Yabancı Öğretmen Çalışma İzni

Yabancı Öğretmen çalıştırma şartları (2019)

Güncelleme: 05.01.2019 Uzmanlık ve ustalık gerektiren meslekler kapsamında sayılan yabancı öğretmenlerin maaşları asgari ücretin 3 katı 2.558,00 x 3  = 7.674,00 TL şeklinde güncellenmiştir. 

 

Çalışma Bakanlığı Özel Eğitim kurumlarında çalışacak yabancılara çalışma izni verilmesinde bir takım düzenlemeler getirdi, buna göre;

 • Özel Eğitim kurumlarında öğretmen olarak çalışmayacak yabancılara izin verilirken kurumun öğrenci sayısı ve Türk personel sayısı göz önünde bulundurulacak, öğrenci sayısı az olan kurumlarda halka ilişkiler elemanı, misafir ilişkileri personeli vb gibi ünvanlarla alınan çalışma izinlerine kısıtlama getirebilecek.
 • Özel eğitim kurumlarının yurt dışında şubesi bulunması ve yabancı öğrencisi olması durumunda ise yukarıdaki kısıtlama kolaylaştırılacak.
 • Yabancıların yapacakları görev başvuru gerekçesine özet olarak yazılacak ayrıca bir dilekçe ile kapsamlı bir şekilde yapacağı görev bakanlığa bildirilecek.
 • MEB den ön izin almış öğretmenler için çalışma izni kriterlerinde değişiklik olmamıştır.

Yabancı uyruklu eleman sayısı, dolu öğretim elemanı kadro sayısının yüzde 2’sini geçemeyecek. Bu kapsamdaki yabancı uyruklu öğretim elemanının yükseköğretim kuramları itibariyle dağılımı, isim, ücret ve sözleşme örneğinin vizesi, sözleşme süresinin uzatılması ve sona erdirilmesi, Yükseköğretim Kurulu tarafından yapılacak.

Düzenleme :
Ek Belge Başvurunuzun incelenmesi sonucunda; söz konusu yabancıyı kurumunuzda Halkla İlişkiler Elemanı olarak görevlendirmek istediğiniz belirtilmiştir. Söz konusu yabancıyı çalıştırma gerekçesi olarak belirtilen durumdan yola çıkarak, kaç tane Türk vatandaşı çalışanın(eğitmen ve diğer çalışanlar olarak listelenmesi) bulunduğu ve söz konusu yabancının iş tanımının tam olarak açıklandığı dilekçenizin sisteme taranması halinde işlemleriniz devam edebilecektir. (Kurumunuz tarafından Bakanlığımıza ilerde yapacağınız her başvurunuzla ilgili olarak (MEB’ndan ön izin alabildiğiniz başvurular hariç) öğrenci sayınız eğitmen sayınız ve çalışma izin talebinde bulunacağınız yabancının istihdamına ilişkin gerekçenin ve iş tanımının daha ayrıntılı bir şekilde belirtildiği dilekçenin sisteme taranması gerekmektedir.)

 

 Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı özel eğitim kurumlarında görev yapacak yabancı öğretmen için Yüksek Öğrenim Kurumundan alınan denklik belgesi ve ön izin belgesi (mesleki yeterlilik belgesi) zorunludur.

Yabancı öğretmen istihdam edecek kurumlar için de “Kurum açma ve öğretime başlama izni” ve “Ruhsatname” gereklidir

İngiliz vatandaşlarının İngilizce öğretmeni olması için herhangi bir sertifika ve yeterlilik belgesi istenmemektedir. 

Türk vatandaşı ile evli yabancı öğretmenlerin 3 yılını doldurmuş olması veya çocuğu olması durumunda denklik belgesi hariç kriter bulunmamaktadır. 

Ata Kurumsal Danışmanlık, yaklaşık dokuz yıldır yabancı çalışma izinleri konusunda

hizmet veren uzman bir firmadır.

Türkiye’de faaliyet gösteren yerli ve yabancı birçok kurum, vakıf, seyahat acentası, hastane, özel üniversite ve şirketlerden oluşan referanslara sahiptir. Logoların üzerine tıklayarak bizi müşterilerimize sorabilirsiniz.

Lütfen Referanslarımızı İnceleyin; https://www.atakurumsal.com/referanslarimiz/

 

ATA KURUMSAL DANIŞMANLIK MÜŞTERİLERİNE AŞAĞIDAKİ HİZMETİ PAKET OLARAK VERİR

 • YABANCI PERSONEL İÇİN İZİN ALIP ALAMAYACAĞINIZI KONTROL EDER.
 • SİZE EN UYGUN BAŞVURU YÖNTEMİNİ BELİRLER.
 • HAZIRLANMASI GEREKEN DOSYALARI SİZİN ADINIZA HAZIRLAR.
 • İSTENİLEN BİLGİ VE BELGELERİ EKSİKSİZ BİR ŞEKİLDE SİZE BİLDİRİR.
 • ONLİNE BAŞVURUYU SİZİN ADINIZA YAPAR.
 • DOSYANIZI BAKANLIĞA TESLİM EDER.
 • BAKANLIKTAKİ EVRAKLARINIZIN UZMANLARLA BİREBİR GÖRÜŞEREK TAKİBİNİ YAPAR.
 • ÇALIŞMA İZNİNİZ ÇIKTIĞINDA SİZİ BİLGİLENDİR.
 • SGK İŞLEMLERİ İÇİN SİZİ YÖNLENDİRİR.
 • UZATMA İŞLEMLERİNDE SİZİ 45 GÜN ÖNCEDEN BİLGİLENDİRİR
 • İŞTEN ÇIKARTMANIZ GEREKEN PERSONELİNİZİN ÇIKIŞ İŞLEMLERİNİ YAPAR.

Conditions of employing a Foreign Teacher have updated according to the new regulations.

 Equivalence document and preliminary permission document (proficiency certificate) taken from Higher Education Institution is obligatory for foreign teacher to work in special education institutions affiliated to Ministry of National Education.

“Opening an instutition and starting education permit” and “License” are required for the institutions that will employ foreign teachers

No certificate or qualification document is required for British citizens to be English teachers. 

There are no criteria except for equivalence document if foreign teachers who are married to a Turkish citizen have completed 3 years or having a child. 

Ata Instutitional Consultancy is a specialized company that has been working on foreign work permits for almost nine years.

Many domestic and foreign institutions operating in Turkey have references from foundations, travel agencies, hospitals, private universities and companies. You can ask our customers by clicking on the logos.

Please Review Our References; https://www.atakurumsal.com/referanslarimiz/

Ata Instutitional Consultancy provides the services below as a package for customers

 • CHECKS IF YOU CAN HAVE A WORK PERMIT FOR FOREIGN PERSONNEL.
 • DETERMINES THE BEST APPLICATION METHOD FOR YOU.
 • PREPARES THE DOCUMENTS WHICH YOU SHOULD PREPARE AS YOUR OWN.
 • NOTICES REQUIRED INFORMATION AND DOCUMENTS TO YOU.
 • COMPLETES ONLINE APPLICATION PROCESS.
 • DELIVERY YOUR DOCUMENTS TO THE MINISTRY.
 • FOLLOWS YOUR DOCUMENTS IN THE MINISTRY WITH MEETING THE EXPERTS
 • INFORMS YOU WHEN YOUR WORK PERMIT IS APPROVED.
 • INFORMS YOU FOR THE SGK TRANSACTIONS.
 • INFORMS YOU IN EXTENSION PROCESS BEFORE 45 DAYS
 • PROVIDES THE TERMINATION PROCEDURES FOR YOUR STAFF.

شروط عمل معلم أجنبي (2017) تم تحديث وفقا للقانون الجديد.

إن معادلة الشهادة ووثيقة الإذن الأولي (شهادة الكفاءة) المأخوذة من مؤسسة التعليم العالي إلزامية للمعلم الأجنبي الذي سيعمل في مؤسسات التعليم الخاص التابعة لوزارة التربية الوطنية.

بالنسبة للمؤسسات التي ستستخدم معلمين أجانب، فإن “الإذن بفتح المؤسسات وبدء التدريس” و “الترخيص” مطلوبان

لا يلزم شهادة أو شهادة تأهيل للمواطنين الإنجليزيين ليكونوا معلمين اللغة الإنجليزية.

ولا توجد أية معايير باستثناء معادلة الشهادة للمعلمين الأجانب الذين تزوجوا من مواطنين اتراك

وقد أكملوا 3 سنوات من الزواج أو كان لديهم طفل.

وقد عملت شركة آطا للاستشارات على تصاريح العمل الأجنبية لمدة تسع سنوات

هي شركة متخصصة وذو خبرة في  تقديم الخدمات.

العديد من المؤسسات المحلية والأجنبية العاملة في تركيا ووكالات السفر والمستشفيات والجامعات والشركات الخاصة لديها إشارات من مؤسستنا. يمكنك أن تطلب من عملائنا من خلال النقر على الشعارات.

يرجى التحقق من المراجع لدينا https://www.atakurumsal.com/referanslarimiz

تقدم شركة آطا للاستشارات المؤسسية الخدمات التالية لعملائها

* يقوم بالتدقيق في حال اخذ الاجنبي اذن لم لا

*  يقدم لكم افضل طريقة لتقديم طلب

* يقوم بدلا عنكم بإعداد الملفات التي يجب ان يتم إعدادها

* يقوم بإعلامكم بالمعلومات والاوراق المطلوبة بدون نقص

* تقديم الطلب على الانترنت نيابة عنكم

* تسليم الملفات الخاصة بكم إلى الوزارة.

* يقوم بالتعقيب ملفاتكم مع  الموظفين في الوزارة

* يقوم بإعلامكم بعد صدور اذن عملكم

* يقوم بإكمال ملفاتكم في مؤسسة الضمان الاجتماعي نيابة عنكم

* يقوم بإعلامكم قبل 45 يوم لعملية التجديد

* في حالة إنهاء عمل موظف يقوم بإجراءات إنهاء الخدمة .

how can we help you?

Our team knows English, Arabic, Russian and Francais languages.

95 yorum

 • Marina

  Merhabalar, Ben yabancı vatandaşıyım, Türkiye’de evliyim, Türkiye’de yüksek lisans bitirdim ve şimdi doktora öğrenciyim, Uluslararası ilişkiler mezunuyum, ama İngilizce TEFL sertifikam var. Özel kurumlarda İngilizce öğretmeni olarak iş bulursam çalışma izni alabilir miyim?

  Teşekkür ederim

 • mesut

  merhaba ismim mesut türk vatandaşıyım fakat kız arkadaşım tunuslu ,ikamet izni 5 ay olarak geçen hafta yenilendi , kız arkadaşım aynı zamanda özel bir kolejde ingilizce öğretmeni olarak çalışıyor, ikamet iznini çalışma izni olarak nasıl güncelleyebilir? okulun yapması geren bir işlem midir ?

  • Ata Kurumsal

   Merhaba, öncelikle 6 ay dan az alınmış ikamet izni çalışma iznine dönüştürülemez, çalışma izni başvurularını okul yapar ama bu durumunda başvursa bile çalışma izni alınamaz.

 • Ömer

  Merhaba,

  Eşim Rus vatandaşı. Yeni evlendik 3 ay oldu. Kendisi Moskova State Üniversitesinde (MSU) Gazetecilik lisans eğitimi aldı. Ardından filoloji fakültesinde yabancılara Rusça öğretmeyle ilgili yüksek lisans bölümünü bitirdi. C1 seviyesinde İngilizcesi var. Sorum şu, eşim devlet okullarında (ilkokul, ortaokul ve lise)’de Rusça ya da İngilizce öğretmenliği yapabilir mi? İkinci sorum; devlet ya da özel üniversitelerde öğretmenlik yapabilir mi? Bunun için ne gerekli?

  • Ata Kurumsal

   Merhaba, yabancılar devlet memuru olamazlar, bu yüzden devlet okullarında çalışmaları mümkün değildir, fakat iş bulmaları durumunda özel eğitim kurumlarında çalışabilirler.

 • Mohamed

  Merhaba. Mühendislik derecem var. Bazı özel okullarda öğretmenlik için başvuru yaptım ve kabul edildim. Tüm belgelerimi tercüme ettim ve sertifikalandırdım. Ancak okul, lisans derecemin öğretim ile ilgili olmadığı için bakanlığın çalışma izni başvurumu kabul etmeyeceği konusunda endişeliydi. Bu doğru mu? Eğer öyleyse ne yapmalıyım? Orjinal ülkemden 2 yıllık bir tecrübe sertifikasına sahip olduğumu belirtmek önemlidir. Lütfen yardım et.

 • Sultan

  Merhaba,
  Eşim Cezayir uyruklu ve evliliğimizin 3. yılındayız ve bir çocuğumuz var şuan Sakarya da ikamet ediyoruz Eşim Fransızca Dili lisans eğitimini tamamlamış olup yüksek lisans eğitimini ise fransız olmayan yabancı uyruklu kişilere Fransızca eğitim nasıl verilir konusunda ise 2 yıl yüksek lisans yapmıştır. Eşimin Türkiye de öğretmenlik yapabilmesi mümkünmüdür ayrıca denklik gerekiyormu gerekiyorsa nasıl bir yol izlemeliyiz bu konuda yardımcı olabilimisiniz. Teşekkür ederim.

  • Ata Kurumsal

   Merhaba, eşiniz iş bulması durumunda evet çalışma izni alarak mesleğini icra edebilir, verdiğiniz bilgilere göre eşinizin Fransızca öğretmenliği için ayrıca denklik almasına gerek yoktur.

 • Zahid

  Salam, mən zahid İdriszadə. Azərbaycanlıyam, Bakı Dövlət universitetindən Geodeziya ixtisası üzrə magistrı bitirmişəm və PhD olaraq təhsilimi davam etdirirəm. Həm də universitetdə müəllim işləyirəm. Mən Türkiyədə PhD oxuyaraq müəllim kimi işləyə bilərəm?

  • Ata Kurumsal

   Merhaba, Türkiye’de Yabancılara çalışma izinleri belirli bir işyeri veya işletme üzerinden verilebilmektedir. Yabancılara istedikleri herhangi bir işyerinde çalışabilmesine imkân veren bir izin sistemi mevcut değildir. Çalışma izin başvurularının yabancı şahsı çalıştırmak isteyen işveren tarafından yapılması zorunludur.

 • Dzhem Myumyun

  Merhaba ismim cem bulgaristan göçmeniyim bulgaristanda doğdum. Orada 10 yıl yaşadım ve türkiyeye taşınmıştık ailecek. Süresiz oturma iznim var. Fakat 8 aydır londrada yaşıyorum ve (ESOL) English Speak Other Languages açılımındaki bir koleje bsşvurdum. Hala devam etmekteyim. Şuanda Entry 3 seviyesindeyim yani gayet konuşabiliyorum ufak tefek yanlışlarım olsada. Eğer buradan B1 certificate alırsam. Türkiyede devlet okulunda veya herhangibi bir özel okulda öğretmenlik yapmam nasıl olur ? Bu arada bulgaristan passaportum ve bulgaristan kimliğim var. Yanı sıra londrada 5 yıllık oturma iznim sağlık sigortası herşeyim var.

Bir cevap yazın