Yabancılar İçin Türkiye’de Yatırım Yapmanın Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

Hızla büyüyen genç nüfusu, nitelikli iş gücü, coğrafi ve jeopolitik konumu nedeniyle Türkiye yabancı yatırımcıların tercih ettiği ülkelerin başında gelir.

2003 yılında yürürlüğe giren “Doğrudan Yabancı Yatırımlar Kanunu” ile Türkiye’deki yabancı yatırımların ve şirketlerin sayısı arttı ve artmaya devam ediyor. Bu kanun sayesinde yabancı yatırımcıların önündeki engeller kalkmış ve yatırımcılara pek çok avantaj sağlanmış durumda. Üstelik bu avantajlardan yurt dışında yaşayan Türk yatırımcıları da yararlanabiliyor.

Biz de bu nedenle yabancı uyruklu yatırımcılar ve yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları için Türkiye’de yatırım yapmanın sağladığı avantajları sizler için derledik.

Yabancı Yatırımcılara Ne Tür Avantajlar Sunuluyor?

Doğrudan yatırım yapan yabancılar yerli yatırımcılara sağlanan imkanlardan eşit şekilde yararlanabilir. Doğrudan yatırım ise Türkiye’de şirket, şube açmak ya da mevcut bir şirkete ortak olmak biçiminde yapılır. Buna karşın hisse senedi ya da tahvil satın alınarak yapılan dolaylı yatırımlarda yabancı yatırımcılara yönelik herhangi bir teşvik söz konusu değildir. Bu nedenle Türkiye’de sadece uzun vadeli ve doğrudan yatırım yapan yabancılar, devletin sunduğu kolaylıklardan faydalanabilir.

Bununla birlikte yabancı yatırımcılar Türkiye’de ki faaliyetlerinden doğan kâr, satış, tasfiye ve tazminat, lisans, yönetim ve benzeri anlaşmalar karşılığında sağlanan kazançları yurt dışına serbestçe aktarabilirler.

Tüm bunlara ek olarak Türkiye’de yatırım yapmak isteyen yabancılar; vergi indirimlerinden, yatırım yeri tahsislerinden, sigorta primlerinden ve buna benzer devlet teşviklerinden yararlanabilirler.

Özel Vergi Düzenlemeleri Mevcut

Yabancı yatırımcıların hem kendi ülkelerine hem de Türkiye’ye vergi ödemelerini önlemek amacıyla çeşitli ülkelerle ortak anlaşma mevcuttur. Örneğin Türkiye’de yatırım yapan bir Fransız vatandaşı, Türkiye’deki faaliyetleri nedeniyle sadece Türkiye’ye vergi öder. Fransa’ya bu faaliyetleri nedeniyle vergi ödemez.

Türkiye’nin çifte vergilendirmeyi önleme anlaşması kapsamında anlaşmalı olduğu ülkelerden bazıları şunlardır: ABD, Almanya, Azerbaycan, Çin Halk Cumhuriyeti, Fransa, Güney Kore, Gürcistan, İran, Katar, K.K.T.C., Malezya, Pakistan, Rusya, Singapur, Ürdün.

Yabancı Yatırımcılar Ne Tür Şirketler Kurabilir?

Yabancı yatırımcılar Türkiye’de anonim, limited ve adi şirket kurma imkanına sahiptir. Adi şirket gibi kurumsal bir yapısı olmayan şahıs şirketleri kolay kurulabilmeleri ve düşük maliyetli olmaları  nedeniyle birtakım avantajlar sağlasa bile Türkiye’de yatırım yabancılar en çok limited ve anonim şirket tipini tercih etmektedir.

Şirket kurarken şirketin unvanı, merkezi, müdürü, sermaye yapısı belirlenmelidir. Daha sonra noter onaylı şirket evraklarının merkezi sicil kayıt sistemine kaydedilmesi ve ticaret sicil müdürlüğüne başvurulması gerekir. Türkiye dışında hazırlanan evraklarında konsolosluk ya da noter tarafından onaylanması gerekir.  Ayrıca Türk vatandaşı olmayan şirket ortakları için potansiyel vergi numarası alınmalıdır.

Bununla birlikte yabancı şirketler Türkiye’de şube ya da irtibat bürosu da açabilir. Bu şubelerin kuruluş aşamasında sermaye koyma borcu bulunmaz fakat bu şubenin de ticaret sicil müdürlüğüne kaydolması gerekir.

Son olarak belirtmekte fayda var: Yabancı yatırımcılar bu tür kuruluş işleriyle uğraşmamak için hazır şirketleri devralma yolunu tercih ederler.

Türkiye’de şirket kuruluşu ile detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz: https://www.atakurumsal.com/hizmetlerimiz/turkiyede-sirket-kurulusu/

 

Yabancı Yatırımcılar İçin Vergilendirme Nasıldır?

Türkiye’deki limited ve anonim şirketleri için kurumlar vergisi %20’dir. Buna ek olarak şahıslar yıl içinde elde ettikleri kazançlardan da gelir vergisi ödemekle yükümlüdürler. Şahsi gelir oranı ise %15-%35 arasındadır.

Türkiye, yabancı bir yatırımcının hem kendi ülkesine hem de Türkiye’ye çift vergi ödemesini önleyen anlaşmalara taraf bir ülkedir. Bu anlaşmaya taraf olan ülke sayısı gittikçe artmakta ve Türkiye’de yatırım yapmak daha kolay hale gelmektedir.

Bununla birlikte çeşitli dönemlerde devlet tarafından  yabancı yatırımcılara vergi muafiyetleri sunulmaktadır.

Yabancı Yatırımcılar Türk Vatandaşlığı Alabilir Mi?

12 Ocak 2017’de yürürlüğe giren düzenleme ile birlikte Türkiye’de yatırım yapan yabancı uyruklu kişiler Türk vatandaşlığı hakkına sahip olabilir.

Buna göre Türkiye’de belli bir miktarın üzerinde yatırım yapan ve istihdam yaratan ya da mevduat bulunduran yabancılara Türk vatandaşlığı hakkı tanındı.

Yabancı yatırımcılar, aşağıdaki koşulları sağladıkları takdirde Türk vatandaşlığı kazanabilir.

 • En az 500,000$ Amerikan doları sermaye yatırımı yapmak,
 • En az 250,000$ Amerikan doları ederinde taşınmaz mülk satın almak,
 • En az 50 kişilik istihdam oluşturmak,
 • En az 500,000$ milyon Amerikan doları tutarında mevduatı Türkiye’de faaliyet gösteren bankalarda en az 3 yıl tutmak,
 • En az 5000,000$ Amerikan doları tutarında  devlet borçlanma araçlarını üç yıl tutmak şartıyla satın almak

Bu şartlardan herhangi birini sağlayan yabancı uyruklu yatırımcılar, ilgili bakanlığın teklifi ve Bakanlar Kurulu kararıyla Türk vatandaşlığı kazanabilir.

25 yorum

 • Avatar
  Mustafa Karaca

  Merhaba iyi günler ben Fransada kalıyorum Türkiye’de yatırım yapmak istiyorum o konuda sizden bilgi almak istiyorum teşekkürler ben Mustafa Karaca

 • Avatar
  Samet

  Ben belcikada yasiyorum turkiye vatandaşliğim yok , turkiyede herhangi bir hisse senedi nasil alabilirim kimligim olmadan alabilirimiyim ? Ve nereden

 • Avatar
  Meltem

  Nişanlım Amerika’da mühendis burda ev almak istiyor. Parayı buraya nasıl gönderebilir.. bankalara yüklü para gönderirse sorun olur mu.. buraya gelip kendi adına hesap açabilir mi..

  • Ata Kurumsal
   Ata Kurumsal

   Merhaba, yabancılar Türkiye’ye hiç gelmeden de vekalet ile hesap açtırabilir, kendi hesabından Türkiye’de ki hesabına istediği miktar parayı gönderebilir.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 • Avatar
  Ahmet Taha

  Merhaba,
  Almanya`da Turk vatandasi olarak yasiyorum. Turkiyede ne gibi yatirimlar yaptigimda avantajli olur.
  hisse senedi, gayrimenkul, bireysel emeklilik vs. alt sinir ust sinir var midir?
  Tesekkürler

 • Avatar
  Bugra

  Merhaba,

  İtalyayı listede göremedim, acaba İtalyada bu çift vergiden muaf olan ülkeler listesinde varmı?

  Teşekkürler

 • Avatar
  Thomas Regie

  S-n yetkili Türkiyede Ameria şirketin temsilcilğini açtığımda ne gibi avantajlarım olur
  sayılarımla Thomas

  • marta
   marta

   Merhaba,
   Amerika Türkiye’nin çifte vergilendirmeyi önleme anlaşması kapsamında olan ülkelerden biridir. Türkiye’deki faaliyetleri nedeniyle sadece Türkiye’de vergi ödemeniz gerekir. Ayrıca, devlet tarafından yabancı yatırımcılara vergi muafiyetleri ve çeşitli teşvikler sunulmaktadır.

   Düşünceleriniz bizim için önemli. Bizden aldığınız hizmetten memnun musunuz? lütfen memnuniyetiniz oranında yıldız verip yorum yapın.Tıklayınız

 • Avatar
  Moto

  Merhaba Pakistan vatandaşı ile Türkiyede ortak ltd sti kurmak istesek onlardan ve bizlerden ne gibi şartlar ön görülmektedir

  • Ata Kurumsal
   Ata Kurumsal

   Merhaba, özel izin gerektirmeyen (bankacılık, sağlık, eğitim vb) herhangi bir şart yoktur, yabancının pasaportu ve fotoğrafı şirket kurmak için yeterlidir.

 • Avatar
  saeed

  merhaba .turkiyeda bir yabanci uyruglular icin en az yaterim (satin / kiralik ev olarak ) nekadar TL gerekir su anda ? tesekkurler

 • Avatar
  Esra

  Merhaba,
  Japonya firmalarina ozel yatirim tesviki varmidir? Tesekkurler.

  • Ata Kurumsal
   Ata Kurumsal

   Merhaba, Türkiye’de 500,000 TL ve üzeri yatırım yapan tüm şirketlere, yatırımın yapıldığı bölgeye göre değişkenlik gösteren çeşitli teşvik sistemleri bulunmaktadır.

   • Avatar
    Esra

    Yanitiniz icin tesekkur ederim.Ayrica yabanci yatirimciyi Turkiye getiren Turk sirketlerine verilen tesvik vb destekler varmidir? Yatirim bolgeleri ve tesvikleriyle ilgili daha detayli bilgiye nereden ulasabiliriz? Bizim konumuz henuz baslangic asamasinda oldugu icin on bilgiler isiginda profesyonel destege ihtiyac duydugumuzda da sizinle b2b iletisime gecmeyi dusunuyoruz. Iyi calismalar

    • Ata Kurumsal
     Ata Kurumsal

     Merhaba, döviz getirici faaliyetler kapsamında iş yapan şirketlere çeşitli devlet teşvikleri bulunmaktadır, Ekonomi Bakanlığı web sitesinden detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

     • Avatar
      Akbar

      Merhaba
      Ben iran azerbaycanda yaşiyorum, inşaat mahandisi yam, şu istadiyim şey bu, turkiyeda bir bankda yatirim hesabi aça biliriz ya yok? AN AZİ KAÇ para lazimdir,
      Çok taşakkur edarim

     • Ata Kurumsal
      Ata Kurumsal

      Merhaba, evet Türkiye’de banka hesabı açabilirsiniz, Ziraat Bankası minimum 30 Bin TL ile hesabınızı açmaktadır.

 • Avatar
  Hale Balzaretti

  Fransiz vatandasi esim Turkiye’de danismanlik sirketi kurmak istiyor. Tek mulkiyet yada Adi sirket kurulabilir mi? Sermaye zorunlugu var mi? Ne kadar? Sirket sahibi olarak oturum izni otomatik olarak veriliyor mu?
  Bilgilendirmenizi rica ederim.
  Saygilarimla,
  Hale Balzaretti

  • Ata Kurumsal
   Ata Kurumsal

   Merhaba, yabancılar Türkiye’de şirket kurarak çalışma izni almak isterlerse aşağıdaki şartları yerine getirmek zorundadırlar.

   1- Şirketin türü farketmeksizin ödenmiş sermayesinin 100 bin olması gerekmektedir.
   2- Açılan şirkette maksimum 6 ay sonra 5 sigortalı Türk personel çalışmak zorundadır.

   Bu iki kriteri yerine getiren şirket sahibi yabancılara çalışma izni alınabilmektedir.

Sitemiz içeriklerinden memnun musunuz? Veya bu içerikle ilgili sorularınız mı var? Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

Bir cevap yazın