Yabancılar İçin Türkiye’de Yatırım Yapmanın Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

Hızla büyüyen genç nüfusu, nitelikli iş gücü, coğrafi ve jeopolitik konumu nedeniyle Türkiye yabancı yatırımcıların tercih ettiği ülkelerin başında gelir.

2003 yılında yürürlüğe giren “Doğrudan Yabancı Yatırımlar Kanunu” ile Türkiye’deki yabancı yatırımların ve şirketlerin sayısı arttı ve artmaya devam ediyor. Bu kanun sayesinde yabancı yatırımcıların önündeki engeller kalkmış ve yatırımcılara pek çok avantaj sağlanmış durumda. Üstelik bu avantajlardan yurt dışında yaşayan Türk yatırımcıları da yararlanabiliyor.

Biz de bu nedenle yabancı uyruklu yatırımcılar ve yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları için Türkiye’de yatırım yapmanın sağladığı avantajları sizler için derledik.

Yabancı Yatırımcılara Ne Tür Avantajlar Sunuluyor?

Doğrudan yatırım yapan yabancılar yerli yatırımcılara sağlanan imkanlardan eşit şekilde yararlanabilir. Doğrudan yatırım ise Türkiye’de şirket, şube açmak ya da mevcut bir şirkete ortak olmak biçiminde yapılır. Buna karşın hisse senedi ya da tahvil satın alınarak yapılan dolaylı yatırımlarda yabancı yatırımcılara yönelik herhangi bir teşvik söz konusu değildir. Bu nedenle Türkiye’de sadece uzun vadeli ve doğrudan yatırım yapan yabancılar, devletin sunduğu kolaylıklardan faydalanabilir.

Bununla birlikte yabancı yatırımcılar Türkiye’de ki faaliyetlerinden doğan kâr, satış, tasfiye ve tazminat, lisans, yönetim ve benzeri anlaşmalar karşılığında sağlanan kazançları yurt dışına serbestçe aktarabilirler.

Tüm bunlara ek olarak Türkiye’de yatırım yapmak isteyen yabancılar; vergi indirimlerinden, yatırım yeri tahsislerinden, sigorta primlerinden ve buna benzer devlet teşviklerinden yararlanabilirler.

Özel Vergi Düzenlemeleri Mevcut

Yabancı yatırımcıların hem kendi ülkelerine hem de Türkiye’ye vergi ödemelerini önlemek amacıyla çeşitli ülkelerle ortak anlaşma mevcuttur. Örneğin Türkiye’de yatırım yapan bir Fransız vatandaşı, Türkiye’deki faaliyetleri nedeniyle sadece Türkiye’ye vergi öder. Fransa’ya bu faaliyetleri nedeniyle vergi ödemez.

Türkiye’nin çifte vergilendirmeyi önleme anlaşması kapsamında anlaşmalı olduğu ülkelerden bazıları şunlardır: ABD, Almanya, Azerbaycan, Çin Halk Cumhuriyeti, Fransa, Güney Kore, Gürcistan, İran, Katar, K.K.T.C., Malezya, Pakistan, Rusya, Singapur, Ürdün.

Yabancı Yatırımcılar Ne Tür Şirketler Kurabilir?

Yabancı yatırımcılar Türkiye’de anonim, limited ve adi şirket kurma imkanına sahiptir. Adi şirket gibi kurumsal bir yapısı olmayan şahıs şirketleri kolay kurulabilmeleri ve düşük maliyetli olmaları  nedeniyle birtakım avantajlar sağlasa bile Türkiye’de yatırım yabancılar en çok limited ve anonim şirket tipini tercih etmektedir.

Şirket kurarken şirketin unvanı, merkezi, müdürü, sermaye yapısı belirlenmelidir. Daha sonra noter onaylı şirket evraklarının merkezi sicil kayıt sistemine kaydedilmesi ve ticaret sicil müdürlüğüne başvurulması gerekir. Türkiye dışında hazırlanan evraklarında konsolosluk ya da noter tarafından onaylanması gerekir.  Ayrıca Türk vatandaşı olmayan şirket ortakları için potansiyel vergi numarası alınmalıdır.

Bununla birlikte yabancı şirketler Türkiye’de şube ya da irtibat bürosu da açabilir. Bu şubelerin kuruluş aşamasında sermaye koyma borcu bulunmaz fakat bu şubenin de ticaret sicil müdürlüğüne kaydolması gerekir.

Son olarak belirtmekte fayda var: Yabancı yatırımcılar bu tür kuruluş işleriyle uğraşmamak için hazır şirketleri devralma yolunu tercih ederler.

Türkiye’de şirket kuruluşu ile detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz: https://www.atakurumsal.com/hizmetlerimiz/turkiyede-sirket-kurulusu/

 

Yabancı Yatırımcılar İçin Vergilendirme Nasıldır?

Türkiye’deki limited ve anonim şirketleri için kurumlar vergisi %20’dir. Buna ek olarak şahıslar yıl içinde elde ettikleri kazançlardan da gelir vergisi ödemekle yükümlüdürler. Şahsi gelir oranı ise %15-%35 arasındadır.

Türkiye, yabancı bir yatırımcının hem kendi ülkesine hem de Türkiye’ye çift vergi ödemesini önleyen anlaşmalara taraf bir ülkedir. Bu anlaşmaya taraf olan ülke sayısı gittikçe artmakta ve Türkiye’de yatırım yapmak daha kolay hale gelmektedir.

Bununla birlikte çeşitli dönemlerde devlet tarafından  yabancı yatırımcılara vergi muafiyetleri sunulmaktadır.

Yabancı Yatırımcılar Türk Vatandaşlığı Alabilir Mi?

12 Ocak 2017’de yürürlüğe giren düzenleme ile birlikte Türkiye’de yatırım yapan yabancı uyruklu kişiler Türk vatandaşlığı hakkına sahip olabilir.

Buna göre Türkiye’de belli bir miktarın üzerinde yatırım yapan ve istihdam yaratan ya da mevduat bulunduran yabancılara Türk vatandaşlığı hakkı tanındı.

Yabancı yatırımcılar, aşağıdaki koşulları sağladıkları takdirde Türk vatandaşlığı kazanabilir.

 • En az 500,000$ Amerikan doları sermaye yatırımı yapmak,
 • En az 250,000$ Amerikan doları ederinde taşınmaz mülk satın almak,
 • En az 50 kişilik istihdam oluşturmak,
 • En az 500,000$ milyon Amerikan doları tutarında mevduatı Türkiye’de faaliyet gösteren bankalarda en az 3 yıl tutmak,
 • En az 5000,000$ Amerikan doları tutarında  devlet borçlanma araçlarını üç yıl tutmak şartıyla satın almak

Bu şartlardan herhangi birini sağlayan yabancı uyruklu yatırımcılar, ilgili bakanlığın teklifi ve Bakanlar Kurulu kararıyla Türk vatandaşlığı kazanabilir.

6 yorum

 • Esra

  Merhaba,
  Japonya firmalarina ozel yatirim tesviki varmidir? Tesekkurler.

  • Ata Kurumsal

   Merhaba, Türkiye’de 500,000 TL ve üzeri yatırım yapan tüm şirketlere, yatırımın yapıldığı bölgeye göre değişkenlik gösteren çeşitli teşvik sistemleri bulunmaktadır.

   • Esra

    Yanitiniz icin tesekkur ederim.Ayrica yabanci yatirimciyi Turkiye getiren Turk sirketlerine verilen tesvik vb destekler varmidir? Yatirim bolgeleri ve tesvikleriyle ilgili daha detayli bilgiye nereden ulasabiliriz? Bizim konumuz henuz baslangic asamasinda oldugu icin on bilgiler isiginda profesyonel destege ihtiyac duydugumuzda da sizinle b2b iletisime gecmeyi dusunuyoruz. Iyi calismalar

    • Ata Kurumsal

     Merhaba, döviz getirici faaliyetler kapsamında iş yapan şirketlere çeşitli devlet teşvikleri bulunmaktadır, Ekonomi Bakanlığı web sitesinden detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

 • Hale Balzaretti

  Fransiz vatandasi esim Turkiye’de danismanlik sirketi kurmak istiyor. Tek mulkiyet yada Adi sirket kurulabilir mi? Sermaye zorunlugu var mi? Ne kadar? Sirket sahibi olarak oturum izni otomatik olarak veriliyor mu?
  Bilgilendirmenizi rica ederim.
  Saygilarimla,
  Hale Balzaretti

  • Ata Kurumsal

   Merhaba, yabancılar Türkiye’de şirket kurarak çalışma izni almak isterlerse aşağıdaki şartları yerine getirmek zorundadırlar.

   1- Şirketin türü farketmeksizin ödenmiş sermayesinin 100 bin olması gerekmektedir.
   2- Açılan şirkette maksimum 6 ay sonra 5 sigortalı Türk personel çalışmak zorundadır.

   Bu iki kriteri yerine getiren şirket sahibi yabancılara çalışma izni alınabilmektedir.

Bir cevap yazın