • Üniversite veya kamu kuruluşlarında bilgi edinme amaçlı çalışan yabancılar: Türkiye’deki üniversitelerde veya kamu kurumlarında bilgi ve deneyim edinme amacıyla çalışmalarını sürdüren yabancı vatandaşlar, 2 yıldan uzun olmamak kaydıyla, çalışma izni muafiyetine sahiptir.
 • Teklif üzerine Türkiye’ye gelen yetenekli yabancılar: Türkiye’nin kültürel, teknoloji ve eğitim alanlarına katkı sağlamak üzere, ilgili makamlar tarafından davet edilmiş yabancılar, 6 ayı geçmemek kaydıyla çalışma izni muafiyetine sahiptir.
 • AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi kapsamında gelen yabancılar
 • Uluslararası staj programları kapsamında gelen yabancılar: İlgili kurumlar tarafından onaylanmış, uluslararası staj programları kapsamında Türkiye’ye gelen yabancı vatandaşlar çalışma izni muafiyeti kapsamındadır.
 • Tur operatör temsilcileri: 12 ay içerisinde, 8 ayı aşmayacak şekilde Türkiye’ye gelen tur operatör temsilcilerinden çalışma izni talep edilmez.
 • Gemi adamları: Gemi adamı kaydına sahip yabancı vatandaşlardan Türkiye’de çalışma izni talep edilmemektedir.
 • AB Türkiye Finansal Destek Programı kapsamında gelen uzmanlar

İstisnai çalışma izni hakkı olan yabancılar

Bazı durumlarda, genel çalışma izni şartları aranmaksızın, istisnai olarak izin verilebilir. Belli niteliklerde özelliklere sahip olan veya evlilik yolu ile Türkiye’de yerleşik olan yabancıların yararlanabileceği bu hak, normal yabancı çalışma izni prosedürüne göre daha kolay izin alınmasını sağlar. İstisnai çalışma izni alma hakkına sahip yabancılar şu şekilde;

 • Türk vatandaşı ile evlenmiş yabancılar: Türk vatandaşları ile evlenen yabancılar istisnai çalışma izni alabilmekte. Ancak, sahte evliliklerin önüne geçilmesi amacıyla, yasalar gereği sadece evlilik değil, kişilerin bir arada yaşaması da gerekmektedir. Buna ek olarak, evlilik ile istisnai çalışma izni almak isteyen kişinin bu haktan yararlanabilmesi için evlilik üzerinden 3 yıl süre geçmesi gereklidir.
 • Yerleşik yabancı kapsamına giren kişiler: Net bir tanım olarak belirtilmemiş olsa da, Türkiye’de 3 yıl boyunca ikamet eden ve yerleşme niyetiyle giriş yapan yabancılar, 3 yıl sonra valiliklere müracaat ederek, istisnai çalışma izni için prosedürleri başlatabilmektedir.
 • Türk vatandaşlığını kaybedenler: Başka ülkeye yerleşme veya farklı nedenler ile Türk vatandaşlığından ayrılan ve haklarını kaybeden kişiler, Türkiye’ye geri dönmeleri halinde istisnai çalışma izni için başvuruda bulunabilir.
 • Türkiye Cumhuriyeti Devleti için çalışan yabancılar: C Devleti için gerçekleştirilen bir proje için çalışacak yabancılara istisnai çalışma izni verilmektedir.
 • Yabancı navigasyon firmalarının Türkiye’de çalışacak personelleri
 • Yabancı film şirketlerinin Türkiye’de yaptığı çekimlerde görev alan personeller
 • Belli bir ürünün montajı, eğitimi veya tanıtımı için geçici süre ülkede bulunan yabancılar

Yabancı çalışma izni başvuru süreleri

Başvuru formu elektronik ortamda doldurularak tamamlanmaktadır. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına herhangi bir evrak teslimi yapılmamaktadır.

Çalışma izni için gerekli harçlar, e-posta yolu ile işverene iletilir. Bildirim geldikten sonra, 30 gün içerisinde gereken harç bedeli ödenmelidir. Bu süre içerisinde harç ve diğer bedellerin ödenmemesi halinde başvuru geçersiz sayılır.

Başvuruların eksiksiz şekilde tamamlanması durumunda, yabancı personelin SGK ile ilgili işlemlerini 30 gün içerisinde tamamlaması gereklidir. Eğer işlemler bu süre içerisinde tamamlanmazsa idari para cezası uygulanır.

Yasalara göre, yurtdışı başvurularda yabancı personel ülkeye giriş yaptıktan sonra adres bilgilerine dair kayıtları 20 iş günü içerisinde tamamlamalıdır.

İşverenler, çalışma izninin iptalini gerektirecek durumlarda Bakanlığa 15 iş günü içerisinde başvuru yapmalı ve gerekli prosedürü başlatmalıdır.

Çalışma izninin uzatılmasını gereken durumlarda, çalışma izninin süresi bitmeden iki ay önce başvuruda bulunulmalıdır. Bu süreci geçen veya izin bittikten sonra yapılan başvurular bakanlık tarafından dikkate alınmadığı gibi, yeniden çalışma izni başvurusu yapılması gereklidir.

Detaylı bilgi için: https://www.atakurumsal.com/calisma-izni-basvuru-sureleri/

Çalışma izni başvurusu uyulması gereken kurallar

 • Elektronik başvuru esnasında gereken tüm adımlar eksiksiz ve doğru şekilde tamamlanmalıdır. Aksi takdirde başvuru kabul edilmez.
 • Belgelerin bakanlığa ulaştırılması için gerekli sürelere sadık kalınmalıdır. Sistem otomasyon üzerinden işlediği için, bakanlığa belgelerin geç ulaşması halinde başvuru süreci iptal edilerek tekrar yapılmak zorundadır.
 • Tüm belgeler ve dilekçeler okunaklı olarak, tel zımba kullanılmadan plastik kapaklı dosya içerisinde iletilmelidir.
 • Çalışma izni yapıldıktan sonra gerekli olan işlemler mutlaka belirtilen süreler içerisinde tamamlanmalıdır. Aksi takdirde idari para cezası ve çalışma izninin iptal edilmesi gibi durumlarla karşılaşılabilir.

Mesleklere göre yabancı çalışma izni

Yabancılar için gerekli olan çalışma izinleri belli mesleklere göre özel olarak belirlenebilir. Normal şartlar geçerli olduğu gibi, özel nitelik gerektiren bazı mesleklerde ek olarak işverenin ve çalışacak olan kişinin yerine getirmesi gereken bazı şartlar bulunabilir.

Yabancı mühendis çalışma izni

Yabancı çalışma izni ile Türkiye’de görev yapacak olan mühendisler, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının gerek duyduğu şartlara ek olarak, Türk Mimar ve Mühendisler Odası Birliği tarafından alınan kararlar doğrultusunda değerlendirilir.

Mühendisler için geçerli olan kurallara göre, yabancı personelin mezun olduğu üniversitenin YÖK tarafından tanınıyor ve denkliği kabul ediliyor olması gereklidir. Üniversitesi tanınmayan veya ülkemizde denkliği olmayan mühendislerin yabancı çalışan olarak istihdam edilmesi mümkün değildir.

Bu belgeye ek olarak, son 6 ay içerisinde, başvuru yaptığı ülkede benzer bir meslekte çalışma yaptığına dair belge alınması gerekmektedir. Örneğin, ülkesinde meslek gruplarına üye olan bir mühendis, bu evrakı resmi kanallar aracılığıyla onaylatarak, işverene iletmelidir. Aynı şekilde, kişinin meslekten men gibi cezalara sahip olması da yabancı mühendis çalışma izni almak için engel olarak belirtilir.

Bunun dışında, yabancı mühendis istihdam etmek isteyen firmanın yerine getirmesi gereken bazı şartlar bulunur. TMMOB tarafından sunulan bu şartlara göre, yabancı mühendis çalıştırmak isteyen firmada, en az 1 Türk vatandaşı mühendis görev yapmalıdır. Bununla birlikte, şirkette en az 5 personel istihdam ediliyor olma gerekliliği mevcuttur.

Detaylı bilgi için : https://www.atakurumsal.com/yabanci-muhendis-calisma-izni/

Yabancı Öğretmen Çalışma izni

Yabancı öğretmen istihdam etmek isteyen eğitim kurumları, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirtilen yönetmeliğin 29. maddesine göre, normal personellere kıyasla daha farklı evraklara ihtiyaç duyar. Bu çalışma izninin niteliği özel olduğu için, ön izin alınması gereklidir. Öğretmenin görevlendirileceği pozisyona bağlı olarak bu belgeler değişkenlik gösterir.

Tüm yabancı öğretmen çalışma izinleri için, personele ait diploma ve bu diplomanın noter onaylı tercümesi gereklidir. Buna ek olarak, öğretmenlik yapmaya hak kazandıklarına dair, öğretmenlik formasyon belgesi de bulunmalıdır.

Eğer öğretmen yönetim alanında görev alacaksa, bu belgelere ek olarak alanında en az iki yıl öğretmenlik yaptığına dair bir belge ve bu belgenin noter onaylı tercümesine ihtiyaç duyulur.

Hangi görevde görevlendirilecek olursa olsun, her yabancı öğretmen için ön izin belgesi gerekmektedir. Bu belgede yer alan bilgilerin doğruluğu, öncelikle YÖK tarafından sorgulanır. Eğer denklik ve benzeri durumlar ile ilgili herhangi bir problem bulunmuyorsa, çalışma izninin çıkarılabilmesi için Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanlığı gerekli prosedürü uygular. Çalışma izni alındıktan sonra, Milli Eğitim Bakanlığı, gerekli modüllere kişiyi kaydederek, öğretmenlik yapmasına onay verir.

İstisnai bir durum olarak, İngiliz vatandaşlarının İngilizce öğretmeni olması için herhangi bir sertifikaya veya yeterlilik belgesine ihtiyacı bulunmamakta. Bunun dışında, denklik ve lisans bilgileri gibi diğer belgeler aynı şekilde gerekmektedir.

Detaylı bilgi için : https://www.atakurumsal.com/yabanci-ogretmen-calisma-izni/

Yabancı doktor çalışma izni

Hassasiyet isteyen bir meslek olması nedeniyle, yabancı doktorlar için çalışma izni, diğer mesleklere kıyasla daha farklı belgeler istemekte. Standart olarak lisans ve denklik belgelerine ek olarak, istihdam edilecek olan doktorun Türkçe’yi doğru şekilde anlayabildiğine dair belli sertifikalara sahip olması gereklidir.

Tüm yabancı doktorlar için geçerli olan kanuna göre, yabancı doktor çalışma izni alınmadan önce, sağlık bakanlığına başvurularak ön onay alınması gereklidir. Ön onay aşamasında, doktora ait lisans bilgileri ve denklikleri incelenir. Buna ek olarak, üniversiteler tarafından yapılan Türkçe sınavlarında, Avrupa Dil Portfolyosu kriterlerine göre, en az B seviyesinde belge alınması gereklidir. Bunun dışında, ön onay için gereken diğer prosedürler, diğer meslek dalları ile ortak şekilde yürütülür.

Yabancı doktorun, mesleğini ilk kez Türkiye’de yapması durumunda, kendi ülkesinin Sağlık Bakanlığından alınan, mesleğini icra etmesi için herhangi bir engel bulunmadığına dair bir yazı gerekebilir.

Detaylı bilgi için : https://www.atakurumsal.com/yabanci-doktor-calisma-izinleri/

Yabancı kabin memuru çalışma izni

Yabancı kabin memuru çalışma izni koşulları, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına ek olarak, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanmış genelgelere göre belirlenmektedir. Normal prosedürlere ek olarak, belli ön koşulların sağlanmaması halinde, firmalar yabancı kabin memuru istihdam edemez.

Yabancı kabin memuru istihdam edecek olan firmada çalışan Türk vatandaşı sayısı, her durumda yabancı personel sayısından fazla olmalıdır. Buna ek olarak, iç hat uçuşlarda, yabancı kabin personeli çalıştırılması yasaktır.

Personel sayısındaki limitleme, uçağın boyutlarına göre de değerlendirilir. Dar gövdeye sahip yolcu uçaklarında en az 2, geniş gövdeye sahip yolcu uçaklarında en az 3 Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı personel bulunmalıdır. Uçuşlarda bu sayının altında Türk personel kullanılamaz.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünün yayınladığı yönergeye göre, yabancı kabin memuru istihdam edebilmek için, personelin istihdam gerekçesinin net olarak belirtilmesi gereklidir. Personelden, hangi lisanı konuşuyorsa, bu lisana ait bilgisini belgelendirmesi istenir. Personelin vatandaşı olduğu ülkenin resmi dilleri bu belgelemeden muaf tutulur.

Bu belgelere ek olarak, uluslararası standartlara uyacak şekilde, gereken sağlık belgelerinin ve diğer eğitimlere ait sertifikaların sunulması zorunludur. Bu işlemler yerine getirildikten sonra, alınan ön onay ile birlikte, yabancı kabin memuru çalışma izni için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına başvuruda bulunulabilir.

İrtibat bürolarında çalışacak yabancı personel

Yabancı şirketlerin irtibat büroları için alınacak çalışma izninde, Çalışma Bakanlığı tarafından sunulan kriterlere ek olarak, Ekonomi bakanlığı tarafından belirlenmiş belli kurallar bulunmaktadır.

İrtibat bürolarında çalışacak yabancı personel, çalışma izni için değerlendirilirken ikiye ayrılır. İlki, “kilit pozisyon” olarak adlandırılan ve şirkete ait yönetim, denetim veya buna benzer niteliklere sahip kişileri kapsar. Bu kişilerin ülke içerisindeki faaliyetlerinde, TC vatandaşı personel kotası uygulanmaz.

Eğer istihdam edilecek kişiler kilit personel olarak değerlendirilmiyorsa, bu kişilerin çalışacağı irtibat bürosunda, en az 5 Türk vatandaşı istihdam edilmelidir. Aynı şekilde, bu büroda çalışacak her yabancı için bu kota uygulanır.

Buna ek olarak, Türkiye’de faaliyet göstermek isteyen firmanın bir yıl içerisinde, Türkiye’ye en az 200.000 Amerikan Doları veya eş değer para girişi yapması gereklidir. Bu girişler, dekont ve benzeri belgeler ile belgelenmek zorundadır.

Bu belgeler haricinde, irtibat büroları için çıkarılacak çalışma izninde, diğer tüm prosedürler aynı şekilde geçerlidir.

Sporcu ve Antrenörler için çalışma izni

Eskiden sporcular ve antrenörler için alınan çalışma izinlerinde belli istisnalar bulunuyor olsa da, yeni yasalara göre, branş fark etmeden, tüm yabancı personelin çalışma izni için başvuruda bulunması gereklidir. Daha önceden, Futbol branşında faaliyet gösteren sporculardan çalışma izni istenmiyor olsa da, bugün tüm branşların çalışma izni için başvuru yapması gerekmektedir.

Standart prosedürlere benzer şekilde ilerleyen bu süreçte, ek olarak kulüp ile yapılmış sözleşme ve ilgili spor federasyonundan alınmış onay gereklidir. Prosedür, normal çalışma izni ile aynı sürede tamamlanır ve gerekli izinler çıkarılır.

Türkiye’de yabancılar için yasak meslekler

İlgili bakanlıklar, ulusal güvenlik veya ekonomik sebepler nedeniyle, belli mesleklerin yabancılar tarafında icra edilmesini yasaklayabilir. Bu yasaklar kapsamında yapılacak hiçbir iş için yabancı çalışma izni alınması mümkün değildir.

2021 yılı itibariyle, Türkiye’de yabancıların yapması yasak olan meslekler şu şekilde;

 • Diş hekimliği
 • Hasta bakıcılık
 • Eczacılık
 • Veterinerlik
 • Özel hastane müdürlüğü
 • Avukatlık
 • Noterlik
 • Güvenlik görevlisi
 • Kaptanlık ve diğer gemi adamlığı meslekleri
 • Deniz ürünleri toplayıcılığı
 • Gümrük Müşavirliği
 • Turist Rehberliği

Bu meslekler ilgili yönetmelikler tarafından yasaklanmıştır. Buna ek olarak, belli meslek odaları, Türk vatandaşlarının istihdamını koruyabilmek amacıyla bazı meslek dallarında yabancı istihdamını zorlaştırabilir.

Serbest bölgede çalışacak yabancıların çalışma izni

2017 yılı öncesine kadar, serbest bölgelerde çalışan yabancılardan herhangi bir çalışma izni talep edilmezken, yeni yasalara ve yönetmeliklere göre, serbest bölgelerde faaliyet gösteren personellerden de çalışma izni talep edilmektedir.

Çalışma izni, standart prosedürler ile gerçekleştirilir. Gereken evraklar ve şartlar, serbest bölge dışında çalışma iznine başvuran yabancılar ile aynıdır. Ancak, bu bölgelerde faaliyet gösteren firmaların istihdam edeceği personeller ile ilgili başvurular, Çalışma Bakanlığına değil, ilgili serbest bölgenin müdürlüğüne yapılmalıdır. Serbest Bölgeler Genel Müdürlüğü tarafından, diğer bakanlıklar ile ortak şekilde değerlendirme yapılarak, gerekli çalışma izinleri sağlanacaktır.

Serbest bölgelerde çalışacak personel için gerçekleştirilen ilk başvuru 1 yıl süre ile onaylanır. Daha sonra, standart tarihler içerisinde uzatma başvurusunda bulunulabilir.

Türk soylu yabancılar için çalışma izni

Hangi ülkede bulunuyor olursa olsun, Türk kütüğüne sahip ve Türk kültürüne bağlı kişiler, gerekli bakanlıklar tarafından bu durumun tespit edilmesi halinde, Türk soylu yabancılar için uygulanan çalışma izninden yararlanabilir.

Türk soylu yabancılar, herhangi bir yabancı için uygulanan prosedür ile aynı şekilde, yabancı çalışma izni almak zorundadır. Ancak, bu izne başvuran kişiler için belli istisnalar bulunur.

Türk soylu yabancılar, bakanlar kurulu kararı ile tespit edilerek belirlenir. Uygun görülürse, alınan çalışma izni kapsamında, yabancıların yapması yasak olan mesleklerde istihdam edilebilir. Memurluk ve buna benzer çalışma alanlarında ihtiyaç duyulan Türk vatandaşı olma gerekliliği, Türk soylu yabancı çalışma iznine sahip olan bireyler için geçerli değildir.

Her ne kadar Türk vatandaşı olmayı gerektiren mesleklerde istisna kabul ediliyor olsa da, Türk soylu yabancı çalışma iznine sahip kişilerin TSK ve diğer güvenlik teşkilatlarında çalışmalarına izin verilmemektedir.

Şirket ortağı yabancı çalışma izni

Şirket ortağı olan bir yabancı, şirkette yalnızca hissedar olarak bulunuyorsa ve yönetiminde aktif olarak rol almıyorsa, herhangi bir çalışma iznine ihtiyaç duymamaktadır. Bu çalışma izni, yalnızca şirket ile ilgili işlerde ve çalışmalarda rol alan kişiler için geçerlidir.

Şirket ortağı olan yabancının, bu kapsamda verilen çalışma iznine başvurabilmesi için, başvuruda bulunacak olan yabancı ortağın şirketteki hissesi, şirket sermayesinin en az %20’lik bir kısmına sahip olmalıdır. Aynı zamanda, bu sermayenin miktarı, en az 40.000 TL olarak belirlenmiştir.

Şirket ortağı olarak çalışma izni almak isteyen kişi, şirketin yeni kurulması halinde personel istihdam kotasından geçici olarak muaf tutulur. Normal şartlarda, şirket kurulduktan ilk 6 ay içerisinde Türk vatandaşı çalıştırma kotasından etkilenmez. Ancak, bu süre dolduktan sonra, şirket bünyesinde en az 5 Türk vatandaşı istihdam edilmek zorundadır.

Yeni kurulmamış ve 6 aylık muafiyet sürecini geçmiş olan şirketlere ortak olunarak yapılacak çalışma izni başvurularında, 5 Türk vatandaşı kotası aranır. Aynı zamanda, buna ek olarak şirkete ait ödenmiş sermayenin 100.00 TL’den az olmaması gereklidir. Sermayenin yetersiz kalması durumunda, şirkete ait geçmiş cari dönemler dikkate alınarak, bu dönemlerde cironun en az 800.000 TL olması istenir.

Yabancı ortak için alınan çalışma izninde, tüm diğer prosedürler, standart yabancı çalışma izni kapsamında değerlendirilir ve gereken formların aynı şekilde hazırlanması gereklidir.

Detaylı bilgi için: https://www.atakurumsal.com/sirket-ortagi-yabanci-calisma-izni/

Yabancı çalışma izni ret durumu

Belli şartların yerine getirilmemesi halinde, çalışma iznine ret gelebilir. Bakanlık, her türlü evrak eksiksiz olarak tamamlanmış ve çalışma izni başvurusu gerçekleştirilmiş olsa bile, belli koşullara bağlı olarak çalışma izni başvurusunu reddedebilir.

Herhangi bir eksik evrak dolayısıyla reddedilen başvuru evraklar tamamlandıktan sonra tekrar başvurulabilir. Ancak, başka bir gerekçe ile ret kararı alınmışsa, bu konu ile ilgili yasal yollardan itiraz davası açılması gerekebilir.

Çalışma izni başvurusunun reddedilme nedenleri

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, yabancı çalışma izni için hangi durumlar ret cevabı verileceğini açık şekilde belirtmektedir. Aşağıdaki durumlar nedeniyle, yabancı çalışma izni başvurusu reddedilebilir;

 • Evraklarda eksiklik veya yanlış bildirim bulunması: Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, yabancı çalışma izni için yapılan başvurularda, evrakların kesinlikle doğru ve düzenli şekilde istemektedir. Evraklarda bulunan eksiklik ve format bozukluğu, direk olarak çalışma izninin reddine yol açar.
 • Harç ödemesinin yapılmaması: Başvuruda herhangi bir sorun olmasa bile, harç ödemesi zamanında veya hiç yapılmaz ise başvurunuz otomatik olarak reddedilecektir.
 • Yönetmelikte belirtilen sürelere uyulmaması: Yönetmelikte yer alan sürelerde evrakların teslim edilmemesi veya belirtilen işlemlerin gerçekleşmemesi direk olarak başvurunun reddi ile sonuçlanır.
 • Piyasanın yabancı çalışma izni verilmeye uygun olmaması: Ekonomik koşullar veya sektörde Türk vatandaşı personel sayısının çok olması, bakanlığın verdiği karar ile yabancı çalışma izninin reddedilmesine neden olabilir. Bu durumda tekrar başvuru yapılması için itiraz davası açılması gereklidir.
 • Yabancı çalışma izni talep edilen iş için aynı nitelikte T.C vatandaşı bulunması: Yabancı çalışma izni başvurularında, dört haftalık bir süreç içerisinde, istihdam etmek istediğiniz alanda, Türk vatandaşı bir personel bulunması halinde çalışma izni başvurusu reddedilebilir.
 • Çalışma izninin reddedilmesi sonrasında, bir yıl içerisinde yeniden başvuruda bulunulması: Aynı işletme, yabancı çalışma izni için başvurması halinde ret cevabı alırsa, herhangi bir karşı dava açmaması durumunda, bir yıl içerisinde ikinci kez yabancı çalışma izni başvurusunda bulunamaz. Bu durum, otomatik olarak başvurunun reddedilmesine yol açar.

 Bunun dışında, yabancı personelin milli güvenliği tehdit edeceği veya genel asayişi bozacağı konusunda bir kanı bulunuyorsa, yabancı çalışma izni reddedilir. 

Yabancı çalışma izni başvurularının reddedilmesi tamamen bakanlığın inisiyatifindedir. Her koşul uyuyor ve her belge eksiksiz hazırlanmış olsa bile, bakanlığın çalışma izni vermeme hakkı bulunmaktadır. Bu karar, bakanlığın yapacağı incelemeye ve İŞKUR üzerinden alacağı tavsiyelere bağlı olarak şekillenir.

Reddedilen çalışma iznine itiraz süreci

Bakanlık tarafından yabancı çalışma izninin reddedilmesi durumunda, yasa gereği 30 gün içerisinde itiraz etme hakkınız bulunmaktadır. İtiraz dilekçesi verildikten sonra, yetkililer tarafından oluşturulan bir komisyon nihai karar vermek üzere dosyayı inceler. Bu itiraz dilekçesinden sonuç alınamazsa yargı yolu açılmaktadır.

Yabancı çalışma izninin reddinden sonra iki tür dava açılabilir. Birincisi karara itiraz ve iptal davasıdır. Bu dava, bakanlık tarafından verilen kararın iptali için açılır. Bu süreç içerisinde, başvuruda bulunan firmanın veya kişinin problem yaşamaması için ikinci bir dava olarak yürütmeyi durdurma davası açılabilir.

Mahkemede yürütmeyi durdurma kararı çıkması halinde, çalışma izninin reddi ortadan kalkar ve başvuruda bulunan yabancı, çalışma izni başvurusu kabul edilmiş gibi çalışmaya başlayabilir.

Yabancıların sınır dışı edilme sebepleri

Türkiye’ye giriş yaptıktan sonra veya giriş sırasında yabancılar sınır dışı edilebilir. 5682 sayılı kanunda yer alan maddelere göre, bir yabancının Türkiye’den sınır dışı edilmesi için belli bir unsurun oluşması gerekmektedir. Bu unsurlar, toplum huzurunu ve sağlığını korumak için belirlenmiştir.

Kanuna göre, serserilik ve dilencilik faaliyetleri gösteren yabancılar sınır dışı edilebilir. Bununla birlikte, tedavi ve buna benzer amaçlar hariç tutulmak üzere, bulaşıcı hastalıkları ve topluma zarar verebilecek rahatsızlıkları bulunan yabancılar sınır dışı edilmek üzere işlem görür.

Türkiye’de veya Türkiye’nin anlaşmalara taraf olduğu bir ülkede suç işlemiş veya aranan yabancılar kolluk kuvvetleri tarafından göz altına alınarak ilgili ülkeye iade edilebilir. Aynı şekilde, ülkenin nizamını ve huzurunu bozan kişilerin de sınır dışı edilebileceği kanunda belirtilmektedir. Türkiye içerisinde yasalara uymamak da sınır dışı edilme sebepleri arasındadır, bu yasalara vize süresini geçirmek ve ülkede kaçak olarak bulunmak da dahildir.

Yabancılara çalışma izni alan firmalar

Ata Kurumsal, başta İstanbul, Ankara, Antalya, İzmir, Muğla, Bursa ve Gaziantep olmak üzere tüm Türkiye’de çalışma izni danışmanlık hizmeti vermektedir. Sorularınız için bizi aramaktan çekinmeyiniz.

Bu sayfa içeriğinin bir kısmı www.csgb.gov.tr/uigm  ve www.expatguideturkey.com sitelerinden alınmıştır.

Deport olmuş yabancılara çalışma izni

Türkiye’den hangi sebeple olursa olsun sınır dışı edilmiş yabancılara çalışma izni çıkarılması yasalara aykırıdır. Yasada yer alan boşluktan kaynaklı, bu kişilere dair verilen sınır dışı kararını askıya alacak şekilde çalışma izni çıkarılabilir. Ancak bu durum tamamen yasa dışı olduğu gibi, tespiti halinde cezası bulunmaktadır.

 Kaynak : https://www.csgb.gov.tr/uigm

how can we help you?

Our team knows English, Arabic, Russian and Francais languages.

SORUMLULUK REDDİ

Potansiyel bir iş sözleşmesini yansıtan yukarıdaki şartlar yalnızca ek tartışmalar için bir temel olarak sunulmuştur ve yasal olarak bağlayıcı bir yükümlülüğü yoktur. Tüm tarafların dahil olduğu bir sözleşme son haliyle yazılı olarak yapılmadıkça yasal olarak bağlayıcı hiçbir yükümlülük oluşmayacak, olduğu ima edilmeyecek ya da olduğu sonucuna varılmayacaktır.

Hizmetlerimiz düzenli olarak İngilizce, Fransızca, Arapça, Rusça ve tabii ki Türkçe olarak mevcuttur. Diğer diller de mümkündür ama küçük gecikmelere neden olabilir.

Assign Corporate Consultancy
4.7
Based on 517 reviews
powered by Google
ebrar zeynep
ebrar zeynep
01:19 04 May 21
Çifte vatandaşım (Turk-Alman).Eğitim hayatım hep Türkiye'de geçti.Buna rağmen YÖS' e girebilir miyim? Yurt dışında... okuma zorunluluğu var mı?Devamını Oku
Mali Norkulova
Mali Norkulova
12:40 03 May 21
Merhaba ben 1 sınıf lisans yabancı öğrenciyim çalışma izni alabiliyor muyum hafta da kaç saati geçmeyecek şekilde ve... hangi işlerde çalışabilirimDevamını Oku
yasemin Öztürk
yasemin Öztürk
05:19 18 Apr 21
Selamlar Esim yabanci 2 yillik oturma izni aldi ve amerikadan emekli. Turkiyede vergisiz araba almak icin hangi... belgeler gerekli ve hangi vergilerden muaf? Cok tesekkurler cevabiniz icin.Devamını Oku
O Potyyew
O Potyyew
07:44 03 Apr 21
Merhabalar! İyi günler, Tokat Gaziosmanpaşa üniversitesi, Gıda mühendisi 1.sınıf yabancı öğrencisiyim. Ben devlet... bursun dan veya Üniversite bursun dan yararlana biliyoruz mu? Hangisi iyi geleceğıni de söylerseniz efendim! Cevap verirseniz mutlu olurum.Devamını Oku
Selma Ceylan
Selma Ceylan
10:41 24 Mar 21
Çalışma izni danışmanlık firması, ne sorarsanız sorun ücretsiz cevap veriyorlar, dünyanın bir çok ülkesinde yaşadım ve... çalıştım bir çok firma ile çalıştım böyle bir firma ile ilk defa karşılaşıyorum. Soner beye ve marta hanıma ilgi ve alakaları için teşekkür ederim, profesyonellik budur.Devamını Oku
Hakan Doğan
Hakan Doğan
17:23 23 Feb 21
Merhaba eşime ikametkah izni çıkarıyorum. Elimde başvuru formu var. Başvuru formunda tek giriş vize harç bedeli... yazıyor orda fiyat yazmıyor ama bize dediler orda göç idaresinde 758 TL ücret ödeyecez bu doğrumuDevamını Oku
Sıla Zeybek
Sıla Zeybek
13:15 14 Feb 21
Merhaba , erkek arkadasım Fransız vatandasi.Vizesiz 6 aylik periyodda 3 ay kalma izni vardi .Koronadan dolayi Fransa'ya... girisler kapali.Su anda yasal olmayan bir yolla mi burda kaliyor bulunuyor.Bu bir sorun yaratir mi , ne yapmak gerekiyorDevamını Oku
Maya Atayeva
Maya Atayeva
16:54 05 Feb 21
Merhaba ben oturum izni uzatmak istiyorum. İkametim Sivas’ta ordan almıştık oturumu şimdi eşim Antalyada çalışyor biz... Sivas’a gitmeden uzatabilirmiyiz oturumu. Burda ücreti varmıdır ve ne kadar? Cevabınız için teşekkür ederimDevamını Oku
Yakup Dundar
Yakup Dundar
07:29 01 Feb 21
Merhaba, ben yabancı işçi çalıştırmak istiyorum meslek olarak ise (büyükbaş hayvan) çobanlık. Yabancı uyruklu... kisi(Afgan) hem kimliği hem de oturma izni mevcut ise ayrıca çalıştırma izni almaya gerek var mi? Çalıştırma izni almaya gerek yok ise şikayet oldugun da jandarma personeline hangi ilgili madde veya evrağı göstermem gerekiyor. Ayri ca ikamet adresi olarak köydeki diğer evimi kiracı olarak göstererek ikamet problemini halletmem mümkün mu. Şimdiden cok tesekkur ederim.Devamını Oku
Bobur Orinbekov
Bobur Orinbekov
19:51 08 Oct 20
Merhaba ben Özbekistan vatandaşiyim, şuanda turkiyadayim ve oturma iznim vardi ama zamani dolmuştu, ama süresi bitmiş... olsada oturma iznimdeki TC girildi, ve ben ameliyat oldum devlet hastanesinde, ücretli olarak tâbi ki, sonradan, bir kaç ay geçdi aradan, tekrar ameliyat olmamı söylediler, ama ben param olmadiğını soyledim hastane mudurune, sonra biz yardimcı oluruz dediler, ameliyat oldum çiktim, eve gittim, 2 hafta sonra geldim rapor almaya ameliyat olduğum hakkında ki , sonra işte eski oturma iznim deki teceyi girdilar ve borcun var dediler anlamadim odemen lazim dediler, şuanda öyle kaldım, ben şuanda ulkeme gidecem bilet alıp bir sorun çikarmi çikmazmi diye düşünüyorum lütfen bilgi verir misiniz..Devamını Oku
Nihat Heydarov
Nihat Heydarov
17:53 21 Sep 20
Merhaba benim ikamet iznim(ogrenci) ayin 27 si bitiyor ancak Turkiyedeki universitelere yuksek lisans basvurusu yaptim... ve mulakatlara falan girmem lazim o yuzden ulkede kalmam lazim daha. Ancak ikamet iznimi uzatmaya basvurursam ve randevu alirsam ulkeme donemeyecegim randevuya kadar.Istanbulda da randevular cok gec veriliyor bildiginiz gibi.Benim ozel bir izin falan ala bilme ihtimalim var mi?Veya ne yapa bilirim bu konuda ceza yememek icin.Cunki ulkeme simdi donemem cunki burda daha yapilmasi gereken islerim var.Ve onlari hall edip gitmek istiyorum.Ne yapa bilirim bu konuda?Devamını Oku
nihat hayyo
nihat hayyo
10:31 21 Sep 20
Merhaba hocamUn kimligi tasiyordum okul icin iraka geri donmem gerekiyordu bu arada ailem istanbul yasiyor emniyete... geldim kapaticam dedim gidiyorum ben dedim aldilar elimden kimligi tama dedi bir kagita imza at dedi attim kagita yazan 30 gun icin ikamet izni talebinde bulunmayanlar ve hakkinda sinir disi karari alinarak hakklarinda (0-100 tehdit kodu yurda giris yasagi) ve ikinci kagitta V-74 tehdit kodu kaldirildigi anlasilmistirSimdi ben vize alip gelebilirmiyim yani yasak yokmuDevamını Oku
YUSUF BAHÇELİ
YUSUF BAHÇELİ
19:32 16 Sep 20
Merhaba öncelikle benim bi sorum olacaktı ben Azerbaycan vatandaşıyım(Ahıska Türküyüm). 17 yaşımda Türkiye’ye... üniversite okumak için geldim 2020 yılında T.C vatandaşı oldum şu an 21 yaşındayım. 22 yaşımdan önce vatandaş olduğum için askerlik yapmam gerektiğini söylediler ne yapmam gerekiyor askerlik yapacakmiyim ?Devamını Oku
Kim Kayya
Kim Kayya
14:11 08 Aug 20
Merhabalar ben kirgizistan vatandaşiyim ve iki çocuklarim eski eşimden velayetleri bende peki,şuan 4 senelik resmi... olarak tc turk vatandaşi ile evliyim 3 aylik hamileyim ve tc kimlikli 3.5 yaşindaki ortak kizimiz var,aramiz bozuk olduģun için eşimle ayriyiz ama boşanma davamizda yok ve aile vize almam için de kocam gitmeyeni söyledi,geçen senede turistlik kisa donemli 1 yillik oturma izin almiştim ve suresi bitmişti ancak ben yurt dişindaydim tahliye uçakla gelmiştik.Goç idaresine gittiģimde bu konuyu anlattiģimda çalişma izin ve aile oturma alabileceģimi anlattilar peki eşim katilmiyorsa ,TC TURK VATANDAŞINDAN RESMI NIKAHI OLUP OLMASA BILE TC TURK VATANDAŞ ÇOCUGU VAR DIYE ALAMAZMIYIM OTURMA IZIN DIĢER IKI ÇOCUKLARIMDA EĢITIM ALMALIDIR OKULDA ....LÜTFEN BANA YARDAMCI OLUÑDevamını Oku
Diğer Değerlendirmeler
4.8 5875 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
274 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
ali
ali
1 gün önce

Çalışma izin başvurum 5 Nisan 2021 tarihinde yapıldı. Sonuç hala cevaplanmadı. Normalde 30 güne kadar gelmesi gereken sonucun bu kadar geç gelmesi normal mi? İnternet üzerinden araştırma yaptığım zaman bu sorumla ilgili tatmin edici bir cevap bulamadım açıkcası. Aynı zamanda resmi sitelerenden hiç bir sonuç çıkmadı. Pandemi yüzünden aksamaların olduğu söyleniyor. Acaba doğru mu? Olumsuz cevap olsaydı bugüne kadar gelir miydi? Şimdiden Teşekkürler.

ahmet
ahmet
14 gün önce

MERBALAR
çalşma iznin başvurusunda ret cevabı geldiğinde nasıl itiraz davası açabilirim bir yılda kaç dafa başvurabiliriz
çalıima iznin alma konusunda bize hizmet verir misiniz?

Muhammet Cöne
Muhammet Cöne
24 gün önce

Merhaba Muhammet ben biz 6 kişilik bir müzik grubuyuz. Şirketimizi bugün açtık fakat grupta 2 tane Rus vatandaşı var ve ikamet izinleride var. Onlar İçin çalışma izni almak istiyoruz şirket sermayesi 150.000 TL çalışma iznini daha kolay alabilmek için şirket ana faaliyet kodu ne olması gerekir. Hükümet her 5 işçiye karşılık 1 yabancı işçi veya 3 işçiye 1 yabancı işçi gibi seçenekler olduğunu söylüyor bunlar neye göre değişir.

Yusuf Hakim
Yusuf Hakim
2 ay önce

Merhaba,

ben türkiyede çalışma izniyle çalışıyorum. Annem gelecek ve benimle kalacak bundan sonra uzun süre burada. Sorun şu, anneme ne tür ikamet izni yapmalıyım?(aile ikamet türü olabilir mi? bazı rahatsızliği var, SGKlıyım, benim SGK kullanmasını istiyorum. bu mümkün müdür?

RAHUL
RAHUL
7 ay önce

MERHABA
İRAN VATANDAŞİYİM VE BİR FİRMA TARAFINDAN BANA ÇALIŞMA İZİN BAŞVURU YAPILDI AMA HALA DEĞERLENDİRME SÜRECİNDE YAZILIYOR
BAŞVURU TARİHİM 13,04,2020 VE TAM BEŞ AY GEÇTİ NE YAPABİLİRİM ACABA

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal
Reply to  RAHUL
7 ay önce

Merhaba, pandemi döneminde maalesef bazı başvurular askıda kaldı, beklemekten başka çareniz yok maalesef.

Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

Poyraz Delen
Poyraz Delen
Reply to  RAHUL
18 gün önce

Rahul hocam başvuru durumuna nereden bakıyorsunuz ben bakamadım

1 12 13 14
274
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x