Yabancı Uyruklu Öğrencilerin Yararlanabileceği Burs Programları

Değerli okuyucumuz, burada yazılanlar tamamen bilgilendirme amaçlıdır, konuyla ilgili hizmetimiz bulunmadığı gibi maalesef bilgimiz de bulunmamaktadır, lütfen bu konu hakkında bize telefon açmayınız sorularınız olursa lütfen aşağıdaki yorum bölümünden sorunuz, bildiğimiz soruları cevaplıyoruz.

Türkiye, son yıllarda dünyadaki tüm öğrencilere kapılarını ardına kadar açan önemli bir eğitim ülkesidir. Türk misafirperverliği ve yüksek eğitim kalitesiyle yabancı uyruklu öğrenciler için her türlü imkanı sağlayan Türkiye, burs programlarıyla da öğrencilerin yaşam kalitelerinin ve refah seviyelerinin yükselmesini sağlıyor.

Farkı alanlarda karşımıza çıkan avantajları ile Türkiye, yabancı uyruklu öğrenciler için tercih edilebilir bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor. Her şeyin yanı sıra, ülkede yabancı uyruklu öğrencilerin maddi olarak kendilerini güvence altında hissetmesi için pek çok burs imkanı da bulunmaktadır.

Sizler için Türkiye’de yabancı uyruklu öğrencilerin yararlanabileceği burs programlarından bazılarını derledik.

Türk Dili Konuşan Ülkeler Burs Programı

Türk Konseyi içerisinde yer alan ve Türk Dili konuşan ülkelerden gelen öğrencileri kapsayan bu burs programı sayesinde bölgenin ekonomik ve sosyal kalkınmasına bütüncül bir yaklaşım sağlanmaktadır. Türk Konseyi içerisinde yer almayan ancak ortak değerleri taşıyan ülkelerin öğrencileri de bu programdan yararlanabilir.

Bursun kapsadığı ülkeler; Azerbaycan, Kazakistan, Özbekistan, Türkmenistan, Kırgızistan ve KKTC’den gelen yabancı uyruklu öğrencilerdir.

Balkanlar Burs Programı

Balkanlarla Türkiye’nin tarihsel ve kültürel bağları çok eskilere dayanır. Dostluk ve komşuluk ilişkilerinin vücut bulmuş hali olan Balkanlar ve Türkiye arasında eğitim imkanlarının arttırılması, yabancı uyruklu öğrencilerin Türkiye’de zorlanmadan eğitimlerine devam etmesi için sağlanan Balkanlar burs programı; Bosna-Hersek, Arnavutluk, Karadağ, Kosova, Hırvatistan, Makedonya, Slovenya, Bulgaristan ve Yunanistan’dan gelen yabancı uyruklu öğrencileri kapsamaktadır.

Karadeniz Burs Programı

Türkiye’nin Karadeniz kıyılarındaki; doğu, batı ve kuzey bölümlerindeki komşularını kapsayan bu burs programı çok geniş bir coğrafyaya hitap ederek bu bölgelerden Türkiye’ye eğitim almaya gelen gençlere oldukça fayda sağlıyor. Orta Avrupa ile Baltık ülkelerini de içine alan Karadeniz burs programı sayesinde ülkeler arasındaki ilişkiler gelişiyor ve ülkelerin yatırımları için insan kaynağı yetiştirmek amaçlanıyor.

Karadeniz Burs Programı, Estonya, Gürcistan, Letonya, Belarus, Romanya, Rusya, Ukrayna, Ermenistan, Macaristan, Polonya ve Çek Cumhuriyeti’nden Türkiye’ye yükseköğretim eğitimi almaya gelen öğrencileri kapsıyor.

Harran Burs Programı

Tarihte kurulan ilk üniversiteye ev sahipliği yapan Harran bölgesi, tarih boyunca dünyanın önemli bilim merkezleri arasında yer almıştır. Bölgedeki ülkeler arasında bilimsel, ekonomik ve sosyal etkileşimlerin gerçekleştirilmesi için verilen bursa da Harran Bursu denmiştir. Harran Bursu, bölge ülkelerinin geçmişte olduğu gibi dünyada bilim ve kültür vahası olmasına katkı sağlamayı amaçlamaktadır.

Harran Bursu; Filistin, Irak, Lübnan, Yemen, Afganistan, Bangladeş, Yemen ve İsrail’den Türkiye’ye üniversite eğitimi almak için gelen yabancı uyruklu öğrencilerin talep edeceği burs programıdır.

Türkiye-Afrika Burs Programı

Afrika Açılımı İle Türkiye ve Afrika arasında yeni bir dönem başladı. Bu açılım kapsamında ortaya çıkan Türkiye-Afrika Burs Programı ise nitelik ve nicelik açısından daha fazla öğrenciye eğitim imkanı sağlamayı başardı. Afrika’nın kalkınmasında, Afrikalı gençlerin eğitim ve öğretim hayatlarının devam etmesinde son derece önemli bir burs imkanı olan Türkiye-Afrika Burs Programı, Afrika kıtasında yer alan tüm ülkeleri kapsamaktadır.

Boğaziçi Burs Programı

Boğaziçi Burs Programı’nda Türkiye’nin marka şehri olan İstanbul’daki ‘Boğaziçi’ semtinin ismi kullanılmış ve en uzak coğrafyadaki öğrencilerin bile bu burs programından faydalanması amaçlanmıştır.

Birleşik Arap Emirlikleri’nden Bolivya’ya, Endonezya’dan Sri Lanka’ya, Hindistan’dan Tayvan’a kadar geniş bir coğrafyayı kapsayan Boğaziçi Burs Programı toplamda 65 farklı ülkeyi kapsıyor.

Türkiye burs programlarına başvuracak adayların;

 • 01.01.1996 tarihinden sonrası doğumlu olmaları,
 • Tıp, eczacılık ve diş hekimliği lisans programları için %90, diğer programlar için ise en az %70 oranında başarı seviyesi bulunması,
 • Liseden mezun olmaları veya  içinde bulunulan eğitim yılının sonunda mezun olmaları gerekir.

Türkiye’de yabancı uyruklu öğrencilerin alacağı burslar ve başvuru süreçleri hakkında detaylı bilgiler için www.turkiyeburslari.gov.tr internet adresi ziyaret edilebilir veya 0 850 455 0 982 numaralı Çağrı Merkezi’nden bilgi alınabilir.

30 yorum

 • Faik

  Merhabalar ATA kurumsal ailesi.
  Ben kasım ayında eşim ve oğlumla (8 yaşında) İstanbula taşınıyorum. Oğlum Azerbaycanda 3cü sınıfa gidiyor. Kasım ayında istanbula taşındığımız zaman oğlumun 3 cü sınıfı Azerbaycanda burakdığı yerden devam etmesi mümkünmüdür? Baküde istanbul büyükelçiliğinde okul evraklarını hazırlatacağım ki İstanbula geldiğimizde evimize yakın okulda kayıt aparılmasında sorun çıkmasın. Sizden öyrenmek istediğim istanbulda devlet okuluna kaydını aynı kaldığı yerden devam etmesi mümkünmüdür diye cevaplamanızı rica ediyorum?
  Orta okula gitmesi için hangi işlemler görülüyor bilgi verirmiydiniz? Teşekkürler

 • Faik

  Merhabalar ATA kurumsal ailesi.
  Ben kasım ayında eşim ve oğlumla (8 yaşında) İstanbula taşınıyorum. Oğlum Azerbaycanda 3cü sınıfa gidiyor. Kasım ayında istanbula taşındığımız zaman oğlumun 3 cü sınıfı Azerbaycanda burakdığı yerden devam etmesi mümkünmüdür? Baküde istanbul büyükelçiliğinde okul evraklarını hazırlatacağım ki İstanbula geldiğimizde evimize yakın okulda kayıt aparılmasında sorun çıkmasın. Sizden öyrenmek istediğim istanbulda devlet okuluna kaydını aynı kaldığı yerden devam etmesi mümkünmüdür diye cevaplamanızı rica ediyorum?

 • Aysu

  merhaba. Ben Türkıyeyede yös sınavıyla EGE üniversitesini kazandım. şu an da türkiyedeyim. Burs başvurusunu nasıl yapa bilirim, kazanma şansım var mı? bilgi verirseniz sevinirim.

 • asena alakuş

  Merhaba!
  Türkiye de kendi imkanlarıyla eğitim görmeye çalışan annesiyle ve kız kardeşiyle yaşayan Alman uyruklu biriyim. Hatay Mustafa Kemal üniversitesin de yös puanı ile 4 yıllık hemşirelik bölümü kazanmış ve kaydımı yaptırmış bulunmaktayım. Ama içinde bulunduğum şartlar doğrultusunda okul masraflarımı nasıl karşılaya bileceğimi bilemiyorum. Annem asgari ücretli olarak çalışmakta ve benden küçük olan kız kardeşimde lise 2. sınıfta bulunmaktadır. sayfanıza internetten ulaştım. Benim için yapabileceğiniz bir şeyler olabilir ümidiyle yazıyorum.
  İlginize şimdiden Teşekkür ederim.
  Saygılarımla
  Asena Alakuş

 • Fexriyye

  Salam. Men Rusyadanam. Menim Türkiyede bu yıl unverste okumam mümkündü? Eyer mümkündüse, ne etmem lazımdı?

 • Olya

  Merhaba ben yabanci uyrukuyruklu Türkmenistan Yüksek lisans yapmak istiyorum yardımcı olabilirmisinz

 • Mustafa

  Merhaba.ben ıraklıyım türkiye’de yüksek lisans yaptım . Bi soru soracaktım burs kazanabilir miyim acaba olursa nerde başvuru yapabilirim ? Saygılarımızla

 • necat

  yabancı uyruklu öğrenciler yararlana biliyorlar mı ?
  Irak Türkleri gibi yabancı uyruklular

 • Jennet

  neden 1996 sonrası doğanlar ben 1995 doğumlu sağlık yönetimi bölum 2 sınıf öğrencısı burstan yararlanma şansım yok mu

 • Tebarek saadi

  Merhaba ben Iraklıyim ama Türkiye’de yaşıyorum LiseTürkiye de okuyorum bu sene mezun olcam ben burs kazanmak istiyorum hangi sınav da %90çıkarmam gerekiyor ben tıp istiyorum ve eğer burs kazanırsam bütün üniversitelerde geçerli mi

 • Jennet SOLTANOVA

  Merhaba.
  Ben TÜRKMENİSTAN vatandaşıyım , şu anda KKTC de Uluslarlararası Kıbrıs Ünüverisetisinde ,FTR bölümünün 2.sınıf ögrencisyim , ben 2013-2016 yıl arası Ukrayna/Kievde tıp fakultesinden terkim, ailevi ve maddi durumlarımdan dolayı, eger yardımcı olma şansınız varsa , Tıp fakultesini devam ettirmek istiyorum , üniversite olarak fark etmez neresi olsada ,yeterki bölümü devam ettirme imkanını sagalamaya yardımcı olmanızı rica
  ediyorum , sizden olumlu veya olumsuz yanıt bekliyorum .
  Jennet
  Teşekkürler

  • Ata Kurumsal

   Merhaba, yabancılar Türkiye’de YÖS sınavına girip başarılı olmaları durumunda istedikleri üniversiteye kayıt yaptırabilirler aksi durumlar söz konusu değildir.

 • Biran

  Merhaba,ben Sırbistan vatandaşı olan bir Boşnağım ve ayrıca mavi kartlıyım.Balkan bursuna başvuracaktım;fakat ilgimi çeken konu bütün Balkan coğrafyası ülkelerinden öğrencilerin burs alabilmesi -Hırvatlar ve Yunanistanlılar da dahil- fakat Sırbistan vatandaşlarının ayıklanmış olması.Bu durum dikkatimi oldukça çekti ve nedenini aslen bir Boşnak olarak oldukça merak ettim.Sırbistan vatandaşı herkes Sırp olmuyor;ayrıca Hırvatlar da halen 90-95 savaş suçlusu.Bu konu hakkında bilgilendirirseniz sevinirim.İyi günler dilerim.

 • suga

  Merhabalar. Ben Mogolistanliyim ama asilim Kazakistan. Bu turk dili konusan ulkeler bursundan yararlanma imkanim varmi? Cunku pasaport Mogolistan ama kendim Kazak. ?

 • ali

  Merhaba, ben arnavut vatandasiyim, tıp fakültesinde ikinci sınıf ogrencisiyim, kendim imkanlarımnla geldiğim için, yani herhangi bir yerde burs alamadigim için sizde burs almak imkani var mi ?
  Teşekkürler

 • ali

  merhaba! ben kırgızistan vatandaşıyım lisans eğitimi almak istiyorum peki sizce burs alabilir miyim

  • Ata Kurumsal

   Merhaba, bu içerik bilgilendirme amaçlı yazılmıştır, konuyla ilgili hizmetimiz ve bilgimiz bulunmamaktadır, içeriği takip ederek ilgili kurumlara taleplerinizi iletebilirsiniz.

   • barbare

    Merhabalar ben universitesi ukraynada bititdim. Normalde gurcistanliim. Turkçe az çok bilıyorum. Nerde veya nasil staj yapabilirim Türkiyede. Meslek bankacilik. Yabanci dilleri Gürcuce, Rusça , turkçe ve İngilizce

 • Nejla

  Merhaba;
  Amerika Birleşik Devletleri vatandası ama aynı zamanda Mavi Kartlı lisans ogrencisi olarak Akdeniz Üni.’de okuyacagım. Bu statude burs alabilecegim bir kurum bilgisi paylasabilirmisiniz?

  Tesekkür ederim.

  • Ata Kurumsal

   Merhaba, Türk vatandaşlığından çıkmış mavi kartlı yabancıların yararlanabileceği herhangi bir burs programı bulunmamaktadır.

 • Tuna

  merhabalar ben bu sene mezu oludm ilkokul ve lise eğitimim türkiyede tamaamladım bu sene içindede izin alarak türk vatandaşlığından çıktım ve mavi kart aldım alman vatandaşlığımla bu sene de yös girerek iü metalurji ve malzme mühendisliği kazandım inernetten baktım çok araştırdım fakat tam bir bilgi alamadım sorum şu ben tam olarak hangi burslardan yararlanabilrim ?

  • Ata Kurumsal

   Merhaba, Türk vatandaşlığından çıkmış mavi kartlı yabancıların yararlanabileceği herhangi bir burs programı bulunmamaktadır.

 • Menekse Kareem

  Merhaba ben irak vatandasiyim ama ilkokul 1 den beri turkiye de okuyorum su an mersin universitesi mimarlik bolumunu kazandım “devletten burs alan yabanci ogrenciler calisamaz” dediginiz bir yaziyi okudum kurumlardan vakiflardan ozel olarak aldigimiz burslar da buna dahil mi ? Yoksa vgm ve turkiye burslari icin mi gecerli ? Ben yös e girerek kazandim. Yardimci olursaniz cok sevinirim. Bir sorum daha olacak, burs alip mezun olduktan sonra vatandas olursak yine calisamaz miyiz ?

  • Ata Kurumsal

   Merhaba, bu durum özel burslar için geçerli değildir, sadece devlet bursu almış yabancılar iş bulsalar bile çalışma izni alamazlar, Türk vatandaşı olduktan sonra istediğiniz yerde istediğiniz şekilde çalışabilirsiniz.

 • Oya Olgun

  Merhaba,
  Ben K.K.T.C ve İngiltere vatandaşıyım. Lisans programımı Antalya Akdeniz Üniversitesi’nde tamamladım. Yüksek Lisans kazanma durumunda burs alabilir miyim?

 • parisa dadgar

  merheba. ben iran ve turkiye sinirinda khoy sehirinde yasiyorum. doktora okumak iin turkiye gelmek istiyorum. simdi 29 yasindayim ve doktora okumayi bu yazin sonund baslamk istiyorum. benim ilmi rezumem cok iyi hata is rezumemde iyi. bo notun sonunda rezumemi size copy – paste gonderecegem. benim lisans bolum cevre muhendisligi ve lisans ustu bolum cevre sagligi ve is guvenligi. age istanbul universite-istanbul teknik universite – bogazici universite-koc universite,marmara universite ve ya yildiz teknik universite. bunlarin birinden burs ala bilsem cok iyi olur. cevre muhendisligi doktora programida universitelerin hepsinde mevcut ama is sagligi ve is guvenligi sadece marmara ve yildiz teknikte mevcut. benim cok istedigim bolum is sagligi ve is guvenligi doktora programida okumak ama ager bu bolumde burs yoksa cevre muhendisligi ve ya cevre tonetmenligi olsada sorun degil. lutfen bana yardim edin. cok tesekkur ederim.

Bir cevap yazın