Yabancı Öğretmen Çalışma İzni

Yabancı Öğretmen çalıştırma şartları (2019)

Güncelleme: 05.01.2019 Uzmanlık ve ustalık gerektiren meslekler kapsamında sayılan yabancı öğretmenlerin maaşları asgari ücretin 3 katı 2.558,00 x 3  = 7.674,00 TL şeklinde güncellenmiştir. 

 

Çalışma Bakanlığı Özel Eğitim kurumlarında çalışacak yabancılara çalışma izni verilmesinde bir takım düzenlemeler getirdi, buna göre;

 • Özel Eğitim kurumlarında öğretmen olarak çalışmayacak yabancılara izin verilirken kurumun öğrenci sayısı ve Türk personel sayısı göz önünde bulundurulacak, öğrenci sayısı az olan kurumlarda halka ilişkiler elemanı, misafir ilişkileri personeli vb gibi ünvanlarla alınan çalışma izinlerine kısıtlama getirebilecek.
 • Özel eğitim kurumlarının yurt dışında şubesi bulunması ve yabancı öğrencisi olması durumunda ise yukarıdaki kısıtlama kolaylaştırılacak.
 • Yabancıların yapacakları görev başvuru gerekçesine özet olarak yazılacak ayrıca bir dilekçe ile kapsamlı bir şekilde yapacağı görev bakanlığa bildirilecek.
 • MEB den ön izin almış öğretmenler için çalışma izni kriterlerinde değişiklik olmamıştır.

Yabancı uyruklu eleman sayısı, dolu öğretim elemanı kadro sayısının yüzde 2’sini geçemeyecek. Bu kapsamdaki yabancı uyruklu öğretim elemanının yükseköğretim kuramları itibariyle dağılımı, isim, ücret ve sözleşme örneğinin vizesi, sözleşme süresinin uzatılması ve sona erdirilmesi, Yükseköğretim Kurulu tarafından yapılacak.

Düzenleme :
Ek Belge Başvurunuzun incelenmesi sonucunda; söz konusu yabancıyı kurumunuzda Halkla İlişkiler Elemanı olarak görevlendirmek istediğiniz belirtilmiştir. Söz konusu yabancıyı çalıştırma gerekçesi olarak belirtilen durumdan yola çıkarak, kaç tane Türk vatandaşı çalışanın(eğitmen ve diğer çalışanlar olarak listelenmesi) bulunduğu ve söz konusu yabancının iş tanımının tam olarak açıklandığı dilekçenizin sisteme taranması halinde işlemleriniz devam edebilecektir. (Kurumunuz tarafından Bakanlığımıza ilerde yapacağınız her başvurunuzla ilgili olarak (MEB’ndan ön izin alabildiğiniz başvurular hariç) öğrenci sayınız eğitmen sayınız ve çalışma izin talebinde bulunacağınız yabancının istihdamına ilişkin gerekçenin ve iş tanımının daha ayrıntılı bir şekilde belirtildiği dilekçenin sisteme taranması gerekmektedir.)

 

 Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı özel eğitim kurumlarında görev yapacak yabancı öğretmen için Yüksek Öğrenim Kurumundan alınan denklik belgesi ve ön izin belgesi (mesleki yeterlilik belgesi) zorunludur.

Yabancı öğretmen istihdam edecek kurumlar için de “Kurum açma ve öğretime başlama izni” ve “Ruhsatname” gereklidir

İngiliz vatandaşlarının İngilizce öğretmeni olması için herhangi bir sertifika ve yeterlilik belgesi istenmemektedir. 

Türk vatandaşı ile evli yabancı öğretmenlerin 3 yılını doldurmuş olması veya çocuğu olması durumunda denklik belgesi hariç kriter bulunmamaktadır. 

Ata Kurumsal Danışmanlık, yaklaşık dokuz yıldır yabancı çalışma izinleri konusunda

hizmet veren uzman bir firmadır.

Türkiye’de faaliyet gösteren yerli ve yabancı birçok kurum, vakıf, seyahat acentası, hastane, özel üniversite ve şirketlerden oluşan referanslara sahiptir. Logoların üzerine tıklayarak bizi müşterilerimize sorabilirsiniz.

Lütfen Referanslarımızı İnceleyin; https://www.atakurumsal.com/referanslarimiz/

 

ATA KURUMSAL DANIŞMANLIK MÜŞTERİLERİNE AŞAĞIDAKİ HİZMETİ PAKET OLARAK VERİR

 • YABANCI PERSONEL İÇİN İZİN ALIP ALAMAYACAĞINIZI KONTROL EDER.
 • SİZE EN UYGUN BAŞVURU YÖNTEMİNİ BELİRLER.
 • HAZIRLANMASI GEREKEN DOSYALARI SİZİN ADINIZA HAZIRLAR.
 • İSTENİLEN BİLGİ VE BELGELERİ EKSİKSİZ BİR ŞEKİLDE SİZE BİLDİRİR.
 • ONLİNE BAŞVURUYU SİZİN ADINIZA YAPAR.
 • DOSYANIZI BAKANLIĞA TESLİM EDER.
 • BAKANLIKTAKİ EVRAKLARINIZIN UZMANLARLA BİREBİR GÖRÜŞEREK TAKİBİNİ YAPAR.
 • ÇALIŞMA İZNİNİZ ÇIKTIĞINDA SİZİ BİLGİLENDİR.
 • SGK İŞLEMLERİ İÇİN SİZİ YÖNLENDİRİR.
 • UZATMA İŞLEMLERİNDE SİZİ 45 GÜN ÖNCEDEN BİLGİLENDİRİR
 • İŞTEN ÇIKARTMANIZ GEREKEN PERSONELİNİZİN ÇIKIŞ İŞLEMLERİNİ YAPAR.

Conditions of employing a Foreign Teacher have updated according to the new regulations.

 Equivalence document and preliminary permission document (proficiency certificate) taken from Higher Education Institution is obligatory for foreign teacher to work in special education institutions affiliated to Ministry of National Education.

“Opening an instutition and starting education permit” and “License” are required for the institutions that will employ foreign teachers

No certificate or qualification document is required for British citizens to be English teachers. 

There are no criteria except for equivalence document if foreign teachers who are married to a Turkish citizen have completed 3 years or having a child. 

Ata Instutitional Consultancy is a specialized company that has been working on foreign work permits for almost nine years.

Many domestic and foreign institutions operating in Turkey have references from foundations, travel agencies, hospitals, private universities and companies. You can ask our customers by clicking on the logos.

Please Review Our References; https://www.atakurumsal.com/referanslarimiz/

Ata Instutitional Consultancy provides the services below as a package for customers

 • CHECKS IF YOU CAN HAVE A WORK PERMIT FOR FOREIGN PERSONNEL.
 • DETERMINES THE BEST APPLICATION METHOD FOR YOU.
 • PREPARES THE DOCUMENTS WHICH YOU SHOULD PREPARE AS YOUR OWN.
 • NOTICES REQUIRED INFORMATION AND DOCUMENTS TO YOU.
 • COMPLETES ONLINE APPLICATION PROCESS.
 • DELIVERY YOUR DOCUMENTS TO THE MINISTRY.
 • FOLLOWS YOUR DOCUMENTS IN THE MINISTRY WITH MEETING THE EXPERTS
 • INFORMS YOU WHEN YOUR WORK PERMIT IS APPROVED.
 • INFORMS YOU FOR THE SGK TRANSACTIONS.
 • INFORMS YOU IN EXTENSION PROCESS BEFORE 45 DAYS
 • PROVIDES THE TERMINATION PROCEDURES FOR YOUR STAFF.

شروط عمل معلم أجنبي (2017) تم تحديث وفقا للقانون الجديد.

إن معادلة الشهادة ووثيقة الإذن الأولي (شهادة الكفاءة) المأخوذة من مؤسسة التعليم العالي إلزامية للمعلم الأجنبي الذي سيعمل في مؤسسات التعليم الخاص التابعة لوزارة التربية الوطنية.

بالنسبة للمؤسسات التي ستستخدم معلمين أجانب، فإن “الإذن بفتح المؤسسات وبدء التدريس” و “الترخيص” مطلوبان

لا يلزم شهادة أو شهادة تأهيل للمواطنين الإنجليزيين ليكونوا معلمين اللغة الإنجليزية.

ولا توجد أية معايير باستثناء معادلة الشهادة للمعلمين الأجانب الذين تزوجوا من مواطنين اتراك

وقد أكملوا 3 سنوات من الزواج أو كان لديهم طفل.

وقد عملت شركة آطا للاستشارات على تصاريح العمل الأجنبية لمدة تسع سنوات

هي شركة متخصصة وذو خبرة في  تقديم الخدمات.

العديد من المؤسسات المحلية والأجنبية العاملة في تركيا ووكالات السفر والمستشفيات والجامعات والشركات الخاصة لديها إشارات من مؤسستنا. يمكنك أن تطلب من عملائنا من خلال النقر على الشعارات.

يرجى التحقق من المراجع لدينا https://www.atakurumsal.com/referanslarimiz

تقدم شركة آطا للاستشارات المؤسسية الخدمات التالية لعملائها

* يقوم بالتدقيق في حال اخذ الاجنبي اذن لم لا

*  يقدم لكم افضل طريقة لتقديم طلب

* يقوم بدلا عنكم بإعداد الملفات التي يجب ان يتم إعدادها

* يقوم بإعلامكم بالمعلومات والاوراق المطلوبة بدون نقص

* تقديم الطلب على الانترنت نيابة عنكم

* تسليم الملفات الخاصة بكم إلى الوزارة.

* يقوم بالتعقيب ملفاتكم مع  الموظفين في الوزارة

* يقوم بإعلامكم بعد صدور اذن عملكم

* يقوم بإكمال ملفاتكم في مؤسسة الضمان الاجتماعي نيابة عنكم

* يقوم بإعلامكم قبل 45 يوم لعملية التجديد

* في حالة إنهاء عمل موظف يقوم بإجراءات إنهاء الخدمة .

how can we help you?

Our team knows English, Arabic, Russian and Francais languages.

81 yorum

 • esra

  mrb..yabancı uyruklu türkiyede özel bir kolejde ingilizce öğreteni olarak çalışabilmesi için maaşı en az asgari ücretin 3 katı olma zorunluluğu gibi bir kurl var mı?..gitiğim bir okulda müdür 6000tl maaş zorunluluğundna kaynaklı alamayacağını söyledi..böyle bir uygulama var mı?..özel okullarda çalışma şekli nasıldır?teşekkürederim

  • Ata Kurumsal

   Merhaba, yorum yaptığınız bu sayfa da da belirttiğimiz gibi yabancı öğretmenlerin maaşları asgari ücretin 3 katı ve üzeri olmak zorundadır.

 • Vildan

  Merhaba,

  Ben çifte vatandaşım. Liseyi Avustralya da bitirdim ama üniversite okumadım. Tesol belgem var. Bu kriterlerimle özel anaokulunda ingilizce öğretmenliği yapabilirmiyim?

  • Ata Kurumsal

   Merhaba, aynı zamanda Türk vatandaşı olduğunuz için iş bulmanız durumunda çalışmanızın önünde engel olduğunu düşünmüyoruz.

 • murat

  Merhabalar
  Ben yabancı uyrukluyum amaTC üniversite İngilizce öğretmenliği mezunuyum. “Türkiye’de yükseköğrenimini tamamlayanlardan mezuniyet tarihinden itibaren altı ay içinde müracaat eden yabancılar” türü ikamet iznimi aldım. Bu ikamet türüyle farklı ilde çalışma izni başvurusunda bulunulursa çalışma iznini çıkarmı?
  Teşekkürler:)

 • demet

  merhaba ben tc vatandaşıyım. Kıbrısta okul öncesi öğretmenliği okudum. Kıbrısta okul öncesi öğretmeni olarak çalışmak istiyorum. çalışabilir miyim?

  • Ata Kurumsal

   Merhaba, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti yasaları Türkiye Cumhuriyeti yasalarından farklı olduğu için sorunuza maalesef cevap veremiyoruz.

 • Nigar

  Merhaba.Ben Azerbaycan vatandasiyim.İlk okul ogretmenliyini devlet universitesinde bitirdim ama ogretmen olarak calismadm.baska bir isde calisdim.Turk vatandasiyla evliyim suan.Denklik belgesi alarak turkiyede ogretmen calismam mumkunmu

 • Reyhan

  Merhabalar. Sitenizi okudum ve çok faydalı buldum. Ben lisans ve yüksek lisansımı Azerbaycanda okudum, kendim de azeri uyrukluyum. Doktoramı devlet bursu ile İstanbul universitesinde yapıyorum. Bir kaç aya savunmam var. Ben Turkiyedeki devlet universitelerinde çalışmam için sadece doktora diplomasını vermem yeterli olucak mıdır? Yoksa lisan ve yuksek lisans diplomasinin da denkliğini almam mı lazım?

  • Ata Kurumsal

   Merhaba, devlet bursu almış yabancı öğrenciler iş bulsalar bile kendi ülkelerinde en bir sene çalışmadan Türkiye’de çalışma izni alamazlar.

   • Reyhan

    Teşükkür ederim. Benim sorum bu değildi sayın hocam. sorumu olduğu gini yazıyorum tekrardan: Ben lisans ve yüksek lisansımı Azerbaycanda okudum, kendim de azeri uyrukluyum. Doktoramı devlet bursu ile İstanbul universitesinde yapıyorum. Bir kaç aya savunmam var. Ben Turkiyedeki devlet universitelerinde çalışmam için sadece doktora diplomasını vermem yeterli olucak mıdır? Yoksa lisan ve yuksek lisans diplomasinin da denkliğini almam mı lazım?
    p.s Ben 3.senedir ki Azerbaycanda üst düzey bir makamda devlet memuru olarak görev yapıyorum. Ailevi nedenlerden dolayı Türkiyede çalışmalı olacağım.
    sevgilerimle.

    • Ata Kurumsal

     Merhaba, Türkiye’de eğitim görürken devlet bursu almış yabancılar kendi ülkelerinde en az bir yıl çalışmadan veya Türk vatandaşı olmadan Türkiye’de iş bulsalar dahi çalışma izni alamazlar, Türkiye’deki devlet üniversitesinde çalışmanız için doktoranızı bitirdikten sonra 1 yıl kendi ülkenizde çalışmalısınız, ardından lisans diplomanızın denkliği ile kabul edileceğiniz kurumlarda çalışmaya başlayabilirsiniz. Öğretim görevlilerinin izinleri Yüksek Öğrenim Kurumu (YÖK) tarafından verilmektedir, detaylı bilgi için YÖK ile iletişime geçmenizi öneririz.

 • sel

  Merhaba,

  Yabancı öğretmen çalıştırmanın firmaya aylık maliyeti minimum nedir ? Mali tablo cıkartıp, ona göre çalışma izni için başvuruları başlatacağız

 • Mahmood San

  Merhabalar,
  ben Suriye vatandaşıyım ve size bir sorum olacak. Ben Ön lisans mezunuyum ve ingilizce öğretmenliğin sertifikasini bu sene kazandım (CELTA) – Cambridge üniversitisenin TC milli eğitim müdürlüğünde tanılan verdiği eğitim.
  Bu şekilde İngilizce öğretmenliği yasal olarak çalışabilir miyim?
  Teşekkür ederim

 • Merhaba, ben Azerbaycan vatandaşıyım. Azerbaycanda yaşıyorum. Üniversiteni 1 yıldır bitirmişim. Coğrafiya öğretmenliyini bitirdim. Ve evli değilim. Türkiyede coğrafiya öğretmeni olarak çalişmak benim durumumda mümkün mü? Mümkünse, ne yapmalıyım? Azerbaycanda önde giden universitelerden birini bitirmişem. Diploması yurtdışında tanınır. Türkiyede hem çalışmak hem yaşamak istiyorum

  • Ata Kurumsal

   Merhaba, Türkiye’de çalışma izni alabilmek için ilk önce iş bulmanız gerekmektedir, yabancılar kendi adlarına çalışma izni alamazlar, işveren yabancılar adına çalışma izni alabilir, http://www.kariyer.net sitesi üzerinden kendinize uygun iş ilanlarına bakabilirsiniz.

 • can

  merhaba
  benim bir sorum oalacakti.hic bir prosedur bilmiyorum.benim nisanlim ukraynali ve rusca ogretmeni/yakinda evlenicegiz.bize denklik alinmasi gerektigini soyluyorlar.ama nasil ve nereye yapilir bilmiyoruz/.
  eger evlenirsek bu isler dahami olay olur onuda ogrenmek isterim.yardimci olursnaiz sevinirim

  • Ata Kurumsal

   Merhaba, denklik için Yüksek Öğrenim Kurumu (YÖK) na başvurmanız gerekmektedir, başvurunun nasıl yapılacağı YÖK ün web sitesinde yazmaktadır, Türk vatandaşı ile evli veya çocuğu bulunan yabancılar iş bulmaları durumunda kriterlerden muaf olarak çalışma izni alabilirler.

 • cihan

  Merhaba, eşim kendi ülkesinde İngilizce öğretmeni idi. Türkiye’ ye dönüş yaptık, beş yıldır evliyiz. Türkiye’ de İngilizce öğretmenliğine devam edebilmesi (özel eğitim kurumlarında) için denklik belgesi şart mıdır? Ayrıca yukarıdaki yorumlarda belirtildiği gibi diğer şartlardan muaf mıdır? Şimdiden teşekkür ederim.

  • Ata Kurumsal

   Merhaba, eşiniz İngiliz vatandaşı ise denklik belgesi şart değildir, fakat diğer ülke vatandaşları denklik belgesi almak zorundadır, evet 5 yıllık evli olduğunuz için genel çalışma izni kriterlerinden muaftır.

 • özlem

  Merhaba,

  Web siteniz yabancı uyruklu vatandaşların Türkiyedeki çalışma şartıları ile ilgili detaylar neticesinde ararken buldum ama benim durumum biraz farklı. Acaba yardımcı olabilir misiniz?

  T.C Vatandayım. Özel bir okulda öğretmenlik yapmak için Rusyadan aldığım lisans diplomasının yine de YÖK tarafından onayı gerekli midir? Çalışacağım kurum bağlı bulunduğumuz ilçede ÖZel Öğretim kurumları bölümüne atama için evrakları götürdüğünde reddedilir mi?

  • Ata Kurumsal

   Merhaba, yabancı bir ülke üniversitesinden mezun olan Türk vatandaşları da Türkiye’de öğretmenlik yapabilmek için diploma denkliği almak zorundadırlar.

 • Burçin

  Merhaba,

  Size danışmak istediğim bir konu vardı.

  Eşim İngiliz vatandaşı, Geolog, 11 yıldır Türkiye’de yaşıyor. Hatta 2008 ile 2014 yılları arasında çalışma vizesi ile Maden sektöründe çalıştı. Ancak şu anda çalışmıyor, aile ikametgah vizesi ile Türkiye’de bulunuyor.

  Özel bir eğitim kurumundan, İngilizce eğitimi vermesi için teklif geldi. Bununla ilgili araştırma yaparken, internet sitenizde, “İngiliz vatandaşlarının İngilizce öğretmeni olması için herhangi bir sertifika ve yeterlilik belgesi istenmemektedir.” şeklinde bir açıklamaya rastladım.

  Eşimin İngilizce öğretmeni olabilmesi için hangi işlemleri gerçekleştirmesi, nereye başvuru yapması gerekmektedir? Çalışma iznine ne zaman başvuru yapması gerekmektedir?

  Yardımcı olabilirseniz çok seviniriz.

  Teşekkür ediyorum.

  • Ata Kurumsal

   Merhaba, çalışma izni için eşinizin yapabileceği bir şey yoktur, yabancılara çalışma iznini işveren alabilir, bu yüzden eşinizi işe kabul eden kurum gerekli başvuruları yaparak çalışma iznini çıkartır.

 • ilaha

  Merhaba.ben 2 senedir turkiyede yasiyorum.esim turk.turk vetendasi olmam icin bekliyorum.dis doktoruyum.denklik sinavina girdim sinav sonuclari hale aciklanmamis.ben turk vetendasi oldukdan sonra denkliyimi kazansam dovlet hastahanelerinde calisa bilirmiyim?

  • Ata Kurumsal

   Merhaba, evet denklik belgeniz varsa Türk vatandaşı olduktan sonra ister kamu da isterseniz de özel sektörde diş hekimi olarak çalışabilirsiniz.

 • Gunes

  Merhaba, Eşim kendi ülkesinde ingilizce öğretmenliği yapıyordu. 2 yıldır Türkiye’de oturma izni var ve bir çocuğumuz var. Herhangi bir kuruma bağlı olmadan ingilizce öğretmenliği yapmak için çalışma izni alabilir miyiz?

  • Ata Kurumsal

   Merhaba, evlilik birliğinizin sağlam olması sebebiyle (çocuğunuzun olması) çalışma izni için istenilen tüm kriterlerden muafsınız fakat her koşulda ve şartta bir iş veren yanında çalışmalısınız. Yabancı şirket açarsa bağımsız olarak çalışabilir fakat bu sizin durumunuz için çok mantıklı değil.

 • BARIŞ

  MERHABALAR GÜNEY AFRİKALI EŞİM 3 YILDIR TÜRKİYEDE USTA ÖĞRETİCİ OLARAK NATİVE SPEAKİNG ÖĞRETMENİ OLARAK BAZI KOLEJLERDE ÇALIŞTI ELİNDEKİ TESOL BELGESİYLE , KENDİSİ 2 YILLIK GÜZELLİK UZMANLIĞI OKULUNDAN MEZUN ,ARTIK TÜRK VATANDAŞLIĞINA HAK KAZANDI ,TÜRK VATANDAŞI OLURSA USTA ÖĞRETİCİ OLARAK İŞE DEVAM EDEBİLİRMİ? YADA BAŞKA NE KRİTERLERE İHTİYACI VARDIR, TEŞEKKÜRLER

  • Ata Kurumsal

   Merhaba, eşiniz Türk vatandaşı olduktan sonra aksine daha rahat iş bulacak ve çalışacaktır yani Türk vatandaşlığına geçmesi çok iyi olmuş.

 • Ramal

  Merhaba benim 42 yaşım var 15 yıldır stajım sınıf ogretmeniyim Türkiye’de nasıl çalışabilirim devlet sektöründe

  • Ata Kurumsal

   Merhaba, yabancılar devlet memuru olamazlar fakat özel eğitim kurumlarında iş bulmanız durumunda öğretmen olarak çalışabilirsiniz.

 • john brav

  merhaba özel kolejde çalişmak istiyorum native speaker olarak yada ingilizce ogretmen olarak ama tam tamamen farklı bolum mezunum mesela iş yonetimi ……. ama dunya her yer geçer tefl 120 saat sertifikam var ve o bahsetim diplomam var ……..Nigeriadan geliyorum
  hepsi olarak hangi belgeler lazim ve ilk napmam lazim teşekuler

  • Ata Kurumsal

   Merhaba, Türkiye yerli öğretmen açısından çok zengin bir memlekettir, bu yüzden yabancıların Türkiye de öğretmen olarak iş bulması biraz zordur, Türkiye de çalışma izinleri yabancılara verilmez onları çalıştıracak eğitim kurumlarına verilir, bu sebepten eğitim kurumları çok üst düzey veya akademik bir kariyeri olmadıktan sonra yabancı öğretmen çalıştırmaz. Sizin önceliğiniz Türkiye de size çalışma izni alacak bir iş bulmanız olmalıdır.

 • Güzel

  Merhabalar. Ben yös ile türkiyede universite kazandim öğretmenlik okuyorum. 2.sınıftayim ama t.c vatandaşi değilim. Benim kpss ile atanma şansım varmı?
  Evlenmeden t.c vatandaşlığına sahip olabilirmiyim?

  • Ata Kurumsal

   Merhaba, çok üst düzey bir durum oluşmadığı sürece yabancılar Türk vatandaşı olmadan devlet kurumlarında çalışamazlar, KPSS sadece Türk vatandaşları için uygulanan bir sistemdir. Evlenmeden Türk vatandaşı olma şansınız sadece okulunuz biter bitmez çalışma izni alabilecek bir iş veren yanında çalışmaya başlamanızdır o zaman 1 yıl sonra Türk vatandaşı olabilirsiniz.

 • Murat

  Merhaba kolay gelsin ben çifte vatandaşım hem Türk hemde Azerbaycan vatandaşlığım var.yös le turkıyede unıversıte kazandım suan 3.sınıfım öğretmenlık okuyorum.okul bittikten sonra yabancı olarak atanma statüsü varmı devlet okullarında anlaşmalı öğretmenlık yapabılırmıyım bunun sınavı varmı.yoksa KPSS mağdurumu olucaz ? teşekkürler

Bir cevap yazın