Yabancı Uyruklu Öğrencilerin Yararlanabileceği Burs Programları

Değerli okuyucumuz, burada yazılanlar tamamen bilgilendirme amaçlıdır, konuyla ilgili hizmetimiz bulunmadığı gibi maalesef bilgimiz de bulunmamaktadır, lütfen bu konu hakkında bize telefon açmayınız sorularınız olursa lütfen aşağıdaki yorum bölümünden sorunuz, bildiğimiz soruları cevaplıyoruz.

Türkiye, son yıllarda dünyadaki tüm öğrencilere kapılarını ardına kadar açan önemli bir eğitim ülkesidir. Türk misafirperverliği ve yüksek eğitim kalitesiyle yabancı uyruklu öğrenciler için her türlü imkanı sağlayan Türkiye, burs programlarıyla da öğrencilerin yaşam kalitelerinin ve refah seviyelerinin yükselmesini sağlıyor.

Farkı alanlarda karşımıza çıkan avantajları ile Türkiye, yabancı uyruklu öğrenciler için tercih edilebilir bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor. Her şeyin yanı sıra, ülkede yabancı uyruklu öğrencilerin maddi olarak kendilerini güvence altında hissetmesi için pek çok burs imkanı da bulunmaktadır.

Sizler için Türkiye’de yabancı uyruklu öğrencilerin yararlanabileceği burs programlarından bazılarını derledik.

Türk Dili Konuşan Ülkeler Burs Programı

Türk Konseyi içerisinde yer alan ve Türk Dili konuşan ülkelerden gelen öğrencileri kapsayan bu burs programı sayesinde bölgenin ekonomik ve sosyal kalkınmasına bütüncül bir yaklaşım sağlanmaktadır. Türk Konseyi içerisinde yer almayan ancak ortak değerleri taşıyan ülkelerin öğrencileri de bu programdan yararlanabilir.

Bursun kapsadığı ülkeler; Azerbaycan, Kazakistan, Özbekistan, Türkmenistan, Kırgızistan ve KKTC’den gelen yabancı uyruklu öğrencilerdir.

Balkanlar Burs Programı

Balkanlarla Türkiye’nin tarihsel ve kültürel bağları çok eskilere dayanır. Dostluk ve komşuluk ilişkilerinin vücut bulmuş hali olan Balkanlar ve Türkiye arasında eğitim imkanlarının arttırılması, yabancı uyruklu öğrencilerin Türkiye’de zorlanmadan eğitimlerine devam etmesi için sağlanan Balkanlar burs programı; Bosna-Hersek, Arnavutluk, Karadağ, Kosova, Hırvatistan, Makedonya, Slovenya, Bulgaristan ve Yunanistan’dan gelen yabancı uyruklu öğrencileri kapsamaktadır.

Karadeniz Burs Programı

Türkiye’nin Karadeniz kıyılarındaki; doğu, batı ve kuzey bölümlerindeki komşularını kapsayan bu burs programı çok geniş bir coğrafyaya hitap ederek bu bölgelerden Türkiye’ye eğitim almaya gelen gençlere oldukça fayda sağlıyor. Orta Avrupa ile Baltık ülkelerini de içine alan Karadeniz burs programı sayesinde ülkeler arasındaki ilişkiler gelişiyor ve ülkelerin yatırımları için insan kaynağı yetiştirmek amaçlanıyor.

Karadeniz Burs Programı, Estonya, Gürcistan, Letonya, Belarus, Romanya, Rusya, Ukrayna, Ermenistan, Macaristan, Polonya ve Çek Cumhuriyeti’nden Türkiye’ye yükseköğretim eğitimi almaya gelen öğrencileri kapsıyor.

Harran Burs Programı

Tarihte kurulan ilk üniversiteye ev sahipliği yapan Harran bölgesi, tarih boyunca dünyanın önemli bilim merkezleri arasında yer almıştır. Bölgedeki ülkeler arasında bilimsel, ekonomik ve sosyal etkileşimlerin gerçekleştirilmesi için verilen bursa da Harran Bursu denmiştir. Harran Bursu, bölge ülkelerinin geçmişte olduğu gibi dünyada bilim ve kültür vahası olmasına katkı sağlamayı amaçlamaktadır.

Harran Bursu; Filistin, Irak, Lübnan, Yemen, Afganistan, Bangladeş, Yemen ve İsrail’den Türkiye’ye üniversite eğitimi almak için gelen yabancı uyruklu öğrencilerin talep edeceği burs programıdır.

Türkiye-Afrika Burs Programı

Afrika Açılımı İle Türkiye ve Afrika arasında yeni bir dönem başladı. Bu açılım kapsamında ortaya çıkan Türkiye-Afrika Burs Programı ise nitelik ve nicelik açısından daha fazla öğrenciye eğitim imkanı sağlamayı başardı. Afrika’nın kalkınmasında, Afrikalı gençlerin eğitim ve öğretim hayatlarının devam etmesinde son derece önemli bir burs imkanı olan Türkiye-Afrika Burs Programı, Afrika kıtasında yer alan tüm ülkeleri kapsamaktadır.

Boğaziçi Burs Programı

Boğaziçi Burs Programı’nda Türkiye’nin marka şehri olan İstanbul’daki ‘Boğaziçi’ semtinin ismi kullanılmış ve en uzak coğrafyadaki öğrencilerin bile bu burs programından faydalanması amaçlanmıştır.

Birleşik Arap Emirlikleri’nden Bolivya’ya, Endonezya’dan Sri Lanka’ya, Hindistan’dan Tayvan’a kadar geniş bir coğrafyayı kapsayan Boğaziçi Burs Programı toplamda 65 farklı ülkeyi kapsıyor.

Türkiye burs programlarına başvuracak adayların;

 • 01.01.1996 tarihinden sonrası doğumlu olmaları,
 • Tıp, eczacılık ve diş hekimliği lisans programları için %90, diğer programlar için ise en az %70 oranında başarı seviyesi bulunması,
 • Liseden mezun olmaları veya  içinde bulunulan eğitim yılının sonunda mezun olmaları gerekir.

Türkiye’de yabancı uyruklu öğrencilerin alacağı burslar ve başvuru süreçleri hakkında detaylı bilgiler için www.turkiyeburslari.gov.tr internet adresi ziyaret edilebilir veya 0 850 455 0 982 numaralı Çağrı Merkezi’nden bilgi alınabilir.

49 yorum

 • Avatar
  Gülşem

  selam oglum liseyi izmirde okudu ama türk vetandaşı değil sınavlara hazırlanıyor kazanırsa (inşallah) burs dan yararlana bilecek mi teşekkürler

 • Avatar

  Ben Türkiye’de yabancı öğrenciyim burs almak istiyorum

 • Avatar
  Mahsa

  Merhaba ben İran’ın türkmeniyim türk dili konuşan ülkeler burs programı bana muhtemel olur mu??
  Cevablayiniz için teşekkür ederim.

 • Avatar
  Ruyana

  Merhaba burs konusunda bilgi alabildiniz mi

 • Avatar
  Farangiz

  Merhaba. Adım Farangiz Ankara Üniversitesi Öğrencisiyim. Burs almaya ihtiyacım var yardımcı olurmusunuz. Bilgiler verirmisiniz. Önceden teşşekürler.

 • Avatar
  Gulya

  Merhabalar!

  Azerbaycanlı psikoloji öğrencisi olarak, doktora programı için burslarınızdan yararlanmam mümkün mü? Lisansı Bakü Devlet Üniversitesinde, Yüksek lisans Varşova SWPS üniversitesinde bitirdim.

  Teşekkürler.

 • Avatar
  Dilafruz

  Merhaba BEN Türkmenistan’lıyım nasıl burs alabilirim ,yabancı uyruklu öğrencilerin burs alabiliyorlar mı. lütfen bilgilendirir misiniz şimdiden Teşekkürler.

 • Avatar
  Turaba

  Dear sir
  Assalamualaikum.
  I’m Turaba Islam from Bangladesh. December 2019 I was completed my Honours level but still can not get my Honours level certificate for the reason of covid-19. My Secondary Education level and Higher Secondary Education level was in Bangladesh Open University.I am very much interested to do my Masters level in your country Turkey. if I want to do the masters level in your country have you give me any scholarship. could you please inform me the details?

 • Avatar
  Gizem

  Merhaba

  Lisansta dramatik yazarlığı bitirmiş İranlı bir arkadaşım yüksek lisansı Türkiye’de yapmak istiyor. Alanı yine dramatik yazarlık olacak şekilde çeşitli üniversitelerden kendisi için burs araştırıyoruz, hangi kurumlarla irtibata geçebiliriz yardımcı olabilirseniz çok seviniriz, şimdiden teşekkürler

  Kendisi şimdiye kadar aşağıdaki üniversitelerde yüksek lisans olarak dramatik yazarlık bölümü olduğunu iletti bu arada, bilginize

  9 Eylül Üniversitesi
  Mimar Sinan Üniversitesi
  Uludağ Üniversitesi
  Kocaeli Üniversitesi
  Süleyman Demirel Üniversitesi
  Erzurum Atatürk Üniversitesi

 • Avatar
  Gizem

  merhaba, lise hayatimi türkiyede bitirdim üniversiteyi de türkiye de okuyacagim, ispanyol vatandasiyim, acaba burs alma gibi bir imkanim var mi?

  • marta
   marta

   Merhaba,
   Evet, tüm ülkelerin vatandaşlarının Türkiye’de burs alma ihtimali var. Burs alma şartları ve detaylı bilgi için http://www.turkiyeburslari.gov.tr web sitesine ziyaret edebilirsiniz.

   Düşünceleriniz bizim için önemli. Bizden aldığınız hizmetten memnun musunuz? lütfen memnuniyetiniz oranında yıldız verip yorum yapın. Tıklayınız

 • Avatar
  Farid

  Selam Aleyküm ben Bilgisayar mühendisli bölümünde okuyorum 2 ci sınıfım Azerbaycan vatandaşıyım Burs nasıl ala bilirim bu konuda yardımcı olursanız sevinirim

 • Avatar
  Alvina

  Merhabalar, işletme bplümünde okuyorum.Bursa ihtiyacım var, yardımcı olur musunuz

 • Avatar
  Ulugbek

  Merhaba. Türkmenistanlı öğrenciler burslardan nasıl faydalanabilirler. İhtiyacımız var. Teşekkürler.

 • Avatar
  Mohammad

  Merhabalar. İranlıyım. Doktra yapmak için sorularım var. Tahrandan tiyatro yönetmenliği yüksek lisansım var. Diplomalarım hazır. Ne yapmalıyım? Teşekkürler

 • Avatar
  Isa

  Merhaba,iyi aksamlar
  Burs icin yardimci olurmusunuz?

 • Avatar
  Leyli

  Merhaba ben 4.sınıfım Turkmenistan lıyım nasıl burs ala bilirim acaba biyoloji bölümü okuyorum yardımcı olurmusunuz

Sitemiz içeriklerinden memnun musunuz? Veya bu içerikle ilgili sorularınız mı var? Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

Bir cevap yazın